Příběh o tom, jak mladý rytíř a jeho starostlivý otec najdou nejen cestu jeden k druhému, ale také lásku a štěstí... Pohádku o rytířích, unesené princezně a kouzelném náhrdelníku odvypráví Česká televize na Štědrý večer. Vincent (Jan Komínek), rozvážný a mírumilovný mladík, který rád čte a maluje, je pravým opakem svého otce (Lukáš Vaculík). Ten má jako vysloužilý a ambiciózní rytíř silnou potřebu svého syna neustále opatrovat a zahrnovat ho důležitými radami. Dokonce jej doprovází i na zkušenou do světa. Na cestě se setkají s černokněžníkem, vystaví nebezpečí říši víl a musejí svoji chybu napravit. A samozřejmě osvobodit i krásnou princeznu (Lucie Černá). Nakonec rytíř pochopí, že ne vše se dá vyřešit mečem, a Vincent si uvědomí, že se zlem je nutné bojovat. Láska krásné princezny a půl království k tomu je pak zákonitou odměnou. (Česká televize)

peetriss

Postavit před kameru rytíře, princeznu, vílu, čaroděje, kolem nich uplácat primitivní scénář a všechny postavy beze smyslu rozpohybovat odnikud nikam. Nejumělejší pohádkový rychloprodukt, který je tak umělý, že musel zákonitě ztroskotat! Podivné snahy o vtip a nadsázku jen podtrhují nemohoucnost tvůrců. Definitivní ránu všemu dává křečovitý herecký ansámbl, v čele s necharismatickou hlavní milostnou dvojicí, postrádající funkční chemii. Velmi slabé! ()

DannyBoy80

50%. Jako lidi tam aspoň trochu hrajou, princezna je již tradičně vcelku nehezká, opět se míchá vše se vším. Herecky nejlepší Vaculík. Mladí prostě vůbec nestíhají. Pokud odejde i tahle generace, která je přecejen o něco slabší než ta co už odešla, pak se dostanem do riadej piči. ()

Schuldiner odpad!

Samozřejmě nedokoukáno... Uff.. Nevim co napsat k týhle sterilní, stupidní sračce. Ještě, že doma se mi to stát nemůže. Nemam naštěstí televizi. ()

bloodcountes

při dnešní kvalitě filmových pohádek jde i moje laťka dolů a tak jsem vděčná alespoň za to, že to byla pohádka a ne nějaké zmatené moderní výmysly. Byl to pohádkový, archetypální příběh vycházející z prastarého pohádkového mýtu o Kostěji nesmrtelném či vůbec o nesmrtelnosti, která se potřebuje spojit s princeznou, aby byla nejmocnější a o cestě k vysvobození princezny člověkem a pokušeních, které na něho čekají. Pravda - stejný archetyp zpodobňuje například i pohádka Princ a Večernice, ale takových geniálních výšin dneska nedosahuje už NIC. Ve světle této pravdy mi potom Pravý rytíř připadá velice přijatelný, dokonce jsme se s rodinou i bavili - Lukáš Vaculík, jakkoli ho nemám ráda, se celkem vyznamenal.  Na čtyři to není, ale vzhledem k příliš nízkému hodnocení, kterým tady většina lidí opovržlivě hýří, tak je dám...... Po letech prřidávám pátou hvězdu, čas to prověřil a má to nezaslouženě nízké hodnocení. ()

prezdivaka

Ty vybroušené dialogy, které by seděly do béčkového seriálu a jazyk, kterým se určitě nemluvilo ve středověku. To je jen další z mnoha nectností tohoto dílka. ()

mira007

Do zlatého fondu to asi nebude, ale z těch novějších pohádek to patří k lepšímu průměru. Nejvíc tady exceluje Vaculík, který tady má pětkrát víc prostoru než třeba chudák princezna. Komínek s tím svým permanentně zamračeným výrazem a účesem alá grázlík z ulice moc jako sympatický sečtělý princ nevypadal. To je úlet takový obsazení. Hanzlík je pan herec , ale tady v tom trochu víc přehrával a moje oblíbenkyně Pauhofová tady dostala tak málo prostoru, že skoro ani nemusela být v titulkách. ()

filipvrbik

No, na to, že to je TV film, to tak špatné nebylo- to , že princovi pomáhá tatík je celkem zábavné. Že to byla celkem nuda bez nápadu a max. průměr, to je jasný, ale že jsou ty Vánoce tak 50% (nejsem strašidlo, jsem přelud) ()

mkali

Jako pohádka na nedělní odpoledne ke kávě OK, jako štědrovečerní pohádka strašný propadák. Jediným plusem jsou exteriéry. ()

arcticsky

Pěkné jako připomínka starších pohádek (Korn) a zajímavá je i účast Jaromíra Hanzlíka - po letech. Líbila se mi i Lucie Černá s Táňou Pauhofovou... ()

Pawlisman

Ostuda celé České televize a ostuda vyhazovat takto peníze daňových poplatníků. Nepochopím. Jeden z nejhorších zjevů posledních Vánoc. ()

theSaint

Česká televize pokračuje ve své jízdě otřesných "pohádkových příběhů". Češi, jako národ pohádkový, odkojený kvalitními pohádkami, které nám záviděl celý svět, stále každý rok doufají, že naleznou alespoň náznak oněch zlatých časů. I když všichni tušíme, že v této době už nikdo nic podobného nevypotí, tak velká část populace dává všanc svou důvěru, aby o pár chvil později nešetřila negativy. Pokud kdokoli dává takovým výtvorům hodnocení 3* a vyšší, tak zřejmě nikdy neviděl naše minulé skvosty. Marná sláva, komunisté pohádky prostě uměli, jako nikdo, to se jim upřít nedá. Samozřejmě je to kombinace hereckých výkonů od skutečných herců, hudba od skutečných muzikantů, scénáře od skutečných scénáristů a tak dále. Jednoduše, lidé s talentem, lidé na svém místě. Rytíř (alias princ) v této pohádce působí jako narkoman propuštěný z pasťáku a kandiduje na nejošklivějšího "prince" v historii. Pohádková mluva, tak jak to v posledních letech bývá, je naprosto příšerná. Raději po 1000é naše staré klasiky. ()

Mallinali

Myšlenkově vynikající, provedením nic moc. Že má dobrý člověk kombinovat udatnost s kritickým myšlením, že musí někdy udeřit místo zbytečného vykecávání a že by měli mladí vycházet se staršími, zvlášť v rodině, navzdory nějakým těm neshodám, to je slušné morální poselství. Příběh většinou drží pohromadě a pochválit musím také Vaculíka, který si roli starého rytíře řádně užívá. Dobrých je i několik vtipů. Jenže to provedení. Natočené je to, jako by filmaři propili kamery a museli natáčet na mobil. Jednotlivé scény a dramatická výstavba, no nic moc. Ani není vždy jasný důvod toho, co se děje na obrazovce (proč nepomohl tátovi při boji s přízrakem?) a některé scény jsou svojí naivitou maximálně pro věk 6 mínus (např. vysvětlování, proč někam rytíř nemůže jen tak vlítnout, ale musí si nejdřív připravit plán). Průšvih je také ústřední dvojice, u které je chemie méně než na hipsterské farmě. A ten odbytý konec, to byl vrchol. Když si navíc vybavím nehezkou princovu tvář, jsou to opravdu hodně těsné a milosrdné tři hvězdičky. Ale jít na dvě, to bych se Vaculíkovi nemohl podívat do očí a Pauhofové s Ježkovou o pár čísel níž. ČT by vážně neměla připravovat 3 až 4 pohádky na Vánoce, když do nich může investovat tak málo peněz a tvůrčího úsilí. Méně je někdy více. PS: Nemluvte furt o českých pohádkách, jako by měly být jenom pro děti. V našich podmínkách je to prostě regulérní rodinný film a navíc významný společenský rituál v historických kulisách. Já bych to nepodceňoval, schválně se podívejte, kdo vládl českým kinům roku 2016. ()

Pidzey

Pravý rytíř má tu nejbanálnější zápletku, jakou jen lze vymyslet a předává nám ji tím nejednoduším možným způsobem jaký existuje. Nejsmutnější na tom je, že se i z tohoto klasického tématu, ženy v tísni, kterou jde zachránit statečný jinoch, dalo vytřískat zatraceně o dost víc. Stačilo dát postavám, větší hloubku, těžší překážky a lepší symbiózu mezi sebou. Jenže to už se tak trochu bavíme o žánru fantasy. Nebo dokonce RPG. Tahle pohádka je neuvěřitelně předvídatelná. Třeba, když stařík ve skalách zadal klasickou radu „jdi po cestě a nevšímej si ničeho a nikoho.“ Hned jsem věděl, kdo se na co nachytá. Tak proč tomu dávám nadprůměrné hodnocení. Odpověď je jednoduchá. Já se neuvěřitelně bavil. Možná i v místech kde to ani autoři neměli v plánu. Tahle pohádka se nebere moc vážně a je to znát na některých dialozích. Třeba když se Vaculík začne řezat se zbojníky pronese „Kdo už nemůže jde si odpočinout, ostatní pokračují.“ Nebo následující. „Pojď si to taky zkusit, hochu.“ „Tati já nechci.“ Tohle jsou průpovídky, které mě prostě pobavili a nic na tom nemění fakt, že tahle pohádka je neuvěřitelně špatně natočená. ()

Danqo

Divat sa na to dalo, hoci odor filmu vyprcha ako lacny parfem. A to som si myslel, ze sa Ceska televize odhodla na kontroverziu, ked syn rytiera posobil princeznovsky. Bez okuliarov som si chvilu o zlom kralovi myslel, ze je to kralovna. Ale vsetko to spadlo do tradicneho bezpohlavneho klise. ()

Erinien

No asi se tu všichni shodneme, nebylo to dobré. Pohádku jsem chtěla vidět hlavně kvůli J. Komínkovi, abych se podívala jak vyrostl od Ať žijí rytíři. Inu vyrostl, tak nějak do Stracha. Co se hraní týká, Martin Kraus a trpaslík byli jediní, které jsem si zapamatovala a to asi kvůli jejich přirozenému temperamentu, jinak bohužel. I přesto budu hodná a tu druhou hvězdu přihodím, za Lukáše Vaculíka, který už od mého dětství vypadá pořád stejně a fakt se snažil. ()

Bozvav

Velmi pěkná a veselá pohádka. Pravda, scénář i dialogy nepatří mezi nejpovedenější, ale herecké nasazení, krásné lokace a vyvedené kostýmy tento nedostatek vyrovnávají. Princezna průměrná, královna víl božská, Vincent je fešák a Vaculík přímo exceluje. Jako celek jedno z lepších za posledních pár let. Andělu páně se to nevyrovná, ale jako televizní pohádka na vánoce velmi příhodné. Za mne 75%. ()

Brtniik

Na pohádku jsem se moc těšil, jelikož příprava veselky a definitivní přemožení čaroděje (po jeho odhalení) v závěru se odehrávaly na našem milém Roštejně, nedaleko Třeště. Ženy byly docela luzné (Táňu Pauhofováou jsem si v ukázkách spletl s Helenkou Vondráčkovou v ŠSP), exteriéry rozmanité (nechápu proč: - taťka se synkem táhli loukama a lesy vždy mimo cesty a - v opravdu každé pohádce MUSÍ hrát pobořený mlýn na Ploučnici?!). Mužové (byli-li by tohoto názvu hodni) byli podivní. Vyloženě mne zklamal pan Vaculík, druhdy lamač dívčích srdcí (jak si to představoval dobový režizér). Ono rytíř oněch dob byl naprostý „mistr světa“, přinejmenším někdo, koho bychom nyní označili jako desetibojaře. Byl povznesen nad okolní kmány, jelikož je ve všem na co pomyslíte, převyšoval. Nelítal po kraji na svém velmi cenném dextráriu, leč na „provozním“ komoni a rozhodně nevyhledával kohokoli, komu by dal na potkání „do držky“. Nemyslím, že pan Vaculík ztvárnil něco alespoň podobného rytíři. Docela zajímavé byly „nástrahy“, které poutníkům ztěžovali postup, zvláště působivé byly scény kdy oblouzený „bojoval“ sám proti ničemu. Jejich ztvárnění však bylo bohužel nějak amatérské. Na druhé kouknutí to snad bude lepší. Přidáno 17.2.2017. Poslední větu zajímavosti od kolegy „rakovnik“ jsem do ČSFD dodal já, ale jelikož byla cenzorem sloučena s tímto příspěvkem, je podepsaná jen autorem původního příspěvku a moje autorství se poněkud vytratilo. Tato podivná praxe cenzorů zajímavostí, vkládat do textu autorů části, které nenapsali, a to si nechci hrát na disidenta ČSFD, mi připomíná činnost STB či jiných podvodníků manipulujících originálními texty... Cenzor měl buď chandru (ze čtyřech zajímavostí pustil jednu, jednu sloučil s jinou a dvě nezveřejnil, tj. zrušil), anebo touhu blýsknout se koláží z cizích textů. Fuj! ()