Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Někdy nejsou hrdiny ti, kteří nás inspirují svými výjimečnými výkony, ale lidé, co mají odvahu čelit obyčejnému životu. Bill Porter je jedním z nich. Narodil se s mozkovým postižením, jež by jiného vyřadilo z aktivního života. Bill celý život poslouchal argument, že člověka tak nemocného, jako je on, nelze zaměstnat. Přesto se díky podpoře obětavé matky i své nezdolné vůli stal podomním obchodníkem v oregonském Portlandu. A třebaže mu jeho choroba velmi ztěžovala chůzi, dokázal s ní celých čtyřicet let bojovat. Denně ušel patnáct kilometrů a dům od domu prodával výrobky společnosti Watkins. A při svém putování se setkal s mnoha lidmi a získal si jejich srdce. (oficiální text distributora)

(více)

Recenze (28)

Una111 

všechny recenze uživatele

Mám ráda příběhy skutečných lidí, i když si nedělám iluze, že je filmové zpracování (a zvláště americké!) trochu nepřičísne k obrazu svému. To, že je film natočený podle skutečného života postiženého člověka, že ukazuje jeho obrovskou houževnatost a vytrvalost, to je jistě velkou předností filmu. Pak je tu skvělý výkon http://www.csfd.cz/tvurce/442-william-h-macy/ - - - A zápory? Trochu toho sentimentu bych spolkla. V jednu chvíli jsem si ale vzpomněla na http://www.csfd.cz/film/29221-amelie-z-montmartru/ Proč asi? Podobně jako ona i Bill napravuje mezilidské vztahy svých bližních, pomáhá naaranžovat jejich setkání a smiřování, což mi připadá až příliš vypočítané na efekt, i on je velmi "přející" a tolerantní, snad až příliš... Nakonec to musí být mormonka, která mu připomene, že homosexuální vztah je hříšný. ()

gudaulin 

všechny recenze uživatele

Schachterův snímek nijak nezastírá, že navazuje na Hollywoodem s oblibou pěstovanou tradici citově angažovaných snímků, které rafinovaně útočí na divákův sentiment. Scénář jde bez okolků a kliček rovnou k věci a ukazuje hrdinu - mladíka s vadou řeči a fyzickým postižením zato vyzbrojeného odhodláním a podporovaného oddanou matkou - jak získá zaměstnání u obchodní firmy a coby podomní obchodník si krok za krokem získává důvěru obyvatel čtvrti. Stává se součástí jejich životů, je svědkem rozchodů a sbližování, tu a tam pomůže náhodě a někoho někam nasměruje nebo usmíří. Mění se tempo doby, lidé stárnou, podomní prodej se stává anachronismem, který je převálcován prodejem po telefonu a internetu. Hrdina se musí vyrovnat s těžkou nemocí a posléze smrtí svojí matky, daří se mu to se stejnou vnitřní silou, s jakou čelí svému handicapu. Bez debat, tenhle film není drama v duchu neorealismu, nýbrž doják, který se dívá na svět pozitivně a na své postavy hledí převážně v růžovém světle. Navíc jde o pouhý televizák, jehož rozpočet určitě nelákal rekordy. Macy ale své postavě dokázal vtisknout nejen lidskost, ale i přesvědčivost. Objektivně je to sice za 3*, ale ze subjektivního hlediska rád jednu přidám, protože citová manipulace tady není laciná a film dává naději milionům postižených kdekoli ve světě. Celkový dojem: 70 %. ()

Reklama

emma53 

všechny recenze uživatele

Bill musel v životě poznat obrovské spektrum lidských charakterů a určitě na to mělo vliv jeho postižení. Nenechal se odradit, byl vnímavý, emotivní a vždy ochotný přispět jakkoliv na pomoc. Nebude to asi pro každého, ale někdy si říkám, že podobné filmy by se měly promítat už v mateřských školkách. A chtěla bych vyzdvihnout výkon Williama Macyho....úžasné a věrohodné. ()

Lacike 

všechny recenze uživatele

Ďalší z inšpiratívnych príbehov o tom, že človek sa nesmie nikdy vzdávať, nech mu osud od začiatku života nadelil akúkoľvek doživotnú prekážku. William H. Macy podáva po fyzickej stránke skvelý výkon a človeka s fyzickým handicapom stvárnil presvedčivo. Vo vedľajších úlohách sa tu mihne niekoľko ďalších známych hercov a herečiek, ktorý tu majú zaujímavé epizódky. Ale ako celok to je klasický životopisný film, ktorý kvôli snahe obsiahnuť v krátkej filmovej stopáži celý život jednej osoby, zachycuje všetky jeho životné etapy príliš skratkovito na to, aby nejaká scéna bola poriadne dojímavá. Na to aby sa išlo viac do hĺbky proste nie je čas a chýbala mi tu nejaká vyhrotená scéna v ktorej by sa hlavný hrdina viac otvoril a ukázal jak sa cíti. Namiesto toho sa film sústredí hlavne na fyzický výkon Macyho a na interakciu okolia voči postihnutému človeku. 6/10. ()

Dale 

všechny recenze uživatele

Najväčší problém som mal s tým, že film sa odohráva počas dlhého obdobia štyroch dekád, pritom herci sú stále tí istí a masky neboli až také dobré, aby to bolo uveriteľné. Macy už na začiatku vyzerá na 40-50 rokov a chvíľu som si myslel, že Helen Mirren je jeho manželka. :) Kyra Sedgwick tiež počas štúdia na VŠ vyzerá na 40. Ale inak milý ľudský príbeh o jednom postihnutom chlapíkovi a ako sa počas rokov zmenil prístup okolia k nemu. ()

Galerie (19)

Zajímavosti (1)

  • Film je natočen podle skutečné události, skutečný Bill Porter žije v USA a za svoje zásluhy dostal několik ocenění. (korbitch22)

Reklama

Reklama