Rok 1892. Na cestě k odpuštění není nikdo v bezpečí. Lze v zemi divochů najít lidskost? ... Vydejte se spolu s hrdiny na klopotnou cestu nenávisti, vykoupení a přežití... Po téměř dvou desetiletích bojů s domorodými Šajeny, Apači a Komanči, dostane kapitán americké kavalerie a válečný hrdina Joseph Blocker poslední rozkaz. Kapitán má doprovodit churavějícího šajenského náčelníka Žlutého jestřába, svého nejopovrhovanějšího nepřítele, do jeho domoviny v Montaně. Nechtěný úkol před odchodem do výslužby se ještě více zkomplikuje, když se kapitánova skvadra bude muset ujmout ovdovělé osadnice Rosalee Quaidové. Smečky všudypřítomných loupeživých Komančů jsou přitom stále na válečné stezce a touží po krvi; dokáže zkušený kapitán naposledy splnit svou povinnost? (Česká televize)

classic

Chvíľu sa mi zdalo, že sa pozerám na dobrodružný The Revenant, pod taktovkou mexického vizionára A.G.Iñárritua, s božským Leom v hlavnej úlohe, a samozrejme nebyť CHIVA, tak by všetci mohli ísť, kade ľahšie, čiže trojlístok - režisér, herec a kameraman sú 100 % garanciou úspechu. Najnovší film Scotta Coopera, s názvom HOSTILES, čo vo voľnom preklade znamená : “Nepriatelia” . nie je príliš vzdialený spomínanému úspešnému snímku o POMSTE spred troch rokov, pretože aj tentokrát je špičkovo zachytená doba, ktorá je o pár desiatok rokov vpredu oproti slávnemu vzrušujúcemu kasovému trháku, vskutku, už dosť dobre po skončení domáceho, krvavého konfliktu, keď sa klbčili sami medzi sebou vo štvorročnej vojne Severu proti Juhu, áno, a na scénu prichádzajú slávni/neslávni, pôvodní obyvatelia Ameriky, ktorí pocítili, čo je to pojem : Indiánsky holocaust... A práve týchto „druhoradých občanov” extrémne nenávidí kapitán Joe Blocker, ktorý má za úlohu so svojou skupinkou vojakov ZAŠIKOVAŤ indiánskeho náčelníka Žltého Jastraba spolu s rodinkou späť na jeho teritórium do Montany. Totiž, zopár rôčkov strávili vo väzení, a teraz dostávajú šancu na podmienečné prepustenie, schválené a podpísané samotným 23. prezidentom USA Harrisonom. O malý okamih na to, sa k nim pridáva i VDOVA, ktorej krvilační Komančovia vyvraždili celú famíliu. Ona má veľký problém spamätať sa, a vôbec vzchopiť sa z udalostí, čo sa nedávno odohrali. Sme na prahu 20. storočia, kedy sa civilizácia a technológia bude vyvíjať prudkým vývojom... / K samotnému filmu. Veľmi drsný a surový snímok, ktorý absolútne na nikoho neberie ohľad. Už v otváracom zábere som bol priamym účastníkom krvavej orgie brutálnych „červených tvárach” , ktoré si vykompenzovali svoju zlosť na obyčajných „bledých tvárach” , že im nerobilo žiadne výraznejšie starosti postrieľať všetkých členov, okrem ženy, ktorá sa našťastie zachránila pred istou smrťou, bohužiaľ, dievčence obdržali guľky do chrbtov, ako prašiví psi. A takýmto naturalistickým štýlom sa chová aj ostatný zvyšok precízneho filmu. Kristián je pozoruhodný, ale aj zvyšný herecký ansámbel, v ktorom si zahrali najvýraznejší predstavitelia najpopulárnejšieho umenia. Ale ani postava kapitána nie je žiadne neviniatko, čo mu niekoľkokrát naznačí i postava spútaná v reťaziach, predstavená v druhej polovici filmu. Všímal som si, ako sa NENÁVISŤ zo strany Blockera začala pomaličky otáčať na opačnú stranu, pričom v takmer záverečnom zábere je to parádne vidieť, o čom je reč. Idem zmeniť hodnotenie na 80 %, lebo si to tento film isto zaslúži. ()

Arsenal83

Hrozný film, jedna hviezda len za Balea, ten bol fakt dobrý. Ale sledovať dve hodiny mužov na koňoch ako sa premávajú prériou a splietajú filozofické nezmysly, to by unudilo i rozumbradu. A keď sa ozvú ženské, tak to je len hysterický nárek a rev, pretože im väčšinou niekoho zabili. Otravné a príšerné. ()

Chrustyn

Western, který se zaměřuje převážně na postavy, než příběh nebo akci. Pokud divák čeká klasické westernové přestřelky, film ho zřejmě unudí, protože jich je naprosté minimum. Film jde jinou cestou a přestože je jeho tempo možná až příliš pomalé, určitě stojí za vidění, protože vykreslení postav je výborné, stejně jako celé herecké osazenstvo a to bez výjimky. Jen je nutné mít na takový film náladu, protože se jedná o ten typ filmu, na který se nekouká z nudy. ()

Yardak

Westernový road trip plný brutality doby doplněn meditativní stránkou osobitého režiséra. Navíc úžasné přírodní lokace, i poměrně uvěřitelný příběh a výborné herecké výkony. Film za 5 hvězd! ()

Flego

Indianobijec kapitán Blocker musí zaistiť bezpečný prevoz chorého čejenského náčelníka a jeho rodiny. Rasizmom pokrivený charakter považuje rozkaz za ponižujúci. Avšak stretnutie so ženou, ktorej vyvraždia rodinu a následné nebezpečenstvo začnú meniť jeho postoje... Perfektne vystavaný príbeh si užíva každú minútku, pomalé tempo dáva vyznieť každej scéne, charaktery sa posúvajú, ich motivácia je logická. Brilantná réžia, kamera a úsporná hudba dodávajú silu a nevšednosť filmu. Herecké obsadenie je skvelé, predsa len treba povedať, že Christian Bale exceluje. ()

Darneth

"Sometimes I envy the finality of death. The certainty." Jeden z mála filmů, který u mě tnul do živého za poslední dekádu a bude ve mě tiše doutnat ještě mnoho dní a nocí, a to i díky M. Richterovi. ()

hrona

Je to dlouhé, dosti utahaně, brutální, nemilosrdné a přes to filmově nádherné ztvárněné. Nešlo odtrhnout oči a neztratit pozornost ,ačkoliv některé záběry byly až moc dlouze trvající. Díky úplnému závěru za mě plnohodnotné. Zkrátka a dobře, western, který má co říct a na dnešní dobu velice dobře natočený. Jednoznačně role pro Christiana Balea, konečně se ten kluk ušatá našel a tenhle film opravdu patří jenom jemu - řekl bych doposud jeho životní role. Samozřejmě i Rosamunda excelentní + zbylé osazenstvo také vybráno s citem. Pro mě jako pro western fandu, bych trošku vytkl hudbu, která se sice kloubí s dlouhými záběry a zapadá, ale nějaký silnější motiv se objevit mohl. Jinak naprostá spokojenost. ()

poz3n

Nejlepší western od Brimstonu a pro mě osobně jeden z nejlepších filmů roku. Cooperovi se podařilo napsat neskutečně zajímavé a plnohodnotné postavy a obsadit je herci, kteří do nich dali naprosto vše. Výsledkem je tak výjimečně silný, plastický a výrazně melancholický zážitek, jemuž v mých očích chybí pouze trochu nákladnější výprava, která by celý příběh zabalila do ještě výraznějšího filmového obalu. V ten moment by Hostiles podle mého mohli v klidu aspirovat na přelomové dílo ve svém žánru a určovat další směr vývoje (anti)westernových bijáků. 9/10 ()

Ivoshek

Je to pomalej film v dobrým slova smyslu. Bale je minimalistickej, víc zabíjí než mluví, a nejvíc má scén, kde tak zadumaně civí a neříká nic. Každopádně narozdíl od jiných neo-westernů, tady nejsou indiáni nějak zvlášť hodní. Je tu dost jasné, proč je modré kabáty nemají rádi. Silně pochybuju, že by to tahle někdy mohlo na divokém západě proběhnout, ale pořád to je asi realističtější než Zkrocená Hora a v tom smyslu je i fajn, že se tu Bale vyspí s tou zachráněnou paní, a ne s indiánským náčelníkem nebo černošským kolegou ze sboru. Jako celek se mi to každopádně líbilo. ()

TheEvilTwin

Scott Cooper šel zatím mimo mě, ale tohle bylo přesně to, co si člověk představí pod pojmem kvalitní filmařina. Už nekompromisně syrový a brutální úvod, do kterého nás tvůrci bez varování hodili, dokázal určit celý směr filmu a dost jasně naznačil, že tady si nikdo servítky brát nebude. Násilí je vyjádřeno explicitně a nebere ohled na děti či ženy, ale zároveň dostatečně nenuceně a šikovně, aby slabší diváky neznechutilo, dále potěší výborná práce s kamerou a expozicemi krajin, westernový nádech, který je cítit od prvních minut, i excelentní hudební doprovod. Chemie Christian Bale X Wes Studi jako náčelník indiánů je výborná a postupný vývoj jejich charakterů jak z knižního dramatu. Akční scény jsou realistické, indiáni jsou brutální až na krev a kdykoli se objeví na scéně, člověk ví, že je zle. Málokterý film dokáže tak vtáhnout každou sekundou a na to, jak westerny nemusím, tohle mě pohltilo skvěle. Hostiles jsou jednoduše výborně podané drama vykreslující napjaté vztahy mezi dvěma stranami, kde jeden nikdy neví, jestli se dožije zítřka, a zároveň kvalitní westernovka, která si je v akci velmi jistá a ve finále kombinuje dokupy oba zmíněné aspekty - jak závěrečnou řežbu, tak citelnou katarzi hlavních postav. Nemám absolutně výhrady, tohle je klenot a dal bych si ho namístě znova. ()

Karamanlis

Dvojici Christian Bale & Ben Foster stetsony a kolty v 3:10 to Yuma pristali, niet preto divu, že sa v rámci strieborného plátna do éry divokého západu po 10 rokoch znova vrátili. Foster tentokrát síce v menšej úlohe, zato Bale v roli strohého kapitána Blockera opäť ukazuje prvú hereckú ligu. Hostiles je drsná a realistická westernová avantúra, majúca na míle ďaleko od zidealizovaných indiánsko-zálesáckych báchoriek, aké nám v minulosti servírovala najmä východonemecká kinematografia. ()

Necrotongue

Christian Bale je pro mě sázka na jistotu, a to se mi znovu potvrdilo. Měl jsem sice problém soucítit s rančerskou rodinou z úvodní scény, usadit se mi na pozemku tlupa cikánů, která by ho prohlásila za svůj majetek, taky bych o ničem nediskutoval, ale Baleův rasistický kapitán Blocker byl skvělý. Celá cesta do Montany by byla brutálně nezáživná, naštěstí pro diváka a ke smůle zúčastněných byla čas od času narušována násilnými událostmi, atmosféra byla dostatečně bezútěšná a ochránci světové demokracie se zas jednou ukázali v pravém světle, takže jsem byl skoro úplně spokojen. Jen ten závěr mi trochu pokazil dojem. ()

JASON_X

Tak tohle je určitě ten nejtrudnomyslnější western, jakej jsem kdy viděl. Různorodá partička trudnomyslných jezdců míří z jihu na sever. Vojáci, Indoši, později k nim přibude ženská a vězeň. Cestou se kočkují s Komanči nebo s trappery a postupně se stávají ještě víc a víc trudnomyslnými, protože jich je stále míň a míň. A do toho ještě začne slejvák. Jarmuschův trudnomyslný Dead Man je proti tomuhle komedie. Přiznám se ale, že na mě Hostiles jako nechtěná komedie působil. Té trudnomyslnosti v něm totiž bylo tolik, až byla komická. Ale nejenom trudnomyslnosti, i kýčovitého patosu. Přeměny indiánobijce na indiánofila, stejně jako krvežíznivého rudocha na moudrého indiánského dědečka, byly příliš nepravděpodobné. Ale únava ze zabíjení možná z leckterého člověka udělá humanistu, kdo ví. Možná, že kdyby náčelník Studi zavčasu nezkapal při pohledu na zemi zaslíbenou jako Mojžíš, ještě by si s Balem vzájemně vykouřili kalumety. Celá ta parta mi začala připomínat kempující hippiesáky nebo rainbow people. A v samotném závěru jsem pak už propukl v hrozivý huronský smích. Jo a ještě něco mi v tom vlastně neštymovalo: Tři zálesáci unesou z jednoho tábora ženské a ačkoliv jim snad musí bejt jasný, že to ti druzí chlapi těžko nechají jen tak plavat, odvedou si je kousek cesty do svýho tábora, kde si vlezou do stanů a jdou chrnět, aniž by postavili hlídku. Byl snad scénárista po lobotomii? Takže žádný velký nadšení necítím, třeba takový Revenant s DiCapriem byl nesrovnatelně syrovější, drsnější, působivější i artovější. Ale Bale je Pan Herec, jsou tam hezký krajinky a hezká Rosamunda i hezký Indiánky, takže se to jednou dá vydržet. ()

Morholt

Depresivní óda na drsnou krásu Divokého západu. Místy se to putování sice vleklo, ale ty scenérie jsou nádherné. Příběh sám nepostrádá brutalitu a několik srdceryvných scén, což platí zejména pro úvod, ale ani ta hlavní linka, ve které jde o porotumění mezi nepřáteli na život a na smrt, není úplně marná, jakkoliv se jedná o klišé. Herecky dokonalé. Bale ukázal, že umí zahrát všechno a Rosamunde Pike po několika nepřesvědčivých výkonech potvrdila, že také umí. Škoda, že film u nás nešel do kin. Určitě by si to zasloužil. 80% ()

luka4615

Christian Bale je prostě král. Můžete si říkat co chcete, ale pro mne bude vždycky jeden z nejlepších herců tohoto století. Svůj herecký um a naprosté ponoření do své postavy předvádí i zde, ve westernu Scotta Coopera, kde se jeho herecký výkon snoubí s drsnou a vyprahlou zemí, šarvátky s Indiány a starými vojenskými jizvami. Film slušně odsýpá, nejsou zde tedy viditelná téměř žádná hluchá místa, takže ve finále dostanete skvěle stylizovaný westernový film, jehož celkové vyznění společně s hudebním podbarvením aspiruje na jeden z nejpovedenějších. Skvělá práce! „Sometimes I envy the finality of death. The certainty. And I have to drive those thoughts away when I wake.“ ()

mm13

Akési riedke mi to prišlo. Scenár bol možno aj postačujúci a herci na svojich miestach (neokázalá, hlboko vo vnútri trpiaca Rosamund lepšia od rolou vyžiadanej strnulosti Christianovej). Ale réžia, tá svoju tvár nenašla. Obávam sa, že čiastočne zo strachu či opatrnosti, pretože chvíľami som mal pocit, že angažovanosť iba predstiera, cez problematické miesta prebehne čo najrýchlejšie a potom v bezpečí, aby zamaskovala vlastnú slabú chvíľku, o to okázalejšie morfondíruje. Škoda, šanca na pamätný malý western sa nerodí každý rok. ()

ScarPoul

Tenká červená čiara na divokom západe. Zádumčivé, herecky presvedčivé a významovo kruté a úprimné. Film, ktorý je ako klenot. Ak ho nájdete. ()

6thSun

Bale převzal minimalistické brblání od Hardyho, ale funguje to zhruba stejně spolehlivě. Plus úvodní scéna intenzitou srovnatelná s nejlepšími okamžiky Revenanta, plus poctivé množství slzavého melodramatu, plus závěrečná scéna (kdo se nedojme, nežije). To vše hravě přebíjí několik mínusů, jako je mírně vykonstruovaný scénář nebo Ben Foster coby už hodně klišoidní svině. ()

TOP 2018 dle TOP uživatelů ČSFD.cz

TOP 2018 dle TOP uživatelů ČSFD.cz