Rok 1892. Na cestě k odpuštění není nikdo v bezpečí. Lze v zemi divochů najít lidskost? ... Vydejte se spolu s hrdiny na klopotnou cestu nenávisti, vykoupení a přežití... Po téměř dvou desetiletích bojů s domorodými Šajeny, Apači a Komanči, dostane kapitán americké kavalerie a válečný hrdina Joseph Blocker poslední rozkaz. Kapitán má doprovodit churavějícího šajenského náčelníka Žlutého jestřába, svého nejopovrhovanějšího nepřítele, do jeho domoviny v Montaně. Nechtěný úkol před odchodem do výslužby se ještě více zkomplikuje, když se kapitánova skvadra bude muset ujmout ovdovělé osadnice Rosalee Quaidové. Smečky všudypřítomných loupeživých Komančů jsou přitom stále na válečné stezce a touží po krvi; dokáže zkušený kapitán naposledy splnit svou povinnost? (Česká televize)

Pilda17

Psychologický, strhující a syrový western, který se s postavami zrovna nemazlí. Prostředí je dokonalé, film brilantně zahrán od Balea, který svým výrazem řekne tisíce slov a nepotřebuje vidat hlásku. Brutální začátek ukáže kam film směřuje, dále nás čeká jízda, která charakterizuje hlavní postavy a podívá se jim do nitra. Tempo není nikterak svižné, ale dokonale vše nahradí hudba, prostředí a děj. Nevzpomínám na western, který by diváka poslal do kolen jako právě Hostiles. Nenápadný, ale přesto geniální dílo, které se zapíše do westernové špičky. 9/10 = 95% ()

salahadin

Nějak moc se ten film dere pod kůži. Baleovi toho otupělého a emočně zhrouceného killera věřím jako málokomu a Rosamund Pike se spícími dětmi mě bude budit ze spaní. Navíc Stephen Lang konečně v kladné roli. Syrovost, emoce, násilí, ztráty blízkých, vědomí vlastních vin a cizích křivd - zajímalo by mě, jak by na tenhle film reagoval Karlík May :-) ()

misterz

Hostiles mi ponúkol všetko to, čo očakávam od moderného westernu a to úplne do bodky - peknú pointu s myšlienkovým presahom, vynikajúcu dramatizáciu okolo postáv a nekompromisnosť ich jednania, fantastické dobové reálie, drsnosť ľudí v tej dobe a v tom prostredí, peknú akciu (pričom jej nemusí byť veľa), pútavú atmosféru v ktorej sa miesia rôzne pocity... No skrátka ide o niečo fantastické - masterpiece. Dôstojný partner do zbierky k Brimstone (2016) a Godless (2017). ()

HAL

Koňská dávka westernové deprese. Nabízí se srovnání s nedávným přehypovaným Bone Tomahawk - který na ukazování ukrutnosti divokého západu šel skrze brakovou brutalitu a lacinou šokantnost. Hostiles nic takového nepotřebuje, jde mnohem víc do hloubky, zaryje se pod kůži oduševnělým vyprávěním o nečernobílých charakterech v nečernobílém světě. I minimalistické prostředky stačí, pár vynikajících herců a krajina... a všudypřítomný pach smrti, jizev na duši, dávných křivd a možná snad i nějaké naděje, že to jednou skončí. Třeba kulkou do hlavy. 8/10 ()

Goldbeater

Nepřátelé jsou krutá westernová podívaná o hledání vzájemného respektu dvou bojovníků na politicky podnícené cestě (na způsob Zachraňte vojína Ryana). Překvapivě jde v tomto snímku narazit na mnoho paralel s jiným novodobým westernem, 3:10 Vlak do Yumy, ať už kvůli kostře příběhu, obdobné atmosféře, či obsazení Christian Bale/Ben Foster. Jinak si ovšem Nepřátelé kráčí svou vlastní pomalou cestou a rozhodně diváka nenechají chladným. Scott Cooper výborně režíruje. Scéna, kde Metz (Rory Cochrane) klečí před náčelníkovým stanem, by v jiném pojetí vyzněla jako neskutečné klišé, ale se skvělými herci a Cooperovým režijním vedením pro mě byla highlightem filmu. [KVIFF 2018] ()

kingik

Áčkově vystavěný, příkladně obsazený a nasnímaný (téměř) antiwesternový počin, který má v sobě něco, co jej odlišuje od desítek spřízněných počinů. Vzdor své anti-kompaktnosti. Scott Cooper určitě nechtěl natočit idylické historické drama, co má jednoznačné hrdiny a indiány, co jsou jednorozměrně ctnostní jako z "mayovek". Podařilo se mu před diváky přivést kontroverzního kapitána americké armády, jehož negativní a nenávistný postoj k rudochům se postupně začíná měnit. V podání Christiana Balea je to uvěřitelné. Jeho kreace je pozoruhodná a zahání občasnou rozvleklost, která do filmu prosakuje vlivem kolísavého a pomalého tempa. Film má přes dvě hodiny, děj je často rozdrolený a má téměř epizodní ráz. Oproti tomu Cooper líčí charaktery postav neotřelou formou a zbytek osazenstva dodává ději glanc - je to hlavně přitažlivá Rosamund Pike, která oplývá dobovým sexappealem, i když se se zmasakrováním své rodiny vyrovnává dost snadno, je to i Ben Foster a jeho tajemná aura ničemy a také důstojný Wes Studi, jehož indiánský náčelník jakoby vypadl z tehdejších dob. Akční složka je syrová, určitě bych uvítal její hojnější počet. Když došlo na přestřelky, film vykazoval formu. Úvodní masakr je celkem krutý pro citlivější diváky. Velkým plusem filmu je kamera. Ta denní i noční scenérie míchá s úchvatnou vizuálností, načež je smůla, že její kvalitní práci neocení divák v kinech, kterým se film u nás vyhnul. Dvouhodinový dobrodružný epos přináší kvalitní zážitek, který určitě podporuje skvělá herecká parta na čele s Balem. Scott Cooper je režisér, co tak úplně nevychází ze stínu svých slavných kolegů, má ale režijní schopnosti, co předčí nekompaktní a neprokrvený scénář, takže vydat se s ním a jeho štábem do prérie je docela fajn. A 99% děje v exteriérech je rarita. 8/10 ()

InJo

Drsný, atmosférický western s chytlavou zápletkou (transport nenáviděného nepřítele), nádhernou kamerou (tolik skvostných záběrů krajiny jsem dlouho nikde neviděl) a výbornými herci (Wes Studi, Ben Foster a mnoho dalších) v čele se zase jednou perfektním zachmuřeným Ch. Balem (téměř po celou dobu je příkladně minimalistický, hrající pouze očima). Úvodní scéna přepadení farmy je určitě jedna z nejdrsnějších, co jsem za poslední měsíce viděl. Oproti tomu finální záběr po té předchozí nekonečné vlně deprese a smutku přinesl poměrně skromnou, ale v rámci možností v podstatě dokonalou katarzi... Mám k tomu jedinou zásadní výhradu - většinu času je to velmi pomalý film, subjektivně minimálně o hodinu delší, než ve skutečnosti. 80 % ()

Anderton

Žiadnymi žánrovými omáčkami nepoliaty western, čiže tým pádom viac historický film snažiaci sa o zobrazenie krutej reality doby bez akýchkoľvek príkras. A bez akejkoľvek milosti k postavám, i keď jedna z nich doslovne o milosť celého sveta prosí. Fanúšikovia Mohykánov z Tanca s vlkmi radosť mať nebudú, viac potešení budú skôr priaznivci Apačov a Šajenov, ale iba v rámci úzkych limitov. No a aký vzťah si vytvoriť k ambivalentnej hlavnej postave, to je veľký oriešok a smerom k publiku jasný autorský zámer. K plnému hodnoteniu mi bráni rozhodnutie Baleovej postavy tesne pred finále, kde jeho riskantný krok vedie k istým následkom, varianta B by rozhodne bola pragmatickejšia a ja by som zvolil túto cestu. ()

Frajer42

Pro westerny mám slabost. V tomto žánru obvykle skvěle funguje, když se spolu vydá parta lidé na strastiplnou cestu napříč americkou prérií, kde se to jen hemží nebezpečím. Líbilo se mi, že naši posádku neohrožoval pouze kmen těch kurev kumančů, ale tvůrci toho vymysleli podstatně více. Bale je ve své roli tradičně skvělý. Ostatní pánové a dáma ho skvěle doplňují. Přesto nemám pocit, že bych viděl něco úžasného, co nedostanu z hlavy. Příjemný moderní western na jedno zhlédnutí. Lepší tři kousky z mé odborné strany. ()

leila22

Rôzny farby pleti, rôzne kultúry, rôzne životné príbehy. No všetkých spája obrovská bolesť a zmätok duši. Krásna smutná hudba a Christian Bale na vrchole. Westernovky ma bavia čoraz viac. ()

Kothy

Docela zajímavý příběh s pomalým tempem zasazený do westernového prostředí. Blíží se konec 19. století a většina indiánských válek je u konce. Už není s kým válčit a zbylí indiáni žijí v rezervacích. Někteří přece jen zůstávají na svobodě a páchají krvelačné nájezdy. Kapitán Joe Blocker je pověřen dovést umírajícího šajenského náčelníka na jeho kmenovou půdu. Mají mezi sebou staré spory, takže se mu to moc nelíbí. Nakonec mu ale nezbývá nic jiného než souhlasit. S hrstkou mužů se vydá na tuto náročnou misi Po cestě potkají ženu, která přišla o svou rodinu v podání Rosamund Pike a přiberou ji sebou. Postupně naráží na různé nástrahy a počet členů posádky se zužuje. Konec cesty se dožije jen pár z nich. Hodně se mi líbilo bohaté herecké obsazení, a hlavně výkon Christiana Balea, které jsem už dlouho nikde neviděl. Samotný význam mise mi dost připomněl film Zachraňte vojína Ryana. Ale co už.... "Budete potřebovat víc hrobů." ()

Filmmaniak

Čistokrevný drsný western s vtahujícím a skvěle napsaným dějem, fantastickou režií a bravurními herci - zvěsti o životním výkonu Christiana Balea nelhaly, i když je diskutabilní, jestli je to výkon nejlepší (rozhodně je ale v top 3 a je úžasné Balea vidět, jak skvěle hraje očima, obočím, vráskami na čele i knírem). O nejlepší výkon Rosamund Pike jde již ale bez pochyby. Její tragická postava v sobě snoubí ženskou křehkost i sílu a odhodlání, Baleův hrdina je zas o nic méně tragickým válečníkem, kterému v nelítostném prostředí postupně docházejí přátelé-spolubojovníci. Snímek přetékající silnými a závažnými tématy od polemiky o násilí, lidské povaze a morálce a tíze svědomí po rozdíly mezi vražděním kvůli rozkazu a vražděním obecně. Majestátní atmosféra, emoce, bravurně napsané postavy, dokonalá práce s motivy, poslední čtyři minuty možná moc sladké, ale vlastně logické. Nejsou indiáni jako indiáni. Velká pecka. ()

DwayneJohnson

Drsný začátek a ještě drsnější konec. Spousta krve, vražd, slzy, znásilnění, bolest, smutek, žal. Nejwesternovější film za posledních několik dekád. Plus věrohodně působící indiánské nářečí a skvělý Bale, takže pětka naprosto zasloužená. I přes závěrečných třicet vteřin. ()

Ant

Krásný western se spoustou duše o porozumění mezi bílými a indiány. Několikrát mě to opravdu chytilo za srdce. A i když filmu chybí více vytyčený střed a finále, jeho myšlenka a procítěná režie tohle všechno nechává skoro zapomenuty. Je taková škoda, že jsem film musela vidět jen v TV. Westernů už je tak málo a nemít tu možnost vidět tu krásnou kameru a slyšet Richterovu dokonalou jemnou hudbu v kině, je zkrátka smutné. Výkon Christiana Bala je dost možná nejvyspělejší a nejprocítěnější, jaký jsem od něj doposud viděla. Málo kdy si jsem schopna vyvinout takový vztah k postavě za dvě hodiny, ale o Joea jsem při některých scénách měla takový strach, jako bych s ním strávila tři řady seriálu. Scénář i Bale si zaslouží všechen obdiv a je škoda, že film i on byli takhle přehlédnuti. Je to hluboký film, co si zaslouží víc než jedno shlédnutí. A ten konec! ()

predators

Tak tady se s vámi nemazlí...potřebujete ostříhat, nelíbíte se členu kmene Apačů a jdete na kost. Syrovost některých scén stříká na všechny kamery a ještě více na mikrofony. Je to dost ukecané, bacha. Místy se to táhne jak indiánský sopel a nezachrání to ani ty přesně načasované akční pasáže. Je to čistý průměr...dal bych tedy 5 hvězd z 10...tady bohužel dostane čokohvězdy 3, tedy procent 60...jestli mi rozumíte. ()

silentname

"Hostiles" môžem skutočne ohodnotiť pozitívne. Myslím si, že ide o veľmi dobre napísaný, veľmi dobre zahraný film, no hlavne si myslím, že jeho posolstvo z neho dokáže na človeka zatlačiť. Najmä na konci. Pretože bez toho, aby som niečo spoiloval si myslím, že záverečná metafora filmu je spracovaná dobre. Kto sú skutoční zloduchovia? Reálne sme všetci rovnakí. Len niektorí si berieme určité veci osobne. Je to samozrejme pochopiteľné, no cez dobrodružstvo, boje a veľmi dobre spracované dialógy sa dokáže aj kapitán, ktorý pociťuje voči pôvodným obyvateľom absolútnu nenávisť môže niečo naučiť a ku koncu cesty sa jeho myšlienky môžu otočiť úplne iným smerom. Okrem toho som to už myslím spomínal pri viacerých filmoch, ale tu je to obzvlášť dôležité povedať, nie som veľmi veľkým fanúšikom dejín Ameriky. Myslím si, že narobili obrovskú dávku paseky, potrebovali si spracovať svoju vlastnú anarchiu a tak si rabovali panenskú pôdu bez toho, aby im ktokoľvek mohol povedať čokoľvek. Lebo si mohli zabrať niečo, kde ešte ich noha nevstúpila. Takže si môžu robiť čo chcú. A mne to príde úprimne tak odporné, že sa nedokážem cez to preniesť. Krajina kde rasizmus bol vítaný, kde všetko bolo dovolená a bola tam tá skutočná otrokárska sloboda ešte poriadne dlho. Neviem. Skutočne sa neviem cez tieto veci preniesť, lebo dejiny Ameriky mi ukázali, že všetko čo už bolo zakázané si našlo chodníky ako byť zase dovolené. Ak ste boli v Zemi, kde žiadne pravidlá neplatili. Ale to som sa už trošku rozkecal. Pochválim ešte výkony Christiana Bala a Rosamund Pike. Obaja boli skvelí. A myslím si, že všetko čo sa vo filme udeje stojí za to. Najmä asi posledný dialóg medzi náčelníkom a kapitánom. To má hodne do seba. Film odporúčam vidieť. Hodnotenie: A- ()

Slarque

Občas mě to překvapuje, ale western má stále co říci. Drsný voják se po desetiletích lovení domorodých rudochů sbližuje s jedním ze svých nejhorších nepřátel. Jednoduchý motiv, který snad ale potřeboval ještě trochu prostoru navíc. Christian Bale si sice vystačí s pokerově neměnným obličejem, ale i tak je výborný. U Wese Studiho platí totéž. Ústřední trojici výborně doplňuje Rosamund Pike, která má výhodu v tom, že nějaké emoce může ukázat častěji. ()

eLeR

Na mnohých miestach dokáže tento drsný film dojať, a to nenútenou formou a veľmi vkusne. Dobrý príbeh, pekne natočené, herecky veľmi slušné ... Magua si už zaslúžil byť konečne za dobrého Indiána a Bale bol úžasný, rola mu sedela výborne. Pekná hudba. ()

Happens

Lidi odkojený na Vinetou budou skákat radostí. Je tu ta vážnost, serioznost, film neztrácí tvář, jde do tuhého, ukazuje, jak těžké je přežít a že přežívají opravdu jen ti nejsilnější jedinci. Divoký západ podaný na surovo. Bale se opravdu vcítil do důstojníka, který si prošel válkami s rudochy. Krásná studie charakterů. ()

SeBig

Nečekej akční nářez jen jednoho užvatlanýho apače a smutně tvářícího se Bale, kterej ty jeho kecy musí poslouchat. Pike se snaží dělat akci, ale nejde ji to, leč furt akorát řve. ()

TOP 2018 dle TOP uživatelů ČSFD.cz

TOP 2018 dle TOP uživatelů ČSFD.cz