Reklama

Reklama

Obsahy(1)

V roce 1947 nastupuje John Forbes Nash na Princetonskou univerzitu s pověstí velmi nadaného matematika. Na rozdíl od svých kolegů si Nash žije svůj poněkud podivínský život, který se velmi vymyká životu jeho okolí. Jeho kolegové sbírají různé malé úspěchy, Nash však stále s ničím nepřichází. Ve chvíli, kdy se zdá, že bude muset univerzitu opustit, se mu však podaří fenomenální úspěch. Jeho revize řízené dynamiky se dá aplikovat do ekonomických teorií. Objev ho ihned proslaví a navždy mu zajistí uznání ve vědeckém světě. V roce 1953 je Nash přizván do Pentagonu, aby se zde zúčastnil jakéhosi zkoumání možných sovětských šifer. V té době Nash pracuje ve Wheelerově laboratoři a učí na univerzitě. Právě při seminářích, které vede, se seznámí s Alicií Lardéovou, s dívkou, která ho svou vlastní iniciativou získá a kterou si Nash následně vezme. Nash v té době vyvíjí činnost, která je dle jeho pocitů spoluprací s tajemným mužem ze CIA Parcherem. Nash si však neuvědomuje, že Parcher i jeho kamarád z Princetonu Charles, kterého potkává s jeho malou sestrou Marcee, jsou jen jeho představami. Tyto představy jsou produktem jeho těžké schizofrenie. Právě v době, kdy je Alicia těhotná, se Nashova schizofrenie projeví v plné síle. Následuje nedobrovolná hospitalizace na psychiatrické klinice a těžká léčba, kterou vede dr. Rosen. Alicia se od dr. Rosena dozvídá, v jak vážném stavu je její muž, a také to, že se Nash schizofrenie nikdy nedokáže zbavit. Po léčbě bydlí oba manželé s nově narozeným synkem v malém domku a pro celou rodinu se jedná o těžké období. Nash přišel o práci na univerzitě. Jedinou jeho činností je snaha vyřešit Riemanovu hypotézu. Zklamání z toho, že kvůli lékům nemá ani sexuální život, dovede Nashe k rozhodnutí, aby léky přestal tajně brát. U Nashe se znovu projeví halucinace. Dojde to tak daleko, že málem utopí svého malého synka při koupání. Naštěstí Alicia včas zasáhne. Na základě proseb Nashe však Alicia svého manžela nevrátí do péče psychiatra Rosena. Nash si začne uvědomovat vážnost stavu, ve kterém se nachází, a sám začne aktivně hledat způsob, jak se i bez pomoci psychiatrů s nemocí vyrovnat... (TV Prima)

(více)

Videa (1)

Trailer 1

Recenze (1 145)

Aluska88 

všechny recenze uživatele

Oscarový "Gladiátor", Russell Crowe v roli geniálního matematika Johna Nashe za svůj výkon Oscara sice nezískal, ale alespoň Zlatý Glóbus mu role vynesla. A zasloužil si ho. Když už mu "pánové akademici" zlatou sošku odepřeli. Ale to oni dělají velmi rádi. A nejčastěji hercům, kteří by si jej za danou roli zasloužili nejvíce. Klasika:) Snímek má inteligentní a velmi podnětný scénář i dialogy, spoustu silných momentů a nádhernou ústřední melodii Jamese Hornera. Čistá duše je uměleckým zážitkem, který je však úhledně a téměř nepozorovatelně zároveň zabalen do Hollywoodského stylu diváckého "hraní na city." To se neprojeví příliš viditelně ani tak v celém snímku, jako spíše v jednotlivých scénách. Těch však pár bylo, zvláště ve druhé polovině. A když se pospojují dohromady, cítila jsem v nich jistou strojenost. Jinak se však pro mě jedná o kousíčky, které nedokázaly narušit celkový dojem. Vlastně tyto drobky dokázalo s přehledem zašlapat herecké obsazení. O hlavní zásluhy se postaral Russell Crowe coby muž obdařen talentem a proklet nemocí. Jako krásný a zářící klenot jej doplňuje Jennifer Connelly a jako jeho temný "přítel", muž v černém, Ed Harris. ()

Jara.Cimrman.jr 

všechny recenze uživatele

"Představ si, že jsem řekl to, co jsem měl říct a teď bych s tebou chtěl mít co nejdříve pohlavní styk." Mám rád čísla, jelikož bez politických úprav nelžou a dá se jimi vyjádřit cokoli. Proto jsem se na film o geniálním matematikovi těšil asi víc, než jsem měl. Z hlediska čísel funguje snímek bezvadně, ale často ukazovaná skutečnost, že génius a blázen jsou dvě od sebe těžko rozpoznatelné osoby, dokonalému zážitku poněkud podrážela nohy. ()

Reklama

Fr 

všechny recenze uživatele

na schizofrenii je nejhorší, že nikdy nevíte co je pravda. a při sledování tohoto snímku, se vám to bude občas stávat. režisér R.H. a většina jeho filmů patří mezi moje oblíbené. také zde se rozhodl odvyprávět příběh, který by v nás měl aspoň chvíli zůstat. v mém případě se mu to (zase) povedlo. jaký je rozdíl mezi géniem a největším géniem? jen jeden z nich hledá algoritmus definující pohyb holubů. john nash je právě ten typ génia a jeho život musí být zákonitě (pro ostatní) velká nuda. zde obdivuji R.H., jak dokázal vykreslit studentská léta a díky jemnému humoru situovanému na podstatu génia jsem byl nadšen. R.CROWE zde skvěle ztvárňuje nejdříve ,,zdravého" podivínského muže a přidává na tempu poté, když má ukázat nemocného člověka na pokraji fizických a hlavně psychických sil ( jeho výkon bych přirovnal k D.HOFFMANOVI v rain man). skvěle mu sekundují J.CONNELY a P.BETTANY. napsal bych víc, ale nezlobte se, nemám důvěru v cizí lidi..... ()

Dadel 

všechny recenze uživatele

O oprávněnosti oscarového vítězství by se sice dalo trochu pochybovat, jedno však filmu upřít nelze - brilantní výkon Russela Crowea ( a nic na to nemění ani fakt, že šlo o vděčnou, těžko přehlédnutelnou roli) Po shlédnutí filmu si už dávám větší pozor, jestli někdo z mých přátel nevypadá trochu podezřele:) ()

MM_Ramone 

všechny recenze uživatele

"Čistá duša" a "Klub rváčov". Čo majú tieto filmy spoločné? Pre mňa sú to dva najlepšie snímky o schizofrénii. Každý z nich sa ku tejto problematike postavil iným spôsobom, ale podstata je rovnaká. V prípade "Čistej duše" sa jedná skôr o dramatickejšiu, menej akčnú, formu. Sledujeme životný príbeh geniálneho matematika Johna Nasha, ktorého mysleľ je sužovaná touto zákernou psychickou chorobou. V réžii skúseného Rona Howarda vznikol krásny životopisný film, ktorý bol v roku 2002 ocenený až štyrmi soškami Oscara. **** ()

Galerie (46)

Zajímavosti (60)

  • Číslo kanceláře, ve které John Nash (Russell Crowe) pracuje, je 101. Stejné číslo nese i pokoj Nea (Keanu Reeves) ve filmu Matrix (1999). Číslovka je odkazem na místnost z knihy "1984" George Orwella, kde byli lidé mučeni tím nejhorším způsobem. (Panfilmex)
  • Producent Brian Grazer vyhrál boj o práva na tento projekt poté, co si jej vybrali John Nash a Alicia Nash na úkor druhého uchazeče o práva – Scotta Rudina. (becki_tu)

Související novinky

Do Karlových Varů dorazí herec Russell Crowe

Do Karlových Varů dorazí herec Russell Crowe

05.05.2023

Na nadcházející 57. ročník Mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech dorazí jedna z nejvýraznějších tváří současného světového filmu, novozélandský herec Russell Crowe. Sám tuto informaci… (více)

Na mladého Hana Sola dohlédne Ron Howard

Na mladého Hana Sola dohlédne Ron Howard

22.06.2017

Hollywoodem tenhle týden otřásl odchod Phila Lorda a Chrise Millera od sólovky Hana Sola. Šéfka Lucasfilmu Kathleen Kennedy je propustila měsíc před koncem natáčení, jelikož se jejich vize začala… (více)

Ocelové jeskyně míří do kin

Ocelové jeskyně míří do kin

28.07.2016

Isaac Asimov vymyslel tři zákony robotiky a napsal stovky knih, takže je docela fascinující, že se dočkal jen dvou hollywoodských filmů. Chris Columbus natočil Pozitronového muže (aka Andrew - člen… (více)

Zemřel skladatel James Horner

Zemřel skladatel James Horner

23.06.2015

V 61 letech nás opustil držitel dvou Oscarů za Titanic, hudební skladatel James Horner. Zkušený letec havaroval ve vlastním stroji, který pilotoval na severu od kalifornské Santa Barbary. Horner byl… (více)

Reklama

Reklama

Časové pásmo bylo změněno