Reklama

Reklama

Obsahy(1)

V roce 1947 nastupuje John Forbes Nash na Princetonskou univerzitu s pověstí velmi nadaného matematika. Na rozdíl od svých kolegů si Nash žije svůj poněkud podivínský život, který se velmi vymyká životu jeho okolí. Jeho kolegové sbírají různé malé úspěchy, Nash však stále s ničím nepřichází. Ve chvíli, kdy se zdá, že bude muset univerzitu opustit, se mu však podaří fenomenální úspěch. Jeho revize řízené dynamiky se dá aplikovat do ekonomických teorií. Objev ho ihned proslaví a navždy mu zajistí uznání ve vědeckém světě. V roce 1953 je Nash přizván do Pentagonu, aby se zde zúčastnil jakéhosi zkoumání možných sovětských šifer. V té době Nash pracuje ve Wheelerově laboratoři a učí na univerzitě. Právě při seminářích, které vede, se seznámí s Alicií Lardéovou, s dívkou, která ho svou vlastní iniciativou získá a kterou si Nash následně vezme. Nash v té době vyvíjí činnost, která je dle jeho pocitů spoluprací s tajemným mužem ze CIA Parcherem. Nash si však neuvědomuje, že Parcher i jeho kamarád z Princetonu Charles, kterého potkává s jeho malou sestrou Marcee, jsou jen jeho představami. Tyto představy jsou produktem jeho těžké schizofrenie. Právě v době, kdy je Alicia těhotná, se Nashova schizofrenie projeví v plné síle. Následuje nedobrovolná hospitalizace na psychiatrické klinice a těžká léčba, kterou vede dr. Rosen. Alicia se od dr. Rosena dozvídá, v jak vážném stavu je její muž, a také to, že se Nash schizofrenie nikdy nedokáže zbavit. Po léčbě bydlí oba manželé s nově narozeným synkem v malém domku a pro celou rodinu se jedná o těžké období. Nash přišel o práci na univerzitě. Jedinou jeho činností je snaha vyřešit Riemanovu hypotézu. Zklamání z toho, že kvůli lékům nemá ani sexuální život, dovede Nashe k rozhodnutí, aby léky přestal tajně brát. U Nashe se znovu projeví halucinace. Dojde to tak daleko, že málem utopí svého malého synka při koupání. Naštěstí Alicia včas zasáhne. Na základě proseb Nashe však Alicia svého manžela nevrátí do péče psychiatra Rosena. Nash si začne uvědomovat vážnost stavu, ve kterém se nachází, a sám začne aktivně hledat způsob, jak se i bez pomoci psychiatrů s nemocí vyrovnat... (TV Prima)

(více)

Videa (1)

Trailer 1

Recenze (1 145)

Boss321 

všechny recenze uživatele

Vyborný film! Téma, které asi nikdy nebude dokonale rozluštěno, jestli je genialita bláznoství nebo ne?! Velice povedený scénář (Oscar za něj je poprávu) a skvělé herecké obsazení. Ódy na výkon Russella Crowa už jsem si tu přečetl víc než dost a mě nezbývá než to odsouhlasit a znovu říci, že Oscar měl skončit v jeho rukou! Jennifer Connelly podala také velmi povedený výkon a Oscara si zasloužila. Ron Howard mi vykreslil svět Johna Nashe tak působivě, že mě nezbývá než dát pět hvězdiček. ()

Ainy 

všechny recenze uživatele

Přiznám se, že když jsem na tento film šla do kina, tak jsem o životním příběhu nositele Nobelovy ceny Johnovi Forbesovi nic moc nevěděla a snad proto ve mě nechal film tak silný emotivní zážitek. Než jsem pochopila že vlastně trpí schizofrenií a že všechno co se mu celou dobu dělo byly opravdu jen jeho myslí vytvořené bludy. Líbil se mi konec, kdy se vlastně dokázal smířit s nemocí a vidiny které měl dokázal dostat do určitých mezí a přizpůsobit se a snažit se žít normální život. ()

Reklama

Anthony 

všechny recenze uživatele

Russel Crowe (už to kdysi kdosi říkal) dostal Oscara předčasně. Nechápal jsem proč ho dostal za Gladiátora (v té době nominace Hankse za Trosečníka) a nechápal jsem, proč ho nedostal za Čistou duši (politické rozhodnutí pro Washingtona za Training Day). Croweův výkon v Čisté duši je skutečně fenomenální. Je velmi přesný v různých polohách a dává důraz na každý detail. Nádherná je hudba Jamese Hornera - především v okamžicích, kdy je v hlavní roli matematika či luštění kódů. A scénáristu bych ještě pochválil za zajímavý "úkrok stranou" - aneb jak může i tzv. skutečný příběh překvapit. Jinak souhlasím s názory, že Oscar pro film a režiséra byl nespravedlivý - měl to dostat Pán prstenů. ()

-bad-mad-wolf- 

všechny recenze uživatele

Moc se mi líbil scénář - první třetinu divák počítá s jednou realitou, prostřední tápe a v závěrečné čeká, jak si titulní postava se svým údělem (v realitě zcela jiné) poradí. Nicméně je pravda, že závěrečná část už není tolik poutavá, jako ta úvodní. O Croweově výkonu už bylo napsáno moře oslavných vět, takže jen dodám, že je opravdu na co koukat. Uvěříte mu popsaná okna, vyhozený stůl, matematiku při navazování kontaktu s dívkou; uvěříte mu rozštěp skutečnosti a vztah s milující ženou. Zaujme i sugestivně nasnímaná automobilová honička, která de facto tvoří dramatický předěl mezi oběmi polohami snímku. Fajn film. 8/10 ()

hellstruck 

všechny recenze uživatele

Zdlouhavý a nicneříkající rozjezd, po kterém jsem měla chuť to vzdát naštěstí v půlce filmu vystřídala neuvěřitelně silná a dojemná zápletka. Určitě se jedná o líbivý film, každopádně mě zasáhl asi jen tak na čtyřicet minut. Jenomže příběh o muži, který trpí schizofrenií, ale sám si po dlouhém boji uvědomí problém a rozhodne se sám za sebe bojovat dál je prostě tak vděčný a zajímavý, že to nejde hodnotit níž. Rusella jsem si doteď uměla představit jen v roli drsňáka, tady ze sebe vydal mnohem víc a tak jsem naprosto ohromená jeho výkonem a psíma očima, kterých mi bylo líto po celou dobu. Jennifer mu skvěle sekunduje a celkově z toho vychází ten typ filmu, který ve vás opravdu něco zanechá. Za mě tedy 4 (i když trochu slabší)*. ()

Galerie (46)

Zajímavosti (60)

  • Celosvětová premiéra proběhla 13. prosince 2001 v Beverly Hills v Kalifornii. (Varan)
  • Když Russell Crowe studoval videozáznamy skutečného Johna Nashe, "všiml jsem si velmi zvláštního pohybu Johnových rukou i toho, že má krásné ruce s dlouhými, jemnými prsty - což není můj případ. Nechal jsem si tedy narůst delší nehty, což mé prsty o něco prodloužilo - to je věc, které si ve filmu nevšimnete, mně to ale pomohlo. Ne v tom, že bych měl ruce jako John, ale protože jsem najednou musel pohybovat rukama úplně jinak, s větší opatrností a elegantněji. Takže když se pak John objevil na place, představili jsme se a začali si povídat, najednou mi řekl: 'Vy máte podobné ruce jako já!'" (NIRO)
  • Číslo kanceláře, ve které John Nash (Russell Crowe) pracuje, je 101. Stejné číslo nese i pokoj Nea (Keanu Reeves) ve filmu Matrix (1999). Číslovka je odkazem na místnost z knihy "1984" George Orwella, kde byli lidé mučeni tím nejhorším způsobem. (Panfilmex)

Související novinky

Do Karlových Varů dorazí herec Russell Crowe

Do Karlových Varů dorazí herec Russell Crowe

05.05.2023

Na nadcházející 57. ročník Mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech dorazí jedna z nejvýraznějších tváří současného světového filmu, novozélandský herec Russell Crowe. Sám tuto informaci… (více)

Na mladého Hana Sola dohlédne Ron Howard

Na mladého Hana Sola dohlédne Ron Howard

22.06.2017

Hollywoodem tenhle týden otřásl odchod Phila Lorda a Chrise Millera od sólovky Hana Sola. Šéfka Lucasfilmu Kathleen Kennedy je propustila měsíc před koncem natáčení, jelikož se jejich vize začala… (více)

Ocelové jeskyně míří do kin

Ocelové jeskyně míří do kin

28.07.2016

Isaac Asimov vymyslel tři zákony robotiky a napsal stovky knih, takže je docela fascinující, že se dočkal jen dvou hollywoodských filmů. Chris Columbus natočil Pozitronového muže (aka Andrew - člen… (více)

Zemřel skladatel James Horner

Zemřel skladatel James Horner

23.06.2015

V 61 letech nás opustil držitel dvou Oscarů za Titanic, hudební skladatel James Horner. Zkušený letec havaroval ve vlastním stroji, který pilotoval na severu od kalifornské Santa Barbary. Horner byl… (více)

Reklama

Reklama