V roce 1947 nastupuje John Forbes Nash na Princetonskou univerzitu s pověstí velmi nadaného matematika. Na rozdíl od svých kolegů si Nash žije svůj poněkud podivínský život, který se velmi vymyká životu jeho okolí. Jeho kolegové sbírají různé malé úspěchy, Nash však stále s ničím nepřichází. Ve chvíli, kdy se zdá, že bude muset univerzitu opustit, se mu však podaří fenomenální úspěch. Jeho revize řízené dynamiky se dá aplikovat do ekonomických teorií. Objev ho ihned proslaví a navždy mu zajistí uznání ve vědeckém světě. V roce 1953 je Nash přizván do Pentagonu, aby se zde zúčastnil jakéhosi zkoumání možných sovětských šifer. V té době Nash pracuje ve Wheelerově laboratoři a učí na univerzitě. Právě při seminářích, které vede, se seznámí s Alicií Lardéovou, s dívkou, která ho svou vlastní iniciativou získá a kterou si Nash následně vezme. Nash v té době vyvíjí činnost, která je dle jeho pocitů spoluprací s tajemným mužem ze CIA Parcherem. Nash si však neuvědomuje, že Parcher i jeho kamarád z Princetonu Charles, kterého potkává s jeho malou sestrou Marcee, jsou jen jeho představami. Tyto představy jsou produktem jeho těžké schizofrenie. Právě v době, kdy je Alicia těhotná, se Nashova schizofrenie projeví v plné síle. Následuje nedobrovolná hospitalizace na psychiatrické klinice a těžká léčba, kterou vede dr. Rosen. Alicia se od dr. Rosena dozvídá, v jak vážném stavu je její muž, a také to, že se Nash schizofrenie nikdy nedokáže zbavit. Po léčbě bydlí oba manželé s nově narozeným synkem v malém domku a pro celou rodinu se jedná o těžké období. Nash přišel o práci na univerzitě. Jedinou jeho činností je snaha vyřešit Riemanovu hypotézu. Zklamání z toho, že kvůli lékům nemá ani sexuální život, dovede Nashe k rozhodnutí, aby léky přestal tajně brát. U Nashe se znovu projeví halucinace. Dojde to tak daleko, že málem utopí svého malého synka při koupání. Naštěstí Alicia včas zasáhne. Na základě proseb Nashe však Alicia svého manžela nevrátí do péče psychiatra Rosena. Nash si začne uvědomovat vážnost stavu, ve kterém se nachází, a sám začne aktivně hledat způsob, jak se i bez pomoci psychiatrů s nemocí vyrovnat... (TV Prima)

malypivo

Skvělé obsazení a skvělé herecké výkony ve strhujícím snímku, který zobrazuje jednu velmi inteligentní mysl, která musí po celý život čelit nástrahám představivosti. Jediné, co filmu ubíralo na dramatičnosti bylo, že jsem v určitých momentech viděl v Johnu Neshovi odraz Sheldona Coopera - ale to je můj problém. ()

Darren98

Pravděpodobně nejlépe natočené drama o neuvěřitelně poutavém životě charismaticky zahraného Russelem Crowem je jeden z důvodů, proč by se člověku mohlo zalíbit sledovat filmy. Johnovu neobvyklou mysl velmi pozoruhodně lýčí jedinečná vizuální kouzla studia Imagine, a zasazení této výjimečnosti do mysteriózního příběhu doprovází až ke konci snad nejemotivnější hudba, jakou kdy mohlo spoustu lidí slyšet. Při nevyzrazeném ději navíc může i sám divák zažít stejné dobrodružství za poznáním, jakým prochází hlavní hrdina. ()

Košoun

Ihned po zhlédnutí jsem hodnotil 5*, protože tento film si jiné hodnocení dle bezprostředního dojmu jiné hodnocení nezaslouží. Dojemný lidský příběh, i když mě první polovina spíše nudila (podobně jako u Theory of Everything), konec mě emocionálně naprosto dostal a i díky skvělé hudbě jsem slzel ještě u titulků (podobně jako u Theory of Everything :). Skvělé herecké výkony všech zúčastněných, především životní role Russella Crowa (škoda že mu Oscar připadl o rok dříve a ne za tento opravdu kvalitní výkon, oproti blockbusterovému Gladiátorovi), ale i vynikající Jennifer Connelly i Ed Harris. Prostě tomu filmu se nedá nic moc vytknout (možná jedině až příliš okaté cílení na Akademii, která tento typ snímků prostě miluje). Ovšem hodnocení nyní snižuji jen 4*, protože mi opravdu hodně vadí neautentičnost snímku. Film je v podstatě jen hodně inspirovaný životem Johna Nashe a jeho nemocí, ale jinak se moc skutečných faktů nedrží. Tvůrci jednak šli na ruku Nashovi a jeho rodině, aby vyprávěli idealizovaný příběh, druhak divákům, aby u nich vyvolali emoce. Neříkám, že se životopisné filmy musí 100% držet skutečnosti, to by málokterý snímek udrželo divácky atraktivní, ale zde je těch odchylek tolik, že film považuji spíše za fikci než "based on true story". Prostě žil John Nash, byl geniální fyzik a trpěl schyzofrenií. Zbytek je už dosti umělecká licence. Rozhodně se na film podívejte, ale jen mu prosím zas tolik nevěřte, a až si utřete slzy dojetí (ti, co máte alespoň zbytky lidské duše :), tak si přečtěte o skutečném životu a průběhu nemoci Johna Nashe. ()

Brtniik

Docela hezký film o nelehkém údělu chytrých. Trochu mne šokovalo až naštvalo, že postavy které jsem drahnou dobu sledoval, vlastně neexistují. Škoda, že skwav, kterou na začátku scénář líčil jako téměř stejně inteligentní žábu, se změnila v milující ženu v domácnosti. Předpokládal bych, že vztah dvou chytrých lidí se bude pohybovat spíš v „nehmotné rovině“ a ne že génius bude po ženách na potkání požadovat sex. No nic, američan by musel dávat pozor a necourat mezi sedačkou, veckem a lednici. Postřeh: Jiný kraj, jiný mrav – v Americe profesoři péra dostávají, u nás „sbírají“. P.S.: Russell bude asi celebrita, když si za partnerku vymohl krásku stejného typu, jako byla restauratérka v Dobrém ročníku. I ty „poskoky“ (zde studenty) mu tam napsali. :-) ()

zdeny99

Russell Crowe úplně v jiné roli, než na které jsme u něj zvyklý. Po těch gladiátorech a námořnických kapitánech si tentokrát zahrál Johna Forbese Nashe, který obdržel Nobelovu cenu za ekonomii. Protipólem se ukázala schizofrenie a jak se samotný Nash s tím dokázal v životě popasovat, tak Crowe se s tím dokázal popasovat i v tomto kvalitním životopisným filmu. [52943. hodnocení, 1098. komentář, 89%, 44. nejlepší film, 64. nejoblíbenější film] ()

mls

V prvom momente očarujúce. Na druhej strane veľmi prázdne, trochu neoriginálne. Na tretej strane perfektné herecké výkony a na štvrtej strane jeden z najgýčovejšie oscarovských filmov aký bol za posledné obdobie natočený. Dokonca ani ja - človek, ktorému tieto gýčovitosti nevadia mám v tejto oblasti výhrady. Napriek tomu som bol s filmom na výsosť spokojný pretože bol silný, dojemný a v prvom momente bezchybný. Beatiful Mind určite nie je čistokrvne 5-hviezdičkový film, mohol by byť po určitých drobných charakterových zmenách, ktoré mi celkom nesedeli. Bezprostredne po filme by som dal asi 5, teraz volím 4. ()

Johnny

Výborný príbeh, skvelo zahraný. Aj keď som mal mierne problémy s tým že geniálny matematik má doslova postavu "gladiátora", nič to nemení na skutočnosti že Russel Crowe to zahral fantasticky. V ničom za ním nezaostávajú ani Jennifer Connely, Ed Harris ale najmä fantastický Paul Bettany. ()

elea

Když se spojí Ron Howard a Russel Crowe nemůžeme čekat jiný výsledek než vynikající film. Ale mrzí mě, že Crowe nedostal za něj Oscara, protože jeho excelentní výkon si to doopravdy zasloužil. Nemůžu ani opomenout Jennifer Connelly, Eda Harrise nebo hudbu Jamese Hornera, protože také oni přispeli k tak skvělému filmu podle skutečné události. ()

Colleague

Zase po dlouhé době bezkonkurenčně plné hodnocení. Na procenta bych dal 98%, snad jen ten závěr mi přišel o malinku větší doják než jsem schopen unést, ale fakt jenom o malinko. ()

RedDuck

Vymakaný Russel Crowe se do role geniálního matematika co žije ve svém vnitřním světě příliš nehodí, ale roli zahrál bravurně. Film se také příliš volně inspiroval skutečností. ()

Wolvie

Těžce přeceněný film.Ty Oscary se kvůli tématu daly docela čekat (i když,v konkurenci Moulin Rouge?) ale aby byla průměrná citová ždímačka řazená k nejlepším filmům všech dob? Nezlobte se,ale to mi přijde docela divné. ()

Wyder

Geniální životopisný film o Johnu Nashovi. Za úspěchem stojí především netradiční příběh (based on true story) a hlavně skvělé herecké výkony Russella Crowea a Jennifer Connelly! ()

Goopy

celkově spíše čtyřkový film - pátá hvězda je ale za závěrečnou řeč Johna Nashe, nejhezčí poděkování / vyznání lásky jaké jsem za poslední dobu viděl :-) "I've always believed in numbers. In the equations and logics...that lead to reason. But after a lifetime of such pursuits, I ask, what truly is logic? Who decides reason? My quest has taken me through the physical,the metaphysical, the delusional...and back. And I have made the most important discovery of my career. The most important discovery of my life. It is only in the mysterious equations of love...that any logical reasons can be found. I'm only here tonight because of you. YOU ARE THE REASON I AM. YOU ARE ALL MY REASONS. Thank you." ()

Heroine

Když jsem si Čistou Duši pouštěla, byla jsem přesvědčená že to bude hloupý film. Že půjde o nějakou romanci/drama o matematických důkazech. Nakonec mne ale film nejen bavil, a celkem se mi i líbil, a ještě mne docela překvapil. Protože zápletka je celkem překvapivá, herci jsou výborní, skvělé masky, a působivě znázorněná schizofrenie. I když, celý život vidět Eda Harrise a Paula Bettanyho by mi až tak nevadilo :-P ()

Shredo

Prvýkrát zhliadnuté na starej VHS-ke s českým dabingom, a výsledok naprostá paráda. Dych berúca hudba, neskutočné herecké výkony a čo je na všetkom najlepšie scenár, ktorý napísal sám život. Čo viac ešte treba ()

boul

moc dobře spracovaný film, jak herci, tak i režie + hudba.. skvěle zahraná a nezvyklá Croweovka a udělaný příběh s citovým koncem, půlku filmu jsem opravdu myslel že je to realita a nepomyslel jsem vůbec na to, že by to byly jen halucinace! 9/10... ()

char_t

Přeceňovaný film. Ale přestože život J.Nashe dost zjednodušuje a soustředí se hlavně na bulvárně zajímavé psychické stavy, objeví se i pár silných momentů, kdy jsou všechna halucinační klišé zapomenuta a konečně zazáří ostatní kvality filmu. Například perfektní Russell Crowe. ()

Do Karlových Varů dorazí herec Russell Crowe

22.06.2017

Ocelové jeskyně míří do kin

Ocelové jeskyně míří do kin

28.07.2016

Isaac Asimov vymyslel tři zákony robotiky a napsal stovky knih, takže je docela fascinující, že se dočkal jen dvou hollywoodských filmů. Chris Columbus natočil Pozitronového muže (aka Andrew - člen… (více)

Zemřel skladatel James Horner

Zemřel skladatel James Horner

23.06.2015

V 61 letech nás opustil držitel dvou Oscarů za Titanic, hudební skladatel James Horner. Zkušený letec havaroval ve vlastním stroji, který pilotoval na severu od kalifornské Santa Barbary. Horner byl… (více)