V roce 1947 nastupuje John Forbes Nash na Princetonskou univerzitu s pověstí velmi nadaného matematika. Na rozdíl od svých kolegů si Nash žije svůj poněkud podivínský život, který se velmi vymyká životu jeho okolí. Jeho kolegové sbírají různé malé úspěchy, Nash však stále s ničím nepřichází. Ve chvíli, kdy se zdá, že bude muset univerzitu opustit, se mu však podaří fenomenální úspěch. Jeho revize řízené dynamiky se dá aplikovat do ekonomických teorií. Objev ho ihned proslaví a navždy mu zajistí uznání ve vědeckém světě. V roce 1953 je Nash přizván do Pentagonu, aby se zde zúčastnil jakéhosi zkoumání možných sovětských šifer. V té době Nash pracuje ve Wheelerově laboratoři a učí na univerzitě. Právě při seminářích, které vede, se seznámí s Alicií Lardéovou, s dívkou, která ho svou vlastní iniciativou získá a kterou si Nash následně vezme. Nash v té době vyvíjí činnost, která je dle jeho pocitů spoluprací s tajemným mužem ze CIA Parcherem. Nash si však neuvědomuje, že Parcher i jeho kamarád z Princetonu Charles, kterého potkává s jeho malou sestrou Marcee, jsou jen jeho představami. Tyto představy jsou produktem jeho těžké schizofrenie. Právě v době, kdy je Alicia těhotná, se Nashova schizofrenie projeví v plné síle. Následuje nedobrovolná hospitalizace na psychiatrické klinice a těžká léčba, kterou vede dr. Rosen. Alicia se od dr. Rosena dozvídá, v jak vážném stavu je její muž, a také to, že se Nash schizofrenie nikdy nedokáže zbavit. Po léčbě bydlí oba manželé s nově narozeným synkem v malém domku a pro celou rodinu se jedná o těžké období. Nash přišel o práci na univerzitě. Jedinou jeho činností je snaha vyřešit Riemanovu hypotézu. Zklamání z toho, že kvůli lékům nemá ani sexuální život, dovede Nashe k rozhodnutí, aby léky přestal tajně brát. U Nashe se znovu projeví halucinace. Dojde to tak daleko, že málem utopí svého malého synka při koupání. Naštěstí Alicia včas zasáhne. Na základě proseb Nashe však Alicia svého manžela nevrátí do péče psychiatra Rosena. Nash si začne uvědomovat vážnost stavu, ve kterém se nachází, a sám začne aktivně hledat způsob, jak se i bez pomoci psychiatrů s nemocí vyrovnat... (TV Prima)

Forsetino

Velmi zajímavý životní příběh. Sice ve filmu pár faktických údajů chybělo, ale to podstatné zde zaznělo, a to včetně hlavní Nashovy myšlenky (Nashovy rovnováhy), za kterou profesor získal Nobelovu cenu (scéna, kdy odchází nevšimajíce si blondýnky z baru). Navíc tento příběh byl velmi zajímavě natočený a především rozuzlení první poloviny bylo velmi překvapivé. Režii bych tedy hodnotil jako velmi nápaditou. Nevšiml jsem si ani žádných vyloženě hluchých míst, která by nudila. Co se týče schizofrenie, tak její příznaky byly poupraveny pro filmové zpracování, protože se určitě neprojevují takto uceleně. Neléčení pacienti nejsou schopni držet souvislou linii myšlení a reagují neadekvátně na různé podněty, které jsou doprovázeny paranoidními představami a pocitem ohrožení. Jinak ale pro laickou veřejnost byla choroba zachycena poměrně pochopitelně, ale právě díky tomu zpracování mohla působit, že není tak závažnou, jak ve skutečnosti je. Také snad zjevně vyplynulo, že schizofrenie není "rozdvojení" osobnosti, jak se dle mýtu traduje. Profesor Nash více než 30 let nebyl schopen pracovat, tudíž to jeho kariéru významně ovlivnilo, což z filmu nevyznělo úplně jasně. V 90. letech se vrátil a od té doby se zase věnuje akademickému životu (nyní mu je 83 let). Autorům tyhle nedostatky nezazlívám, protože točili především drama dle skutečné události, nikoliv životopisný dokument. Film sám o sobě je velmi pěkně zpracovaný a nutí k přemýšlení a vzbudí ve vás i trošku sentimentu, zvláště pak konec, který je "zadostiučiněním". Koho téma zaujalo, tak doporučuji hledat podrobnější informace, život prof. Nashe nabízí i další zajímavosti, které ve filmu nezazněly (nehoda s výbušninou, setkání s Einsteinem apod.). Mám jasný 5hvězdičkový pocit. ()

princesofpersia

Perfektní film. Dokonalá hudba a scénář plus krásný, dojemný příběh. Konec byl na mě teda až moc sentimentální a hlavně mi docela vadilo i to americky kladné zabarvování, ale výkon Russella byl zas tak oslnivý, že jinak než 4* dát nemužu :) ()

Ludo444

Do momentu keď došlo k zlomu, to bola obyčajná, klasická životopisná dráma so štandartnou réžiou, hudbou a hereckými výkonmi. Potom sa z toho stal zážitok čo som z hlavy nevygumoval ešte týžďeň. ()

Kubi21

Skvěle natočené drama, které má emoce, napětí a sentiment, který na konci už lehce přebíjí vše ostatní. Výborná režie a hudba. Vše funguje a stojí hlavně na hereckých výkonech. Jennifer poprávu oceněná, opomíjený Paul Bettany a hlavně Russell "Maximus" Crowe, který měl právě za tuto kreaci dostat Oscara a ne za svého Gladiátora. Výborný film s trošku moc dojímacím koncem. Určitě stojí za shlédnutí. ()

myfe

Úžasný film, ktorý zaujme aj náročného diváka. Hlavná rola, ktorú hral Russell Crowe, bola skvelá. Nie je to ten klasický drsňák ako sme ho videli vo filme Gladiátor. Ukázal že vie zahrať naozaj čokolvek: borca, blázna aj génia :D ()

sergio4

Paranoidná schyzofrénia. Musím sa priznať, že tento film mi pomohol pri skúške na VŠ, kde som mal otázku, čo je to paranoidná schyzofrénia, takže ďakujem Johnovi Nashovi :) Ale poďme k filmu. Russell Crowe, bol fenomenálny, absolútne fenomenálny. Dôverihodnosť a presvedčivosť s akou to zahral z neho priam sršala na všetky strany. To bol výkonhodný nie jedného, ale rovno piatich Oscarov, opäť raz výsmech akademikom... Hlavná herečka, Jennifer Connelly, priznám sa nepatrí medzi moje obľúbené herečky, do 3/4 filmu som si hovoril vďaka čomu sakra dostala Oscara, bola taká otravná a vôbec mi neprišlo, že je nejak zamilovaná do "pána Nasha"... v poslednej štvrtine však akoby prišla na scénu a konečne začala hrať, paráda presvedčila ma. Ked sa spätne obzriem na tú liečbu elektrickými či inzulinovými šokmi, nechápem ako toto môže viesť k vyliečeniu, človek z toho ešte viac zcvokne, hmm niet nad alternatívnu liečbu ... Veľkým plusom a nosným pilierom filmu, bola hudba a famózny záverečný soundtrack pri titulkách. John Forbes Nash bol veľký človek a tento film mu zložil majestátnu poctu. ()

Catenburey

Russel Crowe je dokonalý herec. V "A Beautiful Mind" tento fakt předvádí na 100%. Je to jeho korunní role. Silný příběh, plné dialogy... sakra, co chcete abych na filmu hodnotil? Jako prostý divák jsem byl unešený. Nejsem školený filmový kritik. Pokud je někdo schopen tento film označit například za slátaninu... pokud mě se film líbil, co s tím kritik udělá? Jako normální filmový divák z masa a kostí vám ho doporučuji :) Každopádně TOP10. ()

anyonecek

Tohle jsem opravdu nečekal. Ten příběh byl perfektní a nejednou jsem nevěděl, kde vůbec jsem v tom filmu a co je vlastně skutečné a co ne. Nakonec jsem z toho nějak vybruslil a krásně si užil celej film. Russell Crowe byl perfektní a jako matematik by se zřejmě osvědčil ;). ()

Mr.Atsor

Moc hezký poutavý příběh. Člověk se dozví, co také náš mozek může dokázat, byť to není zrovna věc, po které by každý toužil. Filmu nemám co vytknout, líbil se mi od začátku až do konce a hodnotím 5*. ()

Kutkey

Zkoušel jsem se na to už kouknout dřív, ale ten začátek má velmi pomalé tempo, tak jsem to nevydržel. Později jsem začátek překousl a dostal se do úžasného příběhu, který jsem prožíval společně s Nashem a jeho Schizofrenií. Je to pohled na to, jak uvažuje génius, co málo stačí k velkému objevu a jak pomocí vůle a lásky přemoci duševní nemoc. BTW Jennifer Conelly si Oscara zasloužila. ()

helrohir

Som trochu sklamaný, pretože v súvislosti s tunajším hodnotením som očakával výnimočný životopisný film, avšak v končenom dôsledku sa mi zdá , že tento film je dosť preceňovaný. Russell Crowe je bravúrny (nepochopiteľne ne-oscarový), Jennifer Connelly je nemenej dobrá, hudba aj kamera funguje spoľahlivo, ale nemôžem sa ubrániť pocitu, že mi tam chýbalo niečo, čo by film robilo iným a lepším než sú iné film podobného druhu. Zbytočne sentimentálny záver tomu tiež nepomáha a tak mi nezostáva nič iné, len tento film označiť za remeselne dobre odvedenú prácu, ale bez patričnej pridanej hodnoty. ()

Brano

Vydarená životopisná dráma podľa skutočnej udalosti, ktorá mapuje život výborného matematika, ktorý trpí schizofréniou. Pekný a zároveň aj smutný film, ktorý v hlavnej úlohe stvárnil výborný Russell Crowe. Podľa môjho názoru ide po Gladiátorovi o jeho druhý najlepší film. Takisto so skvelým Harrisom držia tento film vysoko nad priemerom. Akurát sa mi zdali byť niektoré scény zbytočné a dlhé. ()

MartinTerran

Super film o výjimečném matematikovi. Jeho nadání je, jak to obvykle bývá něčím vykompenzovaná. Ale naučil se to zvládat a i dál pracovat a předávat své zkušenosti. Prostě strhující příběh plný konspirace, zvratů a lásky. Herecky to bylo zahrané parádně, čili nemám co vytknout. Hodnocení: 97/100. ()

Guran

Pěkný, smutný film o legendárním Johnu Nashovi, co byl postižen schyzofremií, nemocí, při které člověk vidí duchy a zrovna jednoho z duchů hraje Harris. Je jen smutné, že Nash tu nemoc opravdu měl. ()

subic

Tenhle film zraje jako víno. Čistá duše = Čistá práce. Perfektní Russel Crowe a okouzlující tehdy jednatřicítka Jennifer Connelly. Tenhle film můžu vidět třeba jednou ročně a vždy mě dojme, zejména na konci rituál s pery a předávání Nobelovky. 100% ()

Do Karlových Varů dorazí herec Russell Crowe

22.06.2017

Ocelové jeskyně míří do kin

Ocelové jeskyně míří do kin

28.07.2016

Isaac Asimov vymyslel tři zákony robotiky a napsal stovky knih, takže je docela fascinující, že se dočkal jen dvou hollywoodských filmů. Chris Columbus natočil Pozitronového muže (aka Andrew - člen… (více)

Zemřel skladatel James Horner

Zemřel skladatel James Horner

23.06.2015

V 61 letech nás opustil držitel dvou Oscarů za Titanic, hudební skladatel James Horner. Zkušený letec havaroval ve vlastním stroji, který pilotoval na severu od kalifornské Santa Barbary. Horner byl… (více)