A je tu zpět jedna z nejúspěšnějších českých filmových komedií od renomovaných tvůrců - režiséra J. Hřebejka a scenáristy P. Jarchovského s řadou skvělých herců. Vraťme se tedy s oblíbenými postavami k rodinným rituálům, láskám a trapasům odehrávajícím se na sklonku šedesátých let minulého století v jedné pražské čtvrti. Jemná poetika a humorná nadsázka jsou charakteristické pro vyprávění životních osudů tří generací mužů a žen ve zvláštním období našich dějin v roce 1968… V jedné dvoupatrové vile tu žijí dvě rodiny - Šebkovi a Krausovi. Otec Šebek (M. Donutil), prostoduchý, ale dobrácký důstojník z povolání, je zastáncem panujícího režimu a stejně vehementně obhajuje i vlastní neomylnost v roli hlavy rodiny. Elegantní otec Kraus (J. Kodet), bývalý odbojář s trpkou válečnou zkušeností, je naopak zarytým opozičníkem. Také on je přesvědčený o tom, že má za všech okolností pravdu - není proto divu, že se tihle dva nemají zrovna v lásce. Jejich děti - gymnazista Michal (M. Beran) a jeho spolužačka Jindřiška (K. Nováková) - spolu vycházejí docela dobře. I když Michal by byl rád, kdyby ho jeho sousedka brala trochu víc na vědomí. Ta má ale oči pro jiného. Nezbývá mu tedy nic jiného, než aby smutně přihlížel, jak mu jeho první milostné body krade spolužák Elien (O. Brousek). U Šebků a Krausů se zatím střídají rodinné návštěvy, ve vší obřadnosti se tu slaví Vánoce, svatba i nečekaný, bolestný pohřeb. Do zabydlených domácností vtrhnou i některé novodobé vymoženosti v podobě umělohmotných lžiček, nerozbitných sklenic i podivných her pro statečné pionýry. Mládež zatím pokukuje po lákadlech světa kapitalismu a snaží se žít svůj vlastní, na rodičovských autoritách a "velké" historii nezávislý život. V soukromí rodinných pelíšků se tak čas od času odehrají malá dramata názorů a vztahů, která se v paměti jejich účastníků otisknou už nejspíš navždy… (Česká televize)

Joostas

Kodet a hudba.Jediný, kdo se odvážil kriticky brojit, byl Andrej Stankovič.Hřebejk se tak rozčílil, že letěl až za ministrem kultury.Demokrat. ()

avonetka

Vladimír Mišík a Sluneční hrob ……. nemohl být lepší začátek a konec filmu…….. Tak tímto dokonalým filmem u mě skončila dlouhá pouť s českým filmem. (Ještě malinké zachvění - Pupendo). Proč mě neláká se dívat na nové věci (většinou ani napoprvé, natož napodruhé!), na nové režiséry, nové herce, na které si asi nezvyknu, sama nevím. Pelíšky můžu vidět 20x a pořád se na ně těším. A nebudu hodnotit, jak moc je ta doba dobře vyjádřená, je jen na pozadí…. a v melancholickém dramatu, stále přecházejícím v komedii (tedy vlastně obráceně), to možná ani nejde. Všichni vyzdvihují Jiřího Kodeta, Miroslava Donutila…….. Já musím vyzdvihnout Emílii Vášáryovou!! Ale všichni, všichni!! jsou tam skvělí. A scéna se lžičkami……budu se tomu smát snad do konce života. Naopak scéna, kdy se Jindřiška zavírá do maminčiny skříně, mě bude dojímat….. tam je řečeno vše a tentokrát vyzdvihnu Jana Hřebejka. ()

kobras5

Po několika dnech od vidění tohoto snímku si pořádně vzpomenu pouze na jednu scénu (s troubou), která mi asi utkví v paměti ještě hodně dlouho, zbytek je pro mě čistým odpadem. Ano, dotyčná léta jsem nezažil, proto se ani s tímto filmovým počinem a tou dobou nedokáži pořádně ztotožnit, ale to nic nemění na mém hodnocení. Bohužel v tomto případě to pro mě je úplně bezvýznamné dílo, které nepřináší nic nového pod sluncem a nemá nic, čímž by mě dokázalo lapit. 25% (viděno česky). ()

x_ander

Hřebejkův majstrštyk a důkaz, že může vzniknout skvělá česká komedie, která je chytrá, výborně napsaná a ještě lépe zahraná. Klasika všech klasik. ()

chrchel

Můj zdaleka nejoblíbenější český film, a to jsem proti české kinematografii poněkud zaujatý. Tohle je prostě klasika (moderních) klasik, hlášky odsud se ještě běžně používají, herci jsou skvělí, scénář taky... Jak jsem říkal, českým filmům moc nefandím, ale tenhle má v mojí sbírce čestné místo. ()

14krejca14

Pro mě osobně asi nejlepší český film a jeden z mých nejoblíbenějších snímků vůbec. Opravdu geniální komedie s nezapomenutelnými hereckými výkony Miroslava Donutila, Jiřího Kodeta a vlastně všech ostatních... Nějaké slabé, či hluché místo nemůžu najít. Vtipy a hlášky jsou prostě legendární! :-). ()

Luswani

Všechno podstatné už o Pelíšcích bylo řečeno, takže nemá cenu to neustále opakovat. Filmařská dokonalost. Jeden z nejlepších českých filmů!!! 97% ()

Valkyra

Film svým pojetim oslovuje širokou skupinu mladší i starší generace. Nechybí zde hůmor, který je zasazen do rodiného prostředí, kde se střetávají dva bratři B. Polívka a M. Donutil ve vzájemné mírumilovné sourozenecké rivalitě. Je to nadčasová komedie nejen o procitnutí z životního vzoru ideálů Sovětského svazu v srpnu 1968. Nezapomenutelné hlášky jako:kde asi udělali soudruzi z NDR chybu, rozkaz ten zněl jasně...aj. se poprávu řadí mezi nejlepší komedie žánrového tématu u nás. ()

LittleWing

Můj nejoblíbenější film od pana Hřebejka. Skvělá atmosféra i když se jedná o "podivnou" dobu... Úžasné herecké obsazení. Jiří Kodet - pan herec. Příjemný hudební doprovod. Neznám nikoho kdo tenhle film ještě neviděl. ()

Legabri21

Vynikající retro komedie, kterou znají snad všichni. Panu Hřebejkovi se podařil sehnat skvělý herecký tým a je radost se na ten "koncert" dívat. Nesmrtelné hlášky a scény z tohoto filmu udělaly kultovní. ()

J4nc1

Tak ako je isté, že ráno spoza obzoru vyjde slnko a k večeru mesiac, tak takto je to u mňa aj s týmto filmom počas vianočných sviatkov, že si ho neodpustím ako vianočné medovníčky, vždy si ho podávame doma po večery. A ani doterné reklamy nám nepokazia náladu, za tie roky k tomuto filmu patria ako tradiaci aj oni :) Krásny film minulej doby, ktorý má všetko v sebe. Jednoducho moja srdcovka. 5/5. ()

garry

Dokonalé. Kultovní. V roce 1967 mi bylo 9 let. Fakt to sedí. Takhle to doopravdy bylo. Můj otec měl vojenskou akademii Antonína Zápotockého v Brně a já ho nenáviděl, obecně i za jeho nástěnky a rajskou na jídelníčku. A nosil jsem dlouhé vlasy, texasky a poslouchal ideologicky závadné The Beatles a Procol Harum. Za tento film odpustím Hřebejkovi, že neumí točit. ()

Hezonja7

Pelíšky po právu patří mezi špičku českých filmů,ale myslím že na pomyslný vrchol to nestáčí. Přes fantastické herecké výkony Kodeta a Donutila včetně atmosféry která je kombinací vážnosti a humoru. Skvělé dialogy které odehrány perfektně. Dále jsme my i velmi líbili : Eva Holubová a Bolek Polívka. Jan Hřebejk prostě vědel co dělá. Ovšem pár slabých míst se přeci jen našlo a dávám tedy 70%,nejspíš je to věkem,to netuším . . . ale film si nechám ve své galerii chvalitebných filmů. ()

Mr.Keli

Jenom jeden z faktů, že se jednalo o film do TV, ale ve střižně si řekli, že to bude trhák do kin, klobouk dolů, další z faktů, který film dokážete sledovat pořád a pořád dokola, ale nikdy Vás neomrzí, prostě jeden z TOP českých filmů s výbornými hereckými výkony. Hořkosladká komedie se vším všudy. 100% ()

Na Anděla Páně 2 už přišel milion diváků

Na Anděla Páně 2 už přišel milion diváků