Vídeňský psycholog Sigmund Freud (1856–1939) bývá nazýván otcem psychoanalýzy. Velmi zjednodušeně řečeno – vytvořil psychoterapeutickou metodu, založenou na volných asociacích pacienta, vytvoření přenosového vztahu s ním a na interpretaci jeho promluv, snů, přenosových emocí a odporu během terapie. Jeho osobnost se stala předmětem mnoha uměleckých zpracování. Z filmů, v nichž vystupuje, je nejznámější právě Freud (1962) amerického režiséra Johna Hustona. Jeho děj se odehrává v průběhu pěti let (1885–90), kdy se mladý lékař snažil skeptickým kolegům dokázat své teorie o vzniku některých psychických poruch a jejich léčení. Freuda ztělesnil přední americký herec Montgomery Clift, který je spolu s Marlonem Brandem a Jamesem Deanem považován za nejvýznamnějšího proponenta tzv. Stanislavského herecké metody prožitku a identifikace s postavou. (Česká televize)

Han22

Narazil jsem na zeď toho, co dokážu ve filmu zvládnout. Tohle byla prostě otřesná nuda, přežvýkující to co je o Freudovi dávno notoricky známo. Dvě a čtvrt hodiny dlouhý film se zdál být nekonečný, což je umocněno didaktickým vyprávěním, monotónními dialogy a hereckými výkony a ještě k tomu stylem filmu. Tmavý, ponurý, černobílý s mnoha podivnými expresionistickými výlevy. Není to objektivní hodnocení, ale čert to vem, nejsem Spáčilová abych byl objettivní a u tohoho jsem doslova chcípal nudou. ()

filipvrbik

Chápu, že se jedná o umělecný psychologický film - ale nějak mě to do děje nevtáhlo, tím nechci říct, že je to špatný film, prostě se asi podepsal zub času...50% ()

Person

Poutavé dobrodružství Freudovy cesty do nitra psychiky. Obzvlášť mě nadchla ta atmosféra ve stylu příběhů Julesa Vernea. Rozebíraná tematika je pro mě navíc velmi zajímavá, tudíž jsem se do filmu zcela ponořil a vychutnal si ho. ()

IdaHutt

Dobrý, poctivě udělaný film. Divácky zajímavý "úvod" k historii vzniku hlubinné psychologie. Hlavně mě příjemně překvapil Montgomery Clift v roli Freuda. Na rozdíl např. od Freudových přednášek snímek zobrazil subjektivní motivy, jež se promítly do Freudovy teorie a praxe léčby neuróz. ()

haWranka

Určitě kvalitně natočený film o neobyčejně zajímavym tématu. Jenomže kdyby mě právě to téma tak nezajímalo, nebyla bych schopná to dokoukat do konce. Nevím, jestli jsem takovej primitiv, ale málem jsem chvílea usnula... ()

Rattlehead

"Nehledám lék, ale odpověď". Pokud se zajímáte o psychologii a baví vás Hitchcockova díla "Marnie" či "Rozdvojená duše", je tohle film pro vás. Převládají detailnější záběry, díky čemuž se divák jakoby ztrácí v prostoru, který zde nemá žádný význam. Důležité je dostat se jednotlivým postavám pod kůži (nebo lépe řečeno do hlavy), což se daří znamenitě. ()

Ukrizku

Mechanická prezentace psychoanalýzy; o pudech bez pudů. Bez charakterových detailů se v průzkumu duše neobejdu. Faktograficky dobré, psychologicky průměrné. Montgomery Clift výborný. ()

tatopulos

Nechápu jak tak silný psychologický film mohl vzniknout v USA. Kdo na něj chodil ? Vydělat mohl maximálně pár tisíc dolarů, protože tohle je snímek pouze pro psychologické fajnšmekry, ctitele psychologie S. Freuda. Jednodušší Američané milující popcorn filmy jako Superman, Spiderman, Batman, herectví Ronalda Regana, béčkové horrory o zmutovaných pavoucích a zombicích se museli po tomto filmu do Sigmunda zbláznit ()

mac000

Tak na tenhle film jsem cestoval extra vlakem (coby gymnazista)  do Prahy (a v noci zas zpět), když jej v roce 1974 promítali v pražském kině Ponrepo (s živým překladem v kinosále). John Huston podává svůj pohled (mj. i jako filmový vyprávěč děje) na postavu světoznámého vídeňského psychiatra Freuda (na scénáři se podílel i Jean-Paul Sartre). Monty Clift se zhostil hlavní role na výtečnou, přestože měl během natáčení velké zdravotní problémy a po jeho dokončení už natočil pouze jediný film (zemřel ve 44 letech roku 1966) ()

Gortyna

Mám doma Freudovu knihu Úvod do psychoanalýzy. Můžu zodpovědně prohlásit, že oproti filmu je její četba, byť překlad pochází z roku 1946, doslova trhákem. Přenášet Freudovy teze na filmové plátno tímhle způsobem je pošetilost. Když se k tomu připočtou herecké výkony obou hlavních představitelů, pohybující se zhruba na úrovni ochotnického divadla ve Lhotě v roce 1912, pak je výsledek takový, jaký je. ()

pollstro

Silně komprimovaný začátek Freudovy kariéry psychoanalýzy v oblasti výzkumu hysterie, a s ní spojená teorie svádění, psychosexuální analýza a Odipovský komplex. Huston se velmi razantně distancuje od tradičních hodnot životopisných filmů a mnohem více pracuje s experimentálními filmovými prvky, které mnohdy zacházejí až do oblasti surrealistického světa, a navíc věnuje více prostoru samotné psychoanalýze a její myšlenkám, což má za následek mnohonásobně menší lpění na historických faktech na úkor hlubšímu pochopení komplexním myšlenkám samotného Freuda. Silně postavené, temněji laděné drama o prvních traumatech našich životů a snaze pochopit jejich důvod a kontext. Osobně vybudovaná a působivá vize zakladatele psychoanalýzy, která odhaluje pohled do lidských životů a s nimi spojené touhy po objevování. Navíc vše podané vysoce inteligentním způsobem.  ()

macek166

Neskutečný film. Opravdu jako psychologická detektivka lidského nitra, plná napětí, hlubokých lidských stavů, toulek vzpomínkami a logickou struktůrou myšlení, která dopomohla k psychoanalýze. Skvělý scénář nás inteligentně, pochopitelně a přitom zábavně dovádí k vysvětlení Freudových objevů. Herecké výkony opravdu povedené, Montgomery Clift je výborný herec, vypadal, že je pro věc tak zapálený, jako by doopravdy byl sám Freud. Do toho spousta až expresionistických scén - ve snech a vzpomínkách (což je téměř přesný surrealismus, který z Freuda také vychází). Celá tato problématika, napůl dokumentárně zpracovávána, není ale jedinou skutečností, kterou nám chce film předložit, není to jediné téma k zamyšlení. Nakonec je tu znázorněno velice časté téma odlišnosti, konzervatismus davu a toho, že originalita a odvaha vydat se proti proudu přináší své ovoce, přes tíhu nepochopení se génius dostane uznání. Společnost pravděpodobně eklekticky sdílí informace a sama se vyvíjí k novým pravdám, jako je třeba psychoanalýza a ostatní Freudovy objevy, Freud byl jen první, a už jen za tu obtíž, kterou musel snést a odvahu nepoddat se, si zaslouží všechno uznání. ()

ReactLotus

Predstavte si, že veci, ktoré vás trápia, ktoré si vyčítate, ste v skutočnosti nemohli ovplyvniť a neboli nutne iba vašou vinou.  A čo ak to nie je iba predstava a môže toto tvrdenie byť pravdivé?    Tvrdenia, že myseľ je tvorená z častí, ktoré na seba vzájomne pôsobia a majú vplyv na to, akí sme; že nekonáme iba vedome a z vlastnej vôle, ale sme priamo a vo veľkej miere ovplyvnení nevedomím; že naše sny majú väčší význam ako sa zdá a veľa hovoria aj o našej psychike; že naše pudy a inštinkty sú dôležité; že potlačené emócie sa nestratia, sú akoby pochované zaživa a vrátia sa neskôr v oveľa škaredšej podobe, etc. vám môžu byť známe, ale vedeli ste, že nie vždy boli vnímané ako samozrejmosť a boli dokonca snahy ich vyvrátiť?   Práca Sigmunda Freuda, pomyselného otca psychoanalýzy (druh psychoterapie) bola významná aj pre terajšiu psychológiu a pomohol rozvinúť chápanie psychiky na úplne inú úroveň. Čo sa s ľudmi, ktorí psychicky trpia deje a ako im pomôcť? Sme v prvom rade ľudia a aj napriek tomu, aká zlá sme spoločnosť, nezaslúžime si trpieť…    Freud otvorene hovoril o sexualite z vedeckej stránky a jeho práca viedla k tomu, že mnohí ľudia, aj teraz, si napokon radšej zvolia žiť ako zomrieť. Že sa dokážeme lepšie vyrovnať so smútkom,... Je až neuveriteľné ako ďaleko sa medicína, vlastne všetky vedy, posunuli oproti 100 rokov dozadu. O tom, akým významným človekom bol Freud hovorí hádam aj to, že iba cca 20 rokov po jeho smrti bol natočený film o jeho práci a začiatkoch psychoanalýzy. Ak vás psychológia nezaujíma, tak film pre vás nie je. Budete sa nudiť. Ak áno, tak vrelo odporúčam, ponorte sa do hypnózy a do sveta svojej mysle, premýšľajte, hľadajte a pochopte, čo je vo vás zle…   A ten skvelý pocit, keď nájdete chybu vo filme a pritom nie ste psychológ… ()

DrifterSoul

Preferuji obsah nad formou, poněvadž dle mého názoru, důležité je vždy především to, co je skryto pod povrchem. To platí i zde - u klasického firmu, ozdobeného slavnými hereckými/filmařskými osobnostmi. Poutavé, inteligentní a napínavé téma o zajímavém člověku, navíc našem rodákovi. Bylo by to jistě na 4*, nebýt přece jen těch ca.60 let, které uplynuly od doby vzniku. Určitá přímočará naivita (např. scény s hypnózou) a schématičnost zpracování, filmu ubírá na přesvědčivosti. Škoda. Takže jen za 3*. ()

Helllboy

„Po celou dobu historie se v lidském myšlení objevily tři obrovské změny. Před Koperníkem jsme si mysleli, že jsme středem vesmíru. Že všechna vesmírná tělesa rotují kolem naší Země. Ale geniální astronom zničil toto dogma a my si museli připustit, že Země je jen jednou z mnoha, která krouží kolem Slunce a že existuje nespočet jiných slunečních soustav. Před Charlesem Darwinem jsme si mysleli, že jsme specifický druh oddělený od živočišné říše. Ale velký biolog nám dokázal, že jsme produktem evolučního procesu, jehož zákony nás nediferencují od ostatních živočišných druhů. Před Sigmundem Freudem jsme věřili, že to co říkáme, říkáme pouze ze své svobodné vůle. Ale významný psycholog prokázal existenci skrytých částí naší mysli, jejichž funkce, zahaleny v nejtemnějších tajemstvích, ovládají náš život. (…) Freudovo bádání do hloubky naší mysli je černé téměř jako peklo samo: Lidské nevědomí a jeho objasnění.“ (Viz Psychoanalýza: Za Freuda i po něm – Část I.) ()