V časech, kdy se odehrává tento western, byly zákon, morálka a pořádek zpovykanými evropským výmysly, které do prérie Divokého západu ještě nezavály – zde, ve městečku Vinegaroon, panoval pouze jeden zákon: oko za oko, zub za zub. Alespoň do doby, než přivandroval do hnízda chřestýšů psanec Roy Bean (Paul Newman). Ten se prohlásí za samozvaného soudce všeho na západ od řeky Pecos, kde civilizace byla dosud sprostým slovem. Royova svrchovaná nadvláda přináší své plody, ale všechno jednou končí, a ne vždy dobře… nebo snad ano? Klasický western natočil velikán žánrového amerického filmu John Huston (Maltézský sokol, Asfaltová džungle, Bílá velryba, Mustangové, Za vodou a další), který spojil síly se zářící hvězdou Paulem Newmanem (Butch Cassidy a Sundance Kid, HarperHazardní hráč). Naturalistická a současně nadsazená stylizace snímku se opřela o vyvážený scénář Johna Miliuse, který podobné variace propracovával v takových hitech, jako Drsný Harry, Jeremiah Johnson či Apokalypsa. Výsledkem je nezapomenutelná westernová jízda, drsná i vtipná, a v mnoha ohledech nápaditá, která diváka nenechá chladným. (Česká televize)

harycek

Bezva film , když jsem ho viděl za socíku v kině byl jsem jím přímo unešen!! V po Vinnetůovi a NDR "kovbojkách" to byl kapku jiný pohled na divoký západ!?!?! ()

Víteček

Nejlépe to z žánrů funguje asi jako komedie a i když jsou tam zábavné chvíle, tak jich je příliš málo a to mezi nimi už tak slavné není. Problém je, že mezi těmi vcelku podařenými zábavnými chvílemi se to tváří vážně a o humor se to ani nepokouší. V těch pasážích je to mnohem slabší. Newmanův Roy Bean byl příšerná postava a jeho despotické příběhy byly sestaveny tak, že jako celek nebyly nijak úžasné.Závěrečná akční pasáž pak prostě byla jenom divná a zcela se nehodící. To se ji tam rozhodli nějak dodatečně přidělat? Britské příběhy pana Beana a jeho Teddyho mám rozhodně radši. 45 %. ()

pollstro

Velmi těžce rozevlátý zástupce westernového žánru, kterého je obtížné blíže specifikovat. Na první pohled scénicky vtipné, ale s viditelnou snahou se zalíbit, přičemž se nelze zbavit pocitu touhy a tvůrčího záměru navázat na úspěch velmi specifické westernové klasiky Butch Cassidy a Sundance Kid. Obsahově se film na jednu stranu pokouší být poctivým a pravým westernem po všech stránkách, ale zároveň se snaží  být historicky pravdivý a přesný, aby následně zase působil humorným  a navíc nepřirozeným dojmem. Veškerá zmíněná žánrová pestrost a snaha o komplexní rozmanitost tak působí přehnaně. Navíc epizodická příběhová struktura je znatelně závislá na surově-hrubém stylu humoru s lehce přihlouplými vtipnými inscenacemi. Samovolně přicházející náznaky tvůrčí odvahy a filmového obdivu se nepatrně objevují, ale jejich množství je vzhledem k celému filmu takřka nezaznamenatelné. Naopak mnohem důrazněji působí přehnaná a zdlouhavá důraznost s všestranností, která jbohužel nedává žádný hlubší význam. ()

paddy35

Naprosto perfektně ušitý film pro charismatického Paula Newmana a i přes poměrně dlouhou délku jsem se bavil. Nejlepší je bezesporu scéna s medvědem. Určitě stojí tenhle snímek za slhédnutí, já se k němu určitě brzy vrátím. ()

Desmi

Je to sice svérázný film a ojedinělý (naštěstí !!!), ale nemá co říct. Nudí. Nepobaví. Nepřekvapí. Uspí. ()

zigy

Nadsázka, ironie, životní moudrosti na starém, resp. na konci novém Západě...a jedna legenda - svérázný samozvaný soudce Bean....a taky někdy docela nuda, pokrátit tak na polovinu!.... ()

MrKrahujec

Rozhodně dosti netradiční western. Na plný počet to sice není (tvůrci přece jenom úplně nezvládli podat takhle široký historický záběr tou snad nejnáročnější metodou "smích skrz slzy"), ale v každém případě jsem moc rád, že jsem to viděl. ()

Sunwheel

Spojenie Johna Houstona a Johna Miliusa mohlo vytvoriť jedine veľké chlapské dielo s dávkou nostalgie za starým svetom a snahou vzdorovať a vyrovnať sa s tým, čo ho zničí. Na pozadí absurdných scén s opitým medveďom či vešaním za mŕtve plagáty nám tvorcovia v silnom kontraste ukázali svojskú predstavu o spravodlivosti v snoch veľkého muža o krásnej žene. Poctivé strieľačky, ľahké aj silné ženy, epická hudba, morálka, pátos, sranda či smútok. Bolo tam všetko! ()

PTuranyi

Netradičný western zobrazujúci život nevšedného samozvaného sudcu Roya Beana, ktorý na západ od rieky Pecos priniesol svojím spôsobom zákon a založil mestečko Langtry. Roy Bean pristupoval k zákonu skutočne neortodoxne. Jediný pred kým mal rešpekt bola speváčka Lily Langtry, ktorú zbožňoval. Za štát Texas a slečnu Lily, tak hovorieval. Výborná produkcia a skvelé herecké výkony dávajú tomuto nevšednému príbehu punc kvality. Samotná zvláštnosť príbehu však vytvára zmes grotesky a seriózneho westernu. ()

jerabin

Neskutečně zábavný film. Western nepodobný ničemu před tím ani po něm. Není to klasický western, ani antiwestern, něco mezi tím nebo něco úplně jiného. IMHO dost opomíjený. Herecký koncert mnohotvárného Paula Newmana v režii geniálního Johna Hustona a navíc v roli ožralého medvěda grizzly:-) Kouzelný film, pokud mu přijdete na chuť. Já se bavil královsky. ()

pp

Převeliké zklamání. Tři hvězdičky dávám za Paula Newmana, jinak po dobré první půlce je to (od zmizení Roye Beana) už jen ujetý paskvil. ()

pan_Bily

V dnešní den dávám svými hodnoceními filmovým trhákům na frak :-( ale ani teď si nemůžu pomoct. Film už jsem párkrát viděl, ale nikdy ne celý v kuse a do konce. Ne že bych nechtěl, ale vždy se to tak nějak seběhlo. Teď konečně jsem si ho pustil celý, v klidu, naladěn a natěšen. Ovšem míra mého očekávání se nenaplnila a po skončení jsem byl až trochu zklamaný. Z předchozích pár ochutnávek jsem byl přesvědčený, že tu vysmahnu 5*. Po chvíli sledování jsem slevil na 4, ale o těch jsem byl přesvědčený většinu filmu, skoro až do konce. Film se pohybuje na divné hranici mezi komedií a vážným westernem, která mi úplně nesedí. Prolínání komediální složky s vážnou se tady moc nevyvedlo. Chtělo to film maličko přiklonit na jednu či druhou stranu a v tom směru ho trochu víc propracovat. Postupem času film celkově ztrácí a u mě klesal z lepších 4* na horší 4*. Pak ale přišel závěr filmu, který mi pokazil dosavadní dojem a srazil film na 3*. ()

Bogrant

V živote by mi nenapadlo, že by som sa takto zabával pri westerne, ale ono sa to na veľké prekvapenie dá. Avšak opilecký gauner Newman tu je proste boží, takže s nič iné pri tom ani nedalo robiť. ()

Molerat

Věrné napodobení skutečné historické postavy a jeho života.Ze začátku jsem nevěděl o co jde, ale později mě to nesmírně bavilo.Co to bylo nevím, silný nášup pocitů a dojmů.Rozličné hodnocení hlavní postavy, to vše u mě vítězí.Bean se mi ze začátku líbil, později mě odpuzoval, ale byl každopádně kvalitní.:) ()

JARDAHONDA

Zákon funguje v městečku Vinegaroon takto : Trest za krádež whisky-pověšení.Trest za to,když nedáte soudci podíl z bankovní loupeže-pověšení.Trest za neuctivé poznámky o Newyorské herečce Lillie Langtry-zastřelení..a pak pověšení,,,Paul Newman titulní roli muže,který se prohlásil soudcem všeho na západ od řeky Pecos,píše obdivné dopisy herečce Langtry (Ava Gardner) a vrhá se do přestřelek s výkřikem "za Texas a slečnu Langtry" Závěr= 100% ()

Indio

Za Texas a slečnu Lilly- ve svinské době, kde zákon neplatil, se stím soudce nemoh SRAT. Musel zákon prosazovat podle svýho. ()

Zemřel herec Ned Beatty

Zemřel herec Ned Beatty