Pehavý Max a strašidlá

Freckled Max and the Spooks

Freckled Max and the Ghost

(neoficiální název)

Komedie

Československo / Západní Německo / Rakousko / Francie / Španělsko / Itálie, 1987, 96 min

Dávám za pět, protože mě maximálně pobavil už ten název. Slovenština je vážně srandovní jazyk, to dlouhé á u strašidlá, místo něčeho na zub se hledá něco pod zub a mozek dokáže zmrznout až na kost (dobrá dobrá, ta poslední hláška by byla vtipná i v češtině). Mimochodem, doufám že nebudu opětovně obviněn z prozrazování důležitých věcí z filmu (tzv. "spoilerů"), ale "pehavý" neznamená kulhavý nebo nemocný, jak jsem si původně myslel, ale pihatý. Jinak si pamatuju seriál z dětství, na jeho nádech záhadnosti, mysterióznosti a tak trochu hororu, a už tehdy mi na něm nejvíc vadilo, že se ze sympaťáka Alberta, který nosil coby módní doplněk na čele zip, měl hluboký hlas a obrovskou páru, stal zcela běžný týpek, který se ničím nelišil od ostatních nudných vesničanů, snad jen trošku té síly mu zůstalo. Jo jo, to je hned vidět, jak láska člověka ničí, strhává z výšin, zprůměrňuje. A to ještě bláznil kvůli Barbaře de Rossi, která sice je docela hezká, ale ve filmu moc charakteru neprokázala, chudáka Alberta odvrhla jen proto, že ho viděla jednou (ne vlastní vinou) opilého, zatímco po všech stránkách deficitního Skameneho by si klíďo píďo vzala.(3.9.2013)

Celovečerní film Pehavý Max je vlastně sestříhaný seriál Teta do stopáže filmu. Vzhledem k tomu že seriál má sedm zhruba hodinových filmů, tak musel být značně krácet a je to na něm znát. Když jsem na něj nedávno koukal byl jsem celkem zmatený. Pro toho kdo nezná serial je tam příliš nelogičností a má velké problémy si zamylovat všechny ty skvělé svérázné postavičky. A to je škoda. Doporučuji sehnat celý seriál. Jinak je to světlá vyjímka v tvorbě režisera Jakubiska.(23.4.2006)

60% — Do jednoho celovečerního filmu sestříhaná Teta. Vzhledem k tomu, že seriál má celkem 357 minut, stříhat se muselo opravdu hodně. Ty největší střihy byly vyřešeny vyprávěním hlavního hrdiny mimo obraz, ale i tak si myslím, že to nebylo úplně ku prospěchu věci. V tomto případě radši seriál, ovšem ve slovenském znění!(20.12.2016)

Vynikající seriál mého mládí. Vynikající herecké výkony, výborná klasická režijní práce. Dnešní pohádky by se mohly zbředit, aby vyloudily nějaký dojem, nebo ohromily efekty, ale neumí vytvořit atmosféru. Max a strašidla mají všechno i bez drahých efektů. Mimochodem snad nejelegantnější Drákula v dějinách kinematografie.(31.3.2011)

Tak já tento zapomenutý „klenot“ československé filmové (pohádkové) tvorby a Jakubiskův celovečerní počin nějak závratně vychvalovat nebudu. Seriál Teta si pamatuju už jen matně, takže srdcovku u mne nehledejte. Místy to bylo velice zajímavé – děti se budou jistě bavit, jindy místy trochu nezáživné (zřejmě kvůli sestříhání a poslepování jednotlivých dílů seriálu), přesto to v mých očích stačilo na průměrné hodnocení. Nerad bych ovšem jen hanil, protože herecké výkony se opravdu vydařili, stejně jako hudební vložka (Guido De Angelis - Maurizio De Angelis).(23.6.2013)

• - Natáčanie prebiehalo v Hallstadte, Salzburgu, Dachsteine a Boskoviciach. (dyfur)

• - Albertovi (Gerhard Karzel) pripevňovali plastový zips na čele lepidlom, z čoho mal početné vyrážky, ktoré sa museli zakryť mejkapom, a preto trávil v maskérni aj dve hodiny. (Raccoon.city)

• - Pri natáčaní scény, kde Albert (Gerhard Karzel) dostane prvý skutočný bozk od Kláry (Barbara De Rossi) a následne spadne do jazera, sa herec skoro utopil. Pod šatami mal vypchávky, ktoré nasiakli vodou a ťahali ho pod hladinu. (Raccoon.city)