Pohádková bytost Perinbaba (G. Masina) řídí ze svého jeskynního světa počasí na Zemi. S pomocí obří peřiny, na které skáče jako na trampolíně, spouští v pravý čas sněhovou vánici, s pomocí kouzelných varhan zase ovládá vichr nebo vánek. Jednoho dne zachrání před kmotrou Zubatou (V. Kaplanová) malého Jakoubka, dítě potulných komediantů. Odvážný chlapec, který se Smrtky ani na okamžik nezalekne, jí pomáhá s vyráběním sněhu. Zároveň skrze kouzelná zrcadla pozoruje, jak lidé na zemi žijí a umírají. Zaujme ho malá dcerka vesnického rychtáře Alžbětka, které Zubatá odvede maminku a která potom vyrůstá s chamtivou macechou. Jakubovi to nedá a přes zákaz Perinbaby uteče do světa lidí. Tímto okamžikem doroste v dospělého mladého muže a stane se opět smrtelníkem. Jenže kvůli lásce je tento odvážný mladík schopen i větších obětí… (Česká televize)

marhoul

Heuréka! Heuréka! Heuréka! ...konečně jsem viděla Perinbabu. Až teď, v dospělosti, jsem si odžila a odslzela celý překrásný počin Juraje Jakubiska. Jeho filmy mám moc ráda, ale tento mě míjel. Snad kdysi dávno, v dětství...? Zírala jsem na výpravu, kostýmy, vlky, lokace, peří, kožešiny, pávy, Tatry, bubliny, koně, výšivky, sníh, zuby, kapry, šperky, holubice, směsici erotiky, hororu, života a smrti.... Vím, Jakubiskova tvorba není pro každého, ale Heuréka! Ten pán je génius. Klobouk dolů před scénářem, hudbou, před každým veskrze dokonalým záběrem, jako z obrazů, před všemi vymakanými detaily, které spojil v něco tak působivého. Není to pohádka, on je to sen. „Mládí být krásné! Chtěl bych to ještě jednou zažít! Hergot!“ P.S.: Chystá se pokračování. A já doufám, že stejně jako Anděl Páně, bude důstojné a hodné úcty. ()

triatlet

"Ďakujem Ti, Perinbabka." Děkuji Juraji Jakubiskovi a Ĺubomíru Feldekovi za krásný poetický scénář. I když v pohádce nevystupuje žádná princezna, ani princ, tak mě dostala kouzelně odvyprávěným příběhem. Zubatá v podobě Valerie Kaplanové (či při metamorfóze Evy Horké) má opravdu uhrančivý úsměv a její reakce na Jakubkovo dovádění "Já z tebe budu mít snad smrt." odzbrojí. "Heuréka!" Podobně jako Jakubko jsem také okouzlen pohledem na tatranská panorámata, hlavně z Volovca. ()

Stanislaus

K Perinbabě jsem se odhodlával celkem dlouho a po zhlédnutí chápu její kultovní status na poli pohádek. U Jakubiskova filmu jsou s ohledem na mezinárodní herecké obsazení a audiovizuální pojetí cítit velké ambice pozvednout klasický grimmovský příběh nad pohádkový rámec, směrem k poetickému filmu. Již zmíněné pestré obsazení bylo výborně vybrané - vypíchnul bych zejména Giuliettu Masinu a Valerii Kaplanovou. Jen na těch postsynchronech se už hodně podepsal zub času. Jsem zvědavý, jak bude vypadat pokračování, dočkáme-li se ho. ()

Khalesi

Perinbaba je pre mňa už od detstva neoddeliteľnou súčasťou Vianoc. Sledujem ju pravidelne každý rok, nie len preto, že sa mi ako jediná rozprávka zdá celkom zmysluplná, ale aj pre zvláštnu, výnimočnú, magickú a snovú atmosféru, ktorú je Jakubisko, ako režisér schopný vytvoriť. Dôvod, pre ktorý nemôžem dať plný počet bodov je, že sa mi nepáči, ako sa vo filme prezentujú zvieratá, ani ako často sa v ňom objavujú kožušiny. Vlky nahradené nemeckými ovčiakmi tiež nie sú práve najlepšou voľbou. Inak však niet čo vytknúť a zvláštnou čerešničkou na konci je svadobný tanček, ktorý je roztomilý a prirodzene bezprostredný. ()

BoPo

Jakubisko sa hrá na umelca a podľa toho vyzerajú aj jeho filmy. Tento je jeho najlepší. Ďalšie jeho výtvory už vidieť netreba. ()

Tommassi3

"Nemáš zrcadlo ?? Pěkná kravata !!" ;) Heuréka !! Objevil jsem vrchol Jakubiskovy tvorby.. Ten si sám maličko tímhle kouskem, nejskvostnější grimmovskou adaptací, jakkoli v důsledku velmi volnou, uvázal smyčku, když tu pomyslnou laťku později už jen horko těžko mohl překonat.. Faktem zůstává, že jeho jedinečný styl právě tomuto žánru - Však se taky jedná o jednoznačného krále, či spíš královnu, slovenské pohádky, jakkoli ho zásadně ozvláštňuje, jak svým rukopisem, tak i jeho oblíbenými motivy s tím erotičnem na čele, nejlépe sedí.. Upřímně se nemohu dočkat, až si Jakubiskovu Fellinbabu budu moci při další projekci užít znovu.. I s filmovou smrtkou číslo jedna - Což jistě potvrdí i Jirka Korn.. - Valerií Kaplanovou..;) ()

BigDeal

Perinbaba je veľmi odlišná od klasických českých a slovenských rozprávok. Obsahuje síce rozprávkovosť (Perinbaba sneží perinou), no napríklad aj hororovosť (zubatá), perfektnú kameru, no netypickú pre jednoduché rozprávky, skoro až surrealistický cirkus, výraznú Jakubiskovu umeleckosť (vizuálne jedno z najlepších filmových diel, čo som u nás videl) a perfektnú hudbu (takisto úplne odlišnú od klasických veselých rozprávkových). Neviem ani čo vytknúť, snáď len to, že tá umeleckosť nerobí v konečnom dôsledku dobrotu, keďže rozprávky sú určené deťom a tým to môže prekážať (ako aj mne v mladosti). ()

Agatha

Nechápu jak je možné, že mi Perinbaba tak dlouho unikala. Věděl jsem o ní, to ano, ale až letos během Vánoc na TV Seznam jsem ji poprvé zaregistroval v TV a doslova mě to k té bedně přikovalo. Prostě nádhera. Nedívím se, že Slováci ji považují za své "Tři oříšky". Káždý záběr naprosto dokonalý, ta úžasná výprava, poetika, alegorie, hudba, herci... na co dřív koukat a co dřív sledovat. Úžasný a nadčasový režijní počin. ()

Marek1991

Až taká hrôza ako som si myslel to v žiadnom prípade nebola. Klasická filmová československá, vlastne skôr slovenská rozprávka s pekným dejom, príjemnými postavami, slabým scenárom, ale veľmi milým stvárnením. A hlavne je taká skokovíta, že z leta sa tam rozprašovaním peria prechádza do zimy, takže sa dá pozerať aj v lete, takže nie je úplne ako Mrázik len typická zimná. Aby som ju však hodnotil inak musela by ma zaujať od detstva a neviem prečo mi vždy pripomínala nepekné veci u nás v obci, divných ľudí a nepekné životné situácie. ()

corpsy

Rozprávkový kult, ktorý nevyhynie. Vianočný film, ktorý vlastne ani nieje o Vianociach, s ešte vtedy skvelou réžiou Juraja Jakubiska. Poznáte ho všetci, z menšou či väčšou obľubou. Ale hlavne, že poznáte. Hudba na Oscara. ()

sidzej

Bezkonkurenčne moja najobľúbenejšia slovenská rozprávka na ktorej som vyrastal. Úžasná výprava, vizuálna stránka, prekrásna hudba, skvelý príbeh + jedna zamilovania hodná zubatá :-) Film, bez ktorého si neviem predstaviť Vianoce. Keby sa u nás udeľovali oscary vrámci našej kinematografie (čo by nemalo zmysel keďže sa na Slovensku prakticky nič netočí) Perinbaba by bezpochyby získala najviac sošiek. Či už za réžiu, film, hudbu, výpravu, kostýmy, efekty, strih, scenár, herečku v hlavnej úlohe (G.Masina) alebo kameru. Vrchol Jakubiskovej tvorby. 100% ()

Astaroth12

Ďalšia z rozprávok,ktorá patrí neodmysliteľne k Vianociam.Pre mňa najlepší film,ktorý režíroval J..Jakubisko.S príjemnými hercami a nezabudnuteľnou V.Kaplanovou.Ešte som nevidel príjemne smiešny film,kde podstatnú čast tvorí smrtka.V tomto prípade Jakubisko stvoril legendu,ktorá ani po rokoch neomrzí. ()

roswelll

Trvalo 33 let, než jsme se dočkali pokračování této překrásné, koprodukční pohádky. Pan Jakubisko prokázal veliký cit pro atmosféru a ve spojení s nádhernou hudbou Petra Hapky vznikla tato nádherná pohádka. Doporučuji shlédnout všem lidem Česka i Slovenska bez ohledu na věk. ()

mis-ko

Viacvrstevné dielo, ktoré ponúkne detskému divákovi úplne iný zážitok ako dospelému. Epické zábery mohutných hôr aj tajomných jaskýň, extémne vykreslené postavy a Smrť sú hlavnými tromfami tejto naozaj netradičnej rozprávky. ()

Z0oMb3E

Neviem prečo sa zaužívalo Perinbabu púšťať na Vianoce? Však nemá s Vianocami nič spoločné, ale je pravda, že si bez nej Vianoce predstaviť neviem. Táto rozprávka sa stala nesmrteľnou, pretože je vhodná azda pre každého. Jakubisko vedel čo robí. Avšak po X pozretí stráca na čare. Obrovskú rolu tu však zohráva jeden z najznámejších soundtrackov. ()

Ridick

klasika...co viac? hudba vyvolavajuca zimomriavky, krasne spomienky na detstvo a cool kubko s alzbetkou ....lespie raz vidiet ako stokrat precitat... ()

Zemřel režisér Juraj Jakubisko

Zemřel režisér Juraj Jakubisko