Noví mutanti

• Austrálie

• Nový Zéland

Horor / Sci-Fi / Akční

USA, 2020, 95 min

7/10. Ten film si prošel produkčním peklem a překvapivě to na něm nelze znát. A to extrémně cením. Příběh bohužel nepřináší nic objemného či nápaditého, ale jednotlivé scény, vyrovnávání se se strachem či samotné postavy dle mého fungují více než dobře. Je to úkrok pryč od typických superhrdinských témat a to mi vždy bude sympatičtější, než cokoliv jiného. Komornější pojetí prostě kvituji a i když nebyl naplněn potenciál něčeho progresivnějšího... užil jsem si to. Fakt jo. Více: https://www.youtube.com/watch?v=NBVx_uZsN6w(13.9.2020)

• M.u.t.t.t.y

Hororová šablona v podstatě přesně kopíruje To, kdy se každá z postav musí postupně doslova setkat se svými démony, než příčinu těchto více či méně strašidelných setkání odhalí – zatímco divák má jasno už někdy od první třetiny. Hororové prvky celkově nejsou nijak originální, od prostředí přes příšery divák dostává jen mnohokrát viděné. Ze záporáků i přes určitou generičnost zaujmou zubatí smajlíci, naopak podrápaný kněz však působí, jako by sem zabloudil z béčkové parodie. ___ Komorní a ambiciózní nápad, který měl potenciál stát se velmi dospělým a originálním komiksovým filmem, se bohužel utopil v poněkud utahané a šablonovité expozici první třetiny a digitálním bordelu v závěru, kdy jinak komorní příběh šesti postav přehluší povinná rádoby monumentální bitka s nudným CGI monstrem. Je to škoda, protože digitální triky od svítících očí až po většinu bubáků jsou dnešním měřítkem někde na úrovni levnější televizní produkce a Noví mutanti stojí za zhlédnutí právě díky intimnějšímu prostředku, zaměřenému na traumatizované postavy, které komiksovému filmu sluší. ___ Pochvalu si zaslouží několik dobrých nápadů zhruba z prostředku filmu, jako je déšť dopadající na světelnou kupoli chránící sanatorium nebo queer podzápletka, která v kontextu traumatizovaných a velmi mladých postav působí velmi směle – navzdory plytkým dialogům („Já si tě snad vysnila“) a hereckým výkonům, které celkově filmu moc nepomáhají. Tak malé osazenstvo, jakým Noví mutanti disponují, by mělo sestávat z charismatických tváří, které dostatečně prodá své frustrace i traumata z minulosti. Nejvýraznější tváří s nejzajímavějším příběhem se stává Magik v podání Anyi Taxlor-Joy, která je ale větší část filmu neobyčejně protivná. Největším hereckým projevem trůnovské Maisie Williams je několikavteřinový jekot a Charlie Heaton ze Stranger Things sice zvládá skvěle prodat svou utrápenost, ale herecký výkon táhne dolů přehnaně doslovným zjevem a přízvukem rednecka z Kentucky. Zbývající Blu Hunt a Henry Zaga pak postrádají jakoukoli špetku charismatu, kvůli kterým by stáli za zapamatování. Zejména v případě Hunt její obsazení do v podstatě hlavní role filmu povytáhne nejedno obočí už v případě scény jejího pokusu o sebevraždu, která by měla být jedním z emocionálních vrcholů podobného příběhu, bohužel se ale zvrhne v takřka ochotnické odříkávání dialogů.(1.9.2020)

Ani špatný, ani nijak extra dobrý. Parta mutantů je fajn, jak po herecký stránce, tak po stránce schopností, ale celý to trpí takovou jakousi průměrností. Je sice dobrý, že je to zase jiný, než ostatní X-meni, ale ona ta hororová stránka nějak moc nevystraší, psychologická neuhrane a mysteriozní stránku člověk rozlouskne asi tak po deseti minutách. Postavy to ale dokážou utáhnout a celkově to vlastně po těch problémech a z nich vyplývajících nízkých očekávání i docela překvapí.(30.8.2020)

Noví mutanti sú tmavým filmom, predovšetkým sú ale filmom šedým, totiž tak priemerným, ako sa len priemerným dá byť. V podstate ma na nich nič neštvalo, občas možno slabšie dialógy, ale ani v jednom momente nemajú šancu asi nikoho ničím ohúriť. Výborne by fungovali ako pilot tv seriálu, pretože ako slušný tv výrobok aj vyzerajú a skončia v tom najlepšom, kedy by ste chceli vedieť, čo príde ďalej. No a možno nepríde už nikdy nič, pochybujem, že sa niekto pustí do pokračovania. Inak herci sú fajn, napriek všetkým produkčným problémom film pôsobí konzistentne a má nejakú tú svoju tvár, aj keď nie príliš zreteľnú.(11.9.2020)

Na tenhle film jsem čekal dlouho. Teď ovšem nepíšu o jeho odkládání, nýbrž prostě o tom, jaký film to je. Je to příběh ze světa X-Men, ve kterém ale žádní X-Men nejsou, a to mě vždycky lákalo. Jde tu o nové a zajímavé hrdiny, je to v lecčems jiné než ostatní mutantské filmy (trochu překvapivě odkazují Noví mutanti nejvíce k Loganovi, ze kterého si půjčili i pár sekund záběrů), má to příjemný hororový nádech typu původní Noční můry v Elm Street, nehýří to zbytečnými digitálními kouzly, jež se dostaví až v působivém finále… Zkrátka kvalitní, ačkoliv komornější a mimo hlavní sérii stojící příběh, který mohl být klidně delší a který by mě určitě nalákal i na pokračování, kdyby plány jeho tvůrců nezařízlo samo studio, které nedůvěrou nakazilo i diváky. Škoda, škoda, škoda, a přitom Dani a Rahne mají takový potenciál!(3.9.2020)