poster

V žáru noci

 • USA

  In the Heat of the Night

 • Československo

  V žiare noci

Krimi / Drama / Mysteriózní / Thriller

USA, 1967, 105 min

Nastala chyba při přehrávání videa.
 • Hwaelos
  ***

  Závěrečná variace na téma "tohle je začátek nového krásného přátelství" byla fajn, ale to, co tomu předcházelo, tak fajn není. Scénář vypadá, že ho tak pětkrát přepsali, až ztratil elementární souvislosti. Což u detektivky, kde policajt sleduje stopy, které by mohl použít pro svoje dedukce, zkrátka vadí. Na místo klíčových scén se pak dostávají scény zcela náhodné, které sice dokreslují karikaturní obraz buranského maloměsta, ale divák může jen nevěřícně kroutit hlavou nad tím, jakou jinou funkci v příběhu plní. Jedno se filmu musí nechat - natočený je na svou dobu poměrně progresivně (např. využívání POV záběrů), ale to je taky to jediné, co tolik nezestárlo. Oproti tomu herci (snad s výjimkou Poitiera) předvádějí natolik přehnané a pitoreskní momenty, že by se mohli kvalifikovat do němých grotesek.(17.12.2018)

 • honajz
  ****

  Vcelku slušná detektivka se sociálním podtextem (černošský policista ze severu se vrací z návštěvy matky na jihu, a v jednom tom jižanském městě, s poněkud satirickým názvem Sparta, proti své vůli ztvrdne, aby pomáhal vyšetřit vraždu místního podnikatele, jenže černochy tady pořád nijak rádi nemají). Poitier a Steiger hrají skvěle a jejich interakce jsou dokonalé a velmi uvěřitelné - oba můžeme v určitých chvílích současně chápat, i nenávidět. K tomu skvělá kamera, pomalejší, ale o to atmosféričtější tempo vyprávění, a skvělá hudba. Mimochodem, kniha je podobně podmanivá. --- Jinak vzkaz pro LiVenturu: kriminálka to není, v kriminálce víme předem, kdo je vrah. ;-)(29.7.2018)

 • ClintEastwood
  *****

  Velice povedená kriminálka ze 60. let. Šerif Gillespie (Rod Steiger), který má trošku delší vedení a rasové předsudky, si nechá pomoci s případem vraždy v městečku Sparta (strašný název), od černošského policisty Virgila Tibbse (Sidney Poitier), který tudy zrovna projíždí a je omylem zatčen. Velice záhy Virgil prokáže svou policejní zdatnost, odbornost a velkou mozkovou kapacitu a začne si arogantního šerifa i jeho pomocníky, získávat na svou stranu a společně se pokusí najít vraha bohatého magnáta, který chtěl ve městě postavit továrnu. Výborné herecké výkony (Steiger získal Oscara, ale mě nejvíc zaujal Poitier), povedená hudba a přímočarý děj se spoustou zvratů, dělají z tohoto snímku kultovní dílo ve svém žánru a řadí film ke klasice krimi 60. let.(22.9.2010)

 • Frajer42
  ***

  Velmi pěkné a napínavé drámko, na kterém oceňuji nejvíce to, že nemáte absolutně tušení co příjde během následujících minut. V pozadí se odehrává nádherný dobový rasismus. V popředí pak jedna obyčejná vraždička s nejasným vrahem. Zní to primitivně a nezajímavě. Zapomněl jsem ovšem dodat, že je film solidně napínavý a kurevsky dobře zahraný. A vlastně film popírá i legendy o tom, že jsou negříci hloupí. V tomto filmu platí pravý opak. Alespoň, že inteligenci policie si drží ve veřejností přijímaných normách. Lepší 3*.(3.8.2013)

 • GodComplex
  ****

  Atmosfericke 60's krimi retro z jednoho vyprahleho americkeho vidlakova, jehoz obyvatelstvo se ridi primarnim zivotnim mottem - "Na takove negry jako ses ty si tady nepotrpime." Docela prekvapeni, ze mel podobny film takovy uspech na Oscarech (vcetne nejlepsiho filmu), s ohledem na to, ze v tech letech akademici temer vyhradne ujizdeli na muzikalech a podobnych blbostech.7/10(31.8.2012)

 • - Producent Walter Mirisch použil kreatívne účtovníctvo na to, aby dokázal štúdiu United Artists, že film by priniesol zisk aj vtedy, ak by sa vôbec nepremietal na Juhu. (WalterIK7)

 • - Režisér Norman Jewison požiadal Roda Steigera, aby jeho postava žuvala žuvačku. Rod najprv odmietol, ale potom sa mu ten nápad zapáčil a nakoniec sa spotrebovalo na natáčaní 263 balíkov žuvačiek. (fishki)

 • - Dej je situovaný v letnom Mississippi, ale natáčalo sa na jeseň v štáte Illionis. Kvôli tomu muselo mať veľa hercov pred natáčaním v ústach kocky ľadu, aby v noci nebol vidieť teplý dych. (fishki)