V žáru noci

• Československo

V žiare noci

Krimi / Drama / Mysteriózní / Thriller

USA, 1967, 105 min

Paráda, pecka! Chtěl jsem po začátku napsat, že to jeden z nejlepších jižanských filmů. Jenže tu horkou noc si to udrží jenom pár minut. Potom se vyšetřování strašně rozmělní a jen rasové předsudky a Sidneyho střety lehce opepří stále fádnější detektivku. Druhý den přichází ve skleníku, ale s touhle postavou je další promarněná šance. Asi 6 let jsem čekal na původní dabing s Eduardem Cupákem. Sidneyho už namluvil v Hádej, kdo přijde na večeři. Tenhle film by mohl být volným pokračováním. Atmosféra nepřátelství vůči černému společensky nadřazenému je určující.(9.5.2018)

Kriminálna dráma z "kolísky demokracie" 60-tych rokov, kedy čierny bol menej ako nič. V buranskom južanskom meste Sparta bol zavraždený biely podnikateľ, sympatizant s černochmi. Musí prísť černoch Sidney Poitier, aby mali koho obviniť z vraždy, aby mali koho zavreiť do väzenia, aby on začal vyšetrovať tento prípad, aby bol napadnutý bielymi rasistami a aby on ten prípad vyriešil.(1.8.2011)

Dobrý film, který se mi líbil spíš jako drama o "nigga" policajtovi na rasistickém jižanském vidlákově než jako detektivka. Ono se totiž občas na detektivní rovinu skoro zapomíná a prim hrají ale opravdu skvěle natočené scény, v nichž se drama a rasové animozity skrývají pod povrchem slov (proto je třeba vidět film v originálním znění). Poitier i Steiger jsou absolutně brilantní, jejich pozvolna se utvářející přátelství má všechny kladné rysy skvěle napsaných a sehraných postav. I optika filmu není černobíle korektní a nejednou usvědčí kladnou černošskou postavu ze stejně zatvrzelé nenávisti. Výtečná hudba vystihuje ospalou atmosféru, pod níž to bublá starými dogmaty. Režie Normana Jewisona je nečekaně moderní, střih i kamera si co do dynamiky v ničem nezadají se současnými detektivkami.(22.2.2008)

Aj u tohto filmu idem o hviezdičku nižšie. Štyri hviezdičky v mojom ponímaní znamenajú vynikajúci film. A toto bol zručne nakrútený a Rodom Steigerom výborne zahraný film, ktorý mohol byť bez obáv premietaný aj v socialistickom Československu, pretože zrozumiteľným spôsobom ukazuje, aký rasizmus vládne v USA a ako múdry a dobrý černošský detektív pomáha neschopným a nevďačným buranom zo Sparty odhaliť zločinca. Samozrejme, že je to o niečo sofistikovanejšie, ale mierny nadpriemer film v mojich očiach neprekonal.(27.8.2011)

Kvalitní příběh, pitoresknost jižanského maloměsta, absurdní humor často vycházející ze zakořeněného rasismu a segregace, časté konfrontace mezi Tibbsem a Gillespiem, šerifovo neustálé žvýkání, revoluční scéna fackované. Tohle všechno (a mnoho dalších drobností a jednotlivostí) dělá z filmu V žáru noci jednu z nejlepších kriminálek, co jsem kdy viděl.(8.9.2014)

• - Americký filmový inštitút zaradil tento film v roku 2007 na 75. priečku do svojho zoznamu najvýznamnejších filmov všetkých čias. (WalterIK7)

• - Film byl v roce 1997 uložen do Knihovny kongresu USA. (Varan)

• - Jedná sa o obľúbený film Dannyho Glovera. (WalterIK7)