Případ Thomase Crowna

The Thomas Crown Affair

Krimi / Drama / Romantický / Thriller

USA, 1968, 102 min

Steve McQueen tentokrát v roli dokonale elegantního znuděného milionáře. Nutno podotknout, že mu tahle póza sedí vskutku skvěle. Faye Dunaway je nebezpečně svůdná a hračky i kratochvíle Thomase Crowna by si zajisté rád vyzkoušel snad každý z nás. Za naprosto geniální lze bez váhání označit scénu, v níž McQueen a Dunaway hrají šachy.(23.11.2010)

Do paměti se vryje Případ Thomase Crowna tím, že má styl a hvězdné obsazení ústřední dvojice. Ve světě kinematografie nejde o nic zásadního, ale natočené je to s nadhledem a příjemně. Scéna šachového duelu se dá považovat za nejkrásnější a nesmyslnější flirt, jaký se kdy na filmovém plátně objevil. Geniální dedukce půvabné vyšetřovatelky, které by trumfly snad i samotného Sherlocka Holmese, sice mohou vyvolávat shovívavý úsměv, ale jsou jen potvrzením toho, že snímek funguje mnohem lépe jako romantický milostný příběh než jako kriminálka. Celkový dojem: 75 %.(13.12.2016)

Steve McQueen byl pro mě velkou motivací, abych se pustila do Případu Thomase Crowna a trochu jsem chtěla porovnat filmovou školu let dávno minulých s Aférou Thomase Crowna z roku 1999, ale obojí je vlastně už z minulého století. Opět klasická americká kriminálka, kde ani v tomhle případě tak nešlo o vyřešení toho, do vykradl banku a věcí s tím souvisejících, jako o vztahovou záležitost dvou hlavních postav Vicky s Thomasem. Po pravdě řečeno, čekala jsem, že to bude mít trochu větší spád, toho jiskření tam taky bylo minimálně a i když Steve silně vyčníval, tak jsem ho určitě viděla i v lepších rolích, takže já budu v hodnocení tentokrát trochu zdrženlivá. A nemůžu se zbavit dojmu, že oba Thomase daboval i stejný český herec.(8.3.2013)

Pri sledovaní tohto filmu som nenachádzal skoro nič, čo by mal spoločné s jeho neskorším remakom. Teda iba námet, zvyšok je úplne iný. Mne sa ten "remake" páčil viac, rýchlejšie ubieha a ústredný podvod je myslím lepšie premyslený. Originál občas stráca tempo. Thomas Crown je taká limonáda pre dobové mainstreamové publikum, ktoré sa chodilo do kina baviť a film na mňa pôsobil ako pásový výrobok.(11.7.2012)

8/10 Presne kvuli takovym kocenkam se ve filmech Peckinpaha baby hrube fackuji. Pratele hambatych videi si jiste vzpomenou na Slap Happy. Udelat neco podbneho me, tak asi nezustane u fackovani - nastesti mne Faye nechavala vzdy v klidu, takze raketa zustavala v hangaru. Perfektne zrezirovana loupez od nekoho, kdo penize nepotrebuje, ale rad si dokaze, ze na to ma. Jo tak takhle nejak si predstavuju svuj poproduktivni vek. Bohuzel diky stavajicimu stavu zustane nejspis jen u predstav.(27.3.2012)

• - Thomas Crown (Steve McQueen) nosí hodinky značky Cartier Tank Americane. (dyfur)

• - Kluzák N9860E, který Steve McQueen pilotuje na začátku filmu, je Schweizer SGS 1-23H-15 a v New Yorku se stále používá. (Caszidy)

• - Představitelka jedné z hlavních rolí Faye Dunaway si po 31 letech zahrála v dalším snímku o Thomasi Crownovy, a to Aféra Thomase Crowna (1999), tentokrát menší roly psychiatričky. (Olík)