Reklama

Reklama

Vynikající kriminální komedie rozehrává mistrovskou šachovou hru mezi šarmantním milionářem Thomasem Crownem (Steve McQueen) a mazanou vyšetřovatelkou pojišťovny Vicki Andersonovou (Faye Dunawayová). Znuděný Thomas se z životního rozmaru rozhodne, že uskuteční velkou bankovní loupež. Najme pět lupičů, kteří se vzájemně nikdy nepotkají, a zosnuje puntičkářský plán, jenž vyjde bez sebemenšího zádrhelu. Thomas zlodějíčky vyplatí, zbytek nehorázné sumy uloží na švýcarské konto, aby začal nový život, daleko od Bostonu a zdejší korporace. Zádrhel se však objeví v neméně půvabné a inteligentní Vicky, která je pojišťovnou vyloupené národní banky pověřena, aby celý případ prozkoumala. Teprve tím začne pro všechny zúčastněné to pravé dobrodružství, v němž nebude nouze o napětí, lásku …a falešnou hru. Kdo ale nakonec zakončí partii šach matem? Ačkoli slavná kriminální romance dosáhla na Cenu Akademie i Zlaté glóby za hudbu (Michel Legrand, Alan a Marilyn Bergmanovi), snímek proslul strhujícím způsobem vyprávění, na němž se výrazně podepsala jak rozvážná režie zkušeného Normana Jewisona (V žáru noci, Šumař na střeše, …a spravedlnost pro všechny, Jesus Christ Superstar), tak promyšlená prvotina právníka a scenáristy Alana Trustmana, jenž dále proslul scénářem k akčnímu thrilleru Bullittův případ (kde si taktéž zahrál Steve McQueen). Dynamiku příběhu posiluje na hollywoodský styl dobově netradiční práce se zmnoženým rozděleným obrazem, souběžně uvádějícím hned několik akcí současně (split screen). Tvůrci se inspirovali avantgardní montážní technikou Christophera Chapmana, která byla uvedena v Montrealu na mezinárodní výstavě Expo 67. A byl to právě Chapman, jenž ve spolupráci s pronikavou kamerou velikána Haskella Wexlera (Kdo se bojí Virginie Woolfové?, Rozhovor, Přelet nad kukaččím hnízdem) a hned trojicí pohotových střihačů (Hal Ashby, „Buzz“ Brandt a Ralph E. Winters) umocnil takřka jazzovou obrazovou jízdu, dodnes oslňující svou nápaditostí. (Česká televize)

(více)

Videa (2)

Trailer 2

Recenze (133)

Madsbender 

všechny recenze uživatele

Steve McQueen ako dokonale stvárnený sebavedomý, arogantný milionár, ktorý si myslí, že môže všetko a vždy krásna Faye Dunawayová ako prefíkaná vyšetrovateľka, ktorá sa k jeho dopadnutiu nezdráha využiť ženských zbraní... Premyslený, inteligentný príbeh, perfektná réžia a výborný soundtrack zložený zo songov pripomínajúcich dobové vypaľovačky, svižného jazzu a pomalých, atmosférických skladieb v originálnom, hviezdne obsadenom romantickom thrilleri. Must see to asi nie je, no určite odporúčam predovšetkým fanúšikom spomínaných hercov aj všetkým milovníkom 60.-kových filmov. ()

Radko 

všechny recenze uživatele

Záver excelentný, zvyšok prevažne vata, až na jednotlivosti spomínané betelgeusom. Pritom som bol zvedavý na originál, pretože prv videný remake pozostával z oprskov (odpadu). Ale: občas som si počas "iskrenia medzi Stevom a Faye" odbehol do kuchyne čosi zamaškrtiť - a nič. Jednoducho som nemal pocit, že by som o čosi prišiel. To nie je žiadne štigro pre film, sledovaný divákom, ktorý v 99% prípadoch kuká filmy neprerušovane od úvodných po záverečné titulky. ()

Reklama

Han22 

všechny recenze uživatele

První ze čtyř slavnějších kriminálek roku 1968 a jedna ze dvou, kde si zahrál Steve McQueen. Máme tu znuděného milionáře, který si pro zábavu naplánuje vyloupení banky a geniální vyšetřovatelku pojišťovny, která ho chce dostat... a zamilují se do sebe. Stejně jako remake je to bohužel docela nuda. Krimi ustupuje romantice a ani jedno nemá koule - samotný kriminální plán je průměrný, vyšetřování prakticky neexistuje a ta romantika je dost povrchní. McQueen a Dunawayová se snaží co můžou, Jewison přichází s originální hudbou a originálním dělením obrazu na okénka (subjektivně mě obojí štvalo), ale víc než průměrný film to není. A totéž platí pro Oskarovou písničku Windmills of Your Mind, žádný průšvih jako třeba rok stará Talk To Animals to není, ale také žádný hit či nezapomenutelný song. 3*. ()

zette 

všechny recenze uživatele

Ten film je postaveny na charismatickem McQueenovi a ve sve dobe jedne z nejkrasnejsich herecek Dunaway. Coz je skoda, nebot film ma daleko vetsi potencial i v samotnem nametu. Bohuzel zpracovani me nicim neobohatilo, tempo pomale a atmosfera takova nijaka... Ale oscarova pisnicka nadherna, to rikam porad, 60. leta patrila zenam a hudbe:-)! ()

Caszidy 

všechny recenze uživatele

Steve McQueen tentokrát v roli dokonale elegantního znuděného milionáře. Nutno podotknout, že mu tahle póza sedí vskutku skvěle. Faye Dunaway je nebezpečně svůdná a hračky i kratochvíle Thomase Crowna by si zajisté rád vyzkoušel snad každý z nás. Za naprosto geniální lze bez váhání označit scénu, v níž McQueen a Dunaway hrají šachy. ()

Galerie (92)

Zajímavosti (15)

  • Tento snímek označoval Steve McQueen za svůj vůbec nejoblíbenější, ve kterém hrál. (Caszidy)
  • Původně měl hlavní postavu hrát Sean Connery, avšak odmítl. Později přiznal, že to byla chyba. (Caszidy)

Související novinky

Zemřel režisér Norman Jewison

Zemřel režisér Norman Jewison

23.01.2024

V požehnaném věku sedmadevadesáti let v sobotu 20. ledna opustil filmový svět kanadsko-americký na sedm Oscarů nominovaný režisér a producent Norman Jewison, tvůrce legendárních a oblíbených snímků… (více)

Zemřel skladatel Michel Legrand

Zemřel skladatel Michel Legrand

27.01.2019

Oscarový skladatel Michel Legrand zemřel v 86 letech. Francouzský skladatel, pianista a dirigent kromě tří Oscarů držel také pět cen Grammy. Ve Francii pak vyhrál za svou hudbu třikrát cenu César.… (více)

Reklama

Reklama