Žert

• USA The Joke
TV spot 1

Tragikomedii podle románu Milana Kundery natočil režisér Jaromil Jireš v roce 1968. Mottem filmu je výrok Jirešův: „Škody spáchané na člověku nelze odstranit jako třeba rozbitou dlažbu, protože lidská srdce mají svou paměť.“ V čase vzniku šlo o jeden z mála filmů, který otevřeně hovořil o deformacích 50. let, jež měly vliv na pokřivení lidských charakterů... Hlavní hrdina Ludvík Jahn představuje oběť, která se ani po letech nedokáže vyrovnat s utrpěnou křivdou. Chce se za ni pomstít, ale nakonec se všechno obrátí proti němu. Po letech se vrací do rodného jihomoravského města. Rozhodne se svést manželku Pavla Zemánka, který mu zničil život. Ve vzpomínkách se vrací do minulosti, kdy ho za pohlednici se žertovným textem vyhodili ze školy, přišel o svoji lásku, léta strávil ve vojenském vězení a v dolech. Když svede Helenu Zemánkovou, zjistí, že její muž už má jinou mladou atraktivní ženu a svoji bývalou manželku ochotně přenechává muži, ke kterému se chová, jako by se nic nestalo. Ludvík nakonec pochopí trapnost situace a nesmyslnost své pomsty. (Česká televize)

robbez

To ještě bylo v dobách, kdy Kundera komunikoval s filmaři i se světem a potřeboval se vyrovnat se svou komunistickou minulostí. Vyrovnal se s ní pomocí smutné ironie, jak je mu vlastní. Kundera stál v dané době na straně těch, které svou postavou reprezentuje Munzar a za napsáním Žertu je poněkud cítit černé svědomí. Slova o optimismu a zdravém duchu by se dala tesat do kamene. Hodí se ke každé formě totality a manipulace. V podobně hovadsky nadšeneckém kolektivním duchu se i dnes často nese PR a team - buildingové akce různých firem a institucí. Představa, že se někdo pomstí tím, že svede manželku člověka, který mu kdysi ublížil, mi připadá celkem trapná a vlastně tak asi i má působit. Somr se ale na postavu svůdníka svou fyziognomií moc nehodí. Zároveň je to ale postava tragikomická, což už zase Somr svým projevem celkem naplňuje. Neustálé přeskakovaní časových rovin nebylo divácky zrovna příjemné, ale mělo svůj význam. Všudypřítomný folklór zřejmě představoval Ludvíkův domov a kořeny, kterým se odcizil. ()

Eisenmann

Tento film patří podle mě mezi nejlepší české filmové výtvory. Kontrast přítomnosti a minulosti Ludvíka Jahna se nese ve spojení s působivou lidovou hudbu, která tady geniálně dotváří atmosféru. Hlavním motivem tohoto příběhu je totální ironie osudu jednoho člověka. Konec je silný a tak trochu otevřený, ikdyž se napůl dozvídáme, že Jahn už po pomstě netouží, nakonec je stejně donucen ke konfrontaci, ale s někým úplně jiným, než původně zamýšlel. Působivý obraz ironie, křehkého přátelství, lásky, zrady a všech věcí, které patří do kvalitního příběhu určitě stojí za shlédnutí. Rád bych poděkoval panu Kunderovi, panu Jirešovi, panu Somrovi... ()

vykyn

Málokterý film vystihuje tak trefně absurditu a beznaděj totalitního režimu.Snímek však nenabízí žádnou alternativu a působí depresivně ze všech stran.Knihu jsem nečetl,takže přesně nevím jak to bylo v předloze,ale film mi přijde dost "málo"na to jaké téma tam je.Ve srovnání třeba se skřivánky či uchem je to pro mě spíš takový "trezorový bakalářský příběh".Každopádně velká příležitost pro Josefa Somra,krásná "uvědomělá"Jaroslava Obermajerová,bezcharakterní Zemánek v přesvědčivém podání L.Munzara.Žert je více poctou Kunderovy než filmovým zážitkem.A to je vlastně dobře. ()

gizi

Před pár lety jsem viděl a také četl, dnes 12.11.2014 jsem se podíval znovu a očekával trochu víc, než jsem si pamatoval. Je to jistě dobrý film, velmi dobře odráží dobu a skvěle herecky i režisérsky odveden. Přesto kniha je o dost lepší. 70% a převažují 4*. ()

Bodega_Bay

Jeden z vrcholů československé tvorby, jistěže i díky Milanu Kunderovi. Zásadní filmový počin (vlastně i literární). ()

tuctovychlap

film má svoje plusy aj mínusy..niekde medzi tromi a štyrmi *..ale keďže mám rád Kunderu a Somra, do hodnotenia dám štyri.."a nyní vám zahrajeme pro dobrou náladu.." ()

Vlkopec

Znovu jsem po delším čase shlédnul Žert a vlastně mne šokovalo, že film má jen 82 minut. Zkomprimovat děj docela rozsáhlého románu do téhle délky s takovým výsledkem je opravdu majstrštyk, nicméně další půlhodina by filmu prospěla - zvlášť ve scénách s Dítětovou děj chvátá natolik, že působí dost nevěrohodně. Kdo ví, možná se moc stříhalo, možná bylo málo materiálu. Řada scén je ovšem filmově úžasných. ()

Oxiduji

Hrdina? Ne, zbabělec. On sice nenávidí až k smrti, a právem, ale jako nástroj pomsty si vybere  tu nejjednodušší obět. A je po zásluze potrestán. Ani při konfrontaci s osobou, která je pro něj zhmotněním všeho nenáviděného není schopen říct, co ho celá léta žere a rozežírá. Ukryt za svým přezíravým a ironickým postojem ke všemu se vnímá jako morální vítěz. Ovšem mylně. Je oběť, která si ve své křivdě libuje. Postavit se za sebe nedokáže....Somr vynikající. Kniha gut. Neznat ji, čekala bych, že se při scéně na gauči, kdy mu Helena vypráví o seznámení, na ni vrhne a zaškrtí ji. To znechucení a nenávist v očím Ludvíka se dala krájet. Ubírám hvězdu za strašné předabování Věrušky Křesadlové. ()

P/\/EL

nevim, předloha je velmi silná záležitost, dialogy (scénář..) jsou opravdy pěkný, chytrý, ale film jako celek - budí trošku rozpaky, spousta věcí působí tak zvláštně, atmosféra - retroflashbacky trošku umělé, ale zároveń takové zvláštní, správně vyseknuté z reality, je to těžký, co se obsahu, tématu, vyrovnávání se s temnou minulostí, to všecko je hodně silné, kůli tomu ale hodnotit 5, když já nevim, ženské postavy hrají trošku divným způsobem - ale řikal jsem si, že možná tak hrají jakoby v představách - ve vzpomínkách hl. hrdiny, může to být záměr, aby to působilo trochu méně realisticky, tak zastřeněji. No, jinak ty 60. tý léta, obzlášť tak kolem toho 68 hodně velké uvolnění, muselo to být úžasné, ale zároveň se dalo čekat, že to nebude mít dlouhé trvání, inu, ten film pochopitelně nebyl pro každého :), ale tak pár bystrých ho vidělo, daleko víc se mluví o knížce, ve školách se to dneska učí, já bych řekl, že obsazení je velmi dobré, skvělí herci, ale podle knihy jsem si je představoval trochu jinak, tak, jasně, Somr vypadá lehce slizce, ale jeho inteligence - nadhled to kompenzují, Munzar působí dobře úlisně (zákeřně), no, je to těžké, ty retroflashbacky - možná je měli hrát mladí jiní podobní herci, tak občas se to tak dělá, občas né, záleží na tom, tady to působilo trošku hůře (na mě), jinak, já nevim, zaujalo mě to, byl jsem velmi příjemně překvapen, ale tak, pomsta je skvělá věc, já pomsty nezavrhuji (záleží jak a za co, no :), ale takové věci na mě dobře působí..........nakonec si říkám, že bych tomu mohl dát 5, aby se zvedl průměr nepatrně....hm, už jsem unavená, tak to dopíšu, přepíšu jindy ()

JARDAHONDA

Tragikomedii Žert natočil J. Jireš podle stejnojmenného románu Milana Kundery v roce 1968. Román a s ním tedy i film je obrazem našeho historického osudu v letech 1948 - 64 a je jedním z nejtvrdších odsouzení chyb této epochy našeho národa. Silný snímek, který byl dlouhou dobu uschován v komunistických trezorech. Závěr = **** ()

mfanta

70% - Před shlédnutím filmu jsem četl knihu. Byl to můj první Kundera a kniha mě hodně zaujala. Natolik, že jsem se chtěl podívat i na to, jak byla zfilmována. Dopadlo to dobře. Film knihu poměrně věrně kopíruje a zachycuje dobře jejího ducha. Josef Somr v hlavní roli působí věrohodně a nepřehrává, což u této role považuji za velké plus. ()

mikinko51

Námet určite výborný, aj výborné herecké obsadenie. Ale priznám sa, že som to nedokázal dopozerať. Dosť som sa v tom strácal a strašne mi vadilo, ako je ten film natočený. Taký nemastný, neslaný, skok sem, skok tam, .... ()

honza.g

Kundera je zručný vypravěč životních postojů a umí vygradovat i minipříběh díky neokázalé prezentaci silných emocí postupně, jaksi po vrstvách. Film, na kterém se scénáristicky podílel dokázal jeho literární předlohu převést do hutného filmového tvaru. A Munzar předvedl bohorovnou aroganci svého "hrdiny" dokonale. ()

milos.bradik

Jeden z nejlepších "trezorových" filmů, mám jej ještě raději než slavné Ucho. Vynikající Josef Somr a taky perfektní Luděk Munzar jako komunisticko-svazácká kreatura. ()

Raoul.Zeleny

Osvědčená dvojice Jireš x Čuřík dokazuje, že jsou multižánroví. Tohle je čirá epika, vyprávěný příběh, z doby, kterou jsem prožil a nechci prožít znovu. Druhá polovina 60. let dala prostor tvůrcům, kteří obohatili naši generaci a byla by škoda, kdyby se mladší generace o tuto zlatou éru československého filmu nezajímali. ()

thiasruc

Žert z roku 1968 vznikl dle podkladu stejnojmenného románu Milana Kundery. Ludvík Jahn, starý mládenec se vrací do svého rodného města, aby v něm vykonal svou dokonale naplánovanou pomstu. Což se ovšem nedaří tak explicitně naznačit a neznalec románu jen těžko bude vědět, oč Ludvíkovi vůbec jde. Filmová adaptace zpočátku zcela evidentně a dobře kopíruje knižní předlohu. Jirešovi se tak podařilo kvalitně mne mystifikovat, neboť jsem mu skutečně věřil, že v podobném duchu se ponese i zbytek filmu. Bohužel, tak se nestalo a já byl výsostně zklamán. Film se nejdřív tváří dynamicky jen proto, aby se v následujících 50 minutách nestalo absolutně nic zajímavého. Přitom se na tvorbě filmu podílel sám Kundera, kde teda vznikla chyba? Filmová adaptace se omezuje na sotva 90minutové torso jinak komplexního románu. Komplexita knihy se bohužel ve filmu nepodařila zachytit hned několikrát, ovšem, co považuji za největší zklamání je absence postavy Lucie, jež by pro film byla tolik přínosná. Film zkrátka upřednostnil scény, jenž pro něj nejsou důležité na úkor těch, které pro něj důležité jsou, čímž se omezil na snímek o cynickém sexuálně nestabilním intelektuálovi, který je tolik rozhořčen křivdou z minulosti, že se rozhodl mstít po X letech. Film je v podstatě jen marnou snahou zachytit jinak zajímavý příběh. Samotné vyvrcholení, jemuž se Kundera v románu věnuje na několika stranách, se zde odehraje během několika desítek vteřin, čímž se absolutně vytrácí napětí i samotná katarze. V případě tohoto počinu se skutečná jedná o žert, bohužel ne s velkým Ž, a tak tedy platí: "Ne, raději knihu." 3/10 a to jen za poměrně zdařilý herecký výkon Somra a za to, že je film jen sotva hodinu a půl dlouhý a člověk se dlouho netrápí. ()

Zemřel herec Josef Somr

Zemřel herec Josef Somr