Interview s upírem

• USA Interview with the Vampire: The Vampire Chronicles (více)

Napij se ze mě a budeš žít věčně... Když americká spisovatelka Anne Riceová publikovala svůj první román Interview s upírem (1976, česky 1996), kniha se nesetkala s právě vlídným kritickým ohlasem, ale stala se natolik oblíbenou, že autorka v následujících desetiletích vydala celkem jedenáct pokračování známých pod souborným názvem Upírská kronika. Bylo jen otázkou času, kdy o látku projeví zájem Hollywood. Na začátku devadesátých let filmová práva získala společnost Davida Geffena a pověřila autorku napsáním scénáře. Režie se ujal irský tvůrce Neil Jordan, který dosáhl velkého úspěchu působivým dramatem Hra na pláč. Film Interview s upírem (1994) byl kritikou přijat vesměs kladně a stal se velkým diváckým hitem. Hlavní roli upíra Louise, vyprávějícího svůj více než dvousetletý životní příběh mladému novináři, vytvořil do té doby jen málo známý Brad Pitt, který se rázem stal populární hereckou hvězdou. Jeho partnerem v úloze upíra Lestata byl Tom Cruise, jehož obsazení bylo sice zpočátku předmětem rozporných reakcí (autorka dávala přednost Rutgeru Hauerovi), ale po dokončení filmu byla jeho nezvykle záporná postava přijata s respektem. Ohlas snímku podnítil určitou obrodu upírské tematiky, která byla později úspěšně prezentována především formou televizních seriálů, např. Pravá krev nebo Upíří deníky. Film je věnován předčasně zemřelému Riveru Phoenixovi, který měl původně hrát postavu mladého novináře, jehož nakonec ztělesnil Christian Slater. (Česká televize)

gejzuško

Brilantný opus prekračujúci z dobovej drámy, hororového nádychu do pustatiny vyvierajúcej z dávnych zabudnutých vekov do nášho neónmi naprášeného sveta padlých hôdnot a úbohej prázdnoty. Príbeh upírov, ktorí okrem potreby krvi poznali iné záležitosti a príbehy. Niekoľkými dekádami prechádzajúci príbeh Louia a jeho stvoriteľa Lestata v perfektne zrežírovanej záležitosti s úžasnou atmosférou a hereckými výkonmi. Od strachu po morbídnu iróniu a čierny humor po desivé, dojímavé a poľutovania hodné osudy. Kirsten Dunst vo svojej najlepšej role malej Claudie, film, ktorý po 14. rokoch stále stojí za pozornosť a zážiťok. ()

zurivymlok

Spolu s Drákulou Francise Forda Coppoly je to asi jediný snímek o upírech, na který se dá dívat. Vynikajicí byli všichni herci. Hlavně Tom Cruise zahrál Lestata perfektně. Kdo zná film Blade Runner, tak je mu jasné, proč chtěla autorka do role Lestata R. Hauera. Když vezmu role Toma Cruise před tímto filmem, tak by mě taky nenapadlo, že ho dokáže zahrát tak brilantně. Originální pohled na upíry a boj Luie, kdy se v něm utkává lidskost a jeho nová upíří přirozenost se mi fakt líbí. Film je výborný hlavně první polovinu, která byla na 100 %. Bohužel po "smrti" Lestata film poněkud ztrácí a občas upadá do bizardnosti. Uzavření, kdy se Lestat upět objevuje na scéně považuji za skvělý závěr filmu. 85 %. ()

Joanna

I po druhém shlédnutí s odstupem deseti let od prvního jsem z filmu unešena. Perfektně zahrané (po Válce světů nejlepší Criusova role), krásná hudba, temné uličky, hodní upíři, zlí upíři, tajemná atmosféra...horror jak má být, bez zbytečných masakrů. ()

R-2

Rozhodně film, který v upírské kinematografii má své přední místo. Tajuplný příběh, jež se rozehraje a vtáhne diváka do děje. Otevře mu dveře do světa tajemného a vykreslí nám pocity a život těch kteří vedle nás žíjí... ()

Spacedan

Geniální nápad na scénář! Za to hlavně těch pět hvězdiček. Ve filmu se občas objeví pasáže, které jsou velice dobře propracové výtvarně. Herecky je film obsazený vskutku hvězdně i to se příznivě podepíše na výsledku. ()

le poulet

Tom Cruise není moje krevní skupina, ale jako roztomilého Lestata ( sorry za ten výraz, ale na to, že to měla být krvežíznivá obluda byl Lestat smrtelně vážně roztomilý) jsem ho byla schopna překousnout. Dokonce jsem jeho postavu měla i ráda, což se mi v Cruisově případě stalo snad poprvé. Celkově mám pocit, že tenhle film se povedl, má skvělou výpravu a na hereckých výkonech jsem závažné chyby nenašla. Jenom občas kolísá teorie ohledně upírů, ale tohle dílo je určeno k zábavě, ne k vědeckým rozborům. Brad Pitt si svou roli opravdu užíval, což bylo pro film velkým přínosem. Jo, a Claudie - neboj, mít na hlavě to co ty, vztekala bych se taky. :) :) :) ()

Shim-my

Přijetí filmu zřejmě závisí na tom, jestli vám sedí romanticky rozervané pojetí upírů Anne Rice. Mně ano, Interview považuji za nejlepší upírský film a hrdě ho řadím ke svým srdcovkám. Tečka. ()

Tomulka

Tématika upírů je velmi dobrou zápletkou pro film a když se do příběhu pustí takový herci Jako Cruise a Pitt slibuji si od filmu dobrý zážitek. Bohůžel film je až příliž zdlouhavý a zápletka roztahaná až příliž. Během filmu jsem stratil kontakt s příběhem a to je velká škoda. ()

Segoves Kelt

Můj nejoblíbenější film o upírech. Herecké výkony Toma Cruise a Brada Pitta jsou perfektní, scénář je skvěle napsaný a zachycuje tolik okamžiků že se vám bude zdát film delší než skutečně je. bez přemýšlení 5* ()

rajče007

Konečně pořádný upírský film! Takhle to má vypadat. Neuvěřitelně jsem si užila každou scénu. Chvíli jsem Kirsten Dunst záviděla její krásné šaty, Bredu Pittovi jeho duši drásající myšlenky a Tomu Cruisovi jeho užívání si nesmrtelnosti :) Opravdu to pohladilo mojí upíří duši :D ()

Andy.222

Smějte se mi nebo ne, ale že v tom hraje Cruise jsem zjistil až z titulků a dlouho přemýšlel kde, než jsem zjistil, že jako jedna z hlavních postav :D A nutno říct, že hraje dobře (ano, mám ho docela rád, ale za fanouška bych se přímo neoznačil), užívá si svoji postavu a alespoň ve mně vzbudil k Lestatovi sympatie. O výkonu Kirsten Dunst netřeba mluvit, je naprosto úchvatný, ale je mi líto, že pak už si vybírala role, kde svůj talent mohla nechat zahálet, protože za to nestály. Pitt hraje přinejmenším obstojně a nijak mi nevadil.--- K filmu samotnému, mám hodně rád upíry a fantasy všeobecně, takže mám s čím srovnávat a považuji Interview za nejlepší upírský film, jaký jsem kdy viděl. Líbil se mi způsob předání temného daru, to jak upíři nebyli "jen" krvelační zabijáci, ale měli celou škálu emocí i popis zvláštních vztahů (včetně zmíněné pedofilie a homosexuality) které postavy mezi sebou mají. Filosofie nad tíhou nesmrtelnosti, nestárnutí i ceny, kterou je za ni nutné platit je podávána s lehkostí, že toho kdo nad ní nechce přemýšlet příliš neobtěžuje a tomu, kdo nad ní chce přemýšlet dává víc než dost materiálu. Atmosféru, kostýmy, exteriéry apod. už tu popsali jiní, takže jen podotýkám, že s kladným hodnocením souhlasím a dávám s čistým svědomím plný počet. ()

Mrtvobog

Výborný upírsky film, strhujúci, naoko dobový, dynamický a žiaden R. Pattinson. Čo sa mi však na filme nepáčilo bolo obsadenie Cruise-Pitt-Dunst-Banderas, prišlo mi to dosť umelé, jemné a vyčičíkané (ktovie ako by to vyznelo, keby sa obsadí iné herecké osadenstvo). ()

Acheri

Všimli jste si, že většina filmů o upírech vypadá jako něco co se jmenuje Gayové útočí? Tento film není výjimkou ale má výjimečně dobrý scénář který musím ocenit. Žádný jiný film s touto tématikou není tak zapamatování hodný jako tento. Pominu-li upíří děsivost degradující make-up a Antonia, jsem poctěna, že jsem jej mohla hodnotit x3 ()

ChrisPumpkin

Další z filmů mé top 3. Nádherné kostýmy, make-up a prostředí. Natočené tak, že pach krve a mrtvol vysátých do sucha a jejich tlející maso vám z obrazovky skoro až smrdí pod nos. Lezavá hřbitovní atmosféra a chlad oznamující že se nocí plíží elegantní lovec s bledou dokonalou pletí, zářícíma očima a ostrými špičáky. Ponurost a zápach trouchnivého dřeva rakví doslova sálá na diváka a nahání hrůzu sama o sobě, není třeba lekavých scén, vápnem obalených herců v černých po kolena sahajících parukách. Jednoduše-výborný kousek. ()

Tom Cruise se vrací k Warnerům

20.07.2014

Cruise, Pitt a jízda do pekla

Cruise, Pitt a jízda do pekla

24.12.2013

Pokud se tohle povede, dvě vyzrálé megahvězdy se objeví na plátnech bok po boku už podruhé – určitě si vzpomenete na hororový epos Interview s upírem, kde Cruise trénoval Pitta v prokousávání tepen.… (více)

Interview s Ježíškem

Interview s Ježíškem

10.12.2011

Anne Rice, autorka desetidílné knižní série Vampire Chronicles, podle které vznikly filmy jako Interview s upírem či Královna prokletých, překonala koncem devadesátých let vážné zdravotní potíže,… (více)