Interview s upírem

• USA Interview with the Vampire: The Vampire Chronicles (více)

Napij se ze mě a budeš žít věčně... Když americká spisovatelka Anne Riceová publikovala svůj první román Interview s upírem (1976, česky 1996), kniha se nesetkala s právě vlídným kritickým ohlasem, ale stala se natolik oblíbenou, že autorka v následujících desetiletích vydala celkem jedenáct pokračování známých pod souborným názvem Upírská kronika. Bylo jen otázkou času, kdy o látku projeví zájem Hollywood. Na začátku devadesátých let filmová práva získala společnost Davida Geffena a pověřila autorku napsáním scénáře. Režie se ujal irský tvůrce Neil Jordan, který dosáhl velkého úspěchu působivým dramatem Hra na pláč. Film Interview s upírem (1994) byl kritikou přijat vesměs kladně a stal se velkým diváckým hitem. Hlavní roli upíra Louise, vyprávějícího svůj více než dvousetletý životní příběh mladému novináři, vytvořil do té doby jen málo známý Brad Pitt, který se rázem stal populární hereckou hvězdou. Jeho partnerem v úloze upíra Lestata byl Tom Cruise, jehož obsazení bylo sice zpočátku předmětem rozporných reakcí (autorka dávala přednost Rutgeru Hauerovi), ale po dokončení filmu byla jeho nezvykle záporná postava přijata s respektem. Ohlas snímku podnítil určitou obrodu upírské tematiky, která byla později úspěšně prezentována především formou televizních seriálů, např. Pravá krev nebo Upíří deníky. Film je věnován předčasně zemřelému Riveru Phoenixovi, který měl původně hrát postavu mladého novináře, jehož nakonec ztělesnil Christian Slater. (Česká televize)

bobstock

Skvěle zahraní filozofující upíři, zvlášť Kirsten Dunst, kterou jsem si užíval už jako hvězdičku s velmi ostrými zoubky. Příběh braný z druhé strany menšiny tvorů uzamčených ve svých krásných nestárnoucích tělech, však neustále bažících po aristokratické krvi a když není, klidně krysí. Tajemná a nasládlá atmosféra v parádních kostýmech a prostředích měnících se v čase. Slabinou mám pouze druhou polovičku, kde vskutku hodně klesne tempo vývoje a postavy příliš mnoho rozmlouvají a nejednoho diváka to unaví než se dostaví konečné vyvrcholení. ´´monstrózní, upíři předstírají lidi, kteří předstírají, že jsou upíři´´ 75% ()

Oralfabet

Sice mi přijde, že ta premisa s interview spíš svádí ke komedii (což se vlastně asi tak trochu projevilo v mockumentary stylu Co děláme v temnotách), ale tenhle film mi dokázal, že je to i vhodný prostředek k důkladnému vykreslení upíří mytologie na pozadí dvou set let historie. Tom Cruise mě tady fakt bavil, i když těžko říct, jestli to s tím přehráváním někdy trochu nepřeháněl, malá Kirsten Dunst taky rozhodně nezklamala a její postava celému příběhu dodala zajímavou dynamiku. Brad mě teda tentokrát nějak extra neohromil, ale ani vyloženě nezklamal. Pobavil mě jeho diss na Brama Stokera. 8/10 ()

Renfield

Není snadné být upírem. Právě z tohoto, do té doby netradičního pohledu, mi přišel Louisův příběh nejzajímavější. Boj s novým věčným životem, ale také stvořitelem, to i přes očividné silné pouto, kterému později dává další rozměr Claudia. Ten příběh by však dal na seriál, styl vyprávění tak občas působí zkratkovitě. Jednání postav je v některých scénách nedořešené, chybí motivace, mám pocit, že v pozadí je ještě něco, co nebylo řečeno... vím kniha. Naštěstí se vše odehrává v nádherných kulisách, obzvlášť první polovina má fantastickou výpravu, díky které je příjemně temná romantika cítit. Druhá je řekněme více prosvětlená, je to už jiný příběh, jenž má trochu té upírské kultury v podobě Theatres des Vampires. Obě pojí výborný soundtrack Elliota Goldenthala, který k atmosféře gotického hororu též řekne své. Jenže právě ta forma zkrátka vítězí. 60% ()

Pedro

Bez diskuzí jedno z největších zklamání, jakých se mi při sledování filmu dostalo. Jenom proto, že z principu nevypínám film před koncem, jsem vydržel i tentokrát. Možná v naději, že přece ještě musí přijít nějaký zlom - něco, proč je tenhle film hodnocen vesměs velmi pozitivně. Čekal jsem, čekal a po dvou hodinách přišly titulky... Horor? Bát se nebylo čeho... Komedie? Smát se nebylo čemu... Romantický film? Nezlobte se, ale o romantice mám sakra jiné představy... Nebo snad drama? Drama, kde se jakákoliv postava může zachovat naprosto jakkoliv, a přesto si vždy kladu otázku, proč se nezachovala naprosto opačně... Podle mě nuda, nuda a nic než nuda. Úpěnlivá snaha o "tak trochu jiný" film. Ano, jiný je, ale že by byl lepší než ty, od nichž se snaží odlišovat? Ani omylem. Za herecké výkony dávám *, jinak by tenhle film skončil v odpadu. A to touhle kategorií šetřím jak šafránem... ()

Kroupa

Velmi působivé makabrózní drama upíra v poněkud polidštěné podobě. Upír coby kladná hrdina a osa celého filmu, to zní zajímavě, navíc je to celé velmi vizuálně působivé, a ani humorné sekvence (Ríkal jsem ti, že doma ne!) nenarušují celkovou atmosféru filmu. ()

hnkflknk

No, nijak zvlášť mě to teda nevzalo. Je to podle mě něco mezi třema a čtyřma hvezdičkama. Přijde mi, že takovýhle námět musí zpracovávat leda blázen, přesto to nebylo zas tak strašné až na konec, který mi přišel trochu moc přehnaný. ()

Camulator

Pokud by se mě v dnešní době někdo zeptal, jestli z filmů o upírech vyberu Stmívaní nebo Interview, vyberu si vždycky to druhý, i kdyby mě měly zlynčovat všechny vzteklý Pattisonovy fanynky. ()

Caine

Nevím - nějak mě to neuchvátilo, i když chápu proč a že se to tolika lidem tolik líbí. Asi mi tam hodně vadí ten Cruise (obecně) a i ta atmosféra mi přišla moc uměle gotická, že to není zrovna režisérův šálek čaje. Jak by to asi natočil Tim Burton??? Líbil se mi tam Banderas, ale trio Cruise, Slater a Pitt mě tam vůbec nesedělo. ()

glamgirl

Interview s upírom rozhodne má svoje čaro, ale Neilovi Jordanovi neverím, do scenára je toho napchaté priveľa a o Kirsten Dunst už ani nehovorím... a preto zážitok z filmu nie je pre mňa prevratný ani zásadný. ()

Emzet

To nejdůležitější na úvod - nečekal bych, že ve filmu, kde hrají Pitt s Cruisem se mi bude víc líbit Cruise, ale ono to asi bude povahou jejich rolí. Lestat je prostě unikát. Zároveň musím vyzdvihnout skvělý černý humor, který prostupuje celý film. A vůbec, všechno je fajn, od příjemně košatého děje až po skvělé kostýmy a atmosféru. A Kirsten Dunst, samozřejmě. Hvězdičku dolů za zdlouhavý úvod (opravdu, první čtvrthodinu jsem se bál že film bude o ničem) a za poněkud zbrklou první scénu ("Ahoj, já jsem upír. Natočte se mnou interview" - přeháním, ale jenom trochu). ()

JM87

A to nízký hodnocení to tu má jako proč? V dnešní době, kdy se do světa pouští absolutní sračky je tohle klenot mezi filmama. Je to vtipný, roztomilý a herci sou perfektní. Jak mi to ze začátku po herecké stránce přišlo trochu prkený, tak zpětně zjišťuju, že Cruise byl volba skvělá, aji ten Brad Pitt byl fajn. Já ty životní příběhy nikdy moc nemusel, ale tady se nekoukam na debilního Forresta, ale začínáme pěkně v 16tým století a dostaneme se až do součastnosti. To film dělá zajímavým a snad až na třičtvrteční část filmu, kde jsem se začal trochu nudit to nemělo chybu. Jak sem řekl, film i přes to, že je ve škatulce hororu nebo dramatu byl často moc roztomilej a vtipnej. Jen byla možná trošku škoda, že jsme nezažili víc scén v realitě se Slaterem, třeba nějaký ty upírský čachry :) Ale né, vážně si nemužu stěžovat, tohle mě nadchlo. ()

bolan

O hororu se tady asi mluvit nedá, ale i přesto že se považuji za hororového fandu, upřednostňuji dobrý film před špatným hororem. A tenhle film je zatraceně dobrý. ()

Eva_D666

Hollywoodským hvězdám jejich bledé tváře seknou. I přesto, že je film podkreslen strhující atmosférou a napětím, moji pozornost upoutaly především herecké výkony. Tom, Brad, Antonio i Kirsten jsou vážně výborní. Zvlášť Kirsten v roli malé dychtivé úpírky nemůže být rozkošnější:-). ()

Harpy

jedným slovom....úžasný film :) pútavý, tajomný, zábavný a ešte neviem aký (ťažko obsiahnuť všetko čo som pri ňom cítila ja, keďže to bolo už pol roka dozadu) ......ale určite patrí k mojím obľúbeným - či prostredie, herci alebo scénar,...všetko sa mi páčilo a Tom Cruise ma nikdy tak nepobavil :D (tanec s mrtvolou) ()

JK-Stinger

Koukám, že nejspíš nebudu souhlasit s většinou komentářů a hodnocení, ale mě ten film prostě přišel chvílemi příliš nudný a zdlouhavý na to, abych ho mohl dobře ohodnotit. Navíc jsem ho málem jsem ho ani nedokoukal. Jistě, že svoje světlé chvilky měl a herci předvedli povedené divadlo, ale u mě krachuje celá podívaná na nepříliš zajímavém a dialogově natahovnaném příběhu. ()

Flopik

Herecky na najvyššej úrovni, so skvelou atmosférou a príbehom, ktorý dokáže udržať pozornosť celé dve hodiny. Zase nechcem len chváliť, popravde som sa miestami aj dosť nudil a postavu Kirsten som doslova trpel. Brad a Tom na druhú stranu famózny a ich výkon ma presvedčil. Ako horor mierne, ale som rád že sa to úplne nevypustilo. Koniec sa mi veľmi nehodil. Druhý krát si to už asi nepozriem ale 4* isté. ()

Berry

Opravdu zajímavý horor, který pro mě není ani tak zajímavý tím, že je strašidelný, ale zajímá mě hlavně kvůli hercům. Tom Cruise tady předvádí jeden ze svých nejlepších výkonů, Brad Pitt byl taky dobrý, i když zrovna nepatří mezi moje "nej", Kirsten Dunstová v roli malé potvory předvádí taky dobrý (a z toho, co jsem s ní viděla, první a poslední dobrý) výkon. No, a sympaťáky Slatera a Banderase mám ráda už hodně dlouho.. ()

Tom Cruise se vrací k Warnerům

20.07.2014

Cruise, Pitt a jízda do pekla

Cruise, Pitt a jízda do pekla

24.12.2013

Pokud se tohle povede, dvě vyzrálé megahvězdy se objeví na plátnech bok po boku už podruhé – určitě si vzpomenete na hororový epos Interview s upírem, kde Cruise trénoval Pitta v prokousávání tepen.… (více)

Interview s Ježíškem

Interview s Ježíškem

10.12.2011

Anne Rice, autorka desetidílné knižní série Vampire Chronicles, podle které vznikly filmy jako Interview s upírem či Královna prokletých, překonala koncem devadesátých let vážné zdravotní potíže,… (více)