Interview s upírem

• slovenský

Interview s upírom

Drama / Romantický / Horor / Fantasy

USA, 1994, 123 min

Snáď najlepší vamp-horror v histórii tohto filmového subžánru. Vysoko profesionálne spracovanie zaujímavého scenára, ktorý je originálny v uhle pohľadu na tému vampirizmu. Povedal by som, že tu možno vidieť aj najlepší herecký výkon Toma Cruisa v jeho kariére. Tiež v tom čase vychádzajúca hviezda Bratt Pitt svojou úlohou v tomto snímku ešte viac zažiaril. "Interview s upírom" je kvalitný film. *****(23.1.2008)

Upíři nesnáší česnek, upíra zabijete zaražením kůlu do srdce, upíři trnou při pohledu na krucifix. Kecy, kecy, kecy – alespoň podle tohoto existenciálního hororu s příměsí černé komedie. Interview s upírem není typem filmu, od kterého bych čekal zázraky. Retrospektivně vyprávěný životní příběh jednoho nesmrtelného, po krvi lačnícího elegána? To nebude nic pro mě. A prvních pár minut opravdu nebylo. Teprve, když se film překlene přes rozvláčnější úvod a na scénu nastoupí na svůj věk naprosto famózní Kirsten Dunst a s ní přijde i nějaký ten hravě morbidní nádech („Až přišel den, kdy zatoužila po vlastní rakvičce“), začne příběh nabírat ty správné grády. Neil Jordan dokázal hravě a s přehledem zkrotit zástup hereckých hvězd, stejně tak množství žánrů, jež nejasně bledá upírská maska skrývá. Již dlouho jsem neviděl tak výborně zrežírovaný film. Ta lehkost, ta plynulost přechodu od scény lidsky dojemné ke scéně nelidsky kruté, od romance k akčnímu thrilleru. Nádherné, přitom ani na okamžik hloupé či povrchní, naopak stejně jako upírská rasa vznešené. Interview s upírem nese při své zábavnosti nejednu myšlenku. Nic, z čeho byste si sedli na zadek, jenom obyčejné otázky k zamyšlení. Podle mě byli upíři (pakliže přistoupíme na celou tu mystifikaci okolo jejich existence) jenom pozéři, naoko pohrdající čímkoliv s pevně daným řádem a podobných lidí je také dnes mnoho. Akorát se za své masky nedokáží skrývat s nonšalancí Toma Cruise a Brada Pitta, jež zde představují svár konservatismu a modernismu. Nebo je všechno mazaná hra s divákem, jak naznačuje parádně cynický konec? S jistotou vím jediné: „Já chci ještě krev!“ 90% Zajímavé komentáře: Marius, ScreamJay, sud, Faidra, Madison, Shaqualyck, FateKEEPER(19.8.2008)

Je málo filmů s upíry, které nejsou popcornový filmy pro mladé publikum " žíznící " po krvi... Tenhle film je ukázka toho jak má vypadat pořádný film a jak použít hvězdy jako Pitt a Cruise. Spolu s Draculou F.F.Coppola asi nejlepší film o upírech. Skvělá atmosféra a hudba doplněna perfektními herci. Co víc si přát? Ano ... hodně krve...(3.6.2004)

Jak by s pomocí textových cedulí asistentů řekl při svém upírském speciálu Krusty Clown: „Dneska budeme nasávat …vaši krev!“ Láska, nenávist, registrované partnerství vampýrů, krysí Cabernet Sauvignon a nezměrná touha vidět úsvit. Jordan zabodoval vycizelovanou formou ponurého světa nemrtvých a mírným erotickým dusnem, které nikdy nesklouzne k nabízející se lacino stihnu či nechtěné směšnosti. Z bledých otroků krve září mladičká K.Dunst, což se ovšem nedá tak úplně říct o ostatních (s výjimkou Banderase) a já nabyl přesvědčení, že z těch niterně rozervaných floutků by si udělal Coppolův Gary z Transylvánie chutnou česnekovou pomazánku kdykoliv se mu zamane. Pokud budete někdy usilovat o místo služky v domě chlemtavého pana Lestata, nezapomeňte uvést do svého CV krevní skupinu, neboť ten hoch vysál víc lidí než scientologická církev. I když…(21.1.2011)

Hvězdné duo vlasatců v hlavní roli konečně jednou v zajímavém upírském filmu. Atmosféra povedená a ty věky, které plynou jsou téměř hmatatelné (Superman rulezz). Přesto je ISU na můj vkus trochu moc pomalé a ve dvě ráno mi klesala víčka víc než by bylo záhodno. Nejsem holt žádný upír. Aspoň myslím.(16.8.2010)

• - Christian Slater by obsazen do role Daniela po úmrtí Rivera Phoenixe, který měl původně tuto roli hrát. (don corleone)

• - V knižní předlože upíři pláčí krvavé slzy, protože všechny jejich tělesné tekutiny byly po přeměně na upíry nahrazeny krví. Ve filmu ale vidíme plačící upíry ronit normální lidské slzy. (Morien)

• - K závěru roku 2012 se jednalo o 4. nejvýdělečnější film v žánru horor, 6. s tématikou upírů, 11. nejvýdělečnější film roku 1994 a konečně 464. nejvýdělečnější film vůbec se zohledněním inflace. (chelseaman22)