Interview s upírem

• slovenský

Interview s upírom

Drama / Romantický / Horor / Fantasy

USA, 1994, 123 min

Četl jsem knižní předlohu ještě před shlédnutím filmu. Do té doby to byla nejlepší kniha, kterou jsem si přečetl. Filmová adaptace není špatná. Brad Pitt i Antonio Banderas byli výborní. Ale omlouvám se, Tom Cruise se mi moc nelíbil. Kniha byla více detailnější a poskytla mi lepší popis transformace v upíra. Má rada: přečtěte si knihu, podívejte se na film a až pak si o převodu na stříbrné plátno udělejte názor. Tohle bych nikdy nenapsal, ale s tímto snímkem musím udělat vyjímku. Tohle nelze hodnotit jako film, ale jako adaptaci knižní předlohy. Bohužel.(25.6.2005)

Film, který mě formoval jako žádný jiný. Byla by marnost počítat všechny reprízy, které jsem viděla, všechny formáty, ve kterých jsem IWTV sledovala a vypočítávat jak niterně ve mě ta adaptace zakořenila lásku k Anne Rice. Ani po dvaceti letech ten film nezestárl, každičký sebemenší detail je stále fascinující, soundtrack pochází z jiného světa a Lestat a jeho příběh nepřestává inspirovat. Kirsten Dunst se stala legendou a Antonio Banderas nikdy nezapomněl na své pařížské dny v Theatres des Vampires...(3.2.2009)

Atmosféru tenhle snímek má, ale celkově to pro mě bylo spíše zklamání. Upíři patří mezi mé oblíbence a předlohu od Ann Rice stavím mezi upírskými knihami hodně vysoko. Spoustu dialogů, míst a scén zůstalo zachováno, přesto film postrádá onu zvláštní eleganci a rozvláčnost. Někdo si zde v komentářích stěžuje, že je film zdlouhavý a nudný – mně naopak přišel moc rychlý. Chápu, že se do dvouhodinového díla nedá „nacpat“ celý knižní příběh, přesto mně spíše přišlo, jako kdyby se to všechno odehrálo v několika málo měsících. Chybělo mi tam zaujetí, hloubka, větší ponoření se do tématu. Co mě například hodně mrzelo, bylo vykreslení vztahu mezi Louisem a Armandem. Ač v knihách klíčový, dlouholetý a nesmírně půvabný, tak zde působil poměrně ploše a nevyužitě. Hereckým výkonům se dá vytknout jen máloco, ačkoliv Brad Pitt mi přišel nějaký chladný (ano, já vím, byl to upír... ale stejně). V téhle roli mě stoprocentně nepřesvědčil, naopak překvapení pro mě byl Tom Cruise. Jako zhýralý Lestat byl prostě úžasný. O Kirsten Dunst ani nemá cenu mluvit. I když od té doby hrála v mnoha filmech, tak nikdy nebyla tak okouzlující a smrtící. Ano, celkově to není vůbec špatný film. Já však vidím, že mohl být daleko lepší… (ale konec, tak ten se vážně povedl)(8.6.2007)

Hvězdné duo vlasatců v hlavní roli konečně jednou v zajímavém upírském filmu. Atmosféra povedená a ty věky, které plynou jsou téměř hmatatelné (Superman rulezz). Přesto je ISU na můj vkus trochu moc pomalé a ve dvě ráno mi klesala víčka víc než by bylo záhodno. Nejsem holt žádný upír. Aspoň myslím.(16.8.2010)

Aj napriek tomu, že ma mrzelo vypustenie niektorých prvkov oproti knižnej verzii, sila predlohy (pravdepodobne aj vďaka tomu, že si scenár písala samotná Anne) zostala vo filme zachovaná. Prelúskavaním druhej knihy série Vampire Chronicles, mi postupne viac a viac prirastá k srdcu aj posledná sekvencia filmu a hlavne Lestatov povzdych "Oh Louis, Louis. Still whining Louis...", ktorý v sebe naozaj obsahuje esenciu jeho povahy. Kiež by takto dopadli všetky adaptácie knižných predlôh... . 9/10.(2.4.2006)

• - Postavu Lestata de Lioncourt napsala autorka předlohy Anne Riceová podle svého manžele Stana. "Louise de Pointe du Lac" napsala podle sebe samé, když truchlila za svoji zemřelou dceru. (Morien)

• - Maskéři vytvořili éterický vzhled upíří kůže, skrz kterou prosvítají tmavé žilky, tím způsobem, že zavěšovali herce hlavou dolů a čekali, až se jim krev nahrne do hlavy. Potom pomocí make-upu obtáhli jejich žíly. Tento proces se musel často opakovat a díky tomu většina hlavních herců na natáčení vzpomíná jako nepříjemné. (Morien)

• - K závěru roku 2012 se jednalo o 4. nejvýdělečnější film v žánru horor, 6. s tématikou upírů, 11. nejvýdělečnější film roku 1994 a konečně 464. nejvýdělečnější film vůbec se zohledněním inflace. (chelseaman22)