Diabolik

Danger: Diabolik

Akční / Krimi / Thriller

Itálie / Francie, 1968, 99 min

• fragre

To je film u něhož je našinec na roztrhání, neb na jednu stranu musí obdivovat nádherně šedesátkovou pop-psychedelickou vizuální stránku - s tím architektonicky avantgardním doupětem, s úžasně sexy působící Marisou Mell a se skvělou Morriconeho hudbou, leč na druhou stranu ho prudí samotný děj, kterému schází nadhled a ironie jiných podobných zpracování takových brakových příběhů, a který je svou „opravdovostí“ doveden až k nechtěné parodii, a to nakonec více trapné než směšné. Tvůrci dobových bondovek tenhle problém zvládli lépe.(22.1.2013)

Souhlas s Flipnicem, tento vskutku parádní avangardní a experimentální mix, původně předlohou podle známého komiksu, mi naprosto vyrazil dech a po dlouhé době zase jako jeden z mála udělal velkou radost. Inspirace zřejmě přišla odtud : http://www.csfd.cz/film/5871-kriminal/. Nechápu doteď, proč jsem tento film tak dlouho odkládal. To co tu sledujeme a čeho jsme svědky, to je jedno velké atmosferické vizuální představení (opravdu pastva nejen pro oči ale i uši), barevná kompozice (pestré živé barvy) je naprosto úchvatná a stěží uvěřitelná, celé se to nese v psychedelickém duchu, včetně Morriconeho nezapomenutelného a skvěle hodícího se hudebního skóre. Film je zábavný a vzrušující, má své osobité kouzlo, náboj, vtip, je zde cítit i lehčí nádech erotiky, a hlavně je to celé neuvěřitelně stylové a elegantní, po estetické, scénografické a trikové stránce je film téměř bezchyby. Příběh zde nehraje tak velkou roli a je téměř zanedbatelný. Zapomeňte na všechny ty osvědčené filmové hity jako "Fantomas", "Batman", "James Bond, "Barbarella", jednoduše na samé známé snímky, a pusťte si, málo známého, leč originálního "Diabolika", neohroženého a nepolapitelného komiksového anti-hrdinu, nejlepšího zločineckého génia na světě, který krade ty nejluxusnější věci pro svou luxusní kočičku (milenku). Co by ale ostatně člověk pro tak, ve své době okouzlující, provokativní a téměř magneticky přitažlivou Evu Kant (Marisa Mell), neudělal, že pánové? Taliánská legenda béčkového filmu, gialla, gotického hororu, Mario Bava, ve formě, na co ve své době, tento velmi talentovaný a kreativní tvůrce sáhl, to se povedlo a člověk se při jeho filmech téměř nikdy nenudil. Zcela určitě jde o jeden z jeho nejlepších filmů z 60s, stručně řečeno typický Bava. Skvělý design, kostýmy, auta, extravagantní podzemní doupě ve futuristickém stylu, opravdu "cool-look" příbytek, nej scéna: zcela určitě, legendární milování v bílé kožené otáčející se postely, s hromadou dolarovek kolem dokola. Neprávem opomíjený, lahůdkový pop-art-psychedelický filmeček pro fanšmejkry. Pokud na tento kultovní snímek narazíte, nenechte si tento jedinečný zážitek určitě ujít. Jedna z nejlepších komiksových adaptací převedených na filmové plátno.(13.1.2012)

Paráda!!! Sice je to laciná "braková" vykrádačka Fantomase a Bonda, ale má to neuvěřitelný kouzlo a náboj. Diabolik je něco jako Fantomas, frajer s maskou v koženým černým oblečku, pro kterýho není nic problém, ukradne cokoliv kdekoliv, na všechno má plán a vychytávky. K tomu vlastní výborný podzemní sídlo v pseudo-futuristickým stylu a chodí s překrásnou kočičkou (Marisa Mell). Prostě frajer jak má být. Samozřejmě si na něj brousí zuby policie i mafie. Celé to má úžasnou italskou atmosféru, nádherný vizual, hudbu, dnes vtipné triky a celý je to prostě "cool"!!! Pro milovníky italské produkce přelomu 60. a 70. let povinnost.(23.6.2011)

• RHK

Jeden z 500 největších filmů všech dob časopisu Empire.(11.1.2010)

• dobytek

Tak tohle mě naprosto odrovnalo. Něco tak stupidního a naivního se jen tak nevidí. Trochu mi to připadá, že tvůrci se snažili natočit něco mezi Fantomasem a filmama s Jamesem Bondem a výsledek vypadá jako nějaká nepovedená parodie. Ve filmu jsou pak takový kundoviny jako chechtací plyn nebo anti-chechtací pilulky a celou dobu se to tváří děsně vážně. No aspoň Marisa Mell byla fakt mrduhodná kunda. Nicméně mě na tomhle filmu velice zaujala jedna věc, takže tomu nedám odpad. Jestli znáte vidoklip Body movin' od Beastie Boys, tak ten je sestříhanej právě z tohoto veledíla. Jinak by mě teda zajímalo, jestli těch několik ostatních uživatelů, kteří hodnotili 4-5 hvězdiček, si dělá prdel, nebo se na to dívali zhulený.(30.4.2006)

• choze

Tak tohle můžu, ale... Na jednu stranu to vypadalo mnohem líp než jsem očekával, nechyběla ani žádná zásadní ingredience podobných fantomaso-bondovin a že se to bere vážně mi dokonale sedlo, ale po dobytkově komentáři jsem čekal, že to bude šílenější a taky děje je tam sakra poskrovnu. Nicméně s Marisou Mell to trefil, líp bych to neřekl :)(15.10.2008)

• LiVentura

Divné, na tu dobu i na efekty.....(25.8.2008)

• špaček421

Fantomas po italsku, bohužel bez děje. John Phillip Law se skoro neukáže bez masky, a nemám jasno, jestli měl být padouchem nebo hrdinou, stejně jako jeho protivník Michel Piccoli. Marisa Mell je kočka, dekorace Diabolikovy skrýše jsou velkolepé, Morriconeho hudba sedí, ale ústřední děj tomu sakra schází. Navíc je poznat, že tohle nebyl Bavův žánr.(2.9.2017)

I přes kombinaci Mario Bava + Technicolor není film taková barevná nádhera jako například Sei donne per l'assassino. Vše ostatní je ale bizarní a skvělé (včetně Morriconeho hudby), skoro srovnatelné s filmy jako Batman s Adamem Westem (možná trochu přeháním). Výborná zábava.(13.11.2013)

• pepua

Kult nekult, tohle se Bavovi prostě nepovedlo. Jasně, vizuální složka je pěkná, Marissa je kočka, celkově je film nenáročný, což vůbec nevadí, ale příběh je prostě plytký akčňák a s antihrdinou, se kterým jsem se absolutně neztotožnil, takového lumpa pověsit a hotovo. Znovu se k tomu vracet nemá smysl.(24.4.2015)

Zvláštní film, který se rozhodně chtěl svést na oblibě Fantomase a Jamese Bonda a já si myslím, že se mu to do jisté míry také povedlo. Je to akční, je to zvláštní, je to komedie i drama v jednom a ani jedno zásadně nevyniká, je to místy trochu bizarní, lehce úchylné. Jednoduše Mario Bava mimo horor a přitom skvěle funguje.(5.6.2017)

Ale tohle je právě film tak blbý, až je sympatický. Mario Bava ve světě, kam nepatří a kde si vede jako opilé slůně v kulisách porcelánky. "Camp" -- to je výraz pro tahle dílka, ne? Díváme se na ně, kroutíme hlavou, plácáme se do čela... a smějeme se, a zároveň si uvědomíme, jak i nejslabší bondovka je proti tomuhle vymakaná. Bava nadělal z mála opět málo, ale tohle málo je nazapomenutelné (co by tomu řekl takový Tarantino?). Vemte si, že by to v 60. natočili Brdečka a Lipský... Myslím, že tohle by byl dnes temný čeký kulťák, pokřivený protipól parodicky virtuózního a famózně zahraného Limonádového Joea. Přešvihlé (a zároveň nedošvihlé) je v tomto dílku úplně všechno. Přímo si říká o promítání na různých brakfestech a půlnočních filmových potlaších. Úspěch má v tomhle kontextu navždy zajištěn. Céčková klasika? Proč proboha ne? Svět je přece taky pěkně barevný a zoufale nedokonalý, a každý z nás si aspoň někdy na něco přitrapněle hraje.(11.6.2009)

Atmosfericke, kulisy fakt nadherne, hyriace farbami, Bava sa proste do fryleru/hororu vyznal, lahky nadych hetero erotiky a hetero sexu prispel aj kmojmu vysokemu hodnoteniu : 80 %(25.2.2017)

Ja s tim problem nemam. Koukatelny akcne-dobrodruzny film se superhrdinou. Navic je tam Marisa, auta pekny atd., takze u me spokojenost. Odpocinkova podivana.(11.5.2014)

• Esles

Body movin bodz movin - A1 sound - sound so soothin(17.8.2008)

Keď sa na to budete pozerať ako na komédiu, skvele sa pobavíte.(3.11.2014)