V roce 1942 přijímá fašistická vláda tzv. Slovenského štátu norimberské zákony. Zabavené židovské podniky předává do rukou prověřených slovenských občanů. Truhlář Tono Brtko (Jozef Króner), poctivý a slušný člověk, pod nátlakem chamtivé manželky a vysoce postaveného švagra neochotně přijme arizační dekret na galanterní krámek stařičké paní Rozálie Lautmannové (Ida Kamińska). Polohluchá paní nechápe, co se v zemi děje, a považuje Tona za svého pomocníka. Doma a na veřejnosti ovšem Brtko předstírá, že „arizuje". Ve skutečnosti u paní Lautmannové renovuje letitý nábytek, zatímco ona o něj pečuje jako o syna. Nadejde však den, kdy všichni Židé z městečka obdrží předvolání k transportu a Tono musí přiznat barvu... (Česká televize)

Vesecký

Tomuto tak lidskému filmu snad nejde upřít ani jediná chyba. Mistrovsky zvládnuté dílo, které bylo oprávněně vyzanamenáno Oskarem v době, kdy film byl ještě především uměním a až pak průmyslem. Kádár a Klos se jím stali nesmrtelnými a stejně tak Jozef Króner. Ten vytvořil množství krásných rolí, ale když slyším jeho jméno, Obchod na korze se mi vybaví okamžitě. Výtečná i židovská hokynářka Ida Kamińská. Tragický příběh nejen o slovenských Židech, ale hlavně o tom, jak se v kritických okamžicích ukážou lidské charakterové vlastnosti, od hrdinství přes zbabělost až po podlost. ()

Brylin

Všechno zlo povstává ze strachu. Slovenský majstrštyk, Oscar pro nejlepší cizojazyčný film a pět hvězdiček. ()

Zuzanv

-Zavri dílnu!" Začiatok filmu sa nesie v uvoľnenej atmosfére, ktorá autenticky zobrazuje bežné dni života manželskéto páru, ktoré sú neraz komické. Excelentný herecký výkon Jozefa Krónera vidíme v úlohe nešitného Tóna, ktorého charakter sa postupom filmu mení. -"Ak si teraz nenagazdovať tak, ako Boh a Vodca prikázali, tak kedy potom?" Medzníkom v Tónovom živote sa stáva získanie malého obchodu, po židovke Lautmanovej. -"Z dôvodu invent- arizácie zatvorené!" Tak znel nápis na vchodových dverách. V polovici filmu nastane zlom, kedy musí Tóno čeliť otázke charakteru a toho, čo je správne. Alebo či obetovať seba, či niekoho iného. Dostáva sa do konfliktu so svojou ženou, ako aj sebou samým. A tu nastáva opäť priestor na rozohratie hry pre Krónera a Idu Kaminsku. Dej prechádza plynule do temnejšej atmosféry a naberá nový charakter, ktorý vyústi do excelentného metaforického konca. ()

Atheas

Toto je film, kde naprosta znalost herectví je así 100% nutností. Nářečí a slovenský jazyk zde přidávájí hodnotu. Atmosféra 2 sv. války, která se tváří vůči židům naprosto nevinně je absolutně úžasná. ()

kamil.i

Viac ako Slovenský štát a jeho chorý režim, arizáciu, gardistov a etnické čistky počas druhej svetovej vojny Obchod na korze kritizuje malomeštiactvo, ktoré umožnilo spomenuté hrôzy. Desivé, že tento film je aktuálny aj/najmä dnes. ()

Muel

| Barrandov | No nečakal som, že ma to dostane až tak. Absolútne strhujúce dielo, ktoré síce nadhodí dobrú náladu na začiatku filmu a pár naozaj vtipných scén sa nájde, aby sa potom v poslednej hodinke úplne vykoľajila do úmornej a hraničnej nálady, ktorá je strašne super vygradovaná a miestami až boľavo úderná a autentická. Reštaurovaná verzia na Netflixe vyzerá úžasne a som rád, že film z východného slovenska to dotiahol tak ďaleko. A opäť film, ktorý len podporil moju radosť zo slovenského jazyka ako takého. Viac TU. | Hodnotenie: 9/10 | ()

Grafito

Jako by to ani nebyl film natočený u nás.. mezinárodní špička.. a kam se na něj hrabe přeceňovaný Schindlerův seznam.. ()

Ba-jo

Dlouho jsem po koupi DVD s tímto skvostem československé kinematografie odkládal jeho shlédnutí…..teď, když jsem ho již konečně viděl, vím proč i proč se na něj zase chvíli nebudu moci podívat. Nesmírně silné „válečné“ drama uvařené v městečku Sabinov na východě Slovenska, skvělá kamera, strhující herecké výkony (nejen dvou hlavních aktérů) a jedna velká a tíživá cesta do hlubin lidské duše, duše jednoduché, která však nepostrádá lidskost a svědomí. I dvacet let od konce války musel film nepochybně, zejména na Slovensku, zatnout do živého a vytvořil si tak řadu nepřátel až z nejvyšších kruhů.Tísnivé, strhující, dechberoucí…. ()

J R C Pecuchet

Naprosto úžasný snímek právem oceněný americkým Oscarem za nejlepší cizojazyčný film roku 1966. Pocitově nejsilnější je asi posledních 30 minut, kdy celé drama vrcholí smrtí obou hlavních postav. Tento film považuji za jeden z drahokamů Československé kinematografie. KAMERA : Vladimír Novotný, POMOCNÁ REŽIE : Juraj Herz ()

Lukin413

Silné téma, herecký koncert ústřední dvojice. Závěrečné šílenství má tak hutnou atmosféru, že člověk ani nedýchá. Mimochodem, mimo Německo byl Slovenský štát jedinou zemí,která přijala Norimberské zákony sama od sebe. ()

Chundys

Nezapůsobilo to na mě asi tak jak mělo! Uvidíme, třeba po dalších zhlédnutích to na mě udělá jiný dojem! Teď si tvrdě stojím za tímto hodnocením... ()

Narciska

Film, který v sobě zahrnuje spoustu bezstarostných záběrů, začíná příjemně snad největší filmovou pitkou a eskaluje v nezvratný konec. Film, jehož hrdinové vlastně žádnými hrdiny nejsou. Film, který přináší neobyčejně obyčejné záběry. Film, který vyvolává otázky. Film, který dává jasnou volbu - buď se z tebe stane fašista nebo budeš tiše přihlížet (a potajmu a často i proti své vůli riskovat život pro druhé). Film, který mě naučil dvě nová slova: arizácija (vyvlastnění židovského majetku) a bílý žid (který je ještě horší než samotní židé, protože žid není, ale pomáhá jim). Film, který by měl vidět každý, kdo viděl Schindlerův seznam, aby se pak znovu zamyslel nad otázkou hrdinství. Film, který rozhodně není černobílý, ale září duhovými barvami. Film, po kterém si budete více vážit světa, ve kterém žijeme. S úctou, vaše bílá Romka. ()

Everyone

Ten obludný rozměr zla nemůže člověk na záběrech milionů mrtvých z koncentračních táborů nikdy pochopit. Za každým jednotlivým osudem se skrývá v otázce konečného řešení židovské otázky tragédie, se kterou se divák dokáže ztotožnit nejprve "na civilní úrovni" a až teprv přeneseně si uvědomit tu zrůdnost celého počinu v celé její šíři na úrovní vyšší. ___ Ta gradace dilematu v poslední půl hodině je geniální. ()

Petrus1

Obchod na korze bezesporu patří ke klenotům československé filmové tvorby a já si ho konečně můžu přidat mezi viděné... Ono je vlastně docela obtížný hodnotit a kritizovat film, kterej zachycuje něco, co se tu kdysi dělo a co bylo tak děsivý. Myslím, že filmy s židovsko-válečnou tématikou budou asi vždycky hodnocený vysoce. A tenhle si to právem zaslouží nejen tématem, ale i hereckými výkony - pro mě především pana Krónera - nejen za závěrečnou půlhodinu, ale i za tu skoro úvodní - já myslím, že tam herci museli fakt chlastat...z té panákové smrště mi bylo zle a to jsem se na to jen dívala. :-) Co se týká samotné paní Lautmannové - tak tu starou nahluchlou senilu jsem měla chuť zabít hned při její první scéně - na takovej rozhovor bych já teda rozhodně nervy neměla! :-D Jedna věc - řekla bych docela podstatná - mi na celým filmu vadila. Nebyla sem pořádně schopna uchopit tu slovenštinu. Jsem generace, která vyrůstala v Československu a nikdy jsem neměla zásadní problém něčemu neporozumět, ale tohle bylo trochu těžkopádný i na mě a taxi nejsem zcela jistá, že mi něco z děje neuteklo. Je to sice můj problém, ale je to vlastně škoda... pro generace příští to bude ještě těžší, ne-li úplně nesrozumitelný. A obávám se, že aby se na to dnešní děti (a jejich děti...) někdy vůbec měly chuť dívat (a to by teda měly, aby věděly, co se tu dělo), bude jednoho krásnýho dne k tomu potřeba udělat české titulky. No, i když...pro ty dnešní shniloně to bude asi lepší rovnou předabovat... aby tenhle snímek neupadl v zapomnění. Což by byla škoda, když už získal Oscara a zařadil se i mezi Jeden z 1001 filmů, které musíte vidět, než umřete "...snad nejpohnutější drama, jaké kdy bylo natočeno o holocaustu, se zabývá morálkou a odpovědností jedince v kontextu totalitní společnosti, tématem, jehož provokativnost neušla pozornosti úřední československé cenzury. Třebaže film vznáší zásadní lidské otázky, jež vyvstávají ve vztahu mezi Židovkou a gójem v období samostatného Slovenského státu během druhé světové války, objevuje zároveň utopickou naději společného štěstí uprostřed hlubokého zoufalství... Obchod na korze je nádherně zahraný a inscenovaný film, jeden z vrcholů československého uvolnění šedesátých let." Poznámka na závěr (především pro mě a ty, co se nebojí přiznat, že něco neví :-) ): gój - hebrejský termín pro příslušníka nežidovského národa nebo náboženství. ()

Bozvav

Vynikající, dnes už ne tak známý snímek z období druhé světové války. Na první pohled nic drastického, ale na druhý zůstává nepříjemná pachuť historie, která mnohým z nás na cti nepřidá. Ne nadarmo se říká, že Česi,Slováci a Francouzi měli nejvíce kolaborantů ze všech. Však si z toho samo gstapo dělalo legraci. skvěle natočené, skvěle zahrané. Za mne 85%. ()

zdeny99

Problém mi dělala ta těžkopádná slovenština a já tak měl co dělat, abych to pochopil. A další problém je ta rádoby intelektuální filmařina, do které se člověk musí zažrat, jinak to fakt nepochopí. [13321. hodnocení, 413. komentář, 87%, 111. nejlepší film, 713. nejoblíbenější film] ()

MartinX.

Nesporně v české kinematografii naprostá špička, jeden z nemnoha velkých filmů. Argument pro spor, zda může být film vysokým uměním bez berliček pseduointelektuální, snobské nudy. V tomto případě se jedná o komplexní umělecké dílo, oproti třeba Markétě Lazarové navíc vcelku divácky stravitelné. Málo se ví, že v polovině 60. let měl Obchod na korze mnohem větší ohlas v USA, než u nás. Při prvním promítání v kinech na podzim 1965 víceméně propadl (ne u kritiky, ale u diváků) a byl nasazen do kin znovu po Oscarech na jaře 1966. Je ovšem otázka, do jaké míry se skutečně jedná o "echt" český film. Slovenský namět od Slováka Grossmana, natočeno na Slovensku ve slovenštině se slovenskými herci slovensko-českým režijním duem Kadár-Klos, přičemž zlé jazyky tvrdí, že Kadárův podíl byl v tomto případě vysoce převažující. Nicméně výrobně se jedná o český Barrandov, protože vzhledem k "protislovenskému" námětu na Kolibě nebyl o podobný film zájem. A především neuznávám pojem "československý film", který sugeruje, že se na území československého státu vyskytovala nějaká společná kultura, což je fikce. Odhlédnu-li od těchto trochu sporných momentů, zůstane úžasné drama s tragikomickými rysy, kterému vévodí chaplinovský Josef Króner a přesná Ida Kaminska. Budu-li trochu cynický, tak tento film ospravedlňuje jinak poněkud hanebnou existenci Slovenského štátu, bez té by by totiž nebyl... ()

Kino na hranici: hvězdy na těšínském nebi

Kino na hranici: hvězdy na těšínském nebi