Matěj a Kuba žijí v Růžovém království, kde se lidem moc dobře nežije. Zemi místo krále vládne vyslanec Theofil, který se stará jen o svou kapsu. Jedné noci vleze Kuba do Theofilovy spižírny, aby ukradl něco ke snědku. Místo jídla tam objeví truhličku s jeho penězi. Kuba z ní ukradne zlaťák, při loupeži ale udělá hluk a je odhalen. Oba mladíci skončí ve vězení, ale podaří se jim uprchnout. Při útěku se zatoulají do Liliového království, kde se seznámí s rozmazlenou a panovačnou princeznou Markétkou, která ráda ubližuje lidem. Osud pak zavede Matěje a Kubu do kouzelného Černého lesa, kde se po setkání s roztodivnými bytostmi a jejich vládkyní konečně napraví. (TV Nova)

FILMOVKA

Je to celkem natočené pěkně. To ne, že ne, i když mě zajímá, proč na mnohým záběrech měly postavy ufiknutou hlavu. Ale odcházel jsem z kina spíš zklamán. Hlavním postavám jsem nefandil, spíš to jsou záporné postavy. Přičemž zlo a dobro tady taky nejsou moc jasně definovány. Asi po půlce filmu jsem si říkal, o čem to vlastně je a na konci jsem zjistil, že nedovedu rozumě převyprávět příběh. Chvilkami mi přišlo, že to na sebe nějak moc nenavazuje a měl jsem v tom trochu bordel. Líbila se mi hudba i herecké výkony, ale je to taková nějaká spatlanina. ()

tomashinka

Když se mě po návratu z kina manželka zeptala, o čem Řachanda je, uvědomil jsem si, že nejsem schopen děj vyprávět. Od začátku až do konce se střídají scény nějak zvláštně na přeskáčku, děj na sebe nenavazuje, od začátku jsem nevěděl o koho jde, proč tam je, co chce a co má udělat... Prostě divná spatlanina, kterou může u dětí zachránit jen zajímavá výprava, na českou pohádku nadprůměrné (i když skutečně vykradené) masky a fakt, že většina dětí u pohádek až zas tak moc nepřemýšlí (omlouvám se všem, co přemýšlejí ;-) Líbily se mi lokace, natáčené na zajímavých místech, které musí české vlastenecké srdce pohladit, líbily se mi holky víly v avatarských maskách, které byly docela sexy, nebyly špatné některé herecké výkony, i když král v podání pana Hrušínského, nebo skřeti v podání amatérských herců zase naopak film srážely na úroveň školního videa. Ale to je tak asi všechno. Totálně odfláknutý scénář nelze zachránit žádnou maskou ani sebekrásnějším záběrem na hrad Kost. Za mně jedna hvězda - za snahu a zelenou "avatarku" Šárku Vaculíkovou. Doporučuji vidět jedině kvůli dětem a určitě v kině, protože jen tam vyniknou lokace a masky. ()

EddieIron

Pohádka, která udělala radost i těm, kteří si mají na čem léčit komplexy...Docela zábavné dílko, na české poměry nevídané masky, bytosti jako z Pána prstenů / :-) /...jen jsem tedy čekal větší srandu ()

rigby

Užvatlané pitvořící se postavičky, šlapající si na jazyk a prdící do listí. Proč tam jsou, jaký je smysl jejich bytí? Rozmazlená princezna jak z nějaké nepovedené omalovánky, která si sympatie diváků nemůže získat ani po své nápravě v hodnou. Dva troubové, o kterých nemá smysl ani mluvit. A v čele této sebranky víla Cibulková, opravdová parodie na bájnou Galadriel. Asi to chce hodně otrlosti, dokoukat tuhle nepovedenost do konce. Zvlášť, když tomu chybí scénář a čas tak vyplňuje nesmyslné žvatlání a mlácení prázdné slámy. A reklamu na profláklý komerční zámek nevyjímaje. Jen mít dobrý konec. Zklamání? Ani snad ne, protože jsem nic jiného ani nečekal. Tak jedna hvězdička za povedeně nasnímané záběru hradu Kost. A k ní velké mínus. Ale to jen proto, že nelze udělit hodnocení Odpad plus. 1- ()

LencaN

Na české poměry je to fajn pohádka. Ale je to průměrná záležitost, nijak výrazná, ničím příliš neupoutá. Sice se moc snažili, ale stejně to není nic, z čeho by si člověk sedl na zadek. Strašidla byla sebraná z různých národních kultur, někdy to působilo zvláštně, hlavně ty zelené avatarky/amazonky nebo extra umělí puci. Princezna celkem ušla, ovšem král Hrušinský byl otřesný. Zachraňoval to alespoň mladý zástupce rodu Polívků Vladimír. V některých momentech byl geniální, bezpochyby zdědil komediální talent a pitvořit se umí jako snad nikdo, k tomu je pohledný, což je zajímavá kombinace. Celkově ale bohužel Řachanda zabředne do pohádkového zapomění velice rychle. ()

Brodequin

Tak jsem se schválně taky podíval. Abych byl v obraze. :-) A je to vážné dost špatné. Směšné dialogy, trapné scény (znáte takový ten pocit, jak je vám za někoho trapně?), hudba z Kameňáku a Babovřesků (která se tam mnohdy absolutně nehodila), příběh nula.... tak nějak jsem si v polovině filmu uvědomil, že vlastně vůbec nevím, o čem to jako je. Dále, i když médii vychvalované, tak za mě příšerné masky. To je fakt děs. Znám práci onoho maskéra a tohle je děs. V minulém století dělali lepší masky. Pidižvíci nemohli ani pořádně mluvit, ruce měli toporné jak nějaký paňácu, všudepřítomná guma... Lesní divoženky to samé. Jak kdyby se na nich procvičovalo základní umělecká škola. Při scéně, kdy se paní lesa hněvala, mi bylo pocitově opravdu stydno, že někdo dokáže tak okatě kopírovat Galadriel. No prostě celkově pohádka o ničem. Opět jsem si zavzpomínal na dobu minulou a zároveň pozastavil nad tím, že někdo dává peníze do takové infantilní záležitosti. To fakt už u nás nikdo neumí dobrou pohádku???????? O to víc mě štve, že mi "vzali" můj nápad s dvěma královstvími a černým lesem. Sám jsem něco podobného chtěl vymyslet. Teď si lidi budou myslet, že jsem to zkopíroval. :D A vůbec... jdu změnit hodnocení z dvou ** na *. ()

DaNvYto odpad!

Avatar, hobiti a další absolutně vykradené postavy ve slátanině, na kterou by se neměli dívat snad ani děti. A když ne ony... tak kdo pak? Asi nikdo... ()

Desmi

Upřímně úplně nechápu tak nízké hodnocení. Pohádka je pravda tak trochu bez pořádného příběhu, rozuzlení celkem trapné, ale snaha se tvůrcům upřít nedá. Škoda, že se tvůrci snažili do pohádky zanést co nejvíce pohádkových bytostí, světů a dějů. Rozmanitosti příběhu to nepomohlo, charakter jednotlivých postav neměl čas se plně rozvinout a srdce diváka se nemělo do koho zamilovat. I tak ale měla pohádka své kouzlo, byla nevšední a měla své kouzlo. ()

nikinikiniki

Nerozumím zdejšímu hodnocení této pohádky. Když jsem se na ni dívala, nečekala jsem mnohé, nicméně mě velmi mile překvapila!! Rozhodně nechyběl humor. Mnohé prvky byly poučné pro děti a skvěle vybraní herci. Čtyři hvězdy. Řachanda si rozhodně zaslouží více procent a lepší hodnocení. :) ()

Emperor1

Tak pitvornější pohádky točí už jen Troška, tohle mělo aspoň pěkný masky a občas to tam zajiskřilo i herecky, ale skutečně jen občas ... přitom nápad, že se všichni v království pomátnou na rozumu, má v sobě dostatek komediálního potenciálu, dalo se z toho vykřesat víc ... ()

Pan.Antonin odpad!

Nějak se mi na to koukat nechtělo a měl jsem dobré tušení. Začátek špatný nebyl, ale od té doby co duo hlavních hrdinů přepadne prince se sluhou, jde to s filmem z kopce a nakonec to totálně pohřbila rozmazlená princezna. ()

honeysuckle

To, že jsou horší pohádky, než je Řachanda, zní bohužel v kontextu současné pohádkové tvorby jako kompliment. Není tomu tak. Netrpěla jsem během jejího sledování tolik, jako u včerejšího Žita, ale to jen proto, že jsem byla morbidně fascinována schopností tvůrců natočit pohádku bez jakéhokoliv děje. Jsou nám představeni dva hrdinové, z nichž jeden postrádá charizma a druhý mozek. Jako protagonisté nefungují, neboť jim chybí motivace dělat...cokoliv (získat zkušenosti ve světě/zabít draka/zachránit princeznu...). Jen se tak poflakují, občas něco ukradnou (peníze, oděv, princeznu...), Polívka hysterčí a Bílek se pokouší moralizovat. Z ústřední trojice se charakterově během pohádky posune jedině princezna Markétka, která ale bohužel není dostatečně sympatická na to, aby jí člověk fandil. Většina dějotvorných motivů byla vypůjčena ze starších pohádek: ztracený princ viz Uloupený princ (1971) nebo Sedmipírek (1985), bylinka, po které člověk zblbne a zbavuje se majetku viz Čert ví proč (2003), král tajně zachraňující služebníky, které jeho rozmarná dcera dává popravit viz. Jak chutná láska (2002) etc. Bohužel je ale tvůrci nedokázali poskládat tak, aby tvořily dobře rozvrženou náplň pohádky (to, že má jedno království ztraceného prince se dovídáme až ke konci, kdy si scénárista vzpomněl, že je to vlastně relevantní). Hlavně, že tu hostují zahraniční pohádkové postavy... Jediné, co mě na Řachandě vysloveně potěšilo, byla přítomnost Martiny Gasparovičové Bezouškové – princezny ze Statečného kováře – v roli královny, jež je i po třiceti letech stále nesmírně půvabná (bohužel je ale v Řachandě předabovaná). ()

TesterX odpad!

Dalsi nudna televizni amaterina. Oskliva princezna, trapni piskvorici se herci, zadna akce, napeti, nic, uplny hovno o nicem. Zase. Zase. Zase. Uz prestante tocit pohadky, do pici! Pani Marto, bezte si fotit broucky na kytkach a rezijni zidli dejte nekomu, kdo vi, co je rezie. A ke komentujícímu panu Vančurovi: Pane Vančura, to že vám někdo dá lístky zadarmo, neznamená, že si automaticky snímek zaslouží tři hvězdy. Pokud děláte novinařinu a nedejbože hodnotíte filmy, tak se nedivím, jak otřesné jsou současné články a reportáže. ()

Nugat

První půlka byla na odpad, druhá se trošku zlepšila. Ale to neustálé pitvoření a řechtání... Dryády do slovanského lesa.... usekávání ruky přes které nejede vlak... hlavní hrdina páchá loupežné přepadení...Prostě uřechtaný mišmaš, který má akorát pěkné kulisy a záběry na přírodu. ()

Kozlowski8

Nemám ve zvyku číst komentáře k filmu dřív, než napíšu ten svůj. Tentokrát jsem udělal vyjímku - po tom, co jsem viděl nízká, mnohdy zcela odsuzující hodnocení (odpady jako na běžícím páse). Zvědavost zjistit, co k nim diváky vedlo, mi nedala. Jistě - scénář a asi i režisérské vedení - mohlo být lepší, vypracovanější, kreativnější, ale zase takový průšvih to určitě nebyl. Příběh měl vcelku hlavu a patu i spád, měl i slušnou porci vtipu, byť ne přímo srandy, kdy se divák válí v záchvatech po zemi (což nevadí) a obsahoval i poselství o dobru a zlu v každém z nás a o možnosti změny k dobru - a hezké hlavní motto - "Co dáš, to se ti vrátí". Viděli jsme mnoho známých hereckých osobností, mnozí z nich potěšili (např. otec a syn Polívkovi) a ani ta všemi kritizovaná princezna nebyla tak protivná a ošklivá, jak je vesměs popisována. Nesdílím ani kritiku obyvatel Černého čarovného lesa. Proč se neinspirovat severskými (i jinými) mýtickými bytostmi, které dnes tolik táhnou diváky díky Avatarovi, Pánu prstenů, Hobitovi aj. a neobohatit jimi moderní českou pohádku? Nejhezčí na této pohádce však byla vizuální stránka. Kamera, krásné exteriéry hradu Kost, zámku Dětenice a čarovného lesa s jezírkem, masky a kostýmy. Pochvalu zaslouží taky příjemná hudba a nakonec i nádherní koníci, na kterých jezdili hlavní hrdinové. P.S. - Moc mi nejde na rozum, jak celá ta řada "odpadářů", odsuzujících Řachandu, vidí třeba troškovy pohádky, svěrákovy Tři bratry, nebo hlavní štědrovečerní "hitovku" roku 2018 Kouzelník Žito. A raději to nebudu zkoumat. 65%. ()

oli9 odpad!

To měl být pokus o pána prstenů v pohádce nebo co? totální sračka.. Nechápu kde berou peníze na tyhle sračky ()

PF 2016

PF 2016