Quills - Perem markýze de Sade

• Velká Británie Quills (více)
Trailer

Aristokrat, starý zvrhlík, excentrik a svobodomyslný grafoman Markýz de Sade (Geoffrey Rush) je mnohokrát obviněn ze sadismu, únosů a pobuřujících sexuálních praktik. Unikne během hrůzovlády v období Francouzské revoluce jen o vlásek gilotině a je odstraněn do charentonského blázince. O ústav se stará osvícený abbé Coulmier (Joaquin Phoenix), který ponechá svému pacientovi možnost psát, protože ví, že jedině tak umožní markýzovi ventilovat jeho deviace. Pochopitelně, že člověk markýzova formátu, posedlý psaním, hledá způsob, jak publikovat. Spojku mezi vězením a svobodou objeví v mladičké, krásné a chytré pradleně Madeleine (Kate Winslet). Ta, v okouzlení literaturou a vzdělaným erotomanem vynáší z blázince jeho knihy ke skandálnímu vydání. Publikace nemravných textů šokuje státní správu, a ta se postará o definitivní zkrocení neúnavného autora. Proto je do blázince poslán odporný psychiatr Dr. Royer - Collard, který je znám svými krutými a předpotopními metodami léčby. Chce de Sadovi znemožnit hlavně to, co nejvíc miluje. Odebere mu brk i inkoust. Ale markýz pokračuje v psaní kuřecí kůstkou a červeným vínem a nakonec v dokonalé posedlosti slovem a do poslední chvilky a jakýmikoliv prostředky bažícího po literatuře píše i vlastními výkaly. (oficiální text distributora)

Trailer

L_O_U_S

Kdysi dávno se mi podařilo přečíst vrcholné dílo markýze de Sade bez toho, abych se pozvracel. Film o životě a díle, které bylo extrémním vyústěním osvícenství, musel logicky vzbudit mou zvědavost. O tom, jaký byl de Sade jako člověk, už lze těžko podat věrohodné svědectví, ale v podání Geoffreyho Rushe jde o vcelku zábavného glosátora a notorického škodiče. Film mě tedy dokázal pobavit a při scéně předávání Sadovy poslední povídky po kouscích jsem se upřímně smál. (1 043.) ()

charge

I když je tahle verze oproti francouzský nápaditější, celkovým vyzněním spíše pokulhává za svým bratrem. Ta zcela evropská je totiž vážnější a charismatičtější především díky hlavní roli Daniela Auteuila, nehledě na dokonalejší filmový prostředí, větší reálnost příběhu, nebo i mnohem peprnější scény. Vzhledem k účasti Kate Winslet jsem čekal víc než, že si jen sedne na koleno Geoffreyho Rushe. Zde tvůrci vyloženě alternovali a chvílema spíš film připomínal komedii Terryho Gilliama ovšem s následky tragédie. Oba markýzové se tedy zhruba vyrovnávají, ale přesto za o něco kvalitnější považuju toho s Auteuilem. ()

pornogrind

Markýz de Sade, celým jménem Donatien Alphonse François - je všeobecně známo, že z jeho jména byl odvozen pojem sadismus a dalo by se ho nazvat tzv. " pornoprůkopníkem ". Tenhle film už měl spoustu repríz v TV a vím o něm už spoustu let. Historickým filmům, ale zrovna dvakrát neholduju. Jenže tohle prostě nešlo odmítnout. Konečně jsem se k tomu dokopal a ve výsledku jsem nelitoval. Jak by napsal sám autor zvrhlých textů De Sade - Zápletka filmu je nasáklá krví, jeho postavy jsou zkažené a jeho námět je navýsost ohavný. Tohle filmové zpracování znázorňuje De Sade(ho) jako perverzáka, kterej je kreativní po všech stránkách. Kromě psaní klasickým inkoustem, píše vínem, krví a shit(em). Ještě mi tu chyběla skarifikace. I jeho popsaný outfit ve světě módy nemá určitě obdoby. Přeze všechny zvrhlosti, kterými film disponuje to ale prostě není ono. Všechno je dávkováno pozvolna a v malých dávkách. Chápu to tak, že film byl natočen tak aby se zavděčil širšímu diváckému publiku. To nemění nic na skvělých hereckých výkonech. G. Rush v roli De Sade(ho) exceloval. To samý M.Caine v roli záporáka. Chválu si samozdřejmě zaslouží i K. Winslet a J. Phoenix. I přesto, že tenhle film s klidným svědomím můžu doporučit. U mě to na 5 hvězd není. Určitě by se z toho dalo vyždímat víc. Moje perverzní choutky tak nebyly zcela uspokojeny. ()

Frajer42

Mně tedy veškerá provokace a kontroverze zcela unikly. Zahráno a okostýmováno to bylo skutečně bravurně, ale opět mám ten pocit, že forma převálcovala obsah. Je to stále to stejné pořád dokola. Moc zvratů na diváka ve filmu skutečně nečeká. Veškerý děj je vlastně krásně shrnut v obsahu. Jen se tam nepíše, že vlastně nic moc není vidět a veškeré nechutnosti si člověk musí pouze představit. Strašně slabé 2*. ()

filmmovier

Překvapivě vizuálně exkluzivní lahůdka s fantasticky vystiženou atmosférou blázince, fenomenálně zvráceným Geoffreym Rushem, okouzlující Kate Winslet, fantastickým Joaquinem Phoenixem a ďábelským Michaelem Cainem, který je využitý míň, než by se slušelo. Vynikající filmařina, která utíká jako voda, která rozhodně není ukecanou a utahanou nudou, jak by se možná mohlo někomu zdát. Naopak, Quills je opravdu výjimečný zážitek, jenž vám z hlavy rozhodně jen tak nezmizí. Škoda je jen toho konce - ne snad, že by byl špatný, jen je prostě úplně jasný dlouho dopředu. Ale to je jen malá vada na kráse této skvělé záležitosti, která je navíc podtržená skvělou stylovou hudbou. 85 %. ()

• Jelikož je Geoffrey Rush vegan a odmítl nosit kožené boty, musely pro něj být vyrobeny boty ze zvláštního plastu. (Hal_Moore)
  • Osoby, které vystupují v útulku pro choromyslné, jsou z převážné většiny skutečně lidé s diagnostikovanou duševní poruchou. (Pavlínka9)

Související novinky

Zažijte Vary naostro!

Zažijte Vary naostro!

30.06.2022

Ostrý bude již samotný start. Kapela Mig 21 vystoupí posílena o šedesátičlenný orchestr Národního divadla a dvacetičlenný sbor Národního divadla pod vedením dirigenta Jaroslava Kyzlinka. Tím ale… (více)

MFF Karlovy Vary ocení světová herecká esa

MFF Karlovy Vary ocení světová herecká esa

21.06.2022

V úterý dopoledne proběhla další tisková konference k blížícímu se 56. ročníku Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary, na níž byli mimo jiné oznámeni členové porot jednotlivých soutěžních… (více)

Jakubisko, třes se!

Jakubisko, třes se!

13.05.2007

...říká Julie Delpy, kterou známe především z dvoudílné konverzační romance Před úsvitem a Před soumrakem. Julie už několik let spřádá plány na film o Alžbětě Báthoryové. K němu si sama napsala… (více)