Quills - Perem markýze de Sade

• Velká Británie Quills (více)

Aristokrat, starý zvrhlík, excentrik a svobodomyslný grafoman Markýz de Sade (Geoffrey Rush) je mnohokrát obviněn ze sadismu, únosů a pobuřujících sexuálních praktik. Unikne během hrůzovlády v období Francouzské revoluce jen o vlásek gilotině a je odstraněn do charentonského blázince. O ústav se stará osvícený abbé Coulmier (Joaquin Phoenix), který ponechá svému pacientovi možnost psát, protože ví, že jedině tak umožní markýzovi ventilovat jeho deviace. Pochopitelně, že člověk markýzova formátu, posedlý psaním, hledá způsob, jak publikovat. Spojku mezi vězením a svobodou objeví v mladičké, krásné a chytré pradleně Madeleine (Kate Winslet). Ta, v okouzlení literaturou a vzdělaným erotomanem vynáší z blázince jeho knihy ke skandálnímu vydání. Publikace nemravných textů šokuje státní správu, a ta se postará o definitivní zkrocení neúnavného autora. Proto je do blázince poslán odporný psychiatr Dr. Royer - Collard, který je znám svými krutými a předpotopními metodami léčby. Chce de Sadovi znemožnit hlavně to, co nejvíc miluje. Odebere mu brk i inkoust. Ale markýz pokračuje v psaní kuřecí kůstkou a červeným vínem a nakonec v dokonalé posedlosti slovem a do poslední chvilky a jakýmikoliv prostředky bažícího po literatuře píše i vlastními výkaly. (oficiální text distributora)

Autogram

Pohoršený z filmu som nebol. Teda nie veľmi, iba trošku. Príbeh je zaujímavý, neopozeraný a toho markíza zahral Rush dokonale. Netreba zabudnúť ani na ďalšie skvelé obsadenie filmu. Poctivé štyri hviezdy. –––– Vydejte své zvrácené touhy na papír, možná se jich zbavíte. –––– Vítejte v našem skromném blázinci. Snad se budete cítit jako doma. ()

pinguinka

Už samotný hrdina příběhu přitahuje pozornost a pohled na herecké obsazení tuto přitažlivost ještě prohlubuje. Největší „sílu“ filmu vidím v tom, jak si rafinovaně pohrává s kontroverzními tématy a obejde se přitom bez laciné vulgarity a obscénnosti. Celkové ladění snímku je ponuré až tragické, přesto jsou tam místa zábavná a místy až hříšně vtipná. Geoffrey Rush je tradičně skvělý a markýzovy výsměšné poznámky a repliky v jeho podání zní opravdově - mnohdy se však za jeho urážkami a drzostí skrývá jen smutek osamělého a nešťastného člověka; to jsou momenty nejsilnější . Nemohu taktéž zapomenout na Dr. Royer-Collarda – Michael Caine je v této roli naprosto věrohodně odporný. K mé spokojenosti je do příběhu vhodně zakomponována i milostná linie, která je velice přesvědčivá - Kate Winslet a Joaquin Phoenix patří podle mě k nejtalentovanějším mladým hercům a Quills je toho dalším důkazem. ----- Co je „zlo“ a kde se skrývá? Je potrestáno? Kdo je vlastně hříšný? To mi vždycky probíhá hlavou, když ten film sleduji. ---- Quills je skvěle zahraný, provokativní, především však nesmírně inteligentní film. Pro ty, kteří chtějí přemýšlet. ()

Ludivitto

Skvělý G. Rush a zdatně sekundující J.Phoenix a K.Winslest..bohužel nic víc. Obsahově prosté, vizuálně takřka uchvátné. ()

jatamansi

Hlavně ke konci film pro silné povahy i žaludky, současně však dráždivý, syrový, obscénní (v tom nejkladnějším slova smyslu, pokud obscénní vůbec může být kladné), prostě nemůže nechat chladným. Na nadarmo byl Rush za markýze nominován na Oscara a já bych mu jej dala mnohem raději než Gladiátorovi, ale to je věc vkusu. A rozhodně je tenhle sade mnohem lepší než ve stejném roce natočený Sade s Danielem Auteuilem, ten je proti tomuhle slaboučkým bezpohlavním odvarem. Skvělá je Winslet, rozhodně oproti Titanicu úplně jiná kategorie. Kněz Joaquina Phoenixe se tak věrohodně zmítá mezi láskou k Bohu a láskou k ženě, že by mu člověk skoro přál vítězství, ale to už by byl jiný film. Scéna s kobkou popsanou výkaly je opravdově smrdutá. A krví zase hrozně smutná. Rushe musí člověk obdivovat i za nahotu, konečně pohled na normální mužské tělo a ne na lesklého upoceného svalovce. Působila na mne i scéna s jeho prsty ovázanými kousky plátna. Stephen Warbeck dokázal, že umí, ale to už všichni dávno víme. ()

Glowski

Scénář historického filmu stavějícího na dohadech je poněkud roztroušený, stejně jako jeho výpověď. Přesto mě však napadají dvě slova zachraňující Quills z vod průměru - herecký ohňostroj. Každý ze zúčastněných se maximálně poddává temné atmosféře příběhu a zároveň doplňuje ostatní; nelze vyjmout jednoho a vyzdvihnout jako nejlepšího, všichni fungují symbioticky pospolu. Díky tomu se dá mnohem snáze přenést přes výše zmíněné nedostatky i poněkud patetický konec. 65 % ()

Rousse

Proč 4 hvězdy? Puisque la France et marquis de Sade, puisque Joaquin Phoenix, puisque Kate Winslet et puisque Geoffrey Rush - a to je prostě kombinace tak lákavá, že i občasné uklouznutí scénáře či přílišná oplzlost a rozporuplnost mě prostě nepřesvědčí, abych dala nižší hodnocení. ()

Mr.Jackass

Jeden z mojich oblíbených knižních autorů ve filmovém zpracování? To si nemůžu nechat ujít :) a Geoffrey Rush byl opět excelentní stejně tak jako Joaquin Phoenix. ()

Cejny

Viděno, okomentováno, ohodnoceno, ale příště už bych se na to nepodíval. Je to celkem zdlouhavé, ale to k životopisnému filmu nerozlučně patří. ()

danca044

Tento film mi jako moc romantický nepřipadal. Geoffrey Rush se na roli bláznivého markýze de Sade dobře hodil a Kate Winslet byla jako Madeleine též dobrá. Dojem mi ovšem kazil blázinec, kde markýz píše podle mě až příliš nevkusné a sprosté příběhy. Naopak se mi líbil vztah mezi nevinnou Madeleine, jež dopadne špatně a abbém, jejichž láska se nikdy nemohla uskutečnit. ()

sedm.1

Quills – Perem markýze de Sade lze nejtrefněji charakterizovat jako nevýrazné, ovšem luxusně obsazené, drama. Je vážně obrovská škoda, že když se tvůrcům podařilo dát dohromady takovou sestavu hereckých es, tak že ve finále nakonec vznikl, díky mdlému a skutečně nepůsobivému zpracování, tak nevýrazný film. Problém bych ovšem rozhodně neviděl tedy zas až tak v samotné zápletce, ta je totiž poměrně nápaditá a originální, a navíc syrové a nekompromisní prostředí blázince prostě jen nahrávalo k opravdu působivé a silné podívané, ale opakuji, to zpracování bylo jednoduše slabé, neintenzivní, bez šťávy, bez emočně vypjatých a silných momentů, a naopak s několika velmi nudnými a zbytečnými pasážemi, které jen ubírali na celkovém prožitku a dojmu. Daleko lépe šla pak jistě využít i atmosféra, navozena též již zmiňovaným prostředím, a příliš mě neoslovilo ani závěrečné finále, které mohlo disponovat mnohem působivější gradací, zakončené nekompromisní pointou. Takže ve výsledku tu lze tak prakticky pozitivně vnímat jen, též již zmiňovaný, hvězdný casting, ovšem tady je nutno podotknout, že to je skutečná paráda, co jméno, to precizní, strhující výkon, a za mě tedy jen minimálně kvůli jménům Winslet, Phoenix, Caine a Rush musím přesto všechno tento film jinak určitě doporučit. Za mě ale zkrátka vážně promarněný a nevyužitý potenciál. ()

Jezinka

Mohlo to být kratší. Opravdu si mohli odpustit začátek s gilotinou (náznaky jsou někdy lepší) a pohled na bezhlavá těla. A závěr, kde se zblázní přepříliš idealizovaná postava, byl taky zbytečný. Ale ani toto nás neodprostí od věty "Co tím chtěl básník říc?" a to vynechám volné nakládání s historií. ()

bari68

Kontroverzné, provokatívne, škandalózne, perverzné,SADistické...V plejáde hereckých es s ich následnými výkonmi a ako sa na film z histórie patrí aj neodfláknuteľnými kostýmami a výpravou sledujeme dielo, ktoré je samostatná jednotka,bez škatuľky. Či už postava, ktorú stvárnil Geoffrey Rush je fiktívna alebo prameň histórie hovorí pravdu je v podstate jedno,je jedno či ide predovšetkým o vzrušenie túžby alebo ,,zakázané ovocie ...,,.Pocity v divákovi prebudí:smeje sa,je mierne dojatý,znechutený alebo napnutý. Škoda len finále,ktoré melancholicko-depresívnu atmosféru mierne kazí. Aj tak, ale za plný počet b. ()

jondoe

Cakal som trosku iny film. Sklamany vsak nie som ani nahodov. Myslel som si, ze to bude brutalny masaker z velkym mnozstvom oplzlosti a nakoniec som dostal celkom fajn pribeh, ktory sa v priebehu par minut dostal pod kozu a z nadcenim som hltal cely film a uzival si ho. Nemravne chutky oplzleho spisovatela su sice hlavnou postatov pribehu, ale su velmy vkusne davkovene, a vobec film nezhadzuju. Vsetci herci na cele Geoffreym Rushom boly skvely. Skoda vsak toho zaveru, ten sa mi k tomu filmu vobec nehodil. Ale aj tak sa jedna o vyborny film z dobrou rezio, kvalitnou kamerou a vyborne napisanymi postavavmi. ()

BlackTom

Som rád, že konečne niekto vykreslil markýza nielen ako perverzné prasa (čo však bezpochyby bol) a zároveň génia, ale aj ako ľudskú bytosť schopnú citov ako láska, zúfalstvo a nenávisť. Geoffrey Rush sa pre túto rolu narodil a poriadne si ju užíva. Jeho markýz De Sade je odporný a sympatický zároveň, čo dokazuje najmä v scénach, kde musí písať za každú cenu (kuracia kosť a víno, krv na oblečení, výkaly v kobke) a v scéne, kde šarmatným spôsobom uteká zo svojej izby. Bizarná atmosféra blázinca, ako aj výkony vedlajších postáv (Winslet, Phoenix) sú vynikajúce. Zvlášť Michael Caine exceluje ako zvrátenejší protipól markýza. Markýz predsa ľuďom neubližoval (aj ked sa hovorí všeličo o jeho záľubách), jeho diela ľudia predsa čítať nemuseli. Zato šialený doktor Royer-Collard si so svojim mučením a zverstvami priam koleduje o štatút výsostne zápornej postavy dejín. A k tomu ešte tá jeho mladučká žena... Koniec filmu bol skvelý a De Sade opäť nesklamal - to musíte vidieť. K dokonalosti filmu ako celku mi chýba len krôčik. Na záver ešte jeden obľúbený výrok: "Boh je jediný omyl, ktorý nedokážem ľudstvu odpustiť." ()

Lukoboss

Když něco vychází a jako vzor má Voltaira, nedá se čekat, že to bude o rozkvetlých loukách a včelkách, tady totiž kvete a píchá úplně něco jinýho. A to pořádně bez servítek tak, jak to de Sade svým čtenářům a celé době předkládal. Není divu, že ho měli za blázna nebo skoro démona, člověka posedlýho ďáblem. Nutno dodat, že jsou to zejména vynikající herecký výkony, který film bravurně ženou dopředu - především pak sama postava markýze v podání G. Rushe. Dobovej blázinec působí opravdu až strašidelně, daří se děj gradovat, a to i menší celky (např. diktování nové povídky skrze otvory ve zdech ke konci filmu). Klobouk dolů, historický drama, jak se patří... "Are your convictions so fragile, they cannot stand in opposition to mine? Is your God so flimsy? So weak? For shame!" ()

Zažijte Vary naostro!

Zažijte Vary naostro!