Film vypráví o těžké životní situaci mladého horníka Kasurinena, jenž ztratil zaměstnání. Krátce poté, co jeho otec spáchá sebevraždu a přenechá mu starý automobil, vyráží Kasurinen na cestu za štěstím do jiného kraje. Cestou je však přepaden a oloupen o všechny úspory. Při hledání nového zaměstnání se seznámí s rozvedenou ženou a vzájemně si slíbí společný život. Vše se vyvíjí slibně až do okamžiku, kdy Kasurinen zbije muže, který ho oloupil. Záhy poté je odsouzen k pobytu ve vězení, ze kterého se mu sice podaří se spoluvězněm uprchnout, avšak jeho problémy tím zdaleka nekončí. (ČSFD)

Necron

- Už je pozdě, chceš jít nahoru? - Když to pro tebe není problém. - Mám ale jenom kafe. - To bodne. - Jsem rozvedená. - Tím se netrap. - A taky mám dítě. - Tím líp, aspoň nebudeme ztrácet čas zakládáním rodiny. ____ - Vypaříš se ráno? - Ne, zůstaneme spolu navždycky - Dobrá. ()

Martin741

Aki Kaurismaki ako reziser je hodne svojrazny, ale jeho tvorba sa mi v zasade paci. Skusol som jeho Kalamari Union /asi preto ze som obcas pozersky dementalny artovy picus, ktory pozera artove filmy v dobrej viere, ze mi nieco daju/ a tuto sa mi opat dostal pod nos dalsi nedejovy Kaurismaki. Silna a vyborna je tema nespravodlivo obvineneho cloveka zo zlocinu, ktory nespachal + vyslovene dopredu sa derie Kaurismakiho fascinacia starymi americkymi autami /Finsko fungovalo ako akasi seda zona medzi ZSSR a Zapadnym svetom, volne tam behali nielen Volgy, ale aj stare americke auta, Neutralitu Finska garantoval ZSSR jadrovymi zbranami, oni im slubili, ze nebudu na finskom uzemi budovat US vojenske zakladne/. Vyborne sa vsak do toho opreli herci ako Turo Pajala a Matti Pellonpaa, dialogy su vyborne a film - hoci je nedejovy - utecie hodne rychlo, divak je sledovanim plne pohlteny a vlastne si tych 73 minut ani nevsimne : 80 % ()

honajz2

Ano, Ariel má své chyby (třeba tam chybí, jestli to děcko vůbec chodí do školy), ale nemůžu si pomoct, Kaurismäki mě opět dostal. Na jeho nejlepší filmy to nemá (Muž bez minulosti, Děvče ze sirkárny), ale i tak je Ariel skvělý a až na pár drobností dokonale promyšlený film, se zajímavým (a též promyšleným) dějem, příjemnou stopáží a typickou Kaurismäkiho atmosférou, díky které mám jeho filmy tak rád. Funguje to prostě dokonale. Navíc já bych ten film označil jako jeden z - a myslím to vážně - nejnapínavějších filmů o SPOILER útěku z vězení KONEC SPOILERU. Jinak téma je zde podobné, jako v Calamari Union, ale v Ariel je víc promyšlené a vážné. I proto si přes své chyby slabých 5* rozhodně zaslouží, hodně se mi to líbilo a Kaurismäki prostě umí. Možná mi i vystřídá Herzoga v oblíbených režisérech. ()

Caym

Tak trochu Calamari Unionovské a předznamenávající Muže bez minulosti, leč mnohem vtipnější, a tak nějak optimističtější, než bývá u Kaurismäkiho zvykem. "Let's get married and have a child." - "I already have a child." - "That's good. We'll spare some time." ()

Topco

Hlavný hrdina mi od začiatku do konca pripomínal Nicka Cavea! Prenosné rádio, ciga, kožená bunda, pištoľ, kabriolet. Esencia (americkej?) slobody (vo Fínsku). Pestrosť žánrových naratívov neustále baví: road-movie, osudová romanca, väzenský film, gangsterka, milenci na úteku. PS: Potešil odkaz na bogartovku High Sierra (1941), ktorú pozerajú na ubytovni. ()

zette

Bohuzel jsem film videl pouze ve finstine a tak ho nemuzu plne ocenit. Ale Kaurismaki a jeho styl je nezamenitelny a mne se libi. ()

noriaki

Mám pocit, že tentokrát finský génius filmové zkratky trochu přestřelil. Film se odehrává v překotném tempu, a dokonce i vychvalovanou Kaurismakiho poetiku vnímá divák tak nějak za pochodu. Snímku by určitě prospěla delší stopáž, aby byly pocity hlavního outsidera lépe vstřebatelné. Matti Pellonpaanen se představil neobvykle ve vedlejší roli drsného kriminálníka protřelého životem a exceluje jako vždy. ()

mohamedsfinger

Velmi povedená kombinace sociální kritiky, gangsterky (:-P) a typického skandinávského černého humoru. Někomu sice nemusí vyhovovat pomalejší tempo a mlčenlivost, ale vzhledem k délce filmu to vůbec není na škodu. Ale i v té necelé hodině a čtvrt se nám dostane nádherného příběhu, na který by některým tvůrcům nestačil ani dvojnásobně dlouhý filmový pás. Dokonce mi ani nevadilo velmi osobité herectví hlavních představitelů. ()

vitekpe

Perfektni akce od Akiho, tak jak to mame radi. Prestoze hlavniho hrdinu si nevybavuju z zadneho jineho filmu (?), zapadl dokonale do osvedceneho ansamblu. :) 4+ ()

klukluka

Akiho rukopis mi skutečně lahodí. Doufám, že fakt, že se mi Ariel nelíbil, bude jen výjimkou potvrzující pravidlo. Zřejmě ano, protože na mě, když se teď dívám na rok vzniku tohoto filmu, zapůsobila zejména Akiho novější produkce. U ní mi imponuje zejména ta originální jednoduchost, která tady byla dotažená ad absurdum a stávala se tak už neuvěřitelnou až nesnesitelnou. Týpek předá druhýmu klíče od auta a jde se v hospodě oddělat na hajzl, druhej se mu v tom absolutně nepokusí zabránit. Později přijede týpek do Helsinek, okamžitě si najde práci. Pak si najde mici, hned spolu jdou na večeři. O pár hodin později jí v posteli oznámí, že už spolu zůstanou. Když pak vezme kramle z kriminálu, tak obratem udělá banku... Připomnělo mi to jednoho našeho externího dopisovatele. Redakce po něm chtěla seriál o virtuálním podnikatelském záměru. Začal tím, jak si někdo koupil luxusní hospodu. Takhle jednoduše to ale bohužel v životě nefunguje. A proto nefungoval ani Ariel. A externista? Ten si podle mě koupil luxusní hospodu, protože psát už pro nás nemohl. ()

Rozjimatel

[3,5*]     "Zmizneš ráno?" "Nie, budeme spolu navždy."     Kaurismäkiho snimka, ktorá ho dostala do širšieho diváckeho povedomia, zaradená medzi 1001 filmov, ktoré musíte vidieť, než umriete. Je to taký typický režisérov kúsok s chladnou a bezútešnou atmosférou, s hrdinami, ktorí sa musia veľmi ťažko pretĺkať životom. Ale zároveň sa títo málovravní hrdinovia nikdy nesťažujú na nepriazeň osudu, ale čelia mu so stoickým pokojom a hlavne so stojickým humorom. No a práve tento svojrázny humor, pre režiséra taký charakteristický, prekvitajúci aj v tých najťažších životných situáciách, je to, čo robí jeho filmy také príťažlivé.     "Na čo slúži toto tlačidlo?" ()

Mikino00

Výborný snímek s absolutním outsiderem a smolařem v hlavní roli. Aneb přijedete za prací a jak to dopadne, jeden z nejlepších Kaurismakiho filmů. ()

JoVanGogh

Rýchly priamy dej. Všetky udalosti postupujú bez zbytočného nudného rozmazávania, Matti Pellonpää ma hneď oslovil svojim výstupom, určite si prichystám aj ďalšie filmy s ním. Apropo, bude asi pravda, čo sa hovorí, že Fíni sú málovravní =D ()

werewolf69

Minimalizmus, prostoduchosť a drsná atmosféra, proste nenapodobiteľný Kaurismakiho štýl, ktorý zbožňujem. Zaujímavé je že i napriek tomu ma ešte žiaden jeho film sto percentne nepresvedčil. Verím ale keď sa ešte istú dobu budem špárať v jeho filmografii tak na to narazím. ()

deathka

Turo Pajala v hlavní roli Kasurinena mi přijde příliš nemastný neslaný a postrádá takové to charisma (jako má Matti Pellonpää), kdy stačí prostě na plátně jen "být"... ()

kersten

Príklad, že kvalitný film, nemusí trvať nekonečné tri hodiny. Ariel bol rýchly, svižný, milý, taká osviežujúca rýchlovka, a stihol povedať všetko čo chcel. Potešil. ()

lenzi

Áno klasický kaurismakovský chlad a pomalé tempo. Ale ja to Akimu proste žeriem. A keď sa tam objaví ešte aj melancholický Matti... ()

MaxForValue

Ariel presne vystihuje to, prečo mám Kaurismäkiho tvorbu tak rád. Je realistická, nastavuje zrkadlo spoločnosti tak ako to len máloktorý film dokáže, robí to bez prikrášľenia, bez zbytočného pátosu, bez rozťahaného deja. Kaurismäki je génius a dokáže aj romancu vyrozprávať tak citlivo a zároveň tak drsne, že sa mi až toho zastavuje dych. ()