Královna Kristýna

Kráľovná Kristína

Životopisný / Drama / Historický / Romantický

Finsko / Německo / Kanada / Švédsko / Francie, 2015, 106 min

Guy Dufaux

Malin Buska, Sarah Gadon, Michael Nyqvist, Lucas Bryant, Laura Birn, Hippolyte Girardot, Peter Lohmeyer, François Arnaud, Patrick Bauchau, Ville Virtanen, Martina Gedeck, Timo Torikka, Lotus Tinat, Jannis Niewöhner, Mikko Leppilampi, Sampo Sarkola, Samuli Edelmann, Pertti Sveholm, Jarmo Mäkinen, Lauri Tanskanen, Dodo Oltrecolli, Gabriele Goria, Mikko Kouki, Stefan Karlsson, Hugo Mikkola, Janina Berman, Raimo Aarras, Minna Hämäläinen, Markus Järvenpää, Markus Lappalainen, Kejio Pennanen, Eemeli Knuutila, Michal Markford, Manni Laudenbach, Petteri Kaukoranta, Tero Jartti, Kaarle Husgafvel, Eljas Tikanmäki, Eemil Tikanmäki, Juuso Nordlund, Anssi Tikanmäki, Kari Kuittinen, Eero Karisalmi, Jouni Röyskö, Taina Malmikare, Iiris Ahlström, Oula Kitti, Jari Uhlgren, Lasse Piironen, Henry Jalava, Ville Venho, Sami Sainio, Ismo Reunamo, Antti Laaksovirta, Hannu Pajunen, Reijo Virtanen, Esa Vahanne, Jani Hyväri, Jukka Airi, Rauno Rissanen, Pekka Rantanen, Kari-Kalevi Rantanen, Esko Hörkkö, Matias Tähtinen, Petri Aulin, Micci Martin, Jenny Rostain, Veera W. Vilo
  • vesper001

Ten, kdo dělá to, co chce, málokdy dělá to, co má. Kristýně nešlo moc dobře ani jedno, v tom bylo její neštěstí. Ve skutečnosti prý ani sama nevěděla, kým vlastně je, natožpak kým by chtěla být. Napadá mě, že by byl film zajímavější, kdyby i v něm byla androgynní. Takhle je sice královna bezpochyby ženou, ale film je urousaný a odrbaný na to, že se odehrává na královském dvoře. Osobně mám radši pohádkové kulisy než urputnou snahu o autentičnost. Dost pravděpodobně nikdo z filmařů ono období nezažil. Ústřední romantická linie je styčným bodem příběhu, v otázkách politických a náboženských tápe scénář i postavy a chudák divák jakbysmet.(23.6.2017)

• Marze

Příběh o švédské královně Kristýně. Dvě dějové linky – protestantismus versus katolický Vatikán a zakázané lesbické sklony královny. Nekonformní královna určitě předběhla svou dobu (nábožensky, filosoficky, politicky, genderově). Na průměrném filmu připomínajícím televizní inscenaci je nezajímavější historický portrét královny a výřez dějin Švédska. Předešlou roli Kristýny hrála Greta Garbo v Queen Christina (1933) a Liv Ullmannová v The Abdication (1974),V tomto filmu na královnu působí i filosofická “celebrita” Descartes, ale královna si vytvioří vlastní filosofický pohled na svět. Královna Kristyna I. Švédská vládla ve Švédsku v letech 1632-154. Když abdikovala, přešla na katolicismus a odešla ze Švédska. Popisována je jako štíhlá, vzrůstu 150 cm a nežensky vyhlížející. Ráda lovila, mluvila hlubokým hlasem a potrpěla si na drsné žerty. Své plány nikdo nedovedla ke konci a potom co roce 1648 Prahu krátce obsadila švédská vojska, nesla odpovědnost za odvezení části uměleckých sbírek císaře Rudolfa II.(20.9.2017)

• hygienik

Ako je možné život jednej z najzaujímavejších postáv európskych dejín prezentovať takto povrchne a s modernými klišé? Obávam sa, že film sa snaží pohladiť dnešného diváka, nestáleho vo vzťahoch a zmäteného v otázkach (ne)viery, po jeho hedonistickej duši. Toto dielo nedehonestuje len Kristínu a dve zainteresované cirkvi, ale zahráva si s emóciami a rebríčkom hodnôt každého, kto si ho pozrie. Filigránsky zlomyseľný počin.(29.1.2016)

Fajn historický film, který primárně nabízí skutečně to, co žánr tvrdí. Tedy nějakou tu historii. A i když se film moc snaží o to, aby vypadal tak nějak svěže, moderně, drsně, tak takový ve skutečnosti není a jedná se o standardní podívanou, který by klidně mohla být vysílána i v televizi, protože zde nic moc šokujícího není.(28.12.2015)

Aj napriek zachovaným historickým reáliám, slušnej výprave a perfektnej Malin Buske ma to moc nechytilo. Jednotlivé scénky, vrátane tých dôležitých, mi prišli ako pomerne sterilné a po dramatickej stránke dosť odbité. Začiatok v tomto smere ešte ušiel, no potom sa z toho stala už len rutina. Priemer. 60/100(23.4.2017)