Královna Kristýna

Kráľovná Kristína

Životopisný / Drama / Historický / Romantický

Finsko / Německo / Kanada / Švédsko / Francie, 2015, 106 min

Guy Dufaux

Malin Buska, Sarah Gadon, Michael Nyqvist, Lucas Bryant, Laura Birn, Hippolyte Girardot, Peter Lohmeyer, François Arnaud, Patrick Bauchau, Ville Virtanen, Martina Gedeck, Timo Torikka, Lotus Tinat, Jannis Niewöhner, Mikko Leppilampi, Sampo Sarkola, Samuli Edelmann, Pertti Sveholm, Jarmo Mäkinen, Lauri Tanskanen, Dodo Oltrecolli, Gabriele Goria, Mikko Kouki, Stefan Karlsson, Hugo Mikkola, Janina Berman, Raimo Aarras, Minna Hämäläinen, Markus Järvenpää, Markus Lappalainen, Kejio Pennanen, Eemeli Knuutila, Michal Markford, Manni Laudenbach, Petteri Kaukoranta, Tero Jartti, Kaarle Husgafvel, Eljas Tikanmäki, Eemil Tikanmäki, Juuso Nordlund, Anssi Tikanmäki, Kari Kuittinen, Eero Karisalmi, Jouni Röyskö, Taina Malmikare, Iiris Ahlström, Oula Kitti, Jari Uhlgren, Lasse Piironen, Henry Jalava, Ville Venho, Sami Sainio, Ismo Reunamo, Antti Laaksovirta, Hannu Pajunen, Reijo Virtanen, Esa Vahanne, Jani Hyväri, Jukka Airi, Rauno Rissanen, Pekka Rantanen, Kari-Kalevi Rantanen, Esko Hörkkö, Matias Tähtinen, Petri Aulin, Micci Martin, Jenny Rostain, Veera W. Vilo

Šedivé a strohé jako samo puritánství. Pokud by se to omezilo pouze na exteriéry a interiéry, bylo by to v pořádku, protože Švédsko neoplývá nijak přitažlivou krajinou a dvory protestantských králů měly daleko k opulentnosti jejich katolických kolegů. Jenže bohužel nevýrazné bylo celé zpracování. Ono tu sice je vše, čím královna Kristina proslula, tedy psychická nevyrovnanost, otevřenost vůči umění či lesbická orientace, ale všechno je to hozené do jedné latě. Ať už se královna oddává sexuálním hrátkám, učeným disputacím či hádkám s matkou, je to všechno stejné, takže, s trochou nadsázky, člověk nepozná rozdíl. Plusem, který film převažuje alespoň do průměru, je Malin Buska, která si s hlavní roli poradila na jedničku. Každopádně tak zajímavá osobnost, jakou Kristina I. bezesporu byla, si zaslouží důstojnější a hlavně štědřeji dotované zpracování. 50%(3.2.2016)

• vesper001

Ten, kdo dělá to, co chce, málokdy dělá to, co má. Kristýně nešlo moc dobře ani jedno, v tom bylo její neštěstí. Ve skutečnosti prý ani sama nevěděla, kým vlastně je, natožpak kým by chtěla být. Napadá mě, že by byl film zajímavější, kdyby i v něm byla androgynní. Takhle je sice královna bezpochyby ženou, ale film je urousaný a odrbaný na to, že se odehrává na královském dvoře. Osobně mám radši pohádkové kulisy než urputnou snahu o autentičnost. Dost pravděpodobně nikdo z filmařů ono období nezažil. Ústřední romantická linie je styčným bodem příběhu, v otázkách politických a náboženských tápe scénář i postavy a chudák divák jakbysmet.(23.6.2017)

• hygienik

Ako je možné život jednej z najzaujímavejších postáv európskych dejín prezentovať takto povrchne a s modernými klišé? Obávam sa, že film sa snaží pohladiť dnešného diváka, nestáleho vo vzťahoch a zmäteného v otázkach (ne)viery, po jeho hedonistickej duši. Toto dielo nedehonestuje len Kristínu a dve zainteresované cirkvi, ale zahráva si s emóciami a rebríčkom hodnôt každého, kto si ho pozrie. Filigránsky zlomyseľný počin.(29.1.2016)

• Cheeter

Čekal bych krapku něco živějšího. Film se zaměřuje jen na několik aspektů Kristýny, hlavně na její orientaci v sexualitě, Descartese, a její vztahy s Oxenstiernem. Co se mi líbilo, jsou zmínky o Praze, ačkoliv si nejsem jistý, jestli byl hlavní důvod pro útok na Prahu získání sbírek. A co se mi líbilo, byly kostýmy, zde podle mě velmi povedené. Ale i přesto zůstává podivná pachuť na jazyku, které se nelze zbavit...(20.6.2016)

• slunicko2

Takový nijaký (skoro)životopisný snímek. 1) Film je velmi nevýrazný a informačně (nejen) prázdný. Například neobjasnil důvody pro královninu náboženskou konverzi ani pro opuštění trůnu. 2) Ani můj oblíbený pěkný 30letý Quebečan Francois Arnaud (hrabě Spar) věci nepomohl. 3) Zajímavý koment: Morholt.(9.6.2017)