Královna Kristýna

Kráľovná Kristína

Životopisný / Drama / Historický / Romantický

Finsko / Německo / Kanada / Švédsko / Francie, 2015, 106 min

Guy Dufaux

Malin Buska, Sarah Gadon, Michael Nyqvist, Lucas Bryant, Laura Birn, Hippolyte Girardot, Peter Lohmeyer, François Arnaud, Patrick Bauchau, Ville Virtanen, Martina Gedeck, Timo Torikka, Lotus Tinat, Jannis Niewöhner, Mikko Leppilampi, Sampo Sarkola, Samuli Edelmann, Pertti Sveholm, Jarmo Mäkinen, Lauri Tanskanen, Dodo Oltrecolli, Gabriele Goria, Mikko Kouki, Stefan Karlsson, Hugo Mikkola, Janina Berman, Raimo Aarras, Minna Hämäläinen, Markus Järvenpää, Markus Lappalainen, Kejio Pennanen, Eemeli Knuutila, Michal Markford, Manni Laudenbach, Petteri Kaukoranta, Tero Jartti, Kaarle Husgafvel, Eljas Tikanmäki, Eemil Tikanmäki, Juuso Nordlund, Anssi Tikanmäki, Kari Kuittinen, Eero Karisalmi, Jouni Röyskö, Taina Malmikare, Iiris Ahlström, Oula Kitti, Jari Uhlgren, Lasse Piironen, Henry Jalava, Ville Venho, Sami Sainio, Ismo Reunamo, Antti Laaksovirta, Hannu Pajunen, Reijo Virtanen, Esa Vahanne, Jani Hyväri, Jukka Airi, Rauno Rissanen, Pekka Rantanen, Kari-Kalevi Rantanen, Esko Hörkkö, Matias Tähtinen, Petri Aulin, Micci Martin, Jenny Rostain, Veera W. Vilo
  • vesper001

Ten, kdo dělá to, co chce, málokdy dělá to, co má. Kristýně nešlo moc dobře ani jedno, v tom bylo její neštěstí. Ve skutečnosti prý ani sama nevěděla, kým vlastně je, natožpak kým by chtěla být. Napadá mě, že by byl film zajímavější, kdyby i v něm byla androgynní. Takhle je sice královna bezpochyby ženou, ale film je urousaný a odrbaný na to, že se odehrává na královském dvoře. Osobně mám radši pohádkové kulisy než urputnou snahu o autentičnost. Dost pravděpodobně nikdo z filmařů ono období nezažil. Ústřední romantická linie je styčným bodem příběhu, v otázkách politických a náboženských tápe scénář i postavy a chudák divák jakbysmet.(23.6.2017)

• Cheeter

Čekal bych krapku něco živějšího. Film se zaměřuje jen na několik aspektů Kristýny, hlavně na její orientaci v sexualitě, Descartese, a její vztahy s Oxenstiernem. Co se mi líbilo, jsou zmínky o Praze, ačkoliv si nejsem jistý, jestli byl hlavní důvod pro útok na Prahu získání sbírek. A co se mi líbilo, byly kostýmy, zde podle mě velmi povedené. Ale i přesto zůstává podivná pachuť na jazyku, které se nelze zbavit...(20.6.2016)

Fajn historický film, který primárně nabízí skutečně to, co žánr tvrdí. Tedy nějakou tu historii. A i když se film moc snaží o to, aby vypadal tak nějak svěže, moderně, drsně, tak takový ve skutečnosti není a jedná se o standardní podívanou, který by klidně mohla být vysílána i v televizi, protože zde nic moc šokujícího není.(28.12.2015)

• brunetkabbb

Spolupráce X zemí v tomto případě opravdu nepřinesla sladké plody. Vůbec se mi nelíbila kamera, na festivalový film mi to celé přišlo takové nějaké laciné. Divně sestříhané, frázovité scény. Jediné, co lze pochválit je práce kostymérů a kostymérek. Film si hraje na historický dokument, ale v podstatě se celou dobu vše točilo jen kolem nevyřešené sexuální orientace švédské panovnice. Navíc jsem tak nějak nepochopila, proč na většině plakátů k filmu nefiguruje hlavní, ale vedlejší postava.(21.1.2017)

• slunicko2

Takový nijaký (skoro)životopisný snímek. 1) Film je velmi nevýrazný a informačně (nejen) prázdný. Například neobjasnil důvody pro královninu náboženskou konverzi ani pro opuštění trůnu. 2) Ani můj oblíbený pěkný 30letý Quebečan Francois Arnaud (hrabě Spar) věci nepomohl. 3) Zajímavý koment: Morholt.(9.6.2017)