Královna Kristýna

Kráľovná Kristína

Životopisný / Drama / Historický / Romantický

Finsko / Německo / Kanada / Švédsko / Francie, 2015, 106 min

Guy Dufaux

Malin Buska, Sarah Gadon, Michael Nyqvist, Lucas Bryant, Laura Birn, Hippolyte Girardot, Peter Lohmeyer, François Arnaud, Patrick Bauchau, Ville Virtanen, Martina Gedeck, Timo Torikka, Lotus Tinat, Jannis Niewöhner, Mikko Leppilampi, Sampo Sarkola, Samuli Edelmann, Pertti Sveholm, Jarmo Mäkinen, Lauri Tanskanen, Dodo Oltrecolli, Gabriele Goria, Mikko Kouki, Stefan Karlsson, Hugo Mikkola, Janina Berman, Raimo Aarras, Minna Hämäläinen, Markus Järvenpää, Markus Lappalainen, Kejio Pennanen, Eemeli Knuutila, Michal Markford, Manni Laudenbach, Petteri Kaukoranta, Tero Jartti, Kaarle Husgafvel, Eljas Tikanmäki, Eemil Tikanmäki, Juuso Nordlund, Anssi Tikanmäki, Kari Kuittinen, Eero Karisalmi, Jouni Röyskö, Taina Malmikare, Iiris Ahlström, Oula Kitti, Jari Uhlgren, Lasse Piironen, Henry Jalava, Ville Venho, Sami Sainio, Ismo Reunamo, Antti Laaksovirta, Hannu Pajunen, Reijo Virtanen, Esa Vahanne, Jani Hyväri, Jukka Airi, Rauno Rissanen, Pekka Rantanen, Kari-Kalevi Rantanen, Esko Hörkkö, Matias Tähtinen, Petri Aulin, Micci Martin, Jenny Rostain, Veera W. Vilo

Aj napriek zachovaným historickým reáliám, slušnej výprave a perfektnej Malin Buske ma to moc nechytilo. Jednotlivé scénky, vrátane tých dôležitých, mi prišli ako pomerne sterilné a po dramatickej stránke dosť odbité. Začiatok v tomto smere ešte ušiel, no potom sa z toho stala už len rutina. Priemer. 60/100(23.4.2017)

Nechápem nízke hodnotenia. Myslím, že tento film v sebe nesie dosť veľké myšlienky, tak ako ich mala v hlave nepochopená panovníčka, ktoré predbehla svoju dobu o niekoľko storočí. Mne sa naopak tento štýl páčil, nebolo to síce povrchnému divákovi lahodiace audiovizuálne dielko s množstvom načačkaných kostýmov, hereckých póz akčných scénok, ale o to viac dôverihodnejšie vyzneli myšlienky, ktoré tento film v sebe niesol. Nesúhlasím, že sa tu dehonestuje cirkev ako taká, skôr ukazuje ako sa cirkev dehonestovala( a obávam sa, že niekedy dehonestuje) aj sama, potláčaním základných ľudskej potreby, a to slobody. Myslím, že na tom je založené hlavne kresťanstvo, na slobode :-)(6.2.2016)

Celkom príjemný film vhodný skôr na TV/DVD než do kín. Narozdiel od iných, strohé kulisy mi nevadia. Ono tie švédske hrady nie sú ani v súčasnej dobe ako Bojnický zámok; sú to skôr pevnosti (okrem súčasného kráľovského zámku). V období 30ročnej vojny a nadvláde puritánskych luteránskych panovníkov tam asi moc výzdoby nebolo, najmä ak jedli z cínových tanierov. Herecké výkony tak akurát. Akurát, že scenárista si mohol dať trošku viac záležať... Ja so znalosťami histórie som si niektoré veci automaticky domyslel, ale niekto, kto nemá taký prehľad sa môže v historických súvislostiach trochu stratiť.. Ale celkovo fajn.(2.2.2016)

Fajn historický film, který primárně nabízí skutečně to, co žánr tvrdí. Tedy nějakou tu historii. A i když se film moc snaží o to, aby vypadal tak nějak svěže, moderně, drsně, tak takový ve skutečnosti není a jedná se o standardní podívanou, který by klidně mohla být vysílána i v televizi, protože zde nic moc šokujícího není.(28.12.2015)

• slunicko2

Takový nijaký (skoro)životopisný snímek. 1) Film je velmi nevýrazný a informačně (nejen) prázdný. Například neobjasnil důvody pro královninu náboženskou konverzi ani pro opuštění trůnu. 2) Ani můj oblíbený pěkný 30letý Quebečan Francois Arnaud (hrabě Spar) věci nepomohl. 3) Zajímavý koment: Morholt.(9.6.2017)