mac000

Na to, jaký prostor poskytnul filmový scénář pro převzetí literární předlohy Steinbecka, se E. Kazan zhostil své úlohy velmi dobře. Soustřeďuje se na závěrečnou, nejdramatičtější část románu (později údajně prohlásil, že se mu nelíbila první část knihy, která pojednává o mládí a manželství hlavních protagonistů) a opřel se o výborné herecké výkony Jamese Deana a Richarda Masseyho.(Steinbeck osobně považoval Deana za ideálního představitele Cala Traska). Malebná krajina kalifornského Mendocina a Sallinas Valley dokresluje celou atmosféru dramatu. ()

Clariss

East of Eden, název nesoucí s sebou otázku původu, jenž mě pronásledovala celou dobu vychutnávání snímku.Rozuzlení nastalo až ke konci práce promítače, jenž nebyla po začátku tak důsledná, pohled na několika minutové černé zrnící pole tomu nasvědčoval. Položím otázku:" Kdo byli Kain a Ábel ?"S jistotou odpovíte.Kdo by neznal dva bratry, syny podle čtvrté kapitoly biblické knihy Genesis prvních stvořitelů světa Adama a Evy. Nenávist staršího bratra Kaina díky nepřijatému daru pánu Bohu, jemuž byla Ábelova pozornost svolnější.Žárlivost, jenž způsobila vraždy chtěnou pomstu na mladším bratrovi.A následné vyhnání z ráje směrem na východ.To jsouce veškeré stěžejní záchytné body, které se odráží ve filmu. James Dean si mě získal prvním svým rebelským výstupem, který ovšem nebyl projevem ničím jiným než touhou po lásce svých nejbližších.Sympatizovala jsem s ním a věřila v "happy end", který byl zaměnitelný s původním námětem biblických listů.Další zasloužený zásah plyšovým kamenem do mého alter ega. ()

Apoxyomenos

nie je to celkom podla knihy, ale to sa ani neda pri takom obsirnom diele, Caleba som si moc takto nepredstavoval ale napriek tomu ze bol iny bol super a pacilo sa hodne ()

E-Fox

Možná to jednou přehodnotím a najdu víc kvality ve filmu tak, jak je natočen. Možná by to hodnocení vypadalo úplně jinak, kdyby předloha nebyla z mých nejoblíbenejších knih a nevadilo mi, že všechno, co mi na předloze přišlo podstatné a kouzelné, tady bylo otočeno naruby. ()

dvurkarlin

Jsem naštvaný.Ptám se: "sakra,kde je Lee" ? Řekněte mi,kam produkce zašantročila mentora obou chlapců? Kde je jejich učitel a opravdový vychovatel místo táty ? Kate byla velice rozplizlá osůbka a vadilo mi, že snad dokonce měla i city. Kdepak, dávám 3 hvězdy a jen kvůli Calovi a Abře. Chybělo tady nejdůležitější slovo příběhu : " Timšel " !!! ()

gotham

První film se slavným talentem Jamesem Deanem, který jsem viděl, a musím říct, že herecký výkon předvedl opravdu famózní. I když je Cal dá se říct větší hajzlík oproti bráchovi Aronovi, hned od počátku si získává sympatie diváka a ten musí truchlivě čekat až do úplného konce, jestli se přeci jen vztah mezi otcem a Calem vyčistí nebo skončí tragickým odloučením. Vrcholná scéna je pro mě odjezd z vlakového nádraží, kde Aron hlavou prorazí okénko a ukazuje naprosté pomatení smyslů. 90% ()

pollstro

Sourozenecká rivalita v emocionálním dramatu, jenž volně navazuje na biblický odkaz příběhu o Kainovi a Ábelovi. Vysoká energie a intenzivní citový melodramatický prožitek o konfliktu otce a syna, který v občasných sekvencích zbytečně přechází do kýčovitosti a sentimentálnosti. Přesto Kazan vytvořil za pomocí CinemaScope nádherné barevné prostory kalifornského prostředí s ostrou atmosférou tehdejší doby, ve které James Dean, ve své první hlavní velké roli, předvádí svoji hereckou přirozenost a přesvědčivost v tradici velkolepého herectví. ()

gu-staff

Moc by mně zajímalo, co by se s Deanem stalo, kdyby se tenkrát v tom autě nerozflákal. Včera jsem viděl Rebela, a dnes tohle, a přišlo mi, že jeho role byly dost podobné, zřejmě tak byly napsány. Nicméně je vždycky podá tak, že si říkáte, jestli to divný, co na něm občas vidíte, ty zmatený pohyby, ty pohledy, o kterých nevíte, jestli patřej k roli, nebo byl fakt ujetej, hraje, nebo takovej opravdu byl. Ať je to, jak chce, rád bych aby tu byl, a hrál dál. Mr. Kazan tady moc pěkně podal atmosféru Ameriky, která se chystá vložit do války, dovedně pracuje s biblickými odkazy, film nemá nijak oslnivé tempo, ale to svoje drží celou dobu. A od začátku do konce na sebe opět strhává celou moji pozornost "Jamie" Dean... ()

=Číča=

To jsem si zůstala dneska doma marodit s chřipkou a po probuzení s nudlí u nosu si zapnu TV a tam běží něco co mě přiková k obrazovce a já u toho sedím a sedím a zírám a mezitím mi stydne čaj.... Obzvlášť ta narozeninová scéna byla prostě nej. První film, který jsem s Deanem viděla a musím uznat, že na něm vážně něco je. Škoda ho. ()

HollyMolly

Pro mně jedna z nejlepších filmových adaptací knihy, kterou jsem kdy viděla. Film sleduje hlavní zápletku, děj je samozřejmě trochu osekán, ale v tomhle případě to rozhodně není na škodu, velmi dobře vystihuje a zvýrazňuje hlavní podstatu knihy. Jinak skvělý scénář a skvělý James Dean. ()

Mullholand

dneska se to může zdát trochu pomalé, ale James Dean a neuvěřitelné záběry a bravurní režie člověka nakonec úplně rozsekají ()

kolodej1

působivé drama se skvělým Jamesem Deanem. Špičkový film své doby, který má člověku co říct i v dnešní době ()

JFlower

První polovina filmu nudná, až druhá měla nějaký děj a spád.. Podle hodnocení jsem čekala věco velkolepějšího. Julie Harris byla výborná; škoda, že to samé nemohu říct o opěvovaném Jamesi Deanovi - asi mi uniká, v čem spočívala jeho jedinečnost - třeba to spraví jiný film. ()

BigStayer

Asi jsem neměl napřed číst skvělou knihu - (nejenom) Číňan Lee mi jednoduše ve filmu fakt chybí. Kniha by měla 5*, filmu jsou ve srovnání s předlohou 3 až dost... ()

Fender

Toto je dle mého velmi podceňovaný film, a to hlavně ve spojení s Jamesem Deanem, protože když se řekne jeho jméno, tak si všichni vybaví pouze "Rebela bez příčiny" a na tento jeho herecký počin zapomínají, je to také proto, jelikož Rebel bez příčiny byl velkou ikonou té doby pro mladé. Role Cala Traska Jimmymu sedla naprosto výborně, protože to byl citlivý mladík, kterého James dokázal skvěle ztvárnit, až to vypadalo, že hrál sám sebe a působil velmi přirozeně. James Dean patří k mým nejoblíbenějším hercům, je velká škoda, že zemřel tak mladý, protože právě v této roli předvedl, jak moc velký herec to byl. Film je natočen poutavě a citlivě, bez uražení čtenáře, jenž četl předlohu. ()

MrKrahujec

Tenhle film je ovšem záhodno, ba přímo nezbytno shlédnout až po úplném přečtení románové předlohy, protože zahrnuje jen necelou poslední třetinu díla a i tu musí dost zjednodušit. Což ale není žádná výtka. Kompletní ztvárnění celé knihy asi skutečně není fyzicky možné (snad jen v mnohočetném seriálu), a tady je s dokonalou přesností vybráno opravdu to pro film nejpodstatnější. Nu a Jamesi Deanovi se možná opravdu podařilo zahrát Cala ještě živoucněji, než ho Steinbeck dokázal popsat (což údajně uznal i sám Steinbeck osobně). ()