agassi68

Ďalší z radu filmov, ktoré sa snažia dosiahnuť kvalitu svojej predlohy, no márne. Aj keď tento je z tej lepšej polovice.. ()

Wolvie

Nejslabší z trojice Deanových filmů, i Na východ od ráje ale dá člověku vynikající představu o tom, čím byl tenhle rebel bez příčiny výjimečný. ()

Merggie

James Dean zvládol rolu nepochopeného syna s plnou eleganciou. Julie Harris zahrala svoju rolu tak naivne, že ma lákalo smiať sa v čase, kedy sa má plakať. Ešteže v poslednej scéne zmizla z obrazu. Vznikol tak dojemný obraz jedného dôležitého zmierenia bez uplakaného ksichtu herečky, ktorá mi jednoducho vadila. Predlohu som nečítal, ale mám dojem, že adaptácia sa vydarila. Dramatický príbeh je ozvláštnený scénkami, ktoré vám uprostred nešťastia vyčaria úsmev na tvári. Smútok jedného opusteného človeka však aj tak neprebijú. Pekný film najmä pre ženy a rozumných chlapov:-) ()

ex.it

Kdybych mohla, ohodnotím jen samotného herce. Tento film se mi však líbí ze všech třech posledních nejmíň. Dala bych 3* ()

Petrushka5

Velmi mě překvapilo, že se Kazan zaměřil zrovna na tuto část knihy, které nebyla zrovna nejsilnější. Neříkám, že některé detaily jí nepropůjčovaly určité kouzlo (např. Calovy věčné pochyby, nepochopenost, setkání s matkou etc.), ale ve filmu to cosi postrádalo, nenacházala jsem zde potřebné emoce k tomu, abych film mohla hodnotit lépe. Pro mě jen průměrná adapce velkolepého díla. ()

Barak

S knižní předlohou obeznámen nejsem (možná jindy ;) ), nicméně velmi dobře natočené drama, které je možná až moc rozvleklé a chování postav občas velmi zvláštní. James Dean však více než skvělý.... ()

frbulka

Vynikající filmový zážitek. Kdysi jsem četla literární předlohu a film se jí zdatně vyrovnává. Skvělý James Dean ztělesňuje problémového fracka, který se však napříč osudu snaží býti lepším. Nakonec prohrává, aby ale pak dospěl k závěrečnému očištění, které je nejsilnější scénou celého filmu. ()

truby

Literární předloha tohoto filmu je mým nejoblíbenějším literárním dílem vůbec. Základní dilema tohoto filmu je mi tudíž velmi dobře známo. Ani jsem neočekával, že by mně tohle mohlo nějak překvapit, spíš se divím, že se pan režisér se do toho pustill a chtěl a předpokládal, že dokáže to rozsáhlé literární dílo převést na stříbrné plátno. Vím že na CSFD se nehodnotí knihy, ale filmy, ale tohle nelze oddělit. Nebylo to úplně nedůstojné a pro toho, kdo nečetl knihu to mohlo mít něco do sebe. Ale pro mne to byla pouze vystínovaná část mé nejoblíbenější knihy. ()

pouler

Vyspělost Ameriky poloviny padesátých let (ovšem popisující dobu Ztracené generace 1. světové války) je do očí bijící. Opravdové existencionální drama. Miluji Julii Harris, miluji Jamese Deana, miluji zbožného otce i "toho správného syna"... Nemiluji lynč na usazeného Němce, to co se stalo jemu se může stát komukoliv kdekoliv a kdykoliv v dějinách jen když nejste v té správné většině (jásajícího davu). 5* >>> Rebel bez příčiny ()

wincow

Na východ od raja asi nejde vtesnať do jedného filmu bez zdĺhavých pasáží popisujúcich čo sa predtým a medzitým stalo (Star Wars, Duna), ale napriek tomu ma výber tvorcov sklamal. Zamerali sa totiž hlavne na to, aby mohli použiť Jamesa Deana v jeho klasickej úlohe a na čo najväčšom priestore. Nie že by hral zle, ale od interpretácie tohto románu som čakal niečo iné ako od rebela bez príčiny. ()

albionlady

"Mr. Trask, it's awful not to be loved. It's the worst thing in the world. It makes you mean, and violent, and cruel. And that's the way Cal has always felt, Mr. Trask. All his life! Maybe you didn't mean it that way - but it's true. You never gave him your love. You never asked for his. You never asked him for one thing." Ale stále nerozumiem tomu, prečo Jamesa Deana obsadzovali do úloh tínedžerov. Na osemnásť nevyzerá ani trochu. ()

Torgal

Hlavný prínos filmu: James Dean mal riadnu charizmu aj keď sa choval ako nespratný puberťák. Inak mi film nič nepovedal - neoslovil ma ani príbehom, ani spracovaním. Ďalší prípad filmu, ktorý asi neviem doceniť. 5/10 ()

kacaabba

Knihy "Na východ od ráje" si autor, J. Steinbeck, ze své tvorby vážil nejvíce. Film je fajn, byť rok vzniku je prostě znát. Ale kniha není jen lepší, jak se obvykle uvádí při srovnávání knižní předlohy a filmového zpracování, kniha je záznamem událostí cca 30 let několika rodin se vzájemně provázanými osudy. A to se do filmu nemohlo dostat. Film tedy ve skutečnosti zaznamenává již jen knižní dohru - sice dramatickou a vrcholící, ale jen dohru. A všechny ty skvělé příběhy před tím a úžasné dialogy ve vztahu k biblickému příběhu Kaina a Ábela čekají na ty, kteří se nespokojí jen s tímto filmovým zpracováním a otevřou tuto krásnou knihu... ()

Lord Fuck

Čekal jsem velkolepost shodnou s románem. Leč Elia Kazan se rozhodl dát do filmu jen část ze Steibeckovi úchvatné knihy a to pro mě bylo velké zklamání. ()

SMJSmoK

Steinbecka a jeho knihy sem měl vždycky rád, takže sem se trošku bál, jak tohle může dopadnout (po mnoha špatnejch zkušenostech z filmovejch zpracování knih), ale musim říct, že to dopadlo výborně. Mně sympatický téma o zatracovanym člověku, atmosféra americkýho venkova, hloupost a zášť lidí, neskutečně dojemnej konec atd... tohle všechno na mně působí krásnym a nezapomenutelnym dojmem... ()

Respex

Skvělý film. James Dean je opravdu skvostný. Závěr filmu je famozní. Snad dvacet minut graduje, graduje až k skvělému záběru. Nemohu dát jinak než 5* ()

sehe

Film,ktorý ma dostal i 55 rokov po natočení.Už samotné mená dávajú tušiť,že to bude výnimočný zážitok-John Steinbeck,Elia Kazan a James Dean,ktorý v 1955 roku i tragicky zahynul a po natočení iba 3 filmov sa stal nesmrteľným.Teraz chápem prečo.Príbeh dvoch bratov Cala a Arona/Kaina a Abela/zlého a dobrého je aktuálny i dnes.Výborný film. ()