Mamma Mia! Here We Go Again

• USA Mamma Mia! Here We Go Again (více)

Je to přesně deset let, co muzikál Mamma Mia! zboural kina po celém světě. Jen u nás se na tom „ničení“ podílelo skoro 750 tisíc diváků, kteří od té doby sní věčný sen o pokračování. Sice to trvalo relativně dlouho, zato v pokračování Mamma Mia! Here We Go Again dostanete hned dva příběhy v jednom! S tím prvním se vrátíme do časů, kdy byla Donna (Meryl Streep a Lily James) čerstvou absolventkou univerzity, chtěla poznávat svět a netušila, že brzy narazí na tři civilizované mladíky a jeden necivilizovaný řecký ostrov a totálně se jí změní život. Druhý příběh se odehrává přesně deset let po událostech prvního dílu, kdy zcestovalejší a moudřejší Sophie (Amanda Seyfried) plánuje velkolepé znovuotevření rodinného hotelu na Kalokairi, na které se samozřejmě sjedou všichni „obvyklí podezřelí“, včetně trojice jejích charismatických tatínků (Pierce Brosnan, Colin Firth a Stellan Skarsgård). Oba příběhy se rafinovaně proplétají a propojují písničkami švédského hudebního zázraku jménem ABBA, ať už novými aranžemi kousků, které zazněly už v minulém díle, nebo hity, na něž se předtím nedostalo. (CinemArt)

kingik

Romantická partička opět zatoužila dát si švédskou zpěvnou trojku s ABBA a prozpívat se k veselým zítřkům. S lepším realizačním týmem v zádech, než jaký byl minule, se deset let od poslední klapky prvního dílu a pět let po událostech, které v něm proběhly, vrací v nebývale zpěvné síle, která diváka strhne. Za tu uplynulou dekádu se přece jen dost změnilo: tak například promiskuitní Donna je už po smrti, jen klid, fanoušci o Meryl Streep tak úplně nepřijdou, Amanda Seyfried čeká své první filmové dítě, na rozdíl od nejistoty, která panovala u její mámy v otázce otcovství, je tentokrát jisté, kdo stříkal přednostně, nástup hlásí i Pierce Brosnan (pomáhá Amandě s hotelem), Stellan Skarsgard (scénář mu přisoudil nevzhledné dvojče), Colin Firth (mezitím bohatší o Oskara), pokračování už na nich tolik nestaví, a jejich mladší verze, Cher je jednou z těch nových akvizicí, pozvedává zpěv a dopřává si roli extravagantní babičky. Hlavní osobou je mladší verze Donny, kterou sympaticky ztvárnila Lily James.Koncept z jedničky je v podstatě neměnný. Tvůrci tentokrát vsadili na prolínání současnosti s minulostí, kdy jsme svědky Donniných milostných pletek z mládí a následného otěhotnění, střídají se velkolepě pojaté romantické i lehce dramatické pasáže, vše poměrně schopně vyvážené. Ale hlavní prim hrají songy ABBA, kterých je přehršel, v repertoáru jich je stále dostatek, pravda, některé nesmrtelné se i opakují. A je povoleno nezpívat je přímo mistrovsky. Tým kolem režiséra Ol Parkera dal dohromady vkusné pokračování, které je v mnoha ohledech lepší než jeho předchůdce, technické provedení je díky vyššímu rozpočtu na kvalitní úrovni, herci vykazují patřičné zaujetí a muzikál má podobu velmi důstojného zpracování. Samozřejmostí je boj s naivitou scénáře, některé drobné rušivé momenty si také tvůrci mohli odpustit, ovšem míra iritace nedosáhla u mě nikdy takové míry, aby to film stálo body. 10/10 ()

Dzeyna

Jelikož je to druhý díl, tak vím, do čeho jsem šla. Nijak mě to nepřekvapilo. Chvílemi otřesné, chvílemi krásné. ()

Filmmaniak

Na pohled sice Mamma Mia! Here We Go Again disponuje stejnými ingrediencemi jako jednička, leč výsledek je o poznání horší, má ještě slabší děj a dialogy, jeho příběh je vyprávěn velmi neumě a režírovaný je nudně a nenápaditě. První dějová linie je pouze o tom, že hlavní hrdinka z prvního dílu rozešle pozvánky na slavnostní otevření svého hotelu, načež pozvaní hosté dorazí a pak následuje mejdan. V druhé linii z minulosti zas její maminka působí jako holka, která se vyspí s každým hezkým klukem, který jí zazpívá písničku. Ono bylo sice už první Mamma Mia! strašlivě stupidní a povrchní, ale mělo v sobě takový bezelstný rozradostněný náboj a energii, že bylo snadné přijmout jej jako nezávaznou a nenáročnou letní oddechovku, omluvit tím jeho naivní děj, primitivně cukrkandlové dialogy a líné taneční choreografie a kochat se místo toho mořem a řeckými exteriéry a poslouchat ABBU. Přesně tenhle náboj a energie nicméně v tomto pokračování chybí a tím pádem už není čím ty nedostatky omlouvat. Jediné, co trochu stojí za to, jsou někteří herci a zmíněné písničky, které i napodruhé utáhnou a oživí ledacos, byť některé z nich zazněly už před deseti lety v jedničce. ()

silentname

"Mamma Mia! Here We Go Again" je pokračovaním kultového muzikálu "Mamma Mia!", ktorý som skutočne nemusel. Ako fanúšik skladieb kapely ABBA som nemohol prísť na chuť tým speváckym výkonom, príbehu chýbala nejaká väčšia story a viac-menej to pôsobilo ako zmes skladieb prásknutých dokopy do jedného filmu s mizernými speváckymi výkonmi. Tentokrát mám pocit, že príbeh sa tu posunul, výkony sú uspokojivé a nepílilo mi to celý čas uši. Okrem toho je aj film oveľa kultivovanejšie a je tu menej spontánneho vrieskania Donny a jej kamarátok ako aj Sofi. Okrem toho sa tu dostali aj iné skladby od ABBA, ktoré v minulom filme neboli a musím povedať, že som s nimi bol veľmi spokojný. Dokonca za seba poviem, že mi pasovali oveľa lepšie a aj dobre vedeli podať príbeh filmu. Takže vo všetkom mám pocit, že je to krok vpred. Celkovo mám pocit, že k tomuto filmu by som sa nemal problém vrátiť. Pozerať aj počúvať sa to dalo, preplietanie oboch príbehov mi vôbec nevadilo a dokonca som mal pocit, že to fungovalo veľmi dobre. Je fajn vidieť, čím si prešla Donna vo svojich mladých rokoch, ako sa dostala na ostrov a podobne. Za seba spokojnosť. Hoci je to naivné a hlúpe, tak minimálne mám pocit, že tu bola väčšia dávka snahy o to, aby nám tvorcovia priniesli dobrý príbeh. Takže aspoň v tomto im dávam kredit. Nemôžem povedať, že by to bol super film, ale minimálne oveľa pozerateľnejší, než bol predošlý. Takže si myslím, že je hodný vášho času, aby ste si ho čekli. Hodnotenie: B ()

dopitak

To co v jedničce mile naznačili, ve dvojce otrocky ukázali. Líbilo se propojení obou časových linek, výběr lokalit (ačkoliv to není milované Řecko), casting nových herců. Nelíbilo vaření vyvařené nudy a fakt, že se jim na to Meryl zvysoka vyprdla. Jo a Cher, která prostě jako nejstarší ze všech vypadá pořád výborně. A Andy Garcia. Výhrady bych měl tentokrát k titulkům (nedočetl jsem se, jestli to překládala Anna Karenina nebo kdo) - od druhé písničky jsem se nutil na ně nedívat a poslouchat slova, protože když překladatel začne básnit, i v jeho rýmech by měl aspoň trochu být zachován původní smysl. Tady se ale koza a voza ještě dost vzdálily jedna druhé. ()

Lenny.M

Nová Mamma Mia naprosto postrádá jakýkoliv příběh, nicméně je to nutně třeba? Já i zbytek kina jsme si to užili na plné čáře a ke konci filmu tam nebyl snad nikdo, kdo by netrsal a neodcházel s dobrou náladou. Casting se velmi povedl, Lily James byla kouzelná, jako vždy, akorát trochu škoda absence Meryl. Jediná výtka z mé strany je Cher, ta už byla moc i na mě :) ()

Arsenal83

Príbeh nič moc a mužskí herci, ktorí totálne nevedia spievať. Taký Pierce Brosnan by to ani nemal skúšať. Ale fanúšikom Abby to nemôže vadiť. Jeden z mála muzikálov, ktorý sa dá pozerať. ()

Marze

Vytratila se živelnost prvního dílu a zůstal přezdobený romantický kýč s nulovým dějem. Slzopudná diskotéková telenovela. Pro zralejší nositele humoru se občas objeví vydařený žert. Estrádní zpěvačka Cher méně talentovaným kolegům ukázala, jaký má hlas. Film k vyčištění hlavy, který po divákovy vůbec nic nechce. ()

Chrustyn

Stejně roztěkané, jako první díl s podobně laděnými muzikálovými čísly, ale bohužel tomu nyní chybí charisma Meryl Streep, protože její mladší verze je hezká na pohled, ale jinak neskutečně otravná. Hudební čísla jsou naštěstí stále povedená, jen už nemají takový šmrnc a nádech něčeho nového, jako tomu bylo v prvním díle. ()

marhoul

Tak na tohle jsem šla jen ze zvědavosti. A ono mě to bavilo. Lily James se mi líbila tak, že dávám vyšší hodnocení, než by si celá taškařice zasloužila. S tou Cher to teda přehnali, to je jasné i mně, ale vnímám to jako pěkný lehký film, vhodný akorát na konec léta. ()

heyda

Nejdřív jsem nečekal nic, spíš jsem se obával zprznění jinak úžasných písniček ABBY. Když se začaly rojit vcelku pozitivní recenze, začal jsem být lehce namlsaný, ale stále spíš skeptický. No nakonec se ukázalo, že recenze se nemýlily a toto pokračování se díky několika silným momentům, vynikajícím pěveckým výkonům i přítomnosti mé nejmilovanější osoby, pro mě stalo nejkrásnějším letním kinozážitkem doposavaď. Dokud to běží, doporučuju vyrazit. ***** ()

Flego

Prvý film zaznamenal úspech svojou rozmarnosťou a sviežosťou, druhý bude navždy prenasledovať ťažkopádnosť v scenári a profitovanie z jednotky. Druhá Mamma Mia! ťaží zo spomienok hlavnej predstaviteľky jednotky (Meryl Streep ) a to je príliš málo aj na muzikál. Herecké obsadenie však nadmieru potešilo. ()

poz3n

V mnoha případech dnes bohužel platí, že množství CGI a greenscreenů ve filmu je přímo úměrné neschopnostem tvůrců a neochotě jejich producentů natočit kvalitnější biják. Nová Mamma Mia si hraje na něco, na co absolutně nemá. A to jak po stránce scénáře, tak i z hlediska filmařiny. Děj je v podstatě o ničem, všechny postavy ve filmu jsou šíleným způsobem nezdravě fixované na hlavní postavu a cokoliv je potřeba divákovi dovysvětlit, to se nacpe do nějakého kýčovitého dialogu. Podobně důležitý problém ale skýtá i nezručnost tvůrců. Především muzikálová čísla jsou hrozně nezajímavě záběrovaná, často silně staticky, chvílemi dokonce hapruje jednoduchá osa očního kontaktu mezi postavami, a co hůř, celý film sráží dolů necitlivý střih. Namísto toho, aby v daných momentech snímku dodával dynamiku, střihá v mnoha případech hudební čísla na těžkou dobu a celý temporytmus tak zpomaluje a zadrhává, ačkoliv by se měl snažit o opak. V kombinaci s tím neustálým greenscreenem, kdy si divák už nemůže být jistý autenticitou ani jednoho záběru, je celá tahle nahypovaná podívaná jeden velký provar. Rád bych viděl nějaký nový dobrý muzikál, ale Mamma Mia to rozhodně není. Ještě že ta Lily James je tak moc smoking hot. 2/10 ()

Lucasion

A jsme tu znovu! Teda, Mamma Mia tu je znovu. Po deseti letech. Herci nám zestárli a já si první polovinu filmu říkám, zda tohle vůbec bylo nutné. Už při oznámení mě napadlo, že všechny dobré písničky si tvůrci vystřílely poprvé. Tak co nás čeká ve dvojce? Opakování je matka moudrosti že? Neva, já si moc rád některé písničky v novém podání připomenu. Navíc One Of Us a Knowing Me, Knowing You jsou skvělé. Přesto mě první půlka většinu času nudila a příběh je skutečně nastavovaná kaše, kde mi uniká pointa. Navíc se tvůrcům nepovedlo vychytat všechny detaily spojené s jedničkou. Škoda. V tento moment jsem byl přesvědčený o druhé hvězdě. S tím, že tohle je zbytečné pokračování, o které nikdo nestál. To by ovšem nesměl přijet Colin Firth a Stellan Skarsgård na lodi a za doprovody klasické melodie rozpoutat hudební peklo. Jakmile se sejde stará garda, tak já jsem vlastně spokojen a vidím vcelku podařený sequel, kde vše odsýpá jak má. Finále tak na mě působí trošku vynucené, ale závěrečné titulky se všemi herci je podařené. Druhá Mamma Mia je průměrná komedie ve stínu jedničky. I když se tady najdou čtyřhvězdičkové momenty. [Dolby Atmos] (58%) ()

Handle

Co si budem, tvůrcům jsem to celé sežral i s navijákem a film jsem si užil. Prostě hodně příjemná (guilty pleasure) věc s ohromným feel good nábojem. A oproti jedničce to dokonce ani není pouhá bezduchá blbina. Dvojka se totiž dokáže opřít i o nějaké ty filmařské kvality a (alespoň v rámci možností) o trochu invence. ()

malylada

Bavil jsem se více než u prvního dílu. Flashbacky pěkně do příběhu zapadají a tvůrci si s choreografií dali více zaležet. Nic jsem od toho nečekal a dostal jsem příjemně zpívající postavy v klišovitém ději. Až na natahovaný závěr, propletající zbytečné scény, včetně nadbytečné Cher je dvojka za mě OK......5/10 ()

JohnCZ

Krásné prostředí, příjemné herecké obsazení (teda až na Cher, tu bych aj vystřihnul), nestárnoucí písničky, solidní choreografie a ve finále i nečekaně upřímné dojemné. Nicméně příběh jako takový hraje snad ještě víc druhé housle než v případě jedničky a je opravdu prostinký. Mamma Mia má výhodu v nadupaném soundtracku, protože ABBA má tak výrazné melodie a texty, že je bez váhání pozná prakticky každý a kdo má naposloucháno, ten zas určitě ocení svěží covery. Fajn sequel, ale určitě o kousek slabší (moje oblíbená Our Last Summer mi chyběla) - jak po stránce letní atmosféry, tak samotného scénáře. ()

vurhor

Předem upozorňuji, že tohle píšu jak člověk, který je milovník ABBY a prvnímu dílu dal s radostí 4 hvězdičky, to aby si někdo nemyslel, že si zase "nějakej chlap tupě stěžuje na ženský biják." Mamma Mia 2 v podstatě využívá podobnou strategii, kterou použil i La La Land, tedy překrývá divákovi zrak barevnou páskou, obsahující atraktivní a sympatický herce, parádní písničky a choreografie, která má zakrýt vážnější nedostatky filmu. Na rozdíl od La La Landu si ale Mamma Mia alespoň uvědomuje, jakým druhem filmu vlastně chce být. Snímek se navíc rozhodl pro pěkně odvážný krok, tedy že z popředí odstraní svůj nejsilnější článek z prvního dílu, což byla Meryl Streep. Fešanda Lily James však její mladší verzi ztvárnila poměrně dost obstojně. Bohužel to film příliš nezachraňuje od faktu, že až moc nostalgicky přičichuje ke "starým dobrým" časům prvního dílů, přičemž si zapomíná pěstovat vlastní osobnost. V rámci toho je děj takový... nijaký. Ano, krásně zpívají, jsou to sympaťáci, plus je to i docela vtipný, ale jen pár minut po zhlédnutí si člověk začne říkat, že to vlastně možná bylo i zbytečný. Ale musím uznat, že to ani zdaleka nebylo tak hrozné, jak jsem si myslel. (Btw, ta mladší verze Christine Baranski byla sakra kus!) Průměrné (ale víc inklinující k té lepší straně) 3* ()

Další Mamma Mia! na cestě

Další Mamma Mia! na cestě