Mamma Mia! Here We Go Again

• USA Mamma Mia! Here We Go Again (více)

Je to přesně deset let, co muzikál Mamma Mia! zboural kina po celém světě. Jen u nás se na tom „ničení“ podílelo skoro 750 tisíc diváků, kteří od té doby sní věčný sen o pokračování. Sice to trvalo relativně dlouho, zato v pokračování Mamma Mia! Here We Go Again dostanete hned dva příběhy v jednom! S tím prvním se vrátíme do časů, kdy byla Donna (Meryl Streep a Lily James) čerstvou absolventkou univerzity, chtěla poznávat svět a netušila, že brzy narazí na tři civilizované mladíky a jeden necivilizovaný řecký ostrov a totálně se jí změní život. Druhý příběh se odehrává přesně deset let po událostech prvního dílu, kdy zcestovalejší a moudřejší Sophie (Amanda Seyfried) plánuje velkolepé znovuotevření rodinného hotelu na Kalokairi, na které se samozřejmě sjedou všichni „obvyklí podezřelí“, včetně trojice jejích charismatických tatínků (Pierce Brosnan, Colin Firth a Stellan Skarsgård). Oba příběhy se rafinovaně proplétají a propojují písničkami švédského hudebního zázraku jménem ABBA, ať už novými aranžemi kousků, které zazněly už v minulém díle, nebo hity, na něž se předtím nedostalo. (CinemArt)

Ryuuhei

Přes 70%? Buď jsem tedy blázen já, nebo ostatní. Upřímně, rozhodnout se udělat takový mix sequelu a prequelu je jedna věc. Druhá věc je bezdůvodně oddělat jednu z hlavních postav a minulost zpracovat stylem „z postele do postele“. Tedy, nevysvětlená smrt Donny byla paradoxní vzhledem k tomu, že jinak všichni ostatní (do jednoho a dokonce ob-generaci) přežili. Příběh spíše nudil a nepřinesl nic výjimečného, kromě několika nových písniček, resp. těch, co se ještě z alb Abby daly vydojit (a už tak to byl výběr z těch méně známých). Hodně jsem si od pohledu do minulosti sliboval, ale ve výsledku jsem jen sledoval, jak hrdinka akorát skáče od jednoho chlapa k druhému, bez jakýchkoliv citových závazků a během několika málo dní. Zajímavé byly ovšem časté přechody mezi scénami, kombinující minulost s přítomností, či dvě od sebe vzdálená místa - jakožto amatérský střihač vždy ocením takovéto povedené hry se střihy. Ve výsledku: První díl z roku 2008 se mi líbil - příběh sice taky neměl doslova dechberoucí, ale dokázal je zajímavě spojit s chytlavými a populárními skladbami. Ale teď? Pro mě nic víc, než jen sypání soli do rány, která měla zůstat uzavřena. A ta snaha o citové vydírání ke konci? Ano, slzely mi oči, ale rozhodně ne kvůli tomuhle - nějak mi nedělalo dobře ostré světlo z plátna. A ne, není to výmluva, necítil jsem jinak absolutně nic. Namísto dvou hodin v kině jsem jich v hlavě strávil dvojnásob. Už jsem se těšil, jak se nažeru, tento zážitek zapiju a svůj komentář sem vybliju. Ve výsledku si ale stejně musím nějakou tu skladbu pobrukovat - ale to je zkrátka Abba a tu já jinak rád. 30% ()

filmmovier

Totální pecka. Promiňte, já si fakt nemůžu pomoct, ale tenhle film miluju. A miluju ho mnohem víc, než jedničku (což je opravdu co říct, a sám tomu stále nevěřím). Fantastický výběr písniček, úžasní herci (Lily James je neskutečně úžasná a rozkošná) a neskutečně pozitivní atmosféra, která mně ještě nepustila, a to jsem ten film viděl v červenci. Absence Meryl mi nakonec vůbec nevadila, stejně jako mi ani trochu nevadilo to, že ten příběh je tentokrát ještě debilnější, než v prvním dílu a že tam vlastně skoro chybí. Kdybych byl renomovaný filmový kritik, pravděpodobně bych tomu napálil všechny odpady světa, ale naštěstí jím nejsem. Mamma Mia 2 jsem si fakt, fakt užil a například takové závěrečné Super Trouper by si zasloužilo místo na seznamu nejlepších filmových scén. I já, jenž miluje ABBU i všechny ty herce, co se tady objevili (pěvecky je to tentokrát slabší, co si budeme povídat), jsem očekával průšvih, ale tvůrci z toho vyšli se ctí. A s jakou! Tohle se prostě opravdu povedlo. Ta červená čísla si to fakt zaslouží. ()

Qitek

Nechci se dotknout nikoho, ale protrpel sem to se ženou až do konce, která naštěstí taky trpěla, ale asi chtěla trpět déle než já. Film tak maximálně vhodný pro publikum 70+ ()

Mrkvič

Celkem jsem se nudil většinu filmu.  Zápletka nijaká a dokonce horší, než u jedničky, kde takřka žádná nebyla. Pohledy do minulosti rychlé, nezajímavé a když už by mě něco zajímalo, tak mi to film neřekl. To by se nesměl věnovat převážně hudebním číslům (budiž) a hlavně vizuální a technické stránce filmu. Ta je úžasná, ale první polovinu filmu byla na úkor charakterů, které se na plátně střídaly. Když se ale objevili staří známí, opustily film i technické vychytávky (asi a nebo jsem si jich přestal všímat, protože mě začal bavit film samotný). No a Cher. Hlas má zvláštní, ale najednou to byl hlas zpěváka a ne herců. Jak blesk z čistého nebe. A její Fernando bylo parádní. To převrátilo mé hodnocení do kladných čísel. ()

Barbarica

(spoilery) Striedanie časových rovín funguje hladko vďaka premyslenej práci s priestorom a pohybom kamery, najmä v prvej polovici filmu. Iste, vývoj postáv a ich vzťahov, ak by dostal viac priestoru by mohol byť uveriteľnejší (viď náhly rozchod Sophie a Sky-a), avšak marginálna výtka, keďže sa jedná o muzikál. Výber a dramaturgia piesní je lepšia oproti jednotke, iste, občas pôsobia situácie umelo vykonštruované, aby sedeli na lyrics (stretnutie po rokoch medzi Cher a Fernando na záver filmu); tiež však marginálna výtka, ak vezmeme do úvahy, že sa nejedná o pôvodné piesne a hudobná stránka môže prevládať nad logickou kauzalitou deja, keďže sa jedná o muzikál. Aj slovným humorom na vyššej úrovni (tučné Skarsgårdove dvojča, Firthov tanec, repliky medzi Baranski a Walters). Najviac filmu pomohol skvelý casting Lily James, jej energia v scénach z minulosti; tie celkovo fungujú skvelo i samostatne, vysvetľujú a prehlbujú znalosť postáv a ich motívov. ()

elanius

(57/2018) / Pre mňa osobne GUILTY PLEASURE jak krava. Choreografia niektorých záverečných hromadných scén bola top celého filmu. A potešila aj Lily James, krátky návrat Meryl a trio veteránov Colin, Pierce, Stellan. Príjemný letný filmík, a ako tunajší znalec muzikálov oceňujem Mamma Mia 2 ako film tohto leta :) A tá Cher, no zlatý klinec. (8/10) ()

theeneed

Těch pět musím dát, protože jsem až do teď netušila, že vidět a slyšet Cher zpívat Fernanda, byl jeden z mých životních snů, ale teď to vím a on byl a tenhle film mi ho splnil. ()

Pavlínka9

Tak tohle se za mě hodně nepovedlo. To je taková slátanina, že se vůbec divím, že to někdo dal do kin a já to dodívala do konce. Přebírám si komentář uživatele woody: Upřímně, první díl je moje guilty pleasure. Na druhou stranu, ať si kdo chce, co chce povídá, formálně se jedná o kvalitně natočený a vystavěný muzikál. Dvojka je ovšem absolutní peklo - mizerné aranžmá písniček, příšerná choreografie, děsivý zpěváci (ono je rozdíl, když neumí zpívat Pierce Brosnan a když to neumí nějaká druhořadá TV hvězdička). Děj otřesně špatný. Každý muzikál musí více či méně ospravedlnit svůj fikční svět, v němž postavy začínají zničehonic zpívat a tančit. MM2 se o to vůbec nesnaží, přičemž činí tak nestoudně špatně, až je člověku 99 % stopáže stydno - postavy večeří v napoleonské restauraci - Waterloo, jedna postava se jmenuje Fernando - Fernando... Na všech, co zůstali od minula, vidíte, jak ukrutně je to nebaví - hlavně Brosnan a Firth. MM2 bude od teď vyhrávat žebříčky nejzbytečnějších a nejupachtěnějších sequelů... Ačkoliv, i to je v dnešní době obdivuhodný výkon. V TOM JE TOTIŽ ŘEČENO VŠE. ()

Trustme odpad!

Neuvěřitelně otřesné, amatérské pokračování jednoho z nejlepších muzikálů. Tohle je sterilní a bez absolutní úžasné atmosféry, kterou před deseti lety právě sršela Mamma Mia!. ()

Sany33

Jednotka sa mi páčila, dobré choreografie a vsadenie pesničiek do deja. To sa už ale nedá povedať o dvojke. Pesničky sú strašne silené a nehodia sa mi tam a pruipadá mi že dej sa ohýba aby sedel na pesničku a nie pesnička vyplýva z deja. Celé to bolo hrané nasilu a tak teda aj herecké výkony stoja za prd. Ponaučenie nulové emócie na bode mrazu a príbeh je vlastne prerozprávaná jednička iba z iného uhla. K tomu všetkému mladý protagonisti pseudo otcov sú tí najnesympatickejší herci akých asi mohli na tejto planéte nájsť. Jednoducho sa mi to nepáčilo ale na odľahčenie letného večera to postačilo dokonale. 55% ()

vyfuk

Já vlastně ani moc nevím, co napsat. Jde o oplodňovák ve světě filmu. To je jasné napoprvé. Nicnéně i přes naprosto křečující a děsivé scény plné klišé bych nemohl říci, že mě film nebavil. Primárně jde o počin, který je hold dělaný Abbou pro fanoušky Abby. To má logický následek toho, že se to bude líbit fanouškům Abby. Nepokládám se za nějakého velkého fan boye, ale zároveň bych neřekl, že je tato hudba špatná. Spíše naopak. To, že zpracování filmu je pro dívky pubertálního intelektu, který kupodivu sledují převážně šedesátileté babičky je docela tabu. Co si budeme. Je to mainstream jak prase. Je to trochu hovadina. Ale viděl jsem i horší. A to dostávali i třeba ocenění. ()

mkubalikova

Celou dobu jsem přemýšlela, jak dostali takovou hereckou elitu, aby zpívala a tancovala do rytmů osmdesátkových odrhovaček z dílny ABBA. U jedničky mě to vlastně vůbec nenapadlo, protože měli k dispozici ty největší hity a aranže ozkoušené u muzikálu. Tady už to drhlo. 😐 60% ()

JustMeeKatie

Vůči dvojce Mamma Mia jsem byla hodně skeptická a bohužel mé předsudky vyvráceny nebyly. Tohle bylo prostě pokračování, ke kterému nikdy nemuselo dojít, protože bylo naprosto zbytečné. Nové herecké obsazení mi zčásti moc nesedlo. Líbily se mi volby v obsazení Donniných ztřeštěných kamarádek v mladší podobě a nejvíc bodů dávám za úžasnou Cher a charismatického Andyho Garciu. Zbytek už za mě byl propadák. Lily James mi tady bohužel nesedla, ale spíš bych řekla, že to bude tím, jak byla role mladé Donny napsaná. Oproti své "starší verzi" mi přišla méně zábavná a místy i nudná. Pokud jde o písničky, tak ty největší hity už zazněly v prvním díle, takže tady víc jak z poloviny využily méně známé písně, z nichž některé jsem třeba vůbec neznala, takže jsem si nemohla pozpěvovat. Přiznám se, že první polovina filmu mi nic neříkala. Líbilo se mi asi posledních 30 minut a nejvíc jsem si užila scénu s "Dancing Queen". Jelikož ABBA patří k mým oblíbeným kapelám a sem tam mě film dokázal zabavit, dávám nakonec horší 3* s tím, že k "Here We Go Again!" se asi (pokud vůbec) dlouho nevrátím. ()

KASUGI

Zprasená dvojka. Nepochopil jsem, proč se tu opakuje několik písní z jedničky? Kde je Eagle? Kde je Summer Night City? Korunu tomu nasazuje Z_O_M_B_I_E Cher. Vy tady chválíte, jak vypadala úžasně a mladě? Boha jeho, vždyť přes tu tunu plastik a botoxu už ani nemohla mluvit, natož zpívat... ()

Autogram

Jednotka ma bavila, lebo okrem známych pesničiek to bola aj sranda, ktorú si zo seba robili rôzne staré vykopávky. V dvojke to už sranda nie je, pričom vykopávky zostali a pridali nejaké mladé nevýrazné postavy. No a najlepšie zaspievala asi vykopávka najvykopávkovatejšia, teda Cher. ()

JohnSmith

První film se mi celkem líbil, i když si ho už vůbec nepamatuju. Pokračování bych označil za zcela zbytečné a podle toho to taky vypadá. Neskutečný kýč o ničem. Nebýt mini výstupů Garcii, Brosnana, Firtha a Skarsgarda a retra se zábavnou James, nestálo by to ani žánru jednu hvězdu. ()

TroiMae

Pokud jediným smyslem filmu bylo, že to Cher přimělo nazpívat nové album s písněmi ABBA, tak měl svůj smysl. Nejde o děj – už jste v nějakém videoklipu ABBA viděli děj? Tvář zprava, tvář zleva, zadek, kluk, holka… a to celé natáhnout na dvě hodiny. Benny/Björn tu mají své cameo, Amanda Seyfried jako Sophie Sheridan zpívá o tom, jaké to je líbat učitelku, Christine Baranski jako Tanya Chesham-Leigh hláškuje ve smyslu „O má vagíno utiš svůj tep.“, děvče na vozíku rejduje po parketu v rytmu Waterloo (jo, já diverzitu miluju, protože What a wonderful world) a největší záhadou nového tisíciletí je, jaké má Cher vlastně ve skutečnosti vlasy (nikdo je neviděl tak od 50. let). ()

Darth_AK

Jak jsem poznal řecký ostrov, aneb, jak praví oficiální text filmu "dostanete hned dva příběhy v jednom!" No, tak tomu říkám pecka. Mamma Mia 2 je horší než jednička, o tom se dá jen těžko pochybovat. Film ladí na smutnější notu, vtípky se mihnou jen občas a dost často se pomrkává na diváky (Jujky, tohle se přece stalo i v jedničce!). Někdo opět přesvědčil Pierce, mého oblíbence, že zpívat je dobrý nápad a dokonce ho pustili k pomalejší verzi S.O.S, ale co by člověk svému idolu neodpustil (poskakování s pupkem v ABBA oblečku na konci už je popravdě dost na hraně i pro zavilého fanouška charismatického Ira). Celé obsazení jinak funguje docela dobře, co taky čekat od klasik alá Firth nebo Skarsgard. Kdo však film ovládl, a to dost nečekaně, je Lily James, která je jednoduše okouzlující! Nejenže je krásná, ale i dobře zpívá, působí mile a části s ní jsou prostě jedna radost, i když se kolem ní občas motají její dvě otravné kamarádky. Povedl se i výběr mladších mužských představitelů. Písničky se musely nabírat ze slabšího soudku a doplňovat již klasikami z prvního dílu, takže vrcholem se stalo Knowing me, knowing you a příjezd Harryho a spol. za Dancing Queen, přičemž to završuje velmi dobře My love, my life. Obsazení Cher bylo dobré jen do té doby, dokud byla ve vrtulníku (ten vrtulník byl totiž cool). Celkově se jedná o kvalitní tři hvězdy - 1* za písničky ABBY, to se asi úplně neomrzí, druhá * za výběr představitelů a Pierce Brosnana, a třetí dostává samotná Lily James. ()

Ivi06

Nepochopím, jak tenhle film může mít vyšší hodnocení než jednička. Ale předpokládám, že tohle časem snad hodně upadne. Jedničku mám moc ráda, je prdlá a úsměvná, příjemná... Toto pokračování ale hraničí s vrcholnou trapností snad každých pět minut. Je pravda, že Lily mám ráda a myslím, že se jí dobře podařilo ztvárnit tu ztřeštěnost svého staršího já v podání Meryl, ale celkově mi to absolutně nesedlo. V jedničce celá ta zápletka Meryl a 3 muži, 3 možní otcové byla taková zábavná ale nechávala prostor pro fantazii, tady nabyla konkrétní formu a ta se mi prostě nelíbila. 1 hvězdičku dávám za Lily, za scénu, kdy návštěvníci připlouvají na moři a v neposlední řadě : jak to popsat bez spoileru - závěrečná scéna v kostelíku... jinak fakt docela utrpení. ()

Autenticita

Dlouho jsem to odkládala, protože jsem tušila, že to nebude nic moc, a přišlo mi to fakt chabé, chabé, chabé... Velmi slabý příběh, nic co by přitáhlo moji soustředěnou pozornost. ()

Další Mamma Mia! na cestě

Další Mamma Mia! na cestě