Nina

Slovensko / Česko, 2017, 86 min

Juraj Lehotský

Norbert Hudec

Ivan Ostrochovský

Nebavilo ma to tematicky, vizuálne, myšlienkovo alebo príbehovo. Ale na naše pomery fajn. Na naše pomery. 6/10(18.9.2017)

Lehotský ostáva svoj a zároveň sa elegantne vyhol žánrovému zaradeniu do sociálnej drámy tým, že hlavní protagonosti proste nie sú socky. Myslím, že väčšina Bratislavčanov socky nie sú, čím nechcem povedať, že sa máme všetci ako prasatá v žite, ale vďaka (minimálne v prípade matky) dostačujúcemu ekonomickému zabezpečeniu nám bude tento príbeh bližší. Relatívne chudobný sujet tu vlastne slúži na zloženie si omnoho bohatšej fabuly, pričom aké to bolo predtým a čo bude potom ostáva vo veľkej miere na diváckej predstavivosti.(20.9.2017)

Nina je depka ako trám. Hodnú chvíľu potrvá, než si na ňu zvyknete. Moja rodná Bratislavčina vždy poteší. Ninin unisex výzor prekvapí. Dialógy sú asi najväčším pozitívom. Trefné, realistické. Skutočne biedny bol zvuk! Občas som sa musel veľmi sústrediť, aby som rozumel. Žiaľ námet filmu nie je veľmi originálny a scenáristi sa ani nepokúsili o dejový zvrat či vývoj postáv. Zato atmosféra je super hustá a kamera sa hrajká. Sú tam aj komponované scény, čisto len pre kameru. Myslím, že filmík bude mať žatvu na festivaloch. Presne toto je dnes in.(26.9.2017)

Nina je velkou výzvu pro naše filmaře, natočit taky takové skutečné drama. Lehonstý se totiž slušně předvedl. Dokázal výborně pracovat s atmostférou a různými detaily. Navíc některé scénky, působí skutečně filmařsky úmělecky a ne směšně. V československé kinematografii je zpracování ojedinělé a odvážné., Přestě takhle se mají dramata dělat. Nemyslím, si ale že by film znamenal nějákou zněmu. Nicméně, je skutečně velkým zážitkem.(4.8.2017)

V mojich očiach je "Nina" tohtoročným najlepším slovenským filmom, ktorý som videl. Prečo? Lebo všetko na mňa pôsobí vierohodne. Nina je uveriteľná, jej rodičia sú uveriteľní, dialógy sú reálne, situácie, ktoré všetci prežívajú sú skutočné. Hoci už dávno nie som dieťaťom, nezabudol som na to, čo deti prežívajú. A nezabudol som na to, že určité momenty a určité slová, ktoré ako dospelí povieme im môžu atakovať celý život. Nechcem to rozoberať, aby som nezachádzal moc do spoilerov. Veľmi veľkým ťahúňom je hudba. Hudba a malé množstvo dialógov. No keď niekto niečo povie, pôsobí to ako veta, ktorú by tie postavy skutočne povedali. A hoci by sme asi chceli všetci, aby naše deti boli ako my, a rozmýšľali ako my, nikdy také nebudú. A preto nebudeme ich schopní pochopiť. Lebo všetci skôr či neskôr na to zabudneme,ako sme sa cítili ako deti. A fakt, že mnohé veci vnímame úplne, ale úplne inak. A tento film nám to podľa mňa fantasticky pripomína. Dospelí v ňom uvidia, že by nemali rúcať sny svojim deťom, lebo nikdy nevieme, aký vplyv to na nich môže mať. A často môže potom dôjsť k nešťastnej tragédii, ktorá môže síce rodičov opäť spojiť, no nikdy už to nevráti to, čo sa stalo. A tento film to ukazuje absolútne brilantne. Neveril som, že sa toto tohto roku stane. Ale máme tu slovenský film, ktorý by som mohol odporúčať všetkým. Lebo každý si z neho niečo odnesie. A každý si z neho podľa mňa odnesie niečo úplne iné. Teším sa, až si "Ninu" pozriem znovu. A hoci viem, že oscarovú nomináciu dostane film "Čiara", osobne by som ju doprial tomuto filmu. Pretože oveľa viac prehovára k bežným ľuďom, ktorí vnímajú problémy, ktoré sú oveľa bežnejšie. Pán Lehotský, ďakujem za tento zážitok. Hodnotenie: A+(23.9.2017)

• Streeper

52. KVIFF - České a Slovenské filmy nikdy nebyli pro mě. Tenhle nebyl výjimkou, i když téma bylo skvělé. Rozvod rodičů z pohledu malé slečny, která tím vším bohužel trpí, tak moc, že se ztratí, aby jim ukázala, že na ní přece záleží nejvíce. Téma skvělé, ale zpracování se mi vůbec nelíbilo. Ve filmu byla spousta zbytečných scén, které bych dala úplně pryč, protože byli zdlouhavé a nudné. Výkon herců ale hodnotím jako velmi pozitivní.(5.7.2017)

(141/2017) / Výborné vykreslenie depresívnej nálady hlavných postáv, maximálne využite hudobného motívu a Robo Roth. Tri hlavné pozitíva Niny. Film sa klasicky nevyhol pár dialógom, ktoré trošku trhali uši a chvíľam kedy príbeh trošku pokrivkával. Taká slovenská klasika. Ale pozitíva jednoducho prevažovali. Ako bonus pre mňa sa natáčalo v Bratislave a tá je pre potrebu stvárnenia pochmúrnej nálady absolútne vhodná ☺. Nadšený som bol zo záveru, ktorý mal silu a nič sa zbytočne nenaťahovalo a nevysvetlovalo ako to býva zvykom. (8/10)(22.9.2017)

Som milo prekvapený, pre mňa zatiaľ slovenský film roka (áno, videl som Únos, Piatu loď, Čiaru, dokonca aj tú sprostú evitovku). Edit: Po zhliadnutí filmu Špina je už pre mňa slovenským filmom roka práve on.Téma filmu pre mňa nebola zaujímavá, ani originálna, skôr to bolo typicky slovenské - my sa vyžívame v depresívnosti. Ale inak mi na snímke nič nevadilo. Citlivo zvolená stopáž, autenticky herci, uveriteľné dialógy. Po dlhšej dobe to nie je nejaký lowcosťák (ako napr. Stanko či Socialistický Zombi Mord), ktorý nemá čo stratiť. Konečne tu máme film, ktorý sa aj berie vážne, nie sú tam prefláknutí herci zo seriálov a dialógy nešuštia papierom. Záver bol dramatický, divák sa dokonca začal o hlavnú hrdinku báť. Na druhú stranu, pozadie vzťahov troch najdôležitejších postáv mohlo byť vysvetlené viac. Plné hodnotenie nedávam, ale inak som veľmi spokojný.(23.9.2017)

• Hamaradža

Nina sa na naturalizmus skôr hrá než by vyznievala reálne, jej improvizované repliky znejú... no, improvizovane a skrz slabých, amatérskych hercov (okrem skvelého Roba Rotha) a vykonštruovaný scenár som mu nezožral ani sekundu. Keby sa film viac venoval zaujímavej postave otca, jeho problému milovať dcéru predstavujúcu výsledok nešťastného vzťahu, mohlo by z toho vypadnúť niečo moc zaujímavé. Takto je to iba ak povrchné a naivné. Čo je škoda lebo ide o veľmi nosnú tému.(21.9.2017)

Mrazivě pravdivý film s výtečnými hereckými výkony včetně představitelky malé Niny. Příběh dítěte smýkaného nenávistí mezi rodiči se zařezává pod kůži. Film má skvělou atmosféru i díky krásné kameře, ale především díky minimalistické hudbě Aleše Březiny v citlivém podání Bennewitzova kvarteta.(13.8.2017)

Film nekomercny,ale reálny.Depresia ostáva po vzhliadnuti.V podstate su vsetci traja nešťastnými,nikto neťaží zo situácie.Na záver nam mohlo byt ponúknuté riešenie .Kamera a hudba a civilne herecké výkony sa mi páčili.zeriavnik a pumparka velmi dobre spolu sadli.(20.9.2017)

Pomalé, pochmúrne, no konečne aktuálne, realistické, uveriteľné. Škoda, že to kazí výkon Petry Fornayovej, u ktorej bolo vidieť, že je neherečka. Inak kvalitná práca, Bibiana Nováková úžasná. Až na niektoré wannabe scény (dlhá jazda v aute v závere filmu s pomalou a opakujúcou sa hudbou) dobrý film európskej kvality. Skvelé, že ho premietali nielen vo Varoch, ale aj v Toronte. Nelyubov od Zjaginceva, ktorý pojednáva o takmer rovnakej téme je úplne inde, na to Lehotský nemá, no i tak sa jedná o dobrú prácu a bude zaujímavé sledovať, s čím ďaľším tento talentovaný režisér príde. 7/10(16.10.2017)

Problém Niny tkvie v jej výraznej nevyváženosti. V príbehu je niekoľko slabých podpriemerných momentov, ktoré sú divácky nezaujímavé. Postavy sú dlho nevýrazné a snáď najväčším problémom je, že ich rozhovory nie sú uveriteľné, sú to len naučené dialógy. Niekedy som mala pocit, že im scenár ukázali tesne pred točením aktuálnej scénky, pretože inak si ich rozpačitosť neviem vysvetliť. Bibiana proste neverí, že je Ninou a to sa vo filme nemôže stať. Občas sa pozeráte na zábery, ktoré chceli vyznieť artovo, ale vyznievajú skôr smiešne. Vzápätí ich však vystriedajú naozaj zaujímavé momenty (húsenica-kukla-motýľ, myšlienka nabratia mesiaca žeriavom a úplným vrcholom je scéna ležiacej Niny a následne záber na žeriav nad ňou). Až posledných dvadsať minút dej naberá na obrátkach, diváka konečne preberá a dokonca aj drží v napätí. Nina pripomína vývoj slovenského filmu za posledné obdobie. Je to jazda po húsenkovej dráhe.(22.9.2017)

Rok 2017 sa v slovenskom filme nesie v znamení príbehov so silnými a kontemplatívnymi témami. Po Piatej lodi a Špine prichádza do tuzemských kín tretí film Nina, ktorý s predchádzajúcimi dvomi spája jednak tabuizovaná a spoločensky nepríjemná téma a tiež fakt, že i tentoraz sa na problematiku pozeráme optikou mladého dievčaťa. -------- Z pomyselného súboja Piata loď – Špina a Nina vychádza práve posledný menovaný film víťazne, no nielen to. Nina sa zaraďuje medzi najlepšie hrané (naratívne) snímky, ktoré sa u nás v poslednom desaťročí natočili. O to viac zamrzí, že práve filmu Juraja Lehotského sa nedostalo tej cti zabojovať o Oscara za najlepší zahraničný film. -------- Hoci Nina opisuje zdanlivo všednú tému toho, ako dieťa vníma rozpad manželstva rodičov, filmári po nej siahajú len veľmi vzácne. Svedčí o tom i skutočnosť, že za posledných päť rokov bolo celosvetovo natočených menej než päť celovečerných filmov, ktoré by sa zaoberali podobnou témou. Tým azda najznámejším je What Maisie Knew s Julianne Moore a Alexanderom Skarsgårdom. -------- Nina je na slovenské pomery výnimočným a ojedinelým počinom, poctivou „filmárčinou“ v najumeleckejšom zmysle slova. Je dôkazom, že i v tuzemských častokrát náročných časových a finančných podmienkach sa dá vytvoriť film, ktorý sa svojimi kvalitami môže rovnať produkcii z filmárskych rozvinutejších krajín ako sú susedné Rakúsko a Maďarsko. -------- Režisér a spoluautor scenára Juraj Lehotský sa pri svojom len druhom celovečernom hranom filme obklopil správnymi ľuďmi ochotnými zdieľať jeho víziu a preto je od počiatku filmu až do jeho konca zreteľné, že vedel, čo a ako chce natočiť. Mal šťastnú ruku pri výbere hlavnej predstaviteľky (Bibiana Nováková), ako aj predstaviteľov rodičov, medzi ktorými vyniká nenapodobniteľný Robert Roth. -------- Lehotského film prináša na plátno mimoriadne silné sugestívne spracovanie ťažkej témy podtrhnuté jedinečnou atmosférou bratislavského sídliska predstaveného v temných farbách, ktoré viac ako depresiu vyvoláva v divákoch rôzne protichodné emócie. Zasadením deja do známeho prostredia film dáva na zreteľ, že príbehy ako vidíme na plátne sa odohrávajú častejšie, než sme si možno ochotní sami priznať. -------- Nina však nie je jednoduchým filmom. Vyžaduje citlivého, empatického až priam erudovaného a pozorného diváka, ktorému nerobí problém čítať z detailov a polodetailov a dešifrovať znaky ukryté v tvárach postáv a v prostredí, v ktorom tieto postavy existujú. Nie je náhodou, že veľká časť filmu sa odohráva v zamračenom počasí alebo v tme, prípadne je tak post-produkčne dotvorená. -------- Výborný dojem z celovečerného filmu umocňuje hudba Juraja Březinu, ktorá je snáď tým najlepším, čo sa na našom území v oblasti filmovej hudby za dlhé obdobie urodilo. Je nezámernou reminiscenciou hudby Mihályho Viga z Tarrovho Turínskeho koňa, rovnako evokuje bezútešnosť a beznádej, ktorú v tomto prípade pociťuje i mladé dievča uväznené medzi rozhádanými rodičmi. -------- Filmu k úplnej dokonalosti chýba o niečo istejší scenár s menej kostrbatými dialógmi, ktoré niekedy vyvolávajú dojem nadbytočnosti. Miestami rušivo a neprehľadne pôsobia aj zábery natočené bez steadicamu, čo sú však skôr len drobné technické chyby. V tom najdôležitejšom – vo výpovedi, film obstál, čo potvrdil aj mimoriadne silný záver. -------- Nina nie je sériovým výrobkom v slovenskej kinematografii, na ktorý si už po roku nikto nespomenie. Nie je to ťažký artový titul so zábermi bez strihu. Nina má predpoklady na to, aby sa zaradila medzi najlepšie tuzemské počiny poslednej dekády. Ako vždy však i teraz definitívny verdikt Lehotskému filmu vystavia diváci. -------- Hodnotenie: 80%(24.9.2017)

Veľmi jednoduché, nebolo tam zbytočne veľa otvorených tém. Veľmi dobrá kamera.(22.9.2017)