Dospělý Štěpán Šafránek už ztratil mnohé ze svého mladistvého elánu. Už nerecituje dívkám básničky a jeho vzdor vůči nejrůznějším nepořádkům má příchuť hořké ironie. Když Kendy natáčí v nemocnici reportáž, sestříhá Štěpánovy odpovědi tak, že vyzní jako výsměch velmi ctižádostivému řediteli nemocnice. Samozřejmě se to neobejde bez následků. Štěpán je vyhozen z práce a vrací se do rodného Hradiště. Zatímco jeho přátelé, známí a bývalí spolužáci se úspěšně zabydlují ve světě podnikatelských aktivit, on jen s obtížemi hledá vhodné zaměstnání. Setkání s jeho bývalými láskami mu přináší řadu zklamání, jeho jedinou útěchou je sympatická lékárnice Ute. Poprvé ji potkal na slavnosti místního Sokola, kde asistoval jako lékař, podruhé v lékárně, kam přišel pro léky mamince. Odměřená žena si ho však nepouští příliš k tělu. Jeden z bývalých spolužáků mu sice dohodí skvěle placené místo na soukromé klinice, kde se léčí bohatí pacienti se sexuálními poruchami, Štěpánovi se však taková práce nelíbí a brzy odejde. Jediné peníze, které vydělá, jsou za nápady, kterými zásobuje reklamní agenturu svého bývalého soka v lásce, Emila Nádeníčka. Nakonec se zdá, že i on konečně najde, co hledá. (TV Nova)

Blenny

Poetika básníku se sice vytratila bůhví kam, ale jako pohled na porevoluční dobu mě to bavilo. Molho to být daleko horší. Což nám pan Klein dokázal dalším dílem. ()

brzozin

Jen daší slátanina snažící se vytunelovat kapitál z dříve populární série v podmínkách divokého kapitalismu 90. let. Dopadlo to stejně směšně a tragicky jako se sérií Slunce, seno... Všichni jsou tu děsně podnikaví, každý rozjíždí ten svůj bussines a brzy budeme zemí milionářů. Lidi mají ještě peníze na kokotiny typu čistič bot, erotická klinika nebo esoterik s virgulí. A hlavně ten správný budovatelský elán. A především, kdo umí anglicky, je king. Jinak s původními básníky to nemá absolutně nic společného. ()

smatana.sk odpad!

Musel som si overovať, či tento diel má na svedomí ten istý scenárista, ako výborné tri predchádzajúce diely. Áno, má. V dieloch vytvorených do roku 1989 sa k politike vyjadrovať mohol iba v narážkach, a fungovalo to. Tu sa pustil do sféry "spoločenskej kritiky" a vznikla paradoxná vec. Film chcel vysmievať povrchnosť rýchlokvaseného kapitalizmu na československý spôsob, ale sám sa stal najhorším príkladom produktov tohto obdobia. Motívy sú prvoplánové, hlášky mizerné, a aj na hercoch vidieť, že to pochopili veľmi rýchlo a hrajú ako z povinnosti. Hlavnému hrdinovi som zo srdca prial osobný krach, vstup do znovuobnovenej KSČM a kariéru autora frustrovaných retrobolševických hesiel. ()

ostravak30

Říká se, v nejlepším se má přestat. D. Klein se této zásady nedržel, bohužel. Básnící ztratil úplně všechno ze svého kouzla. Humor, vtip a hudbu. Už ani básničky své nové lásce Štěpán nevykládá. Jakoby se básnící probudili z těžkého deliria. Z laskavého humoru, podmanivé romantiky a zábavných postav s humornými hláškami zůstaly trosky, které buď živoří nebo sosají stát či obyčejné lidi bez špetky zábavnosti, co má být humorné je spíše smutné a romantiku nahradil sex. Štěpán potkává své lásky, z jejich něžnosti se vyklubaly příšery, které jsou zklamané, zhrzené a po milých holkách nezůstalo nic. Zobrazit porevoluční dění očima lékaře a příležitostného básníka sice nebyl zase tak špatný nápad, hlavně z dnešního pohledu, ale Básníci tím silně utrpěli, otřásli se v základech a po řádění filmového štábu nezůstal kámen na kameni. Ani kvalitní hudba. ()

fifox

S tímhle filmem mám docela hodně problémů. Štěpán Šafránek, jindy inteligentní, vtipný, dobromyslný a snad i ve správné míře naivní, se v tomhle díle chová cynicky a odevzdaně. Jeho postava ztratila šarm a nadhled. Celou dobu se jenom utápí ve vlastní neschopnosti naskočit na ujíždějící vlak. Jasně, kdybych ztratil holku jako je Píšťalka, tak si to jdu rovnou hodit, ale nepřijde mi, že by o ní nějak zvlášť stál. Naopak na sebe jen vrčej a ona mu ani neřekne, že s nim má dítě. Tohle si ani jeden z nich nezasloužil. No, v tomhle díle už možná jo. Proto není divu, že Šafránek nakonec skončí s extrémně nesympatickou Ute, která se prostě s žádnou z jeho předchozích lásek nemůže rovnat... A co měla znamenat ta scéna s Jeskyňkou? Nejdřív ho regulérně balí, aby vzápětí cukla a doslova utekla. Fakt jenom kvůli tý umolousaný ruce od kečupu? Is that all it takes to lose someone? Hmm... Pořád tu je pár kvalitních hlášek o životě a vyrovnávání se s jeho těžkostma, ale fakt, že většinu dialogů zabíraj celkem přihloupý vtipy a pak taky idealistický řeči o tom, jak se v tomhle neokapitalismu válej peníze na chodníku a stačí je jenom sebrat, z tohohle filmu dělaj předevšim zastaralej relikt. Bylo by to v pořádku, kdyby tady fungoval alespoň nějakej nadčasovej motiv, třeba právě dobývání nějaký afrodity, ale s Terezou Brodskou to prostě nevytáhneš, zvlášť ne po Evě Vejmělkový. ()

Hawaj

Dalo se to přežít, ale jako u všech ostatních tvůrců nově nabytá svoboda hodnotnejm filmům nepřála. ()

tatopulos odpad!

Asi nejhloupější díl Básníků. Ten neuvěřitelný konec, kde se Štěpán objímá s lidmi, naznačuje obsah a smysl filmu. Je to kouzelné, jestliže režisér umí své dílko takhle ve zkratce na konci označit. Když hledám lepší filmy popisující divokou privatizaci a zblbnutí z peněz a z podnikání v devadesátkách, zařadil bych tam Gangster Ka, Příběh kmotra nebo Sametové vrahy. (Ještěže talentovaná dvojice Klein-Pecháček stihla natočit Vážení přátelé, ano ! a Dobří holubi se vracejí.) Vážení přátelé ano s kolotočářem Zedníčkem v několika epizodách řeknou o přicházejících devadesátých letech víc než tito končící básníci. Přiznám se, že na poslední díl, kde se čeká na zázrak jsem neměl odvahu. Zázraku, že by Básníci byli tak kvalitní a vtipní jako v osmdesátkách bych se zřejmě nedočkal. ()

RigorMortis

Konec básníků v Čechách a koniec humoru v básnickej ságe. Postavy pôsobia unavene a strhane, Štěpána (znova) opustila žena, Kendy vyzerá ako mafián z výpredaja a Štěpánova priateľka doteraz najmenej sympaticky z celej ságy. Celý film melie z posledného, prostredie sa mení a režisér sa neúspešne snaží zachytiť spoločenské zmeny. Básnici mali skončiť tretím dielom, toto pokračovanie je úplne zbytočné. Ani tie básne už nie sú, čo bývali. ()

Pitryx

Také dobré pokračování, ale už to nějak ztrácí na síle. Možná to tak mělo být, aby si někdo nemyslel, že revoluce to až tak změnila. I přesto, že se mi to zdá slabší než předchozí snímky, strhnu jen dvacítku z šedesáti ,ale možná je to jen přítomností Terezy Brodské, která mi tu lezla na nervy. ()

Z0MBi

"Prosím vás, mladý muži, kdepak je tady záchod?" "Pořád tam co dřív, babičko, akorát se to teď jmenuje dabljů sí." "Aha, tak to se asi počůrám". ()

baxz

Tento film se mi hodnotí špatně. Na jedné straně jsou to nepovedení básníci s krajně nesympatickou Ute v podání špatně hrající T.Brodské. A na druhé straně i když to vypadá dost nadneseně, tak celkem reálně vykreslena doba pseudokapitalismu v Čechách na začátku 90 let, podnikat v blbostech co tu nebyly, hraní na pracháče v ojetých autech z NSR, všechno co šlo překládat do angličtiny, sokolský boom, samozřejmě nemůže chybět bordel, který tehdy užíval ve společnosti až kultovní postavení, stejně jako plastiky prsou a tv reklamy. Když vidím tento film dnes, nacházím tam těch reálných absurdit počátku 90 let opravdu hodně a za ně dávám 3. ()

honzic

Hodně slabý díl básníků, asi nejhorší z celé pentalogie, zamrzí i reklamy a hlavně nevýrazný scénář i herecké výkony. Hodnocení: 45 % ()

Luswani

Nejslabší díl Básníků, to je jasné, ale to neznamená, že by byl špatný. Laťka byla předchozími díly nastavena skutečně vysoko, takže se dalo čekat, že tohle nebude úplně ono. Ale i přesto si tento film zachoval alespoň malý kousek kouzla původní trilogie. 65% ()