Papírový dům (Netflix verze)

• Španělsko La casa de papel (Netflix version) (více)
Akční / Krimi / Thriller / Mysteriózní
Španělsko, (2017–2021), 38 h 55 min (Minutáž: 41–76 min)

Tvůrci:

Álex Pina

Álvaro Morte, Úrsula Corberó, Alba Flores, Itziar Ituño, Jaime Lorente, Miguel Herrán, Darko Peric, Paco Tous, Esther Acebo, Pedro Alonso, María Pedraza (více)

Série(5) / Epizody(48)

JihadJoe

Po prvních dvou sériích to bylo u mne za pět hvězd. Po dokoukání seriálu jdou dvě hvězdy dolů. Seriálu musím uznat stálou akci, napětí přitažlivost. A hlavně fandím evropským (a zvláště pak španělským) seriálům a filmové tvorbě. Je zde však spousta věcí, co Domečku podtrhává nohy. 1) Policie a armáda. Ti skuteční strážci zákona a pořádku při sledování tohoto buď pláčou nebo se smějí. Absolutně nedůstojná role, kdy policie a armáda je degradovaná na úroveň totálních imbecilů, které asi rekrutují v diagnostických ústavech. Infantilní postupy, kdy i malé dítě musí vidět, že takhle se to u policie v reálu fakt nedělá. Často mi u toho bylo trapně. 2) Zvrácené hodnoty - v sérii vlastně fandíme zlodějům, kteří kradou úspory a státní rezervy prostým občanům. Lidem tečou slzy, když zemře lupič, ale když zemře voják nebo rukojmí, tak je to v pořádku. 3) Nefungující emoce - moc se tlačí na pilu. Zpomalovačky, podkreslení hudbou, cucačky, mrdačky v trezorech, flashbacky, západy slunce...je tu úplně vše. Méně je někdy více. 4) Postavy - tak půl na na půl. Buď úplně skvělé - Berlín, Palermo, Siera, Nairobi, Marseille...nebo totálně odporné a protivné-Tokyo, Denver, Rio, Stockholm. Tvůrci se nebojí sejmout pár hlavních postav. Za to palec nahoru. S tím ale přichází nuda a kýč v podobě jistoty, že následují díl dva budete sledovat, jak ostatní pláčou a dojímají se nad ztrátou spolupachatele/spolupachatelky. Takže tyhle díly můžete klidně přeskočit, protože se tam hovno stane. ()

Franki69

Hodnotíme po prvních dvou sezónách. A hned napíšu, že třetí je mi úplně lhostejná a dál koukat nebudu. Budu si pamatovat, jak se mi první díly opravdu líbily. Jak jsem si říkal že zvěsti o tom, jak je tenhle lupičskej seriál s neokoukanými tvářemi skvělej opravdu nelhaly. Jenže pak, od cca druhé poloviny první sezóny začalo vyplouvat na povrch, že španělé, jako asi všechny národy jižně od našich končin, prostě musí mít v příběhu Osudovou Lásku, při které zamilovaní pro druhého zemřou, aby se předtím nechali třeba rozstřílet, proškrábali se zdí holýma rukama a skočili do plamenů..prostě trpí svým citem tak sebedestruktivně, že kašlou na nějaký roky vymýšlený a do posledních podrobností cizelovaný plán geniální loupeže a snaží se, jak to jen jde, aby ten plán narušovali a kašlali na dohodnutá pravidla. A hlavně si o své lásce musí neustále povídat. A jak těch párů při přepadení madridské Královské tiskárny cenin přibývalo, přibývalo také otravných a citově vypjatých dialogů, kterým jejich osudovost a vášeň museli scénáristé Esmeraldy jen otráveně závidět. Zkrátka, první loupež profesorovy bandy je roztažená na 22 dílů a přitom by polovina fakt stačila. To co se děje v těch posledních cca 5-ti dílech (tj. v závěru 2.sezóny, kdy loupež v Madridu končí) už s napětím a chytrostí prvních dílů La Casa de Papel nemělo společného vůbec nic. Zblbnul totiž i profesor a bylo jen smutné sledovat, jak příběh všech postav zůstal v závěru ignorovaný, nedokončený a jak celkově najednou a rychle tvůrci odbyli očekávané velké finále. Z nejvíc WTF momentů vyzdvihuju naprostou neschopnost španělských jednotek URNA, jakože těch borců nejlepších z nejlepších něco trefit. A to ani když jich cca padesát samopalem a dávkami střílí po osamělé postavě, jedoucí od nich několik metrů na motorce. Ostatně ani gangsteři nejsou zrovna zbraňoví odborníci. V bance, kterou přepadli, mají jen tolik munice, kolik si jí přivezli. Pár bedýnek. Včetně jednoho těžkého kulometu s bedýnkou nábojových pásů. A přesto jen tak vystřílí nesmyslné desítky nábojů jen tak, třeba do zdi. A další wtf. Člověk, který je v gangu jediným, kdo má spojení s vnějším světem a vyjednává s policií, prostě má být pro své spoluzloděje „očima“ a „ušima“, zatímco jeho kolegové se s rukojmími izolovali od světa jezdí na randíčka a o dění loupeže, kterou sám vymyslel a naplánoval se dlouhé hodiny nezajímá. Anebo..gang, který drží ty zajatce je prostě nehlídá! Jeho členové se místo toho obvykle někde muchlují, jdou si po krku nebo si po šedesáté plamenně znovu vyznávají lásku. Takže…abych to shrnul. Začalo to dobře, divně se to zvrtlo a zůstala v podstatě pachuť. Nedoporučuju a abych odradil od sledování, dávám 35%. ()

Petrmachovec

Aneb, když se každou sezónou zhoršuje kvalita... Logika či dokonce promyšlenost mizí každým dílem, postavy nesnášíte a ty které jste si možná oblíbili buď zemřou moc brzy nebo, v horším případě, se neustále vrací ve flashbacích či nikdy nezemřou, jelikož autoři se asi bojí naštvat fanoušky.... Finále hloupé. Hloupá španělská telenovela.... jak by řekl jedem můj kamarád... je to mrdka z krtka. ()

HanzoBureshi

Počkal jsem si až vyjde poslední pátá série, abych se do toho mohl ponořit naplno od začátku do konce. První dvě řady jsou opravdu o dokonalé loupeži, která se vydaří i když má pár much. Poté přijde velký zlom, ve kterém se seriál změní v akční bombu, která se nemusí líbit každému. Ten seriál má svých několik much, ale přesto jsem se bavil celou dobu. Všechny postavy byly v něčem zajímavé a hlavně ty profesorovy naplánované loupeže byly super. I konec se velice povedl a to se u takových seriálů poslední dobou moc nedaří. Dávám 75%. ()

littleplayer

Za čo má toto 88 % ??? Veď je to ako pozerať ďalšiu španielsku telenovelu ! Podľa popisu som mal pozerať seriál o lúpeži, no tá išla bokom niekde v tretej časti prvej série. Hlavný hrdinovia sa predbiehajú v tom, kto spraví väčšiu blbosť. Ten ľúbi tú, tamtá zase jeho... Nenechajte sa pomýliť o lúpež v tomto seriálu nejde. Druhú sériu dopozerám len kvôli partnerke a ďalej, ani za peniaze. ()

ReactLotus

GENIALITA - POFESOR A JEHO PLÁNOVANIE/PREMÝŠĽANIE, ODPOR - ZLODEJI VERZUS SPOLOČNOSŤ, LÁSKA A PRIATEĽSTVO - VZŤAHY MEDZI POSTAVAMI, ODVAHA - OBETA PRE VYŠŠÍ CIEĽ AJ NAPRIEK JEDINÉMU KONCU, ODHODLANIE - POKUS O NEMOŽNÉ, VERNOSŤ - RODINA A PRIATELIA SÚ JEDINÁ VEC, NA KTOBEJ V ŽIVOTE REÁLNE ZÁLEŽÍ A PRETO TÝCHTO ĽUDÍ NESMIEME SKLAMAŤ V PRVOM RADE, NÁDEJ - BEZ VIERY NEDOKÁŽEME NIČ A SNAHA - AJ PRI JASNEJ PREHRE TREBA BOJOVAŤ O TO, NA ČOM NAM ZÁLEŽÍ A NEVZDAŤ SA.   TIETO MYŠLIENKY SÚ SKUTOČNÝM ODKAZOM TVORCOV ZAOBALENÝ V NIEKOĽKÝCH POMERNE GENIÁLNE PREVEDENÝCH LÚPEŽIACH. SERIÁL JE DOKONALÝ V TOM, AKO PLÁNUJE DO BUDÚCNOSTI. PODOBNE AKO MCU. SÍCE SA TO MCU DARÍ LEPŠIE, LCDP VYNIKÁ SVOJOU SNAHOU UKÁZAŤ SKVELÉ MYŠLIENKY V SVETE, KTORY V MNOHÝCH OHĽADOCH NEMÁ NA VLASTNE AJ ŠŤASTNÝ SVET MCU... EMOTÍVNY PRÍBEH O ĽUĎOCH S ROZDIELNOU OSOBNOSŤOU A PROBLÉMAMI, KTORÍ TÚŽIA PO LEPŠOM SVETE. UŽASNÁ HUDBA (BELLA CIAO, MY LIFE IS GOING ON,...), EFEKTY (AŽ NA 1 VÝNIMKU ), KAMERA, HERECKÉ VÝKONY (KAŽDÝ 1 HEREC, AJ TEN NEVÝZNAMNÝ VEDEL "PREDAŤ" SVOJU ROLU,), SCÉNAR ( BOHUŽIAĽ NIEKEDY STRÁCA SERIÁL SVOJU PODSTATU TÝM, ŽE SA SNAŽÍ BYŤ NIEČÍM, ČÍM ALE NIE JE ), KULISY A VLASTNE ASI CELKOVO LCDP VO VÄČŠINE VYNIKÁ. KAŽDÝ 1 CHARAKTER PRE DIVÁKA NIEČO ZNAMENÁ A NÁROČNÉ/DILEMATICKÉ ROZHODNUTIA POSTÁV SÚ URČITE NÁROČNÉ AJ PRE DIVÁKA A KAŽDÝ NÁSLEDOK, ČI UŽ DOBRÝ ALEBO ZLÝ ZANECHÁ NIEČO AJ V DIVÁKOVI. POSLEDNÁ SÉRIA NÁM PRIPOMÍNA ZAČIATKY PRÍBEHU A UKAZUJE, ŽE TVORCOVIA VEDIA AKO ZAKONČIŤ PRÍBEH. ÁNO, MOHLO TO SKONČIŤ INAK, ALE TENTO KONIEC BOL MINIMÁLNE PRE MŇA ÚŽASNÝ.   8,87/18 MYSLÍM, ŽE TERAZ MÔŽEM POVEDAŤ, ŽE TOTO JE NAJLEPŠÍ SERIÁL NETFLIXU. ASI NEZABAVÍ KAŽDÉHO, KEĎŽE KONCEPT, KTORÝ SERIÁLU IDE NAJLEPŠIE, JE PRÁVE TEN, KTORÝ SA DOSŤ OPAKUJE...   "AFTER ALL, WHAT'S MORE HUMAN THAN THE FIGHT FOR SURVIVAL?" ()

jopal

prvy diel ma dost navnadil, este aj druhy usiel a potom sa uz striedali nezmysly s lepsimi scenami,  kde som si pri kazdej dalsej epizode hovoril, ze toto je uz posledna co zvladnem pozerat, az to vyvrcholilo grcanicou na konci 2. serie, pri ktorej som si povedal stacilo! ()

Nallymo

Jeden z najpreceňovanejších seriálov čo som videl. Tvári sa to ťažko inteligentne a pri tom to je tak hlúpe. Toľko blbostí v jednom seriály som snáď ešte ani nevidel. A ten koniec, tak to bola čerešňa. ()

Modular

Budoucí kultovní klasika. Každý aspoň trochu moderní popkulturou políbený zná ikonický červený oblek, masku a protifašistickou píseň Bella Ciao. Vtipné ale je, že většina onen seriál neviděla. Což je ale velká chyba. Jeho první část (přinejmenším) je nádherným příkladem moderního dramatu bez strachu z politické korektnosti. Postavy jsou atraktivní? Tak spolu spí, klidně i na kameře. A proč ne, že? Tak jako tak jsou všechny postavy do puntíku promyšlené a i když vás budou některé strašně štvát (Tokio, kupříkladu), tak vás neomrzí a budete chtít vědět, jak to s nimi skončí. První dvě série nádherně vyobrazují hon kočky na myš, přičemž myš je vždycky o 2 kroky napřed. Tajemný profesor je génius a na konci každého dílu jenom odfrknete: "Ten filuta to zase dokázal." A toho pocitu se prostě nenabažíte. Poslední tři série jsou na tom ale hůř, jak kvůli délce, která se někdy zdá až přehnané natahovaná, tak i kvůli většímu zásahu Netflixu, který na posledních sériích oproti těm původním intenzivně pracoval. I přes to se jedná o jedinečný filmový zážitek, který si nesmíte nechat ujít. Grandiózní herecké výkony, krásný scénář, perfektní soundtrack a na konci i pocit zdářného konce. Doporučil bych všem fanouškům akčního žánru a popkultury. ()

nasqyy

Jeden z nejlepších seriálů svého druhu. Dokonalá souhra hereckých výkonů s propracovaným scénářem a příběhem. Vše na sebe logicky navazuje a snímek tedy splňuje několik prvků skvělého seriálu. Zejména si zaslouží vyzdvihnout propojení akčního, dramatického, romantického a „logického" žánru, což je jedním z hlavních aspektů. Herecké výkony jsou u všech herců skvělé. Kamera a záběry jsou čisté a rozhodně se u seriálu nudit nebudete. ()

Ovecka_Saki

První loupež byla skvělá! A u toho měli tvůrci zůstat. Druhá loupež zbytečná. Postavy akorát začnou víc srát.  Celý seriál by se dokázal obejít bez té pizdy Tokyo, nejhorší postava celého seriálu. Nejlepší postavy: Berlín a Nairobi. Moje rada: až budete chtít vykrást banku, radši si utvořte partu ze samých asexuálů, jinak se to zkurví vždycky. ()

jackalsc

Tak jako spousta ostatních zde, hodnotím seriál po dvou sériích. Příjde mi to takto skvěle uzavřené a myslím, že to autoři tak původně chtěli. Seriál má skvěle konstruovaný originální příběh a v první sérii je každá epizoda totální odpal. Chytla mě už hned první epizoda, kde chválím jak udělali rychlou a stručnou 10 minutovou introdukci. Seriál má skvělý building charakterů a hlavně v celé partě jsou opravdu různorodé nátury, které tomu dodávají patřičnou štávu. Pedro Alonso se mi líbíl asi nejvíce,  psychouš s řádem, ze kterého jde fakt strach. Díky tomu, že byl v druhé sérii na nějakou dobu odstaven, něco tomu trochu chybělo. Jak se ale poté znovu chytil otěží, tak to zas jelo jak dříve. Podle mě klíčový charakter. Kde vidím trochu nedostatku, bylo v průběhu akce. Uniformy a obleky byly skvělé, ale v průběhu přestřelek byl trochu vidět trochu low-budget styl různých efektů. Nicméně je nutné brát v potaz, že tehdy to byla tvorba čistě pro španělskou televizi Antenna 3 a tehdy ještě nevěděli, jaký gem, kterým se bude bavit celý svět (a naprosto oprávněně) oni natočili. Netflix se svým budgetem přišel až později. Jsem rád, že Netflix toto dílko doslova "vyhrabal" tehdy už z popela a dovolil mu dosáhnout popularity jakou už má dnes. Naprosto si to svou originalitou, příběhem a character-buildingem zaslouží. ()

Mikec007

Mis cojones!! Que puta madre de serie!!! Kdo na to nekoukal v originale nebo nemluvi spanelsky, tak asi mymu zacatku neporozumi, ale… Prvni dve rady (prvni loupez) mi prisla zdlouhava, mohla mit o x dilu min, casto to byla nuda. Treti a ctvrta rada tu nudu jeste zasadne prohloubila. Ale pata rada… A la mierda, ta aniz bych to uz vlastne cekal, ta tomu dala totalni korunu. Abych pravdu rekl, tak po treti rade jsem se na to koukal uz jenom ze zvedavosti - jak se sakra muzou dostat z toho ven. Posledni rada je jen vic nez top!! Jako uznavam, ze jsem se na to dival v dobe, kdy to uz cely bylo venku, koukat na to v dobe kdy ne, tak bych to asi nedokoukal… Dal jsem se pred casem na spanelskou kinematografii a totalne bavilo, jak to bylo proste jiny nez cokoli co znam. Tady mi misty (predevsim v prestrelkach) prislo, ze to je tupej Rambo, sra**a hollywoodu. A to vyznamne zhorsilo muj pohled na celej serial. Ale furt me tam drzelo to napeti z Profesorovo planu. A jsem rad, ze nepustilo. Mazec, jednim slovem mazec a navzdy zustane! ()

Kozlowski8

Celý seriál bych rozdělil na dvě části, které se liší jednak příběhem, ale hlavně formou zpracování. První dvě série z tiskárny cenin jsou absolutně skvělé - vystavěním příběhu a postav, originalitou, vše do sebe krásně zapadá, má to spád, napětí, nezapomenutelnou atmosféru - naprostá pecka. Od třetí série (Národní banka) to ale přeskočilo do módu béčkového akčňáku s mnoha dějovými berličkami, nádstavbami, přepálenými scénami, lacinými - rádoby cool - prvky (rocková hudba, zpomalené záběry, vývoj postav, prvky LGBT...), chybí tomu nápad, tempo příběhu je přerušováno mnoha flashbacky, které jsou často zbytečné (vedle těch, které mají své dovysvětlující opodstatnění). Přesto všechno je to ale stále velice solidní a chytlavá podívaná a dobrá zábava. ()

Harakiri13

♫♫ È questo il fiore del partigiano o bella, ciao! bella, ciao! bella, ciao, ciao, ciao! È questo il fiore del partigiano. morto per la libertà! ♫♫ 10/10 ()

Ariella

První sérii jsem shlédla během 4 dnů a druhou během jedné soboty! Naprosto našláplý děj, rozmanité postavy a téměř žádná klišé. Rozuzlení a konec úžasný. Nálada, napětí, romantika a přestože se seriál je o loupeži, fyzické násilí je celkem podružné. Herecky na vysoké úrovni. ()

Dahmer zavraždil Bridgertonovi

Dahmer zavraždil Bridgertonovi