Skutečný nevyjasněný případ z poloviny padesátých let minulého století inspiroval o necelých dvacet let později filmaře k natočení kriminálního příběhu Případ mrtvého muže. V krátké době po sobě proniknou na území Československa s pomocí balónů dva agenti z Rakouska. První z nich zastřelí svou českou spojku, řidiče nákladního auta. Kriminalisté posléze objeví v opuštěné balónové gondole láhev s otisky bývalého číšníka Voráče, který před rokem emigroval. Voráč je skutečně dopaden na území Čech. Ukáže se však, že se sem dostal ve druhém balónu a že tedy není vrahem. Kriminalisté mezitím pátrají po totožnosti neznámého hluchoněmého muže, zadrženého poblíž polských hranic. Dotyčný písemně vypověděl, že se jmenuje Karel Neumann, pochází z Radhoště a z dosavadního života si pamatuje jen nejasné útržky. Major Sojka, jenž oba případy vyšetřuje, má podezření, že Neumann své postižení jen předstírá a že on je vrahem z první balónové gondoly. Jedna věc je však něco předpokládat – a druhá to nezvratně prokázat… (Česká televize)

topi

Špionážní drama ve společnosti hodných pánů z STB. Moc věrohodné to nebylo, ale jako napínavý příběh to zapůsobilo. Navíc výborná hudba Svatopluka Havelky a překrásná Karla Chadimová. ()

Maq

Byl - a dosud je - to mimořádně zajímavý případ. Film byl nepochybně z pozadí režírován Státní bezpečností, protože případ tehdy vůbec nebyl uzavřený a podezřelý neznámý stále v Česku žil, dokonce na svobodě. Mnohé detaily sedí, nesedí závěr. Ten muž se nikdy nepodřekl, jeho minulost zůstala zcela nejasná; nikdy ale také nebyl nachytán při něčem, co by jeho divné jednání vysvětlilo. StB si s ním nevěděla rady, byl trvale pod dohledem až do své smrti v r. 1981. --- Osobně se kloním k domněnce, že měl minulost, kterou nemohl nikomu a nikde přiznat, ale nebyl žádný špión a nechtěl nic víc, než přežít. (Benderovec snad nebyl, protože uměl řadu jazyků, mj. rusky, ale neuměl ukrajinsky. ... I když, co když právě proto neznalost ukrajinštiny předstíral?) Zajímavý chlapík! ()

Hennes

Přesto že je snímek normalizačně jednostranný a je zcela jasné kdo je padouch. Že si s ním státní bezpečnost poradí a i na západě máme své vlastence, to všechno musíme pominout vzhledem k roku vzniku a pak je to pohodová kriminálka na nedělní po obědě. ()

zette

Velmi dobry namet, prumerne zpracovani a misty deravy scenar. V konkurenci ceskoslovenskych spionaznich filmu z 60. - 70. let ma tezke obstat. ()

sator

Když odstraníme politický nános tak to není tak úplně špatné. Jen si nejsem jistý že bych kdy slyšel o tom že by špioni používali pro přepravu balony..Vašek je skvělý. Příběh je na podkladu skutečného příběhu Karla Nováka. Objevil se z neznáma a státní bezpečnost se nikdy nesmířila s tím že není špionem, ač mu není schopna cokoliv prokázat Třicet let mu znepříjemňovala život a kriminalizovala jej.V dokumentu "Neznámý č.44" se můžete dozvědět více. Scéna, kdy málem dojde k přejetí hlavní postavy - Karla Neumanna (Július Vašek), nákladním autem, si vyžádala smrt kaskadéra Jiřího Plachého. Řidič nákladaku v  začátku filmu je filmový historik-Pavel Jiras. ()

Mylouch

Jedna z vln normalizační zábavní produkce. Další počin z doby, kdy produkce zavedeného filmařského týmu pro kriminální velkovýrobu rychle přerostla v rutinní obživu a nedosahuje úrovně Tajemství zlatého Buddhy z předchozího roku, i když poctivý technický základ si udržuje. Režijní nedotaženosti jen podporují schematickou strnulost scénáře. Publicisticky dokumentární zpracování případu tajemného muže z let cca 2005 pro mě ovšem bylo fascinujícím příběhem. ()

otík

Spíše podprůměrná kriminálka s hodně dobrým Júliem Vaškem a přijatelným Moučkou. Není to kdoví jak zábavné, ale jsou i horší kriminálky. ()

HonzaBez

Tak tahle rádoby detektivka či spíše špionážní agitka mě vážně nebavila. Docela by mě zajímalo, jak to bylo doopravdy, protože to filmové ztvárnění (postavené na dosti slaboduchém scénáři) mi přišlo hodně nevěrohodné. ()

farmnf

Ach tolik, tolik filmů jsem viděl o práci CIA a FBI. Jenže SNB v roce 1955 na tom byla lepčí. Balon letí, sundáme ho kulometem. Býk očuchává plášť, získáme čas. Vše je 2x, i balon. Tedy úklady imperialistů proti naší policii. Voni ví, že Moučka je génius. ()

Svata

Film sice dle rádoby skutečné události, ale v diktátu STB. Bohužel se odklonil hodně od skutečného příběhu, vzhledem k roku natáčení to ale bylo zcela normální. ()

KarKulA

Oprostíme -li se od té ideologie, je to vcelku povedená detektivka se špionážní zápletkou. I když na druhou stranu si říkám, je to skutečně tak ideologické jak tu v některých komentářích zaznívá? Film jen věrně odráží tehdejší podobu bipolárního světa, kde soudruzi za každým keřem viděli narušitele ze západu a na západě zase bojovali se zákeřnými ruskými špióny - prostě tak to tehdá fungovalo. K mému překvapení ale postava bývalého banderovského důstojníka, tou dobou západního špióna, není ve své podstatě vykreslena vysloveně negativně a divák s ní tak nějak i sympatizuje, a žádná velká zášť není cítit ani ze samotných vyšetřovatelů, kteří tady vlastně dělají jenom svojí práci - i když nakonec je samozřejmě zlo po zásluze potrestáno. Je škoda že příběh nejde více do hloubky a nevěnuje se detailněji některým dalším postavám, protože výsledek mohl být mnohem lepší a nadčasovější. Pro mě lepší 3* a něco, na co se vždycky ráda podívám. ()

Braddy

Celkově mě film nijak nezaujal, herecké výkony velmi průměrné, hlavní vyšetřovatel v podání Jaroslava Moučky má do Kalašů a Tůmů hodně daleko. Chudák Vladyka, ta příroda se na něm fakt vyřádila. Tak ošklivý dítě se hned tak nevidí:-)) ()

brooklyn73

Dustojnik Banderova stabu v roli zapadniho agenta poslaneho v balonu na uzemi Ceskoslovenska s neznamym ukolem.Agent vsak uz ma dost dobrodruzneho zivota a patnacti let neustaleho plneni a poslouchani rozkazu (pribeh se datuje do roku 1955), zabiji svou spojku a pokousi se prejit do Polska.Na hranicich je vsak zadrzen prislusniky lidove demokraticke armady jejichz ostrizimu zraku proste nemohl uniknout. Po zatceni predstira hluchonemost coz se mu dari a svym zpusobem se dostane mimo organizaci , ktere chtel uniknout.Ozeni se a zmeni si jmeno, zoufali policiste uz nevedi co a jak , tak mu nastrazi past do ktere se clovek jenz prezil Osvetim chyti a v zaveru filmu, radeji voli smrt svou vlastni rukou.Za zminku stoji ucnikovani meho oblibence Bohumila Smidy a samozrejme jeste ne dvacetileteho Miroslava Vladyky. ()