Nedoučená šestnáctiletá kadeřnice Jitka uteče z domova mládeže a vrátí se k partě chuligánů, kterou vede mladík Vilda. Všichni se poflakují po pražských pasážích a peníze si obstarávají drobnými krádežemi a podvody. Jitka se jednoho dne zalíbí číšnickému učni Tonkovi. Dívka jeho city opětuje, ale zároveň ho nechce strhnout na šikmou plochu. Její kumpáni však žádné zábrany nemají. A tak se Tonek stane členem jejich party… České drama Probuzení natočil v roce 1959 režisér Jiří Krejčík s mladičkou Janou Brejchovou v roli svůdné, ale nezvladatelné dívky z ulice. Příběh filmu se odehrává v retrospektivě: je uveden optimistickým začátkem i koncem, ve kterém je z Jitky slušně upravená a spořádaná mladá žena. Tento rámec však Krejčík musel do filmu dodat proti vlastní vůli. (Česká televize)

sator

Půvabná potvora Brejchů, šéf pochybné party Kostka a cesta po toboganu dolů... I po 40 letech film zaujme.80 % Tvůrci měli pochybnosti zda "slušná" Jana Brejchová (Jitka) dokáže zahrát roli chuligánky. Nakonec se rozhodli že ji odvezou do pasťáku, kde strávila tři dny a měl možnost se setkat s nejhrubším zrnem tehdejší mládeže. ()

otík

Jana Brejchová zahrála geniálně roli tak příšerné ženské, že i když jde o kvalitní film, nemůžu dát více než 60 %. Hlavní hrdinka je členka party zlodějíčků, je chycena a dána do ústavu na polepšení. Jenže uteče, opět se přidá k trojici zlodějíčků a na jedné akci narazí na mladého číšníka, který se do ní bezhlavě zamiluje a je schopen pro ni dělat ty nejnemožnější věci. Strašně mně žralo, když se právě hlavní hrdinka chovala jako ta největší mrcha pod sluncem a do ní zamilovaný Tonek dělat ty nejméně pravděpodobné věci (ale v životě tomu tak opravdu někdy je). Nebýt toho závěru, šel bych ještě o stupeň dolů. Fakt mě ta její hrdinka tak štvala, že jsem chtěl odejít. Na druhou stranu film je to jistě kvalitní především kvůli Brejchové. Líbit se budou ale také později velmi známí herci ve všemožných vedlejších rolích (Kemr, Sovák, Lála Pešek, Menšík, Přeučil, Vladimír Brabec). Hudba: Zdeněk Liška ()

dr.fish

Není zas tak těžké sklouznout na šikmou plochu, když se člověk zakouká do divné holky, která má kolem sebe partu floutků. Od drobných výtržností k první zlodějině a pak už to jede. Naštěstí každý má v socialismu právo na druhou šanci, takže to dobře dopadne. Partička Kodet, Kostka, Brejchová je výborně ztvárněná parta výtržníčků a Jan Šmíd coby trouba-oběť taky moc dobrý. 85% ()

HonzaBez

"Snad to všechno ani nemuselo být, snad...kdyby...dobře že je to za námi." I když člověk od začátku ví, že hlavní protagonistka filmu Jitka v podání jako vždy kouzelně krásné Jany Brejchové se z těch "omylů, křižovatek a bludných cest" nakonec nějak dostane, nějak jsem celý film čekal, co z těch různých "lotrovin" (alkohol, cigarety, kradení peněz, útěky z domova a školy, bezdomovectví) pro ni nakonec vzejde. Docela měla tedy štěstí, protože to co ti tři kluci z party (výborný je hlavně Petr Kostka) postupně vyváděli, byla docela síla. Asi ještě víc jsem po celou dobu trnul, zda se něco nestane Tonkovi, který se do party dostane jednak kvůli lásce k Jitce a pak taky kvůli nepochopení doma (hlavně ze strany své macechy). Tady si myslím, že by film mohl být ještě zajímavější, kdyby nám o osudech Tonky a hlavně o jeho "probuzení" toho řekl přeci jen trošku víc. Jinak za nejkrásnější scénu z celého filmu považuji tu od řeky, při níž si Jitka máchá ruce ve vodě, směje se a do toho se na hladině zrcadlí ranní sluníčko. Bravo Krejčík, chtělo se mi v onu chvíli říct. Škoda, že takových scén nebylo ve filmu víc. Možná ještě stojí připomenout tu skoro na konci, kdy se Jitka s Tonkem prochází po nábřeží Vltavy a definitivně se probouzí ze "zlého snu", do něhož se díky té party delikventů dostali. Ono probuzení však možná začalo právě při té ranní "romanci" u řeky. Probudit se totiž znamená začít vidět "světlo na konci tunelu" a to se Jitce u té vody myslím poštěstilo. ()

farmnf

Velký šok od Krejčíka. Mládež v roce 59 nepomáhala v JZD, nestavěla Chvaletice ale chlastala po putykách a dělala bordel jako dnešní mládež anebo my zamlada. Ješte navíc kradla a dávala si přes držku. Úplně nejskvělejší je tam mladičká Brejchová, která je šlapka a ještě šlapka bez domova. Skvělá je postava Jana Šmída, který je z tak posrané rodiny(otec Pešek), že mu to fakt nezávidím. Je to klaďas ale taky má máslo na hlavě, taky krade i když asi z lásky. Petr Kostka se smolařem Kodetem jsou skvělí vykukové a opilci, Menšík je nádherný vrchní, co má oči všude a Josef Kemr prodavač bot co umí moc dobře běhat. Film musel končit happy endem, to by to komouši nepustili ale bylo to nadčasové a velmi filmařsky i scénáristicky dokonalé, díky Krejčíku! ()

Endyis

Pro mě určitě jeden z nejlepších snímků jak zlatých šedesátých, tak všeobecně české kinematografie a patří celkově k tomu nejlepšímu, co jsem kdy viděl. Krejčík tím u mě definitivně utvrdil, že je to tvůrce par excellence a že by klidně mohl být v mé Topce. Vyníkající film s úžasnými herci v hlavních rolích. Slast pro oko, jak příběh, tak atmosféra i zpracování. Hltal jsem... 10/10 Narovinu prohlašuji (pokud tím někoho pohorším, tak je to jeho problém), že nízké hodnocení tomuhle filmu mohou dát jen debilové. ()

honz

Jiří Krejčík je skutečný mistr. Na konci padesátých let natočilt psychologický film o "problémové" mládeži a nezabřednout při tom do dobové schematičnosti, nýbrž realisticky zobrazit hlavní protagonisty v reálném prostředí a ovzduší oné doby, je skutečně obdivuhodný počin. Navíc i po padesáti letech má film co říci. Vynikající mladí herci: Jan Šmíd, Jana Brejchová a Petr Kostka. ()

noriaki

Československá odpověď na amerického Rebela bez příčiny a předchůdce francouzské Bandy pro sebe. Jiří Krejčík nebyl špatný režisér, ale nebyl to ani žádný Jean-Luc Godard a Petr Kostka není žádný James Dean. Na své dva slavnější bratříčky tak film něco ztrácí. Nebýt výborné Jany Brejchové, tak by snad zaujal snad jen svým námětem, který bůhvíjak prošel přes tehdejší schvalovací proces. Fakt o to pozoruhodnější, že si nehraje na žádnou idealistickou výpověď o zkaženém životě slušného socialistického člověka. Dokonce i původně vzorný Tonek je několikrát varován a když už se dostane na šikmou plochu, tak to není díky tragické chybě, ale díky řetězci dobrovolných voleb. Destruktivní Jitka je sice nezbytný katalyzátor, ale ze svého osudu může vinit jen sám sebe. Zajímavý snímek, tuším že ojedinělý v naší kinematografii před Novou vlnou. ()

Master19

Výborně natočený nadčasový psychologický rozbor nelehkého pronikání do reality běžného světa. Skoro až mrazí, jak je to pořád stejné. Příběh i herecké výkony jsou špičkové, režie také, ale je tu přeci jen znát jakási uhlazenost (korunovaná hloupým happy-endem), která zabraňuje tomuto filmu být o třídu lepší, než jemu podobné např. latinskoamerické. ()

VasaX

Díky AFO jsem měl tu čest shlédnout tento kinematografický kousek naší filmové historie. Oproti jiným snímkům se bohužel netěšil početné návštěvnosti i přes to, že těch 99 minut je na naše poměry velmi dobré pokoukání. Velmi dobrá Brejchová v hlavní roli a velmi uvěřitelné podání Jana Šmída, do toho dobrá a svižná režie. Příběh je takový tuctový, ale před těmi 50 lety zas tak tuctový nebyl, takže mu to odpouštím. Když jsem se (sám a první, což mě trochu utvrdilo v mé obavě) posadil do sálu a bál se, že se v polovině sbalím a odejdu, tak jsem vůbec netušil že jsem se bál naprosto zbytečně. A jsem tomu rád. ()

lucascus

Jana Brejchová v jedné z větších rolí v neprávem zapomenutém filmu hraje znamenitě. Rovněž i Šmíd a Kostka podávají dobré výkony. Příběh je trochu nedotažený, měl větší potenciál a takové to moralizovaní delikventů filmu také ubírá. Ale jinak je to celkem dobrá práce. ()

Autogram

Aj socialistický film si pripustil problémovú mládež, ktorá si ale nájde svoju cestu k náprave. To prebudenie tak sledujeme vo filme až trikrát, z toho jedno je mimoriadne romantické, s Liškovou hudbou a roztopašnou Brejchovou skoro nezabudnuteľné. Práve oni pridávajú filmu štvrtú hviezdu, ktorú by si samotný príbeh inak nezaslúžil. Ale mne aj ten presladený záver ulahodil. A keď sa na šrotovisku zavelí ROCK! a zaznie gitara, aj Elvis by mohol závidieť ten tanec. –––– Kluci, dělejte něco, já už hlady šilhám! ()

Heraldika

Skvělý film. Naprosto uvěřitelný a herecky výborně zvládnutý. Byla jsem mile překvapena hudbou, to si tedy před skoro padesáti lety troufli hodně. ()

insurgentes

Hezká vzpomínka na doby, kdy zápletkou youngster movie mohly být částky v řádech deseti a stokorun a kdy strávit s někým noc mohlo znamenat prospat ji v pohozené kabině na vrakovišti, bez nutnosti ždímat z naší první signální pořád nějaké sexuální dojmy. Umička Thurmanová české kinematografie se o nějaké to vrtění prdelkou sice občas snaží, ale jádro pudla je jinde, a to je na tomhle filmu sympatické a hezky české. Petr Kostka v roli zlouna je vynikající, dokáže se zatvářit tak věrohodně, že o jeho postavě rázem víme vše. O to větším zklamáním je mistr Kodet, který za celý film řekne asi dvě věty a ani ty v sobě nemají za nehet jeho příštího velkého herectví. ()

vitekpe

Zajimava je ucast Evy Senkove nebo treba Mileny Vostrakove jako zpevacky... Jinak me to celou dobu stvalo a dokoukal jsem to jen s velkym sebezaprenim. Jeden vetsi pitomec nez druhej..vrcholem je pak kravka Jitka v podani Brejchove. 2- ()

klúčik

Výborný film. Po prvom zhliadnutí som neveril, že sa tento snímok natočil v 50 tych rokoch. Už tu nieje budovateľská mládež, ktorá sa teší, že ide na stavbu socializmu, ale mládež, ktorá ide do baru, nemá čo robiť a podobne. Bol by som moc zvedavý, ako sa podarilo pánovi Krejčíkovi presadiť tento film. Film sa podobá na "rebela bez príčiny" v našich pomeroch. Fantastická partia mladých hercov : Brejchová, Kostka, Šmid, Kodet, je to fakt moc dobré....95%. ()