Na špatné straně (festivalový název)

• Kanada

• Austrálie

Krimi / Drama / Thriller

USA / Kanada, 2018, 159 min

Noirový policejní thriller ze starý školy, který je strukturován spíše jako román než jako film. S odpornými zločinci, výborně napsaným duem policistů, znechucených hyperkorektní, senzacemi a politikou hnanou dobou a smrtícím tempem mrtvé krysy, kvůli kterému se k filmu bude těžké vrátit. Zahler neuhýbá před ničím, vykresluje zločin v jeho nejextrémnějších podobách a do toho ještě stíhá komentář o dnešní společnosti. Jeho vyprávěcí schopnosti jsou nezpochybnitelné a ačkoliv to tempo občas ubíjelo, nedokázal jsem se od žádné scény odtrhnout. Scénáři podřizuje vše ostatní a že je to scénář excelentní a vrstevnatý, plný osobních a komorních momentů, chytrých dialogů, ale i hnusu a nesmyslného a nečekaného násilí - to na jednu stranu působí děsivě reálně, na druhou stranu fascinace mrzačením a zloduchy, kteří se oblékají a chovají jako psychopatičtí superpadouši z komiksu jasně odkazuje na pulp. O té ultra černé, ironické epizodce s Carpenter, kdy jsem nevěděl jestli se smát nebo být naprosto psychicky zdeptaný a fyzicky znechucený, ani nemluvě. Finální pomalu gradující, šíleně napínavá a přitom zcela komorní a procedurální akce je ovšem jasným potvrzením Zahlerova výjimečného talentu. Drsné jako šmirgl papír. A to jsme ještě neviděli adaptaci Špinavých kšeftů na North Ganson Street. 8,5/10(24.3.2019)

Leč to mělo sakra dlouhou stopáž, tak Zahler s ní prostě uměl vynaložit na 100%. Každá postava backstory, napětí nedovolí opustit oči od obrazovky, scénář zvládnutej na jedničku, herecké výkony to samé (Vaughn a jeho druhá nejlepší role hned po Blok99), nepředvídatelná budoucnost filmu a temná atmosféra. Skvělá podívaná.(29.3.2019)

Jedna věc je jistá, Dragged Across Concrete je v mnoha ohledech o třídu slabší než Zahlerův předchozí snímek Blok 99, nicméně opět se děj upíná na téma ochrany a zabezpečení rodiny, ač to může hlavní hrdiny dostat až na cestu do nenávratna. Nabízí chladný a velmi realistický přístup společně s dlouhou expozicí postav, aby divák byl dokonale srozuměn s jejich pohnutkami a dokázal si k nim vypěstovat dostatečný vztah. Ovšem to je dost možná nejspornějším bodem filmu, protože oproti předchozím režisérovým snímkům, kde se tvořila vždy jen jedna lineární expozice pro celou skupinu postav (Bone Tomahawk), či pouze pro jednoho hlavního hrdinu (Blok 99), zde je dlouhý nástin pozadí hned čtyř oddělených jedinců, čímž snímek možná mírně ztrácí tempo, když skáče od jednoho k druhému. Zvlášť když se nemůžeme nabažit zatraceně cool dvojice Vaughn - Gibson, mezi nimiž opravdu fungují dialogy na jedničku. Zahler navíc rozjíždí na dnešní dobu vcelku odvážnou polemiku na téma přehnané politické korektnosti v konfliktu s vymáháním spravedlnosti, za což je ústřední dvojice policistů suspendována a vržena do smrtonostné spirály za hranicí zákona. Syrový a nepříjemný snímek, od kterého ovšem nejde odtrhnout oči. [SITGES 2018](10.10.2018)

Policejní detektivové Brett Ridgeman (Mel Gibson) a Anthony Lurasetti (Vince Vaughn) budou šest týdnů bez peněz, protože jsou suspendováni ze služby. Ridgeman byl totiž při zatýkání podezřelého příliš násilný, tlačil mu nohou hlavu do požárního schodiště... Příběh má pomalé tempo a nikam nepěchá, ale vůbec ničemu to nevadilo, protože pocitově vzhledem k minutáži film utekl velmi rychle.(24.3.2019)

Konecne mi nejaky Zahlerov film napriek jeho tradicnemu roztahanemu stylu sadol do takej miery, ze som ho nemal nutkanie pretacat a rozhodne si ho pozriem znova. Paci sa mi prirovnanie, ze je to akokeby Coeni za svojich temnejsich cias natocili Smrtonosnu zbran. Mne to koncepciou trochu pripomenulo klasiku Heat tym, ze film dava priestor nahliadnut do zivota skoro vsetkych postav, ktore sa stanu sucastou jedneho bankoveho prepadu. Takze sledujeme jak lupicov, tak policajtov, ktory ale maju svoje vlastne motivacie a v jednej velmi krutej a ironickej epizodke spozname aj jednu obet prepadu. Na prve zhliadnutie pôsobia niektore linie az prilis zbytocne, kedze strasne dlho trva kym sa osudy vsetkych postav pretnu a divak konecne pochopi naco nam dlhe minuty ukazuju niektore postavy. Nejake kratke navnadenie na zaciatku z priebehu lupeze by nakoplo divakovu zvedavost a ocakavania. Stale mi prilis nesedi ani to, ked postavy behom rozhovoru nahle zacnu preberat nejake nesuvisiace veci, ktorymi chce Zahler zdelit divakovi nejaku myslienku. Mozno to je len môj problem rovnako ako inym zase vadia Tarantinovske dialogy o nicom. Ale pre mna tieto nahle odbocky pripadaju neprirodzene, co je v kontraste s tym o aku velku autenticnost sa pri vykresleni postav Zahler snazi. A poslednym uz tradicnym Zahlerovym nedostatkom su gore sceny, ktore pôsobia nedorobene jak z nejakeho stareho trashoveho filmu v ktorom pouzivali lacne figuriny. Vdaka tomu na mna snaha o sokovanie brutalitou vyznieva neraz smiesne. Ale konecne podme ku kladom. Najväcsim su postavy, ktore ma zaujali natolko, ze aj ked este pribehy vsetkych nedavali zmysel, tak ma bavilo ich bavilo sledovat. Nemyslim si, ze by tu Mel Gibson predvadzal vrchol svojej kariery. To zase nie. Ale rozhodne hra skvele a pre mna bol tahunom celeho filmu. Az mi je luto, ze hlavnym hrdinom je ina postava. Ak by bol cely film podany z pohladu Gibsonovej postavy, tak by som mozno isiel aj o hviezdicku vyssie. Skvelym partakom je Gibsonovi Vaughn a chemia medzi nimi funguje na jednotku. Zaujal ma motiv o policajtoch zo starej skoly, ktorym sucasna doba nesedi. Z toho by sa dala natocit skvela akcna buddy komedia. Snad sa toho niekto chyti. Vyustenie pribehu je uz take tradicne Zahlerovske. Drsni chlapi sa obetuju kvôli dobru svojej rodiny, takze napriek vysokej umrtnosti hlavnych postav ma divak dobry pocit z toho, ze vlastne kazdy dostal presne to co si vzhladom na svoje ciny zasluzil. Po prvom zhliadnuti dvam necakane celkom nadsenych 7/10 a tesim sa na druhe zhliadnutie, co som nikdy neveril, ze u nejakeho Zahlerovho filmu napisem.(29.3.2019)

• - Natáčanie filmu prebiehalo v kanadskom meste Vancouver. (MikaelSVK)

• - Když Henry (Tory Kittles) se svým mladším bratrem Ethanem (Myles Truitt) hrají na konzoly PS4 fiktivní hru „Shotgun Safari“, nemají ani zapnuté joysticky. (SeBig)

• - Při přepadení obchodu ve 36. minutě, střelec rozstřílí stojan s chipsy a přitom si můžeme jasně všimnout, že zákazník pohne hlavou, i když ho předtím lupič evidentně zastřelil. (Timak)