Jak se irský mladík bez budoucnosti stane součástí anglické šlechty 18. století? Odpověď Barryho Lyndona (Ryan O’Neil) je stručná: jakýmkoli možným způsobem! Barry je snaživý žadatel o ruku, účastník soubojů, pobuda, voják v Sedmileté válce, flamendr, špión i falešný karetní hráč – to jsou jeho zastávky na cestě nahoru za bohatstvím a postavením v této přepychové filmové verzi románu Williama Makepeace Thackeryho natočené Stanleym Kubrickem. Pro zvládnutí tohoto nádherně vystavěného a úskočně satirického filmu se Kubrick nechal inspirovat díly malířů té doby. Kostýmy i scény byly pečlivě vyrobeny v dobovém stylu a pro natáčení interiérů i exteriérů v přirozeném světle byly vyvinuty novátorské čočky. A výsledek? Barry Lyndon přetrvává jako zlomový film, který přenáší historické období na filmové plátno tak živě, jako žádný jiný film před ním ani po něm. (Magic Box)

SoolenJV

Kubrick se tentokrát pustil do historického dramatu a se svým typickým perfekcionismem jej dovedl do podoby velkého filmu, který pomocí přenádherných obrazů vypráví poměrně intimní příběh. ()

Radiq

Z hlediska historickejch reálií, kostýmů, paruk a všeho, to je skvělé dílo. Záběry na různé zámky a zahrady a celkově na krajinu, stejně jako interiéry, to je lahoda pro oko. Muselo to být všechno hrozně drahy. Moc se mi ale nepozdávalo herecké obsazení - Ryan O'Neal je takovej nevýraznej, docela nesympatickej a to není dáné tím, jakou postavu hraje. Děj je totiž taky docela o ničem a hlavně trvá hodiny, což ve mě zanechalo nudu. Celej film ji ve mě zanechal. Některé postavy se tam objeví a pak už tam nejsou až do konce, kromě několika hlavních. Něco se tam stane, ale jak kdyby vám to někdo řikal mezi řečí. S hudbou nemám problém, protože ta byla dobová, ale na Oscara bych to něviděl. Celkově se tomuhle filmu už pro příště vyhnu. Tři hvězdičky jsem dal jedině kvůli tomu dobovému vyobrazení. ()

Decker

Opet genialni, opet Stalney Kubrick. Tentokrat v historickem dramatu vypravejici pribeh prosteho irskeho chlapce, ktery se vypracoval mezi nejvyssi kruhy spolecnosti. Famozni vyprava, famozni prostredi (interiery i exteriery) a nesmim opomenout i vynikajici vykon Ryan O'Neala. Bezneho divaka to kvuli vlastnimu tempu a stylu vypraveni nejspise unudi nebo odradi od dalsiho sledovani, ale divaky, pro ktere neni vrchol kinematografie Kamenak a jemu podobne, tento film bohate odmeni (timto jsem nechtel nikoho urazit, kazdy at se diva na co chce pokud se mu to libi). ()

Wallas

Už několik režisérů narazilo, když se pokoušeli o pomalu vyprávěný film. Ale Kubrick se v tom přímo vyžívá - každá scéná je pojatá jako historický obraz, který kamera zabírá víceméně staticky, a až na některé pozvolné švenky se prakticky nehne. Ale co mě definitivně posadilo na zadek bylo použití světla - respektive jeho nepoužití, protože Stanley Kubrick natáčel na zadnoprojekční kamery s objektivy Zeiss, které si díky malé cloně dokázaly poradit i s tím nejmenším zdrojem světla, proto záběry působí až magicky přitažlivě, protože nechat nasvítit celou scénu jen několika svíčkami, to prostě už v žádném jiném filmu neuvidíte. ()

vadic

Stanleyho genialitu jen dokazuje, že si dovolí divákovi proklamovat zásadní dějové zvraty předem a poté ho jen nebetyčně ždímá, ačkoliv se na plátně odehrává v podstatě přesně to, co bylo slíbeno. Jo a Redmond Barry byl prostě neuvěřitelně drsný týpek. ()

LeoH

Mám velký problém s hodnocením, chvíli mám chuť dát ***** za provedení (když ze všech kladů vypíchnu nádherně nahrané a báječně využité dobové fláky napříč hudebními žánry, tak jenom proto, že o vizuálnu tu básní každý) a účinek jednotlivých scén (řeknu jenom „poslední souboj“ a dál nebudu vyjmenovávat, když si to tak v hlavě přehrávám, vyjmenoval bych nejspíš celý film), chvíli *** za celkové (ne)vyznění (v dr. Divnoláskovi kubrickovský sarkasmus miluju, ale tady je na mě nějak přepísknutý – jako by se tu v osobě jednoho oportunistického hajzlíka ironizovalo lidství jako takové, s chladnou, misantropickou věcností, svým způsobem ještě krutěji než v Mechanickém pomeranči, přitom nemám pocit, že by zrovna tohle bylo to, co jsem si měl z filmu odnést, ale co tedy? „Teď už jsou si všichni rovni?“ Není to vrchol cynismu?), nakonec dávám střed s tím, že k mým nejoblíbenějším Kubrickům se ze všech stran opěvovaný Barry Lyndon nezařadil. ()

chelseaman22

Epos o vesničanovi, kterému po odmítnutí sestřenicí z kravína došli možnosti, a vydal se bez buchet do světa, aby našel klín nejlépe bohaté šlechtičny a ultra all inklusive stravu for free. A podařilo se - na to, jakým se Barry ukázal býti bídákem, tak si dokázal urvat slušný kus žvance. 85 % Celosvětový příjem k 16. 4. 2019: $20,200,000, což je 1,84 násobek rozpočtu ()

Cedr

Technicky nedostižitelné, příběhově je to historický standard, kterému sice nelze nic vytknout, ale svou uniformní "dokonalostí" prostě znudí a velmi rychle zešedne. ()

senor

Co dodat. Snad poděkování Stanleymu Kubrickovi za jeho genialitu, Johnu Alcottovi za jeho olejomalby a Carl Zeissovi za jeho čočky. Bravo pánové. ()

rodo

Tak tohle je opravdová filmová lahůdka a mezi historickými filmy skvost. Co záběr, to obraz v galerii. Příběh, který je vyprávěn se sarkastickým nadhledem, je velmi pestrý a hlavní hrdina tak krásně rozporuplný. Stanley Kubrick tímto filmem dokázal, co moc režisérů neumí, a to dostat Vás do příběhu, jako byste Vy sami byli jeho součástí. Je to bezesporu můj nejoblíbenější historický film. ()

black.mao

Kostýmní drama má přeci jen své možnosti, byť je dělal mistr Kubrick. Je zde spoustu výborných momentů, přes nádherné scény a nádhernou hudbu (Händelova Sarabande mi zní v hlavě stále), kostýmy a dnes již legendární postupy osvětlování scén. Přeci jen je ale děj lehce předvídatelný a jednání postav formalizované. Co mě osobně při sledování tohoto filmu bavilo, bylo srovnávání osudů Barry Lyndona a Alexe z Mechanického pomeranče. Oba jsou, nebo se snaží být, oběti systému, obětí společnosti. Dodám i obětí doby, protože v případě Barry Lyndona je to nanejvíš pravdivé. ()

Mirokukii

Audiovizuální skvost mistrovského detailisty. Klasický soundtrack. Nádherné kostými a interiéry se střídají s úchvatnými obrazy nasnímaných krajin a předvádí moc hezký příběh, který mne však hlouběji nezasáhl a postavy samotné mne nedokázali přitáhnout blíže k tělu. Nejsilnějšími momenty se tak staly závěrečný, nervy nalamující, duel, a hrdinova milostně romantická avantýra s opuštěnou holandskou selkou. Film jako dělaný pro milovníky umění. ()

lennyd

Redmond Barry, usmrkánek kdesi z Irska se poprvé zamiloval. Proto mu trhá srdce, když se jeho dívka "spustí" s kapitánem anglické armády. Z mladické nerozvážnosti jej vyzve na souboj, a v souboji zabije. A poté už jen utíká a utíká - nejdřív do armády, poté z armády do druhé armády, podvádí, stává se z něj hazardní hráč... Než potká lady Lyndonovou, krásnou (a bohatou) mladou dámu. Okamžitě se do ní zamiluje, a po smrti jejího manžela (starej dědek) se s ní okamžitě žení. Ale jeho předchozí život jej rychle dožene, a (jak správně distributor říká), po vzestupu následuje i pád... Tak nevím, nějak jsem celkově tento film nepochopil. Kdo to byl Barry Lyndon, Stanley Kubriku? Nějaká slavná postava historie? Či pouze jeden týpek, jehož život se zdál být rozmanitým, aby se o něm dal natočit film. Film, který má lehce přes 3 hodiny, a který mi přišel extrémně nezajímavý ... spíš takřka jak slabě okořeněný dokument. Ale pochválil bych krásnou hudbu ... ()

PavelR

Životní příběh cílevědomého a ambiciózního irského kluka, který se málem stal lordem. Ale ani největší stromy nerostou až do nebe. Nádherně natočené. Pokud si dobře pamatuji, Kubrick natáčel na upravené objektivy, které byly určeny pro vesmírná pozorování. ()

Raven0

Dlouhé, to je to co mne napadá po shlédnutí tohoto díla. Je sice pravdou, že jsem se nikterak nenudil, ale občas mě ty dlouhé záběry na "nic" unavovali. Ten Kubrick mi to prostě dělá naschvál! Hrdinova proměna z naivního mladíka na životem ošlehaného bídáka je ale přesto parádní. Na konci mě napadla taková myšlenka, že Barry byl fakt velkej vůl :-) ()

LadyDevil

Barry Lyndon je rozhodně vizuálně a filmařsky ztvárněná dokonalost. Kubrick se do toho vložil opravdu naplno, dal si mravenčí práci s tím, aby na nás dýchlo kouzlo doby, a to naprosto autenticky. Někdy se dokonce zdá, že se díváme na namalované obrazy. Nejen že jde o krásný prostředí a kostýmy, ale mistru Kubrickovi se podařilo skvěle zachytit vzestup a pád způsobem, co diváka chytí i přes dlouhou stopáž. Nedávám úplných pět, protože se mě to nedotklo tím úplně niterným způsobem, ale každopádně klobouk dolů, Stanley.. Nenudila jsem se :-) ()

Zemřel herec Ryan O'Neal

Zemřel herec Ryan O'Neal