Jak se irský mladík bez budoucnosti stane součástí anglické šlechty 18. století? Odpověď Barryho Lyndona (Ryan O’Neil) je stručná: jakýmkoli možným způsobem! Barry je snaživý žadatel o ruku, účastník soubojů, pobuda, voják v Sedmileté válce, flamendr, špión i falešný karetní hráč – to jsou jeho zastávky na cestě nahoru za bohatstvím a postavením v této přepychové filmové verzi románu Williama Makepeace Thackeryho natočené Stanleym Kubrickem. Pro zvládnutí tohoto nádherně vystavěného a úskočně satirického filmu se Kubrick nechal inspirovat díly malířů té doby. Kostýmy i scény byly pečlivě vyrobeny v dobovém stylu a pro natáčení interiérů i exteriérů v přirozeném světle byly vyvinuty novátorské čočky. A výsledek? Barry Lyndon přetrvává jako zlomový film, který přenáší historické období na filmové plátno tak živě, jako žádný jiný film před ním ani po něm. (Magic Box)

kaylin

I když by si člověk myslel, že tohle bude neskutečná nuda, že to nemohl Kubrick ani omylem ukočírovat, Mistr opět dokazuje, že i tohle je film, který zaujme. I když to není akční, stejně budete napjati, ať už proto, že to je zábavné, že to je temné, intimní a místy prostě sexy, i když svým způsobem. Ty tři hodiny docela utečou. ()

Dr.Zhivago

Na rozdíl od lehkovážných komedií typu Toma Jonese má Kubrick ambice podrobně zkoumat svého hrdinu. Vytvořil sociologicky přesnou studii doby, v níž žil, rozmáchle načrtnul obraz zvyků a obyčejů (od stolování po vedení válečných bojů, kdy čelně postupující šiky spořádaně kráčejí vpřed bez ohledu na střelbu protivníka). Herectví se bezvýhradně podřizuje zvolené režijní koncepci, která s ním zachází jako s jedním ze stavebních prvků, rozvážně kladených do celkové mozaiky. Největší hodnoty snímku jsou však výtvarné. Kameraman John Alcott komponuje každý záběr jako malířské dílo, krajinomalbu či zátiší. V interiérových záběrech, které převažují zejména v druhé části vyprávění, kdy Barry se usadí ve šlechtickém sídle, je patrná snaha postihnout autentické světelné podmínky, rozsáhlé místnosti jsou často osvětleny jen několika svícemi. Alcott se průkopnicky vyhýbá umělému dosvětlování. Barry Lyndon je samozřejmě pozoruhodné dílo. Ovšem přípravu i natáčení provázela stejná pečlivost jako snímky ostatní. Dokládá to i důsledně vybraná hudba, provázející jednotlivé dějové struktůry. Zaslechneme skladby 18. století s výrazným podílem sólových smyčců a též píšťal, často táhlé a teskné (několikrát se v různých variacích vrací Haendlova Sarabanda, vytvářející tak ústřední hudební téma), občas probleskne pochodový rytmus. Film zcela oprávněně získal čtyři Oscary, mimo jiné právě za kameru a hudbu. ()

Maq

Vizuální požitek, to jistě. Příjemný průvodce historickým obdobím, které u nás není příliš známé a populární. Jinak ovšem biografické vyprávění blížící se hranému dokumentu; jednotlivé nepříliš dramatické výjevy jsou pospojovány výlučně hlasem vypravěče. Satira? Předloha snad prvek satiry obsahovala, ale je možno satiricky líčit jednání a mravy dávno zemřelých lidí? To je z definice nesmysl. --- Nabízím tuto charakteristiku: Muzeum v pohybu. ()

stration

Nádherný Kubrikův film. Každé políčko filmu by mohl být samostatný obraz. Bezchybně zvolená klasická hudba.Geniální scéna pistolnického duelu. Výborný Ryan O´Neal. A hrozně depresivní konec. Úžasný zážitek. ()

Mr.Pumpkin

Skvělý film(jak jinak u Kubricka), který i přes tříhodinovou stopáž utekl jako voda a vůbec nenudil. Plusovými body jsou krásná hudba a vynikající kamera. 100% ()

Murrro

Prítomné Kubrickove trademarky: rozporuplný hrdina, scenár bez jedinej zbytočnej repliky či akcie, vyrovnané tempo, fetišisticky presne komponované obrazy... Očakávane úchvatný film. FILM. ()

L_O_U_S

Spolu s Eyes Wide Shut pro mě nejslabší Kubrick. Paradoxní je, že zatímco v jiných filmech se Mistr vyžívá v klasicistních interiérech a prvcích, v tomto filmu vyznívají skutečné reálie 18. století poněkud hluše. Nechápu vysoké hodnocení tohoto snímku na ČSFD. Od Kubricka, který je schopen napěchovat své filmy tolika odkazy a skrytými narážkami, jsem čekal více než průměrné historické drama. Pokud se v něm nějaká hlubší myšlenka skrývá, já ji neobjevil. Jako pozitivum ovšem vidím to, že jsem se konečně dočkal realisticky zpracovaného duelu. (547.) ()

JohnMiller

S týmto filmom mám podobný problém ako so snímkou Andreja Tarkovského Andrej Rubľov. Je to natočené vynikajúco. Dojemný a pútavý príbeh, silné scény , naturálny pohľad na 18 storočie, veľmi dobre sa počúvajúci "Classical soundtrack" a samozrejme perfektná réžia. No pre mňa je to mimo moju šálku kávy. Historické filmy s toho obdobia nemusím v žiadnej forme. A hoci ma to nezaujalo ako spomínaný Andrej Rubľov tak napríklad duelové "satisfacion" scény som si užíval. S hercov som nepoznal ani jedného........ vôbec nikoho . Film má cez 3 hodiny avšak napriek tomu je do toho vtesnané naozaj veľa. Iným režisérom bi to vystačilo na seriál. Tým chcem povedať že prekvapivo na Kubricka tu nie sú scény nejako extra naťahované je to jedna zápletka za druhov. S pohľadu sociológa je sledovanie vzostupu a pádu Barryho Lyndona veľmi zaujímavé. Počas celého filmu sa stretáva so všemožnými vrstvami spoločnosti. Od úplných chudákov a zločincov až po ministrov. ()

Skip

Příběh vzestupu a pádu irského mladíka ze střední vrstvy Redmonda Barryho v podání výborného Ryana O´Neala, odehrávající se v druhé polovině 18. století, je oku i uchu lahodící podívaná. Skvělá kamera zachycuje nádherné exteriéry a krásné kostými, ale nemilosrdně také odhaluje z dnešního pohledu až znetvořující módu nepřirozeně napudrovaných obličejů a umělých pih. I přes dlouhou stopáž je to film, který nenudí a rozhodně stojí za pozornost. Stanley Kubrick byl prostě mistr, který se neztratil v žádném žánru. ()

Aleee89

Ke zhlédnutí dalšího Kubrickova filmu (kromě Spartaka už jsem momentálně viděla vše) jsem se dlouho přemlouvala. S Kubrickem jsme si totiž nepadli vždy do noty, zde mě navíc předem omračovala délka snímku. Jenže moje obavy se ukázaly jako liché. Kubrick dokázal vytvořit vizuálně opojné dílo, které však neohromí jen touto stránkou. V prvé řadě je potřeba ocenit, jak skvěle se popral s nepříliš zfilmovatelnou předlohou. Jeho vypravěč je břitce ironický a právě díky němu se Barry Lyndon stává tím, čím je. Kubrickova schopnost tehdejší společnost až karikovat dodává Lyndonovi další rovinu. Postava samotného Lyndona je tak nesnesitelná a nesympatická, že vás dopředu žene touha po co největší Lyndonově zkáze. A abych to ještě zdůraznila, tenhle odtažitý film, který mi mnohdy připomněl Monty Pythony a Allenovu Lásku a smrt, mě vlastně skoro celé tři hodiny bavil, což se moc často nestává. ()

Trevor

Akosi to vyšlo tak, že som sa na čsfd dopracoval k 1800 hodnoteniu a 180 komentáru.Pekná číselná zhoda, tak som si vravel, že film ktorému bude takáto symbióza dopriata by mal byť výnimočný. Hneď ma napadli traja možný režiséri, ktorým by sa táto "pocta" z mojej strany mohla ujsť. A prečo už túto číselnú symbiózu nevyšperkovať ešte niečím navyše? Napríklad minutážou filmu. A tak som najvhodnejšieho možného kandidáta našiel vo filme Barry Lyndon, zhruba 180 minútovom filme. Jeden z mála Kubrickových filmov, ktorý bol aj náležite ocenený oskarmi je úžasne spracovaným príbehom skvelej knižnej predlohy o vzostupe Redmunda Barryho z dna na samotný vrchol a následný opätovný pád, za ktorý zaplatil privysokú cenu. Kedže hodnotenie príbehu by skôr patrilo na stránky internetových kníhkupectiev, v komentáre sa v krátkosti skôr zameriam na estetickú stránku tohto epického filmu, ktorý vďaka kamere, kostýmom a elegantnej hudbe je skutočnou pastvou pre oči. Rovnako tak herci dobre zvládli skôr satirické poňatie toho, ako sa vďaka známostiam a vhodnému "podlizovaniu" stal z Ryana O'Neila (pravdepodobne vo svojej životnej úlohe) uznávaný aristokrat. Ako vidieť, časy sa odvtedy príliš nezmenili a aj v súčastnosti sa vďaka tomu dokáže mnoho ľudí dostať na "výslnie" (z ich uhla pohľadu). Jediným slabším momentom filmu je jeho dĺžka, ktorá ak by nebola kompenzovaná tým, že si každý moment filmu užijete po vizuálnej stránke mohla filmu ublížiť. Avšak záverečný osud Barryho, jeho syna a rozuzlenie vzťahu z nevlastným synom lordom Bullingtonom Lyndonom určite stoja za tých 180 minút esteticky skvéleho filmu. K1, pridaj si do zoznamu chci vidieť a hádam ťa to o niekoľko rokov osloví, nateraz by som to skôr odporučil tvojim rodičom na spoločný večer, ktorý myslím nebudú ľutovať. ()

GILLWANDER

Jemnou hudbou sprevádzané, úchvatne spracované geniálne dielo majstra a Pána režiséra Kubricka. Sledovať jeho genialitu na plátne, ktorú predvádzal po celé tie desaťročia, je jednoducho zážitok. Majster z veľkým M. Režisér vysokého kalibru, ktorého filmy vyniesli obrovský úspech aj po jeho smrti. Muž, ktorý sa líšil od svojich konkurentov svojím zvláštnym prístupom k svojej práci. Človek, ktorého postoj k práci a recept na zaručený úspech a svetový ohlas zostane akousi hádankou, ktorej podstatu niet zistiť. "AKO TO LEN ROBÍ?" Prečo získavať informácie, keď máme pred očami kúsok Kubrcikovej geniálnej tvorby? I Barry Lyndon zanechal u mňa nevídaný obdiv tak ako aj ostatné Kubrickové geniálne diela. Možno o trošičku viac. Dielo, ktoré ponúka nové obzory k chápaniu ľudského charakteru. Vzlet a nasledovne trpký pád svedčí o typickom zlyhaní ľudského faktora. Byť obľúbený je niekedy pre človeka vzácnejšie, ako jeho vlastná česť. A Barry Lyndon je toho dôkazom... 90% ()

Chrysopras

Tradičně rozmáchlý Kubrick, ovšem tentokrát nějak nevýrazně, aspon z mého pohledu. Začátek byl velmi slibný a líbil se mi. Pak se to ale ubíralo dost fádním směrem... Věřim, že kdybych to viděl v kině na velkém plátně, nejspíš by tam ještě hvězdička přibyla, ovšem v tv z toho ani nijak zvláštní estetický zážitek nebyl. Průměr ()

Eldrick

Učebnicová práce s kamerou, svícením a legendární lenses z NASA, ale jinak k uzoufání nezáživné kostýmní nedrama, kterýmu jsem zatím ani po 3. zkouknutí prostě nepřišel na chuť, protože obsah, co má být o romanci, je bezkrevná frigidní nuda bez ejakulace. ()

easaque

těch 5hvězdičkových hodnocení i komentářů je tu požehnaně, v kterých se převážně rozplívají nad vizuální stránkou. Proti ní opravdu nemůžu nic namítat - je okouzlující a dá se říct i strhující. Přesto mě výprava, kostýmy i kamera nedokázaly zbavit dojmu, že vyprávěný příběh je silně natahován a nebyl pro mne zase tak moc záživný. Z větší části mi to přišlo jako bez napětí a herectví dost toporné a bez šťávy, takže mě to chvilkami až uspávalo - není taky divu přes 3hodinovou stopáž. Přesto je toto Kubrickovo dílo pro mě asi nejstravitelnější, nejnormálnější a tudíž nejlepší. Takže lepší tři hvězdičky. [ PŘÍBĚH: 3 /// NÁLADA: 1 /// ART: 1 /// STYL: 3 /// CASTING: 2 (3*MAX) ] ()

MartinNDL

Pomalé, ovšem zcela bezchybné dílo. Neuvěřitelné nepřerušené záběry, vizuální dokonalost. Jedná se sice o tři hodiny ve společnosti z 18. století, nicméně příběh je natolik lidský, natolik uvěřitelný, natolik strhující, že Vás nenapadne se nudit. A co mistr vymyslel při práci s kamerou, použít ty staré, zaostalé šmejdky, které každý zahodil a ejhle - ono to vypadá dokonale. Záběry jsou jako obrazy, ploché ale kouzelné. Každá vteřina, každý moment, to je umělecký skvost. ()

Rabina

Oživlá obrazárna z počátku 18.století. Životná historická rekonstrukce s něžně pozvolným tempem. Můj milovaný Kubrick... ()

(mOnkey)

Něco tak famózního jsem ještě neviděl a od prvního zhlédnutí takřka dokonalého Shawshank Redemption jsem se bál, že už ani neuvidím. Trvalo to sedm let a mé hledání je nyní u konce. Snímek Stanleyho Kubricka, kterého jsem se z hloubi srdce bál, poněvadž zvolené období a téma nepatří k mým nejoblíbenějším, mi ukázal, že dát na vnitřní dojem bývá často krátkozraké a zcela scestné. Na závěr mi tedy zbyla tříhodinová výpravná epopej, od níž jsem čekal daleko spíše zklamání, než prudké rozčarování. Za tohle a za všechno, co jste vytvořil, Vám patří můj velký obdiv! ()

Hees

Na svoju obhajobu (nie, že by som sa musel obhajovať) musím povedať, že nemám až tak v láske filmy, kde hlavný hrdina je síce v príbehu, ale naschvál si k nemu nemáme vybudovať žiaden vzťah. Film má svoje svetlé stránky a aj svoje nie veľmi podarené. Svetlou stránkou je pravdepodobne, že hlavný hrdina je obrovský frajer až dokedy sa mu to nevypomstí a to, že každú pol hodinu mení svoje zamestnanie či postavenie na vyššie, alebo nižšie. V príbehu sa stane za tých 184 minút veľa, ale ani jedna vec ma nezaujala tak ako by som chcel. Takže Kubrick asi skúšal, že čo mu zhltnem a čo nie. Mal som pocit, že čím bol príbeh dlhší tak bol pokus o to, aby som hlavného hrdinu obdivoval a držal mu palce až potom nakoniec nenávidel tým čím sa stal. Lenže on sa nestal ničím iným akým bol na začiatku, len sme nevideli do jeho myšlienok, za dobu celého filmu zostal tým istým mužom. Jedine jedna udalosť ho trocha zmenila a mohli sme ho ľutovať a bohužiaľ už vtedy sme ho nenávideli. Tak ak išlo o to vyvolať v divákovi súboj so sebou samým, tak to sa podarilo na výbornú. ()

Martin741

Tento film Stenlyho Kubrycka nie je vyslovene dejovy, ale to az tak nevadi. Maestro nadcasovych kultov ako Clockwork Orange, 2001 Space Odyssey natocil dalsi uchvatny, nadherny, ale hodne depresivny film. Ryan O´Neal /Ridic 1978, Love Story 1970/ sice velmi nevie hrat, ale kulisy, exteriery a dialogy su fakt namakane. A kazdy vie, ze "snadno nabyl, snadno pozbyl" - taky je proste zivot : 86 % ()

Zemřel herec Ryan O'Neal

Zemřel herec Ryan O'Neal