Miloval násilí, sex a Beethovena. Malcolm McDowell v britském kultovním filmu. Žije jen pro tři věci: násilí, sex a Beethovena. Alex deLarge, vůdce čtyřčlenné party výtržníků, před níž si není nikdo jistý. Chodí v buřinkách a bílých kostýmech s velkými suspenzory, navštěvují mléčný bar „Korova" a pijí tamní specialitu – drogami obohacené „moloko", které je pokaždé vybudí k pořádné dávce ultranásilí. Tu brutálně zmlátí opilého tuláka kdesi v podchodu, tu se servou s konkurenčním gangem, tu přepadnou poklidný dům spořádaných občanů... Pak se však jednoho dne ono pověstné ucho utrhne a Alex skončí ve vězení. Ve vězení, z něhož je jediná cesta: stát se pokusným králíkem, nechat si v nejnovějším experimentu „vymýt mozek" tak, aby vše, pro co dosud žil, začal nejen nenávidět, ale přímo fyzicky nesnášet...
Kriminální satira s prvky sci-fi je jedním z nejprovokativnějších filmů režiséra Kubricka. V příběhu, natočeném podle románu Anthonyho Burgesse a odehrávajícím se „v Londýně nedaleké budoucnosti", se – zejména v poruštěné angličtině – projevují vlivy dnes již odeznělé studené války a překračují mnohá tabu, která do té doby v kinematografii byla. Film vzbudil samozřejmě rozporuplné ohlasy, bylo mu dokonce vytýkáno, že díky němu vzrostla kriminalita městské mládeže. O dva roky později, kdy již Kubrick pracoval na Barrym Lyndonovi, bylo násilím vyhrožováno jemu i jeho rodině. Ze všech těchto důvodů byl film – na režisérovu vlastní žádost – v tichosti stažen z kin a až do Kubrickovy smrti nebylo ve Velké Británii povoleno jeho promítání.
Rozporuplný postoj k filmu se projevil i při mezinárodních hodnoceních. Kromě Ceny Kruhu newyorských kritiků za nejlepší film a režii nezískal totiž Mechanický pomeranč nic z řady cen, na něž byl nominován. (Konkrétně na 4 Oscary, 7 cen BAFTA, 3 Zlaté glóby...). Při udílení Oscarů v r. 1972 Kubricka „porazil" William Friedkin se svou Francouzskou spojkou, nicméně při slavnostním ceremoniálu on sám vyslovil to, co si zřejmě myslelo i mnoho dalších: že nejlepším filmovým tvůrcem roku je právě Stanley Kubrick...
Film stojí a padá s výkonem Malcolma McDowella, bez něhož – jak se režisér vyjádřil – by nemohl vzniknout. V hercově filmografii je to nepochybně nejvýraznější a nejlepší role, jakou kdy odvedl, nicméně ani on se žádného oficiálního ohodnocení nedočkal. (Česká televize)

james11

Pro mě spíš zklamání. Knižka ve mě evokovala úplně jiné emoce než film a možná proto jsem film vnímal jen jako horší zpracování knížky, ale mám pocit, že kdybych knížku nečetl, zase bych do poloviny filmu téměř nic nechápal. Scény v DOMOVĚ, kde styl, jakým se spisovatel chová, mě šíleně vytáčel a nemohl jsem tuto část vydržet, byla opravdu muka nejen pro Alexe. Poznání party a především ostatních členů bylo hodně povrchní a zklamalo mě, že Alex neměl s Jiříkem a Tupounem souboj jeden na jednoho, ale napadl je, když to nečekali. Ztvárnění Tupouna bylo OK, Jiřík a Pítrs úplně nevýrazní. Soundtrack a výprava se mi hodně líbily. ()

the_weaver

Vtipné podobenstvo o tom, kto v skutočnosti je ten nový socialistický človek a ako sa naozaj rodí v tej mierumilovnej ľudovej demokracii?↵  To sa určite podarilo, ale čo ak je za tým niečo obyčajnejšie?↵  Čo ak sa chcel autor len vyrovnať so svojím susedom na internáte, ktorý mu nedal spávať, lebo chodil na izbu neskoro večer ožratý, púšťal hlasnú muziku a vodil si tam ľahké devy? Možno bol sused aj násilník a občas autora zmlátil alebo mu niečo ukradol.↵  A teraz, teraz mu to môže vrátiť všetko späť a vo veľkom štýle! A že to tomu susedovi veru nandal! Na žiadneho ukrivdeného sa nezabudlo a každý dostal svoje zadosťučinenie. A to všetko so slušnou porciou nadsázky a humoru. ()

house336

Pustil jsem si to krátce po dočtení knihy a trochu se asi zklamal. Kubrick si sice vyhrál s vizuálem, vytvořil svět plný barev a asburdna, nicméně o moc víc toho nepřidal. Celý ten příběh je původní, některé pasáže vystřižené nebo předělané a tudíž na mne ten film nepůsobí tolik šokujícně a zvráceně jako kniha. Pro toho, kdo se s originálem nikdy nesetkal, bude filmové zpracování Mechanického pomeranče mít to kouzlo (jestli se to tak dá nazvat... spíš ne) a ten účinek, ale kvality, jazyka a atmosféry, kterou tomu Burgess dal, to nedosahuje. Nicméně na 4* to stačí. ()

Yamatosan

Další z Kubrickových příšerně přeceňovaných filmů. S knihou nesrovnatelné. Je-li ta nevtipná komičnost mnoha scén, špatné herectví valné většiny postav a papundeklovost záměrem, pak pro mě nestravitelným. Snad kdybych si k tomu dal LSD... Jediné povedené - hudba. Ale OK, v 71 to byl asi dost mazec. ()

teckax

Na tenhle film jsem se chystala dobrých 10 let... kolik chvalozpěvů jsem o něm na gymplu slyšela, legenda legend, film, bez kterého nesmíte umřít... nutno říct, že dílko je to vskutku fascinující. Perfektní námět, propracovaná zápletka, na svou dobu skvělé zpracování, kontroverzní, sprosté, násilné, k obrazovce poutající, ale! film over 120' mě musí fakt složit, abych hodnotila 5* a to se jaksi neudálo. ()

Royaldell

Tohle je prostě Kubrick. Velmi znepokojující film,který se vám vryje do paměti, a těžko na něho zapomenete,i když byste třeba chtěli. Kubrick byl prostě výjimečný a famózní režisér,který věděl co dělá,a jste přesně tam,kde on chce. ()

CaptainAss

Absolutně nechutné, kontroverzní, pofidérní a přitom geniální dílo. Není divu když samotná kniha, která byla předlohou od Anthonyho Burgesse, je násilná a plná slangů. A když se do takového příběhu pustí někdo se jménem Stanley Kubrick, hned každému dojde, že to bude nezapomenutelné. Ten film jsem měla před očima ještě hodně dlouho. Člověka u tohoto filmu zavalí pocit nepříjemnosti avšak pokud jste člověkem zvědavým, nedokážete od toho odtrhnout oči. Násilné scény a hlavně scény se znásilněním byly pro mě opravdu silné kafe. Ale film je tak skvěle zpracovaný, že jsem ho musela vidět celý. Malcolm McDowell předvedl herecký výkon který vás opravdu vtáhne do futuristické Anglie a jeho kumpáni (Warren Clarke, James Marcus) byli taky ohromní. Abych pravdu řekla, nemůžu ani jednomu herci nic vytknout. A pokud mám zmínit hudbu celého díla, tak se odteď na píseň Singing in the rain dívám úplně jinak než jako na píseň z filmového muzikálu. A samotná theme je nezapomenutelná, hlavně pokud jste fanda Simpsonů, tak to už byste jí snad dokázali i sami zahrát. Taky je velice zajímavé léčení Alexe a jak ho ovlivní už do konce života. Konec je šokující, ne nadarmo se říká že karma je zdarma. Ale ke konci to začne být už trochu unavující. Je tam spousta zajímavých prvků, spousta zajímavých scén a záběrů kamery, ale rozhodně to není film na odreagování. Člověk se u toho musí soustředit ale pokud někdy chytnete náladu na pořádné násilí, tohle by určitě mělo jít na seznam. ()

Brozason

Divíte se že v roce 1971 se našla jenom malá hrstka filmových příznivců, která ohodnotila tenhle skvost kladně? Asi není pochyb, že na tehdejší dobu tohle bylo něco nečekaného a šokujícího. Když na některé lidi je dvouhodinová dávka Kubrickovi geniality příliš i dnes. Nejdřív nás Alex se svojí bandou prvních 45 minut filmu vezme na pár dobrodružstvích s trochou ultra násilí sexu a Beethovena,kde nás parádně rozparádí a naladí, aby nás druhou půlku mohl Kubrick rozdrtit na malé kousíčky Alexovou proměnou v bezbranou schránku. Herecký koncert McDowella, který zvládá obě části jeho postavy s precizním přehledem. Režijně podmanivé dílko hlavně kvůli nápaditému vizuálu a bravurně použitou hudbou Ludviga Vana. Koho jiného by napadlo dát do filmu plného násilí a sexu Klacisistkou hudbu? Tomu já říkám odvaha! Nevím co dál napsat ke Kubrickovým filmům většinou nedokážu pořádně utřídit své myšlenky. Byla to moc složitá osoba, která točila ještě víc složité filmy. Kubrick nebyl jenom geniální filmař ,byl to umělec a vizionář tehdejší doby. /100%/ ()

Tezuka

Nepřekvapuje mě, že ve své době bylo tohle dílo něčím překvapivým, revolučním a troufám si tvrdit že i silně pohoršujícím. Po první hodině jsem si ťukal na čelo, jestli opravdu vidím, co vidím. Absolutně jsem nechápal smysl toho všeho, co se tam odehrává a byl jsem připraven za to Kubricka tvrdě zkritizovat. Nicméně věci se změnily. Od té chvíle, co byl Alex zatčený a zavřený se začal děj zajímavě vyvíjet. Jeho postava se mi začala čím dál více zamlouvat a experimentální léčba, kterou podstoupil, aby se odnaučil násilných sklonů, byla vrcholem celého toho potěšení. Malcolm McDowell, i když doposud poměrně opomíjený herec, zahrál svoji roli výborně a absolutně uvěřitelně. Líbily se mi jeho výrazy, vystupování a způsob jakým se dokázal přetvařovat. Znovu tento film asi vyhledávat nebudu, ale přesto si myslím, že jednou jej vidět určitě stojí za to. ()

boss123

Mechanický pomaranč som mal v pláne zhliadnuť už dávnejšie o to šťastnejší som, že sa mi to po dlhej dobe konečne podarilo. Kubrick toto dielo natočil podľa knihy od Anthony Burgessa s rovnakým názvom Mechanicky pomaranč. To, ako verne sa tvorcovia držali knižnej predlohy nemôžem posúdiť. Čo, ale môžem posúdiť je, ako verne sa Kubrick držal svojho filmárskeho štýlu. V tomto ohľade nesklamal. Film je ako po hudobnej aj obrazovej zložke unikát. Jednotlivé scény spolu krásne kompozične ladia, od kamery cez hudbu. Ako aj kamera tak, aj hudba sú vynikajúce. Použitie skladieb Ludwiga vaň Beethovena je do deja dokonale zapracované. Ďalšou výraznou zložkou je scenár a ani v tomto ohľade tvorcovia nesklamali. Ponúkajú niekoľko otázok, ktoré sú stále aktuálne. Jednou z nich je aj to, že povaha človeka a jeho správanie sa napriek všetkým snahám nedá zmeniť. To zlo prebýva v každom z nás a je na nás či mu necháme voľný priebeh. Scenár ponúka niekoľko neočakávaných zvratov a dokáže zaskočiť diváka. Taktiež musím výrazne pochváliť aj celkovú atmosféru skazeného sveta. Už od prvých scén som proste vedel, že tento film je od Kubricka. Jeho rukopis je nepriehliadnuteľný. Aby som, ale len nechválil, tak film má aj niekoľko chybičiek na kráse. Napríklad mi moc nesadla reč postáv a celkový slang, ak sa to tak dá nazvať. Človek nedotknutý predlohou, ako ja, sa niekedy môže trochu strácať rovnako, ako aj pri pomerne chaotickom začiatku s pomalším tempom. To je, ale tak všetko. Z konečného výsledku som veľmi šťastný, lebo okrem toho, že mi film veľmi sadol, tak sa tiež jedná o výrazne nadpriemerné dielo. A aj keď to nie je úplne to najlepšie od Kubricka, tak medzi jeho najlepšie diela ho v pohode môžem zaradiť. Film som si užil určite ho odporúčam. Aj keď sa jednoznačne nejedná o mainstream a nie každému môže sadnúť tak dobre ako mne. Takže mu dávam päť hviezd. A 85%. ()

VashCZ

Skvělý Kubrikův film pro jeho fanoušky. Já se ale mezi ně asi úplně neřadím. Ano, práce s hudbou skvělá. Film nepřestává bavit ani na minutu, žádné prázdné scény. Na rok vydání to jistě muselo být přelomové. Mě nejvíc zaujal stav rodiny hlavního charakteru :-D. Ač jsem psal, že film nemá hluchá místa, lehce mě zlobili akční pasáže, ale to je tím, že jsem z dnešních krvavých filmů již zmlsán. Dále zamyšlení kdo je kým zneužíván je myšlenka dnešní doby stálá, dívám se na ni každý den a je to prakticky moje denní kratochvíle o tom přemýšlet, takže mě to taky nezaujalo. Dávám proto 60%. Je ale jasné, že tento film si své diváky najde a ukáže tak možná něco, co já beru jako samozřejmost. Ale nevím, nevidím to tam, možná taky ne. Děkuji za rozvilý komentář Subjektivovi, který mě samotného podpořil, že jsem myšlenku filmu asi pochopil. ()

draxxi

V kazdym pripade je to velmi zvlastni film. Rozhodne me zaujal, svym zpusobem i bavil a urcite nenudil... 29/11/2020 66% ()

Jiriiik04

Moje pocity z A Clockwork Orange dokáže naprosto přesně vystihnout tato věta – nejpodivnější a nejulítlejší snímek, co jsem kdy vidět. Rozhodně musím ocenit velmi výraznou a zajímavou vizuální stylizaci a zmínit musím i absolutně famózní hru se světlem. Menší problém jsem měl s kamerou – přišlo mi, že v první polovině filmu je až moc statických záběrů, které já osobně fakt moc rád nemám, ale musím říct, že například úvodní pohled na Alexe a jeho partu výtržníků je natočen opravdu znamenitě. Mnohem lépe je na tom audiovizuální stránka, která je jedním slovem úchvatná, hlavně to míchání elektronické a klasické hudby je dost neotřelé a zajímavé. Malcolm McDowell v hlavní roli je opravdu parádní, nejdříve je to fakt neuvěřitelnej zmrd, kterýmu přejeme jen to nejhorší, ale postupem snímku se z něj stává oběť, které mi bylo místy dost líto, i když… nechci spoilerovat, ale každý, kdo film viděl, ví, o čem mluvím. Scénář pro mě byl ze začátku bohužel problematický – první půlka, která mi připadala jak po příběhové, tak technické stránce, nepříliš vyvážená, místy vyznívala až lehce komicky (byl to úmysl nebo ne?!), se tu bije s druhou půlkou, která je o poznání zajímavější, místy dost silná a k tomu všemu je druhá polovina zabalená až do takového depresivního hávu, který se mi docela zadřel pod kůži… Po Olověné vestě a Divnolásce jsem si myslel, že Kubrickovi na chuť nepřijdu, tenhle snímek mě z toho pocitu vyvedl. Bejt to celé ještě o chlup intenzivnější (a bez tolika statických záběrů), byla by to pro mě poctivá pětihvězdičková palba, takhle to je pouze silnější čtyřka, ale třeba to ve mně časem dozní. 85% ()

Feacher

Řekl bych, že i tento film je podstatnou součástí filmové historie, a tak jsem velmi rád, že jsem na něj konečně narazil... opět při cestě za osvětlováním všeho, na co narazili v některém z dílů Simpsonovi. Už na začátku zazněla ta úžasná hudba a od té doby jsem byl u obrazovky přikován. Je to točené velmi zvláštně, až trochu surrealisticky, ale na to jsme u Kubricka zvyklí. Výběr herců i zpracování za 1, na tu dobu perfektní. Asi nemám co bych nějak hluboce vytknul. 5*! ()

imanicornyt

Přestože má Mechanický pomeranč své nedostatky, nemohla jsem se při jeho sledování ubránit dojmu, že jsem svědkem historie světové kinematografie. Celkové obsazení je opravdu pozoruhodné, ale McDowellovy herecké výkony se samy o sobě stávají hlubokým diváckým zážitkem. Kamera i střih, tedy funkce, které v průměrném filmu nijak zvlášť "nevyčuhují", zde zahrály velmi důležitou roli a hudba opřená o nenahraditelného Beethovena výsledné dílo ještě více okořenila. S hlavní myšlenkou kriminality ve spojitosti s morální volbou jsem se setkala již během čtení knižní předlohy, s kterou jsem měla značný problém kvůli užitému jazyku. Cením si tedy toho, že Kubrick tenhle aspekt podstatně zmírnil, ale ne vysloveně potlačil. Druhá polovina filmu byla už o něco slabší, ale i tak nemohu vytknout originalitu a geniální provedení tohohle unikátního počinu. ()

Zemřel představitel Darth Vadera David Prowse

Zemřel představitel Darth Vadera David Prowse