Miloval násilí, sex a Beethovena. Malcolm McDowell v britském kultovním filmu. Žije jen pro tři věci: násilí, sex a Beethovena. Alex deLarge, vůdce čtyřčlenné party výtržníků, před níž si není nikdo jistý. Chodí v buřinkách a bílých kostýmech s velkými suspenzory, navštěvují mléčný bar „Korova" a pijí tamní specialitu – drogami obohacené „moloko", které je pokaždé vybudí k pořádné dávce ultranásilí. Tu brutálně zmlátí opilého tuláka kdesi v podchodu, tu se servou s konkurenčním gangem, tu přepadnou poklidný dům spořádaných občanů... Pak se však jednoho dne ono pověstné ucho utrhne a Alex skončí ve vězení. Ve vězení, z něhož je jediná cesta: stát se pokusným králíkem, nechat si v nejnovějším experimentu „vymýt mozek" tak, aby vše, pro co dosud žil, začal nejen nenávidět, ale přímo fyzicky nesnášet...
Kriminální satira s prvky sci-fi je jedním z nejprovokativnějších filmů režiséra Kubricka. V příběhu, natočeném podle románu Anthonyho Burgesse a odehrávajícím se „v Londýně nedaleké budoucnosti", se – zejména v poruštěné angličtině – projevují vlivy dnes již odeznělé studené války a překračují mnohá tabu, která do té doby v kinematografii byla. Film vzbudil samozřejmě rozporuplné ohlasy, bylo mu dokonce vytýkáno, že díky němu vzrostla kriminalita městské mládeže. O dva roky později, kdy již Kubrick pracoval na Barrym Lyndonovi, bylo násilím vyhrožováno jemu i jeho rodině. Ze všech těchto důvodů byl film – na režisérovu vlastní žádost – v tichosti stažen z kin a až do Kubrickovy smrti nebylo ve Velké Británii povoleno jeho promítání.
Rozporuplný postoj k filmu se projevil i při mezinárodních hodnoceních. Kromě Ceny Kruhu newyorských kritiků za nejlepší film a režii nezískal totiž Mechanický pomeranč nic z řady cen, na něž byl nominován. (Konkrétně na 4 Oscary, 7 cen BAFTA, 3 Zlaté glóby...). Při udílení Oscarů v r. 1972 Kubricka „porazil" William Friedkin se svou Francouzskou spojkou, nicméně při slavnostním ceremoniálu on sám vyslovil to, co si zřejmě myslelo i mnoho dalších: že nejlepším filmovým tvůrcem roku je právě Stanley Kubrick...
Film stojí a padá s výkonem Malcolma McDowella, bez něhož – jak se režisér vyjádřil – by nemohl vzniknout. V hercově filmografii je to nepochybně nejvýraznější a nejlepší role, jakou kdy odvedl, nicméně ani on se žádného oficiálního ohodnocení nedočkal. (Česká televize)

BaraKnotkova

Samotný název mě dostatečně oslovil na to, abych se ze zvědavosti na tento film podívala bez toho, abych se zhlédla jedinou recenzi. Moje pocity byly smíšené, ze začátku mi bylo proti srsti, že hlavní postava je záporná, ale později jsem byla znechucená tím, co se jí dělo a soucítila jsem s ní. Na začátku mě bavila Alexova drzost a celkový kontrast jeho "ultranásilí" a hudby Ludwiga van. Celkově na mně film zanechal hluboký dojem, který jsem si ovšem hned neuvědomovala, ale později jsem se přistihla, že neustále přemýšlím nad Alexovým osudem. Film je velmi zvláštně moralistický tím, že nedopadne "jak by měl". ()

Janh

Podle mě jeden z TOP Kubrickových filmů I když těžko říct. On je prostě jeden z nejlepších. Ultraviolence...to je nápad. Bohužel je k vidění v dnešním světě až příliš často. Těžko říct, jakou měrou k tomu přispěl Clockwork Orange. ()

mad.dog

Na některý film pana Kubricka jsem se chtěl kouknout už hodně dávno, proto mi přišlo rozumné zhlédnout Mechanický pomeranč, na který jsem četl jen samou chválu. Tak absolutně násilnický, ulítlý a přitom dokonalý film jsem ještě neviděl. McDowell jednu chvíli ztělesňuje naprostou ďábelskost, pak zase s ním divák soucítí a fandí mu. Ta originální hudba ještě více zdůrazňovala motiv každé scény. Když si k tomu připočteme ještě božskou režii mistra Kubricka, dostaneme (alespoň pro mě) nejlepší film, co jem kdy viděl. Pět hvězd je málo, chtělo by to minimálně dalších deset. ()

sedmdevet

Silný film, protože je v něm silná představa. Kubricova představa budoucnosti a ta je doslova brutální. Vůbec celý snímek byl složený ze samých absurdních skiců,a hudba to vše jen umocňovala. Ovšem zase tam byl vidět Kubric a jeho záměr ( snad). Mě ten děj asi míjel ,ač jsem se tomu bránila, nejvíc si pamatuji jen takové obrazce,docela na depresi, a instiktivní Kubricovský pocit . ()

Y2ORSI

nikdy jsem Kubricka nepochopil a Mechanický pomeranč jsem nikdy nedokázal dokoukat. Nedokážu poznat v čem tkví kvalita tohoto snímku, asi někde bude. A třeba jednou přijde doba, kdy i já tento film ocením, ale zatím to nevypadá reálně ()

crazyM

Tak tenhle film mě trošku minul, ne že by to nebyl kulturní zážitek, ale...nevím co k němu dodat určitě stojí za shlédnutí, ale jednou a stačí. ()

Randall

Mechanický pomeranč je náročný film (ale který Kubrick není, že...) Vyžaduje od diváka nejen bystré pozorovací schopnosti, ale také schopnost empatie. Komunikuje všemi dostupnými kanály, ať už je to hudba, kamera nebo scéna samotná. Je to příběh o paradoxech společnosti, které jsou zobrazeny velmi syrově, naturalisticky. Myšlenky zde nejsou ani tak ukryty v metaforách, jako v bizarnostech, paradoxech a ideových rozporech. Tento přístup se mi velice líbí, neboť metafory mohou mít značně individuální naturu, což nezřídka vede k interpretačním neshodám (týká se to spousty artfilmů). Potenciálním divákům bych zejména doporučil film překousat až do konce. Nepíši to jen tak do větru. Znám několik lidí, kteří zvládli nejrůznější Hostely a jiná dílka, v nichž horor znamená spíše vnitřnosti než pocit strachu, ale Pomeranč nevydrželi ani do první třetiny; prý proto, že je to zvrácené, úchylné apod. Kdyby vydrželi, uvědomili by si, že agresivita není v tomto filmu samoúčelná. Nesouhlasím s názory, že chybějící konec knižního románu filmu chybí. Právě naopak: ačkoliv psal Kubrick scénář podle amerického vydání knihy, jenž poslední kapitolu neobsahovalo, dokázal pointu rozpoznat a zakomponovat ji do celkového příběhu. Upřímně řečeno, ona by se ta závěrečná kapitola do Kubrickova podání ani nehodila. Bylo by to, jako kdyby na konci 2001: Vesmírné odysey byl Přemek Podlaha a pointu filmu nám polopatě vysvětlil... ()

wamaku

Vskutku vizuální "majstrštyk", interiéry, kostýmy, "Kubrickův" detail. Jen mě trochu mrzí že ačkoli jsou maximalizovány způsoby, jak v divákovi zanechat nějaký dojem, otisk, cokoli, konec je jakýmsi prázdným vyšuměním celé gradace. Jistě, všechny myšlenky o nenapravitelnosti, povrchnosti i egoismu jsou zobrazeny, ale ne podtrženy. ()

bratr_jezek

Kromě několika explicitních scén včetně znásilnění a McDowellla v roli vyšinutého jedince nemá cenu film moc sledovat. Někteří ho však pokládají za kultovní. ()

mickajc

Myslím, že je lepšie pred pozeraním filmu, mať prečítanú najprv knihu. Je tam pár odlišností, ale plus vo filme boli pre mňa kostými, ktoré boli jednoducho super. Škoda konca filmu, ktorý mal podľa očakávania skončiť úplne inak, čakala som, že skončí ako kniha, no bolo to trochu useknuté, ale každopádne som si celých 137 minút užila sfilmovanú najlepšiu knihu. :-) ()

adam7

Verím, že film bol v čase jeho vzniku poriadne poburujúci. Veď aj o 40 rokov sa naň pozerá ťažko. Z filmového príbehu nemám dobrý pocit a práve o to sa Kubrick usiloval. Moje hodnotenie však odráža filmovú kvalitu z hľadiska poslania a réžie. Aspoň jedna pozitívna vec k samotnému deju sa týka kvality Alexovho slovníka a hudobný vkus. ()

MHJ1999L

Výborné filmové zpracování románu Antonyho Burgesse. Stanley Kubrick se zde předvádí a ukazuje své režijní schopnosti ve vší kráse. Film nám dovolí nahlídnout do drsné budoucnosti ultra-násilí, slangu, obratu sedmdesátých let v té nejlepší podobě, dírách v systému, skupinových brutálních akcích, strachu z policie, nezákonného užívání drog, hromadného znásilňování, hromadného ničení, poslechu klasiky v podání elektroniky (jedna z nejlepších věcí poslední doby), chození za školu, nového životního stylu, nového ultra-moderního stylu nakupování, bezstarostného zabíjení, nového stylu léčby těch "špatných" a spousta dalších "vychytávek". Výborná kamera Johna Alcotta. každou scénu jsem si navždy vryl do hlavy a každou si navždy zamiloval. Neuvěřitelná práce s herci - další důkaz toho, že kdo se dostane do Kubrickova filmu, je pak automaticky ovládán tímto hereckým dosud nepojmenovaným stylem, který by si ale podle mého měl najít ve filmu ještě nějaké uplatnění. Kubrickův nový vizuální rozměr nad vším nakonec zvítězil. Jeho smysl pro obraznost a hlavně pro každý malý detail. Rozmístění "jeho" postav, barevné vyladění obrazu a všechno ostatní dává filmu nový hloubkový dosud nevídaný rozměr. Osvícení je oproti tomuto dílu jen malý drobek v celé filmové historii. Tohle si prostě musíte zamilovat! A originální trailer vám navodí tu správnou atmosféru. Sice ne takovou dokonalou za krásně zdrženlivou jako film, ale na těch pár minut to stojí za to. Já fakt miluju tenhle film! ()

SunnyToby

Nic pro slabé povahy. Místy se vám bude chtít zvracet a teatrálně si zakrývat oči. Už to, kolem jakých témat se film točí takový pocit vyvolává. Násilí není hezká věc, ale co se stane, když najdeme účinný způsob, jak ty nejhorší násilníky 'zneškodnit'? Burgess nám nabízí pohled onoho provinilce. ()

dr.who

velmi dlho som vahal co, a ci vobec nieco na temu kubrick niekedy napisem. nastastie nie som filmovy kritik, casto mi isto unikaju rozne spojitosti a o dramaturgii, inovatorstve, pokroku ci vizionarstve vo filme viem malo. nieco ale viem o mysli cloveka, zaoberam sa nou profesionalne uz viac ako 10 rokov, co nie je vela, ale na zaklady to snad staci. SPAT ku Kubrickovi a filmu mechanicky pomaranc.....kubrickove filmy sa nedaju, priam nemozu pozerat po castiach, na porozumenie je nutne kazde jeho dielo vidiet aspon 3 krat a ani to mozno nie je dost. vyrazne posadnutie sexualnymi uchylkami mozno prameni z jeho detstva, ale pre dielo ako take je najrychlejsim sposobom vyjadrenia intimity, uplneho odhalenia ludskej podstaty, doslova dostanie sa "na kožu", kde to neide tak aj pod nu - to je symbolika nasilia.. pan Kubrick zazil pri dospievani, ci snad v detstve nieco vyrazne traumatizujuce a cez svoje filmy sa toho snazi evidentne zbavit. neviem - vobec ho nepoznam, opisujem iba svoje pocity.. K FILMU: je to neuveritelne, ale pozitivnejsi vztah som k nemu zacal citit az po cca roku od prveho zhliadnutia, kedy som ho videl uz 4 krat. ulohou divaka je ocistit sa od spiny pseudo-moralky, konvencii a ocakavani a potom bude fungovat skvele. nic viac k tomu nemozem povedat. ()

thoreau

Moje skotská známá tvrdí, že Clockwork orange je přezdívka metra v Glasgowě - jezdí totiž dokola, má dvanáct stanic a vlaky jsou oranžové. Sám Burgess tvrdí, že je to cockney oxymoron, případně odkaz na slovo Orang - člověk (jako třeba orangutan). Tak nevím. Špatné to není, ale já mám radši Odysseu. ()

Zemřel představitel Darth Vadera David Prowse

Zemřel představitel Darth Vadera David Prowse