Dr. Divnoláska aneb Jak jsem se naučil nedělat si starosti a mít rád bombu

poz3n

Musim říct, že začátek mě nijak neuchvátil a chvílema sem se i docela nudil, ale potom to stálo za to. Postavy P. Sellerse především doktor Divnoláska byly excelentní a především závěrečná sekvence mě dostala do kolen. O Sellersově herecký genialitě nepochybuju, protože jeho role v obou Kubrickovo filmech (Lolita a Dr.Strangelove) jsou opravdu perfektní. Když si uvědomim v jaký době to bylo natočený, tak je opravdu neuvěřitelný kolik narážek se tam dá vyčíst. Takže když pominu logicky ne extra jaký efekty a chvilky, kdy jsem se trochu nudil, tak se jedná na svou dobu o fakt vyjímečnej film. ()

honajz

Režisér Stanley Kubrick patří nepochybně mezi klasiky. Ale víte, jak to chodí... S klasickými filmy je to stejné, jako s klasickou literaturou: všichni ji uznávají, ale nikdo ji nečte. Takže Kubrickovy filmy jako Vesmírná odyssea 2001, Mechanický pomeranč nebo Doktor Divnoláska mají zcela poprávu své místo v síni slávy světové kinematografie, ale průměrný člověk obvykle radši sáhne po něčem uvolněnějším a méně závažném. (Pokud se ovšem zrovna nejedná o Spalující touhu, která slibovala nevšední záběry Toma Cruise s Nicole Kidmanovou.) Divnoláska je to, čemu se říká umění, a právě proto - nebo, chcete-li, přesto - stojí za zhlédnutí. Hlavně Peter Sellers je v každé ze svých čtyř rolí vynikající. Děj téhle černé skorokomedie se odehrává v době studené války, kdy jednomu z amerických generálů přeskočí a pošle bombardéry s jadernými zbraněmi na Sovětský svaz. Prezidentovi Spojených států je to tak nějak trapné a rád by útok zastavil, ale brání mu v tom neschopnost, hloupost a neochota zúčastněných postav, jež ve své absurdnosti působí o to reálněji. Takže co myslíte, povede se mu to? Snímek je z roku 1963, je černobílý v proměnlivém formátu, zvuk je monofonní. Za daných podmínek mohu práci na převodu z filmového pásu do digitální podoby zhodnotit jako podařenou. Disk nepřekypuje zajímavými lahůdkami, spíš se jich pár choulí někde u dna. Na DVD najdeme, kromě standardní volby jazyka, titulků a scén, výborně udělanou filmovou upoutávku, filmografie herců a režiséra, a pak už jen galerii plakátů a fotografií z natáčení. Někdy během února má ale vyjít Special Editon verze, takže bych zájemcům doporučil počkat si právě na ni. Film 4/5 - velice dobrý film, ale musíte mít na něj náladu DVD 2/5 - speciální edice by měla být lepší ()

ad-k

Kubrickova pekelná satira, provokace a až přesně umístěná jaderná střela (s nebezpečnou látkou absurdia) aneb Jak jsem se naučil smát nad 10, maximálně 20 milióny obětí. Catch 22! 90% ()

eraserhead666

Sellers je prostě masér. A George C. Scott jakbysmet. Posedlost tělesnými tekutinami je fakt joke. A Kubrick je blázen. Tohle je jeho jediný (částečnou výjimkou je ještě Olověná vesta) film, který se mi fakt líbí a pro který jsem ochoten připustit, že je Kubrick dobrý filmař/režisér. Je to fakt prdel. ()

902 10

dr. strangelove sice predchazi povest crazy komedie, nicmene milovniky ace ventury nebo monty pythons, ocekavajici kadenci 1 gag na pul minuty asi trochu zklame. divnolaska je mnohem vic inteligentni satira, nutno dodat ze misty trochu nudna, triky jsou otresne a ani nekolik vcelku zabavnych vystupu george c. scotta a spol. nevyloudi na tvari nic vic nez lehky usklebek. od prumeru divnolasku zachranuje poslednich 5 minut, ve kterych si genius peter sellers jako dr. strangelove ukradne cely film jen pro sebe v jednom z nejvtipnejsich vystupu v dejinach kinematografie. presto je dr. strangelove ponekud "overrated". ()

ARI50

Táhle komediální atomová bomba mi nepřišla vůbec vtipná celkem sem se nudil a stěží to dokoukal takže celkem blbost. ()

Necrotongue

Tak tohle rozhodně nebyla žádná prvoplánová komedie. Což o to, humor byl přítomen a nebylo ho málo, hlavní myšlenka filmu byla ale smrtelně vážná, a atmosféra tomu odpovídala. Tvůrci mě ale nejvíc dostali tím, jak je jejich film i šestapadesát let po premiéře stále aktuální. Studená válka je sice oficiálně pryč ze stolu, ale stačí, aby se ke kufříku s červeným tlačítkem dostal degen, který po ránu kopne dva panáky desinfekce, věří tomu, že nejlepším argumentem je řev, a je zaděláno na problém. ()

mm13

Dr. Divnoláska nie je komédia ale hysterický smiech šialenca ktorý v krátkom návale osvietenia pochopil že tancuje na okraji priepasti. ()

Jansen

Už jenom samotný námět vzbuzuje takovou pozornost, že i kdyby vše ostatní bylo špatně, tak si film své diváky určitě najde. Ale tak to samozřejmě není. Film je to skvělý snad ve všech ohledech. Kubrickova satirická hříčka na téma studené války, kde se střídá nadsázka s humorem a až někde za tím probleskuje potlačená vážnost a naléhavost situace, která v době vzniku filmu nebyla jednoduchá (lidem v 60. letech to asi přece jenom nepřipadalo jen jako vtipné sci-fi). Peter Sellers svou trojroli zvládl úžasně a jasně tím potvrdil humornou tvář filmu. Vlastně i ten let letadla (modelu letadla) nad krajinou působí tak neskutečně (až se mi zdá, že to byl úmysl) a závěrečné rodeo na atomové bombě to jenom podtrhne. ()

ScarPoul

Film, ktorý si neberie servítky pred ústa a otvorene kritizuje sovietov a aj američanov v neustálom závodení, kto je lepší. Či Amerika alebo Rusko. Konflikt sa vyhrotí do takej miery, že hrozí vyhadenie ľudskej rasy, pretože akonáhle dopadne prvá americká bomba na Rusko spustí sa stroj totálnej skázy, ktorý vyhubí všetko živé na zemi. Našťastie je tu dr. divnoláska, ktorý má plán ako hroziacu katastrofu odvrátiť. Film mieša vojnové nasadenie a inteligentné dialógy, ktoré vychádzajú z reálnych vojnových postupov, s absurdnými dialógmy, ktoré sa postupne menia na frašku a týmto scénam kraľuje bezchybný a geniálny Peter Sellers, ktorý stvárnil tri postavy a kadžá má svoju pamätnú scénu a je zahraná úplne inak. Ďalším skvelím ťahúňom je George C. Scott, ktorý neprestajne nadáva na Rusov, Rusko a pritom si žuje žuvačku. Inteligentný humor je badateľný a nie každému je pochuti, ale rozhodne sa jedná o veľmi trefnú a hlavne veľmi inteligentnú zábavu. Dokazuje to na jednej strane Kurbickovu všestranosť a talent a tiež jeho zmysel pre humor. Film, ktorý sa mi veľmi páčil aj keď musím priznať, že niektoré pasáže mi prišli až príliš pomalé. Ale nebolo ich až tak veľa, takže som spokojný ()

rawen

Souhlasím s tím, že jde bezesporu o kvalitní satiru - tento styl humoru (a vůbec celý film) však není pro každého - mě to trochu nudilo. 6/10 ()

BoPo

Kubrick a len 95 minút? Kubrick a komédia? Satira na to, ako málo stačí k zničeniu ľudstva. Jediné čo stojí za vyzdvihnutie je generál Turgidson. Jeho ksichtové kreácie tíško závidí aj Jim Carrey. Dr. Divnoláska ma zaujal len svojou 88 rukou. A to je na postavu z názvu filmu pomerme dosť málo. Takže hodnotenie nad 80% je skôr efekt slávneho mena režiséra, než kvality filmu. Aby ste nevyzerali ako neinteligentní užívatelia, dajte si plný počet a lalala. ()

maseer2

první polovina je bez přehánění boží, pak děj na nějakou dobu opustí řídící středisko a není to už až tak skvělá zábava, ale i nadále je to takřka bezchybná absurdní (studeno)válečná satira z dílny geniálního filmaře Kubricka.. P.S.: všichni zde velebí Petera Sellerse, ale pro mě je králem tohoto filmu George C. Scott :) ()

bouncer

Tenhle skvost od mého oblíbeného režiséra Stanleyho Kubricka se mi dlouho vyhýbal, ale nakonec jsme si k sobě cestu našli. A musím říct, že se jedná o skvělý snímek, chytře vymylšený i natočený a vtipným způsobem polemizující nad vážnými tématy, které byly aktuální především v době vzniku, ale i v současnosti se s nimi můžeme ztotožnit. Let na bombě nemá hcybu, stejně jako všechny role Petera Sellerse. ()

Baxt

Kubrick se vůči žánrovému zařazení svých filmů vždycky ohrazoval, jakoby mu vymezení komedie, horor nebo sci-fi nestačilo. Přitom nevázané střídání žánrů bylo to, co mu zajistilo velkorysé rozpočty a všeobecnou popularitu. Dr. Divnoláska, údajně komediální satira, si utahuje z neschopnosti největších vládních mozků přijít s vhodnou odezvou na globální krizi. Absurdita ale neplyne z unáhlených soudů skupiny, vnitřních sporů nebo povrchových příznaků komediálních typů, ale z ustavičného oddalování. Ojedinělé gagy jsou postaveny na váhání, nicnedělání a dlouhém tlachání. Kubrickovo účelově rozvláčné čekání na zkázu ale není o moc víc, než k ukousání nudný vzdor proti automatizovanému pojetí komedie-frašky. Paradoxně, v oblasti satiry zůstává Kubrick zcela poplatný očekávání, výsměch tak patří jen těm nejsnazším terčům: politikům a armádě. Všechno to pak působí (a končí) přinejmenším rozpačitě. ()

murakamigirl

Kubrickov najzábavnejší film. Keď som naň prvýkrát natrafila, bolo mi šupom nad slnko jasnejšie, že ho vidieť musím. Vyjsť za inteligentným humorom je dnes sakra ťažké a paródia zo studenej vojny, z vojny všeobecne, z politiky (cez jej rôznorodých predstaviteľov) i patriotizmu od Stanleyho Kubricka, to je, vážení, niečo, čo sa nemá minúť, ak idete okolo. Dr. Strangelove je typ filmu, ktorý opakovaním na čare ešte získava. Všetky hlášky a situačné fóry sa vám nemusí podariť zaregistrovať na prvý raz, a to kvôli ich ohromnej kadencii. O to väčšia radosť potom prichádza s ďalším vzhliadnutím. Scenár sa pýši nezabudnuteľnými dialógmi zabezpečujúcimi filmu plno nezabudnuteľných scén. Osobne mám najradšej tieto dve: bezstarostný telefonát dvoch štátnikov, z ktorých prvý oznamuje druhému jadrový útok (úryvok v závere) a záverečný demagogický preslov Dr. Divnolásky, počas ktorého šialenému vedcovi, krajnému postrachu pre ľudskú rasu, nekontrolovane vystreľuje ruka do nacistického pozdravu. Pre mňa to najvtipnejšie z Dr. Strangelove i vôbec zo všetkého vtipného, čo som kedy videla. Tieto 2 scény radím k najsilnejším momentom zábavy, akú som s filmom mala to šťastie prežiť. Kubrick svoju paródiu geniálne zaľudnil a trojrola Petera Sellersa je bohovskou ukážkou hereckého frajerstva. Čiernobiela kamera je veľmi pôsobivá. Môj komentár je extrémne pozitívny, áno, hoci nehodnotím plným počtom. Dr. Strangelove je nevšedný film, výnimočná komédia a dielo, na aké sa nezabúda, avšak cítim, že 4 je to správne číslo. Aj keď mi prekáža iba jediná vec, a to keď Kong (v kovbojskom klobúku) letí k zemi na vodíkovej bombe a šantí na nej ako na súťažnom býkovi. Tu vážne na chvíľu neviem, ako sa tváriť. A potom, potom sa mi to v mozgu všetko poprepája a je mi strašne, ale strašne smutno..... Zaujímalo by ma, aké pocity vyvolávala táto scéna v samotnom Kubrickovi..... Na záver sľúbený úryvok z nesmrteľného filmového telefonátu: americký prezident (Sellers) volá ruskému premiérovi- čítajte, len ak naozaj chcete!!!: "Haló, Dimitrij??? Sotva ťa počujem! Mohol by si stíšiť tú hudbu? ...... To je oveľa lepšie. Áno. Už ťa počujem, Dimitrij. Spojenie je vynikajúce. Ty ma počuješ tiež dobre? Fajn. Takže ako vravíš, obaja sa počujeme priam skvele..... Je fajn, že sa máš skvele, ja sa mám tiež skvele. Máš pravdu. Je skvelé mať sa skvele. Takže Dimitrij..... spomínaš, ako sme sa vždy bavili, že tá bomba je veľký průser? Tá bomba, Dimitrij! Vodíková. Zomlelo sa to takto..... Veliteľ jednej našej základne mal akýsi..... no, kvapku sa mu to v hlave pomotalo. Však vieš..... trochu sa..... pomiatol..... Spravil takú hroznú hlúposť. Poviem ti, čo spravil..... Nariadil svojim lietadlám..... aby zaútočili na tvoju zem....." A pokračovanie tohto štátnického rozhovoru rovnako stojí zato, priatelia.....! Pri prvom raze som sa chytala za brucho, pri druhom mi tento telefonát neuveriteľného Petera Sellersa spustil potôčiky sĺz. :D Zaujímavé komentáre: Matty, Renton, DaViD´82, Djkoma, Eodeon, dewy, Niktorius, Aiax () (méně) (více)

adamo_znk

Každý záběr propracován do sebemenšího detailu, to je holt Kubrickova deviza. K tomu přidejte originální humor, provokativní námět a dechberoucí komediální výkony Petera Sellerse a George C. Scotta (alias muže zasaženého rugbyovým míčem), a vznikne vám tenhle skvost. Hajlující Divnoláska je prostě unikát ! Mein Fuhrer, I can WALK ! ()

Terva

Jedna z nejslavnějších satir, jaké kdy na světě vznikly, útočí proti válečnické mánii, která vyhrocena za hranici únosnosti může přivést svět ke katastrofě... zvláště když americký generál propadne obavám, že za jeho impotenci mohou komunistické pikle. ()