Dr. Divnoláska aneb Jak jsem se naučil nedělat si starosti a mít rád bombu

MrCreosote

TOP 10. Geniální satira. A George C.Scott za excelujícím Sellersem ani v nejmenším nezaostává. I'm not worried! I love the bomb! I love Dr. Strangelove! ()

Marek1991

Satira, tragikomédia, čierny humor, politický humor, no vo svojej podstate dosť smutný film, ktorý je veľmi trefný a výstižný vzhľadom na vtedajšie udalosti, kde nás zachránili pred vojnou párkrát aj jednotlivci. Nie všetko mi sadlo a nie všetko bolo dobré, ale zámer celkom vyšiel. ()

liquido26

Slabší Kubrickův kousek. Dr. Divnoláska sice obsahuje hodně skvělých absurdních a vtipných situací, ale rozhodně ne tolik, abych se smál celou hodinu a půl. Poslední půl hodina však svým vtipem vynahrazuje ten zbytek. "It would not be difficult, Mein Führer. Nuclear reactors could - heh, I'm sorry, Mr. President - nuclear reactors could provide power almost indefinitely." :-) ()

corpsy

Ostrá satira s výbornými dialógmi a hereckými výkonmi ( Sellers, Scott ). Ale v dnešnej dobe pôsobiaca dosť zastaralo a v niektorých prípadoch aj nudne. ()

El Pistolero

To jsem opravdu jediný, koho to vůbec nebavilo? Kubricka vážně můžu, ale tohle šlo mimo mě. Komedie mu dle mého nesedí. A sledovat zdlouhavé záběry z kokpitu vojenských letadel není nic, co by mě zajímalo. Velké zklamání. ()

F.man

Pro člověka, který ví na co konkrétní satira naráží a navíc je alespoň trochu dobře provedena, je tenhle komedionální žánr tím nejvtipnějším. Přeci-jen politiky nemá nikdo moc v lásce a tak si každý rád kopne. A Dr. Divnoláska aneb Jak jsem se naučil nedělat si starosti a mít rád bombu (sakra to je název), je tím nejlepším příkladem. Skvěle se dotýká studené války, decentním humorem podtrává její absurditu a zároveň velice vtipně kritizuje válku jako takovou. Nečekejte žádné salvy smíchu vycházející s pitvoření jednotlivých postav. Naopak vśe vypadá vážně a jen absurdita nastalých situací vyluzuje celou dobu úsměv na tváři. Já se těch 93 minut bavil skvéle - Dr. Strangelove je totiž napsán jednuduše parádně. No a samozřejmě, jedná se o Kubricka, takže vše tady má své místo, scény jsou do puntíku promáknuté a drží pohromadě v svižném tempu. Takhle prostě vypadá povedená pětihvězdičková satira. Gentlemen, you can't fight in here! This is the War Room. ()

hous.enka

První polovina je - ac velmi dobre natocena - jen pripravou pro druhou pulkou. Inteligentni humor, napadne nenapadne narazky, skvely Peter Sellers. Udelat tento film cerno-bile byl vyborny napad, barevny by nemel az tak dobrou atmosferu. K hodnoceni: Davam tri hvezdy, protoze jsem film dokoukala az napotreti (ta prvni pulka mi nesedla) ()

Cimr

Řekl bych, že tady konečně začal být Kubrick správně kubrickovský. Natočit v době studené války crazy komedii o atomové bombě, to si mohl dovolit jen tenhle ďábel. Není to stoprocentní (spíš tak na devět bodů z deseti), ale kvůli některým scénám (telefonát do Ruska, automat na Coca-Colu, osedlání bomby, všechny scény s Divnoláskou, výstupy George C. Scotta) nemůžu nedat pět. Naprosto správný byl předpoklad, že komedie na diváka mnohem víc zapůsobí, než kdyby byl film pojat vážně. ()

Krt.Ek

Další těžko zapomenutelný Stanley Kubrick, tentokráte na polí komediálním. Protiválečná satira, možná dokonce nejlepší svého druhu, s neodolatelným Peterem Sellersem v trojrolí, které IMHO vévodí titulní Dr. Divnoláska, ale hlavně s vynikajícím Georgem C. Scottem, jehož generál Turgidson, bytostně přesvědčený antikomunista, patří k těm hrdinům, kvůli nimž se díváme na komedie, respektive k postavám, díky kterým se na komedie divám já, abych negeneralizoval. 80% ___ Po třetím zhlédnutí (24.4.2022) navyšuji o hvězdičku. ()

frashmaker

Válečná satira o tom, jak může být politická demence nebezpečná, o tom, že ani nejvyšší důstojníci si nemohou věřit, jedná li se o otázku života či vymření lidstva. Na můj vkus místy až příliš průhledně směšné, ale tak to asi má být. Rozhodně velice povedený film. Jen nutno podotknout, že to z mého pohledu nebyl úplně Kubrickův šálek čaje. ()

RasputincZ

Výtečná satira, kterou mě Kubrick nadchnul citem pro dobře načasovaný vtip a celkově jsou některé scény prostě k popukání. Herecká trojrole Petera Sellerse je fenomenální stejně jako herecký výkon George C. Scotta v roli šéfa Pentagonu. ()

Terter

Malé upozornění na začátek: tohle není komedie. Tedy alespoň ne komedie, jak si ji většina lidí představuje. Je to hodně černá satira komentující dobu svého vzniku, kde se divák neválí po zemi v záchvatech smíchu, ale spíše se občas uculí nad absurditou celé zápletky filmu. Ostatně, Kubrick to ani jako prvoplánovitou komedii neplánoval a díky svému tradičnímu perfekcionismu stvořil toto mistrovské (i když bohužel, často neprávem opomíjené) dílo. K tomu valnou měrou přispěli výtečně hrající aktéři, byl by hřích nezmínit Sterlinga Haydena coby paranoidního generála Rippera, George C. Scotta coby generála Bucka Turgidsona a člověka, jenž na sebe strhává nejvíce pozornosti, Petera Sellerse v titulní trojroli plukovníka Mandraka, prezidenta USA a nacistického vědce Divnolásky. Ve všech třech rolích podává fenomenální výkon a zvláště jeho závěrečná kreace v podobě monologu Dr. Divnolásky patří do zlatého fondu světové kinematografie. ()

sta

Z filmů, které jsem od mistra mistrů viděl, je Dr. Divnoláska jediný, se kterým si nevím rady - na komedii to je málo vtipné, na válečný film málo akce, na špionážní film málo špiónů. Ale lepší satiru jsem zatím neviděl. S postupem doby odhalím asi i další kvality. ()

Ridick

skvela politicka satyra na studenu vojnu, kt. je vsak urcena skor pre vnimavejsich divakov a pre znalcov tematiky. dej sa prakticky odohrava na troch miestach, a je zalozeny na vynikajucich hereckych vykonoch, da sa povedat 4-5 hercov (hlavne g. c. scotta a jeho neuveritelne drbnutemu generalovi buckovi :). vsetky dialogy su vtipne vypointovane a nechyba im na ich dobu guraz. inac si myslim, ze dr. divnolaska ma dopad aj na sucastnost (2007) - usa/iran,kldr ()

aluna

Jedinec - jen bezvýznamnou kapkou v moři a zároveň tak rozhodující. A jedna z mála teorií, na kterou se dá v praxi na 100% spolehnout, je teorie chaosu. ()

Laxik

Kdybych měl být jakože vtipný a brilantně prozíravý, prohlásil bych ve svém komentáři něco jako: "Na tomhle filmu vám najdu deset klíčových důvodů, proč by se vám neměl líbit, a deset maličkých detailů, které jsou na něm skvělé. A i přesto detaily převažují a ten film se vám musí líbit." Jo a taky bych dodal, že je to konečně Kubrick, který mě bavil. Pravda je ale na hony daleko. Ve skutečnosti se mi hlavou honily a pořád honí šílené myšlenkové siločáry, které se snaží tohle dílko zpracovat. A to se nedá. Sakra, já to vzdávám, na tomhle filmu je prostě tolik atomárně malých i atomovko-explozivně obřích důvodů, proč ho milovat, že to zastíní i ten téměř stejný počet důvodů pro zatracení tohoto trochu jinak protiválečného kousku. Asi nejlépe film vystihuje práve Dr. Divnoláska. Ze všech jakože hlavních postav má nejméně prostoru, je dokonale zbytečný a přitom klíčový, je nejgeniálnější a přitom nejnevkusněji uhozenou postavou, je prostě středobodem střetu protikladů. A takový je i film, který není i je o něm. ()

Tommass95

Asi nejlepší politická-válečná satira co kdy byla natočena. Kubrick je zde opět v nejlepší formě a o zábavu není nouze. Co se týče hereckých výkonů, není co vytknout, perfektní Sellers a pro mne ještě lepší George C.Scott./ 90% ()

erased

Ve své době nepochybně naprosto dokonalá satira na situaci v Americe, nyní bohužel už jen vzpomínka na imperialisticko-komunistické doby. Z pohledu člověka žijícím v 21. století totiž tato satira oproti jiným ztrácí jakoukoli nadčasovost, tedy i zajímavost. Na filmu samotném mě zaujala jediná věc - u Kubricka jsem se poprvé přistihl jak ve znuděných, skoro až usínacích polohách, tak i při nadšeném smíchu. Celkově mi tak nezbývá než hodnotit lepším průměrem. ()