Dr. Divnoláska aneb Jak jsem se naučil nedělat si starosti a mít rád bombu

Kothy

Skvělá protiválečná satira. Tohle se Kubrickovi opravdu povedlo. Film se snaží lehce humorným způsobem varovat před ničivými následky jaderné války, což bylo v 60. letech jistě velmi aktuální téma. Americký generál se zblázní a vyhlásí jaderný útok na Rusko. Komunikace je zablokována a nikomu se nedaří útok odvolat. Jaderná válka je sna spadnutí a prezident se snaží situaci zachránit. Jeden z letounů se ovšem vymyká všemu a chce úkol za každou cenu splnit. Má svět šanci na záchranu? Je tam pár docela povedených fórů. "Budete se zodpovídat společnosti Coca-Cola." :D ()

swamp

Konečně jsem se k němu dostal - Kubricka miluju, ale co se Dr. Strangelovea týče, mám velkou mezeru (resp. měl jsem). :-$ George C. Scott jako generál Turgidson a Peter Sellers jako tři další postavy v tomto Kubrickově díle naprosto excelují. Jedná se o neskutečně nadčasový, ve své době i dnes aktuální snímek - a ve chvíli, kdy jej dokoukáte, úsměv na tváři vám začne tak trochu mizet a závity mozkové se uvedou do vysokých kmitočtů. ()

nascendi

Po mnohých rokoch od premiéry pridávam ďalšiu hviezdičku. Dr. Divnoláska je naozaj výnimočný film. V zdanlivo nekonečných monológoch a dialógoch je v skratke vystihnuté myslenie vojakov a politikov a nie je pritom viazané iba na obdobie studenej vojny, ako by sa na prvý pohľad mohlo zdať. Komediálny akcent je potlačený, ani jedna scéna nevyvolá záchvat smiechu, ale humor je príslušne mrazivý, ako sa na studenú vojnu patrí. Napriek tomu, že Petra Sellersa mám rád, musím konštatovať, že vo filme dominoval výrazným spôsobom George C. Scott. Ani takmer 50 rokov neubralo nič z aktuálnosti filmu, ktorý si bez sklamania môžu pozrieť i mladší diváci, pretože vojaci a politici sa za polstoročie príliš nezmenili. ()

Tomco

co sa mi najviac pacilo? herecke vykony..su nekompromisne, zabavne a hlavne velmi presne...no a ked ste zamilovany do kubricka, je to povinnost...natocil ovela lepsie veci, ale stale to staci na nadstandard ()

Bachy

Sellers je pašák a za jednoho každého Sellerse patří 1 hvězdička, ovšem Kubrick mi pořád nesedí. Kdykoliv koukám na jeho film, připadám si jako někdo, kdo nepatří do kina. Všichni se baví a já místo, abych si užíval film, hledám, co mi uniká. A uniká mi toho poměrně dost. U Vesty nebo Pomeranče jsem ovšem našel, jenže u Divnolásky jsem byl těžce mimo. ()

eLeR

Ja osobne si myslím, že všetky tie nominácie na ceny mal dostať George C. Scott za svoju rolu generála Turgidsona, pretože ten čo predvádzal, to bola nádhera. Nemôžem opomenúť ani rozhovory prezidenta s ruským premiérom a aj posledný monológ Dr. Divnolásku ... skvelé. Celkom by ma zaujímalo, aká bola literárna predloha, nakoľko moja skúsenosť s prevedením podobných satír z vojenského prostredia na filmové plátno nie je valná. Toto je ale vtipné, plné skvelých rečí a hereckých výkonov a hudba to výborne doplnila. ()

FrodoF

Výborná válečná satira od geniální a zároveň šílené dvojice Sellersem-Kubrick. Nemám tomu co vytknout, stejně jako ostatní Kubrickovi filmy působí "jako z jiné planety". Netušil jsem že se lze tak výborně bavit u tak děsivého tématu... ()

klerik

Výnimočný film ťažiaci rovnako zo situácie vojny ako aj rôznorodých postáv. Skvelí herci vo filme rozohrávajúcom nebezpečné otázky a odhaľujúcom postoje "tých nad nami"... ()

iamek

Zajimává satira od Kubricka. Bohužel film mě tolik nechytil jako předchozí snímky od Kubricka. Peter Sellers v trojroli byl, ale fantastický a musím uznat, že svou těžkou roli zvládl fantasticky. ()

Tommy987

Odzbrojujúco geniálna satira. Ešteže to Kubrick točil v britskej produkcii, lebo pochybujem, že by v Amerike čerstvo po kubánskej kríze mohlo vzniknúť niečo takéto... 10 / 10 ()

dopitak

Bez znalosti dějin působí Kubrickův film jako pitomost, ztřeštěnost, šťourání se klacíkem v něčem, z čeho už se ani nekouří a dávno ztuhlo. V kontextu světové historie, období tzv. Studené války, se však jedná o naprosto mimořádné dílo, srovnatelné snad jen s Orwellovým utopicko-pravdivým románem 1948. "Pane prezidente, nedopusťte, aby začaly závody v obsazování důlních šachet!" Skvělý Sellers v dvojroli armádního velitele a exnacistického vědátora, jako prezidenta jsem ho nepoznal. "Mein führer, odpusťte, pane prezidente.." Parodování něčeho, čemu se můžeme v dnešní době snadno smát, ovšem ve své době komediální určitě nebylo. ()

LaciLC

Pojašená a extrémne zábavná satira, ktorá z Kubrickovej filmografie vyčnieva snáď už len tým žánrom. Aj keď nepatrí medzi jeho najlepšie filmy. Aj tu sú badateľné jeho obvyklé filmárske črty a pre Stanleyho milovníkov to je jasná päťhviezdičková záležitosť. Jeho filmy som vždy obdivoval, hlavne preto, že boli "iné". Dr. Divnoláska alebo Ako som sa naučil nerobiť si starosti a mať rád bombu (???) je skvelý film, ktorý síce nepatrí medzi tie, ktoré by som si pustil, keď sa chcem rýchlo uvoľniť alebo si oddýchnuť, to mu však z mojej strany vôbec neuberá na kvalite. Ďalšou veľkou devízou filmu je famózny Peter Sellers, ktorý svoje tri úlohy zvládol dokonale. ()

classic

Dr. Zvláštnaláska alebo Ako som sa naučil prestať si robiť starosti a milovať bombu” , hneď človeka (diváka, či povedzme i potenciálneho fanúšika), naprosto omráči svojim mimoriadne dlhým názviskom, pričom z pôvodne zvažovaného vážneho filmu - podľa predlohy Petra Georgea, ktorého román "Červené upozornenie" s dodatkom → "Dve hodiny do záhuby" , pojednával o (jadrovom) holokauste, nakoniec úplne vzišlo, keďže už progresívny režisér Stanislav Kubrick, namiesto toho radšej nakrútil → obzvlášť ostrú satiru, v ktorej priam exceluje britský komik a extra talentovaný herec → Peter Sellers, ktorý po predchádzajúcej (krátkej) spolupráci s Kubrickom na kontroverznom počine menom Lolita, kde v podstate nedostal ani toľko hereckého priestoru, ako práve teraz, čiže toho aj patrične využíva a »zneužíva« , a to dokonca priamo v legendárnej trojroleA). Dr. Zvláštnaláska, alias bývalý fašistický vedec, ktorý v súčasnosti vyvíja zbrane pre Američanov, čím tvorcovia odkazujú k nikomu inému, než k Wernherovi von Braunovi, ďalej po B). kapitán Lionel Mandrake, a napokon aj po C). americký prezident Merkin Muffley, že v zaujímavom obsadení si môžeme všimnúť i ďalšie zvučné mená → najmä v podobách Sterlinga Haydena, ktorého šialený brigádny generál vojenského letectva Jack D. Ripper, je nezabudnuteľným článkom celej myšlienky, alebo tiež i Georgea C. Scotta, ako horlivého generála "Bucka" Turgidsona, ktorý sa čochvíľa preslávi s príchodom strhujúceho Pattona. No ale nesmieme zabúdať ani na majora „King” Konga (Slima Pickensa) v bombardéri, ktorému sa mimochodom daná situácia, akosi príliš vymkla spod kontroly... ?! Pochválim i vynikajúcu čiernobielu kameru → veľkého obľúbenca Gilberta Taylora, ktorá má celkový cit pre navodenie mrazivej atmosféry. Síce som ubral 20%, čo ale nemení nič na tom, že sa jedná o skoro "maximálnu" spokojnosť ! ()

Chrustyn

Nemusí se to na první pohled zdát ale něco tak vtipného se jen tak nevidí. Překvapilo mě, že Kubrick po filmech, kde humor nebyl ani v náznacích, natočil jeden z nejvtipnějších filmů, co jsem viděl. ()

Jirka_Šč

Je to hodně ujetý film a přiznávám, že v tuto chvíli absolutně nemám tušení, jak bych ho měl hodnotit. ■ Asi nejvíc jsem se pousmál v okamžiku, kdy ruský velvyslanec prohlásí, že měli v úmyslu o tom informovat v pondělí na schůzi. ()

mat.ilda

V podstatě mají obě nepřátelské strany velmi přátelské vztahy a dochází jen k jednomu selhání, následovaném souhrou nedorozumění... a apokalypsa je na světě! Mrazivé absurdno nacpané bonmoty, střílející především do vlastních řad. Dokonalý Sellers, neuvěřitelný C. Scott, nezapomenutelný Kubrick! Viděno v rámci Season Challenge Tour - týden s Rogerem Ebertem. ()

Flakotaso

Síly a působivosti starších Stezek slávy Divnoláska určitě nedosahuje, přesto se však najde mnoho typických kubrickovských scén, navíc podpořených suchým humorem. Hodně dělá také závěrečná nádherná skladba We'll Meet Again. ()

Ivoshek

Dr. Strangelove není úplně klasická taškařice, spíš satira na tehdejší svět, kde lidé s jadernou válkou počítali jako s celkem reálnou možností. Peter Sellers je ve všech (třech?) rolích výborný, ovšem jednoznačně nejvíc mne bavily momenty jeho vpomínek na život v Třetí řiši, kdy prezidenta omylem oslovuje "Mein Führer" (((-: ()