Dr. Divnoláska aneb Jak jsem se naučil nedělat si starosti a mít rád bombu

Chrysopras

No, poněkud podivná "komedie", člověk se u toho zrovna nenařehtá... Ovšem o to brilantnější je zápletka, z který i dneska docela mrazí, protože připadá ( aspon mě jako laikovi ) dost uskutečnitelně - stačí aby někde někomu hráblo. Výborný je herecký obsazení, velmi mě zaujal výkon Scotta, Sellers se mi nejvíc zamlouval v roli prezidenta. ()

Eldrick

Kubrick překypující suchým černým humorem a excelující Peters Sellers v multiple rolích v nadčasové nukleární satiře. ()

GILLWANDER

No dúfajme, že nás nič takéto nepostihne. Lebo dnešná politická situácia je poriadne vyhrotená. A schytať to pre zlyhanie ľudského faktoru tiež nie je Boh vie aká vyhrá. Inak Kubick mierne sklamal moje očakávania. Téma ma veľmi neoslovila ale nuda to rozhodne nebola. Len trochu z iného súdka. 80% ()

kagemush

Smál jsem se jak o život.Doslova.(nikdy mi žádný dokument nepřinese jako na podnose,jak blízko to tu bylo na odpis,což neznamená že teď není) ()

buchli

Téměř dokonalá kombinace mrazení v zádech a neuvěřitelně vtipných scén - Divnoláskova zlá nacistická ruka a telefonní hovory prezidentů jsou jen jedny z mnoha. "You can't fight here, this is the war room!" ()

easaque

Nejdřív musím uvést, že Kubrickovi filmy mě tak moc neberou a jeho styl mi není tak blízký, i když na druhou stranu ho chápu a vím, že atmosféru umí velmi dobře vystihnout - jenže jinak, ale v tom je taky zajímavý a osobitý. V tomto filmu si vzal na paškál válku a zrovna tu atomovou, která byla v době vzniku filmu velmi aktuální a její hrozba určitě ovládala hodně životů. Její nesmyslnost ukázal velmi netradičně a zábavně ... jak taky jinak, aby ji zhodil. Herecky to bylo zvládnuté přiměřeně a neměl jsem pocit, že by to bylo postaveno na Sellersovi. Pro mně lepší průměr a víc mne bavilo ztvárnění války v Hlavě 22. ()

honajz2

Už tak nějak dokážu u Kubricka "tolerovat" to, že mi jeho filmy jednoduše nepřijdou tak geniální, velkolepé a bezchybné, za jaké je spousta lidí a uživatelů tady považuje. Tohohle dojmu se asi popravdě jen tak nezbavím, protože i sám Kubrick se v některých filmech snažil až přehnaně celému světu vrazit do očí svoji nedozírnou dokonalost. Podobný problém mám trochu i tady, ale naštěstí tu nebyl v takové míře, aby mi kazil zážitek. Čtyři hvězdy si to podle mě ale zaslouží nehledě na ten můj osobní problém, určité mínusy to má a úvodních 20 minut mě docela nudilo, ale jinak to má nejednu geniální scénu, občas to i pobaví, občas to je dokonce napínavé, má to co říct a říká to světu docela chytře... Takže ve finále jsem vlastně celkem spokojený, určitě i víc než jsem čekal. Hodně se mi tu navíc líbil Peter Sellers v té svojí trojroli. A už teď vím, že Dr. Divnoláska pro mě určitě nebude film na jedno zhlédnutí. A kdoví, třeba se mi to při druhém zhlédnutí bude líbit natolik, že i tu pátou hvězdičku dám, protože potenciál tu na to je a některé scény to má skutečně nezapomenutelné... Původně jsem si chtěl ještě stěžovat na až moc průhledný konec (v tom smyslu jak to dopadne), ale v rámci doby vzniku, kdy byla studená válka v plném proudu, bylo dostatečně odvážné v USA nejen něco takového natočit, ale zároveň přijít s takovým koncem. A tehdy to mohlo být i o dost napínavější, jelikož tehdy divák mohl mnohem víc doufat v to, že to celé dopadne jinak... 4* ()

raffspIn

Bohužel nebo spíš bohudík jsem nezažil tu "studenou" takže mi uteklo hodně satiryckých kousků, ale i ty co sem pochopil stačily abych se slušně zasmál. Možná trochu zdlouhavé ovšem "Dr. Divnoláska" je geniální, byl jsem opravdu šokovaný, protože jak málo chybělo aby se toto vyplnilo? Kubrick se nezapře. V dnešní době už to není tak aktuální, ale když přičtete dobu vzniku, zaslouží si zařadit do filmotéky. ()

Martin741

Reziser Stenly Kubryck /Osviceni, 2001 Space Odyssey/ vedel zvladnut uprostred studenej vojny film o absurdnosti vojensko -politickych mechanizmov, vedel krasne zobrazit absurdnost sialeneho zbrojenia a tuzbu po destrukcii. Mursiliszial vsak film behom casu zostarol, a to, co bolo urcite mrazive roku 1964 dnes uz mrazive nie je. Jednaxa rozpadol ZSSR a cely sovietsky blok a jednak film zastaral. Teda niektore dialogy urcite su v roku 2015 uz hodne .... archaicke. Kulisy su vsak vyborne, vacsina dialogov zatial tiez a aj monology. Petera Sellersa nejdem az tak vychvalovat /nevadi mi, ale uz bol v tomto filme skoro vsade/, skor som si vsimol George C. Scotta /The Changeling 1980, Ohnive oci 1984 a Anatomie Vrazdy s istym J. Stewartom/, dalej sa tu zjavil aj Keenan Wynn /Orca Killer, Mechanic Zabijak s Bronsonom/ a Sterling Hayden /Kmotr 1972 a Asphalt Jungle 1950/ a este som si vsimol aj Tracy Reed /Casino Royale 1967/. Ako celok vsak film funguje a 95 minut je tak akurat : 85 % ()

M.i.k.e

povedená satira,která si bere na paškál armádní myšlení a absurditu byrokratických procesů.Chvílemi je to hodně vtipné,chvílemi naopak až mrazivé,když si člověk vezme,že k něčemu podobnému nemuselo být daleko.Navíc,jakkoliv od konce studené války uplynulo třicet let,některé věci zůstávají stále celkem aktuální...80% ()

BarryLyndon

Genialita, dokonalost, filmařské nebe. Jeden z nej BW filmů, co jsem kdy viděl, jeden z nej protivlečných filmů. To co Stone nezvládne desítkama filmů Kubrick ukáže na pár minutách jakoby mimochodem. Sellers neskutečný. Dobově to muselo být ideologií peklo pro obě strany a říkám si díky bohu, že se nic podobného nestalo a že tomu nebylo u Kubánské krize daleko (kdy ruský kapitán neuposlechl rozkaz vypustit atomové torpédo). A přes vyznění neskutečně vtipná věc, Avalone filmových dramedy, jsi to ty? 10/10 ()

joker.george

Ani jednou jsem se nedokázal pořádně pousmát, ačkoliv o černý humor a absurdnost není nouze, a dokonce si to několik scén přímo vyžadovalo. Spíše mě kvůli zvrácenosti a zároveň jisté vážnosti a naléhavosti mrazilo v zádech. 4,5* (Netflix) ()

Trainspotter

Pan doktor, který mě naučil nedělat si starosti a mít rád bombu mi ukázal, že jsem opravdu připosraný z každého Kubrickova filmu, ale, milí přátelé, tahle připosranost má své opodstatnění, protože Kubrick byl génius a žádný, byť sebemíň podobný, již nikdy po tomhle světě chodit nebude a natož točit skvělé filmy. Třeba jako je zrovna tenhle, který mi předvádí, že Skynet si zahrál před Terminátorem už v tomhle filmu, že nacisti nevymřeli, že generál ještě neznamená duševně zdravý člověk, že potvrzuje známý fakt, že prezident USA je trouba, ruskej státník zase ožrala, že jízdou na bombě se vysokého věku nedožijete, že 10 žen na jednoho chlapa by výrazně hrálo do karet nevěrníkům, že amíci jsou posedlý vším možným, že Playboy se dá číst i při řízení letadla, že zadní projekce může vypadat i dobře, že kamera je nejlepší při záběrech z podhledu, že válka je vůl, že Kubrick je god, že Kubrick je bůh, že já jeho filmy miluju až za hrob, že, že, že... Řekněte K ! řekněte U! řekněte B! řekněte R! řekněte I! řekněte C! řekněte K! KUBRICK! ()

tomtomtoma

Přepsáno v květnu 2018. Dr. Divnoláska aneb Jak jsem se naučil nedělat si starosti a mít rád bombu je nejprovokativnějším Kubrickovým filmem. Svoji celoživotní pacifistickou ideu zde podává v nejcyničtější možné podobě. Neuctivě zurčící černý humor vyzývá svůj vlastní stín k zuřivému boji na život a na smrt. Vše k plnému vyniknutí absurdity hysterie ideologické rozepře a nastavení světového řádu politického zájmového uspořádání. Loď bláznů roztržitě balancuje na vrcholcích rozbouřených vln, neúnavně recituje svůj životní verš, ve kterém podtrhává svůj nezanedbatelný společensko-politický význam a honosnost. Moc a paranoia konspiračních iluzí, opojení pocitem vlastní velikosti, bezmezná víra a zásadní rozdělení světa. Počátek konečného rozhřešení je počátkem trudnomyslnosti a selhání lidského faktoru je na nejvyšší úrovni ničivé v celkové hodnotě rozkladu. Potenciál nebezpečí si s pompou vychutnává absurdní prazáklad řízení společnosti. Výpověď si nezatěžuje hlavu zbytečně přehnaným respektem a jedovatě se pouští do zesměšňování samotné podstaty. Hvězdou filmu je Peter Sellers ve skvostné trojpozici. Jeho kapitán britského letectva Lionel Mandrake je šokovaným pohledem zvenčí, americký prezident Merkin Muffley v uvolnění politické rozhodnosti trpělivě napravuje nešikovné nehody. Nejparodičtější postavou je Dr. Strangelove, schizofrenně rozpolcený mezi genialitou a šílenstvím. Přirozené jádro se vzbouřilo v tělesné končetině, obnažuje probíranou absurdnost a nabízí i příjemné záchranné východisko chybující elitě. Působivě použitý nihilismus. Velmi výraznou postavou je generál Buck Turgidson (velmi dobrý George C. Scott), náčelník generálního štábu americké armády. Odpovědi se elasticky vlní kolem překvapených tváří a v pragmatické podstatě válečnictví apeluje na získané možnosti. Důležitou postavou je brigádní generál Jack D. Ripper (dobrý Sterling Hayden), impotentní velitel letecké základny. Tělesná slabost je výsledkem zákeřného ideologicko-politického boje a světové zlo se musí ze světa vymýtit za každou cenu a obětované množství životů. Psychická labilita jedince je symbolem paranoii světového uspořádání. Bůh ochraňuj tělesné tekutiny! Výraznou postavou je major T. J. "King" Kong (pozoruhodný Slim Pickens), texaský kovboj blankytných nebeských plání při řízení bombardéru a přijetí vlastenecké zodpovědnosti ve vší vážnosti zavedeného řádu. Výraznější postavou je také ruský velvyslanec Alexei de Sadeski (příjemný Peter Bull), loajální zástupce slovanské velmoci v hašteřivém soupeření Turgidsonova přesvědčení. Z dalších rolí: nedůvěřivý plukovník Bat Guáno (Keenan Wynn), střelec bombardéru poručík Lothar Zogg (James Earl Jones), druhý pilot bombardéru kapitán Ace Owens (Shane Rimmer), radista bombardéru poručík Goldberg (Paul Tamarin), či Turgidsonova sekretářka a milenka slečna Scott (Tracy Reed). Dr. Divnoláska je prostřednictvím nihilisujícího procesu údernější a adresnější. Chmurná vize budoucnosti děsí a baví zároveň. Dr. Divnoláska je strhující díky způsobu provedení, Sellers zde získal nesmrtelnost a Kubrick dovedl své životní poselství do nejextrémnější formy sdělení. Úchvatný film. () (méně) (více)