Zabíjení

• Česko Velká kořist (více)

Johnny Clay sa po piatich rokoch dostal z väzenia a chystá sa oženiť so snúbenicou Fay. Je pevne rozhodnutý, že do ďalších kšeftov sa pustí až keď sa presvedčí, že riziko ozaj stojí za potenciálny zisk. Spolu so štyrmi ďalšími mužmi chystá prepadnutie dostihovej pokladne. V hre sú dva milióny dolárov. Lúpež je naplánovaná do najmenších detailov. Zapojený je do nej aj George Peatty, plachý pokladník z dostihovej dráhy. Je ochotný riskovať krk len preto, aby zapôsobil na chladnú a panovačnú manželku Sherry. Sherry mu je neverná s Valom a všetky informácie o plánovanej lúpeži posúva svojmu milencovi. Tak dokáže aj dokonale naplánovaný zločin stroskotať na príliš dokonalej zhode náhod... (oficiální text distributora)

agrimon

Obdivujem Stanleyho Kubricka. Je jeden z najväčších filmových velikánov. Tento film som videl ako jeden z jeho posledných, keďže jeho tvorbu sledujem skôr od posledných k prvým jeho filmom. V porovnaní s novšími kúskami sa mi to stalo trošku komická gangsterka, ale ak si v týchto rokoch predstavím zabezpečenie bank a podobne, tak suma 2 milióny dolárov ktorá leží počas dostihového zápasu v kancelárii bola asi naozaj bežnou vecou. Vzhľadom na dobu a filmový dopyt divákov je spracovanie filmu veľmi dobré, kamera a spracovanie viacerých scén v rovnakom čase má tiež milo prekvapila.. ()

Martensson35

Je vidět, že Kubrick teprve zrál, ale i tak přinesl tehdy již prošlapanému žánru noir něco málo nového. Vloupačkový film s coenovským koncem. Film má spád, dá se skouknout jedním dechem, o čemž svědčí to, že jsem si ho pustil po půlnoci s vědomím, že u něj usnu ale nestalo se. Plejáda postav je dobře namíchaná, přičemž nejvíc zapůsobil manželský pár Cook/Windsorová, který se ve vhodný moment stane středobodem filmu. Hayden byl spíš hezoun na okrasu, který na můj vkus mele pantem trochu moc rychle, aby zamaskoval toporné hraní. Celkově příjemná záležitost v daném žánru. Po hluchých létech bylo třeba zase přinést brutalitu na stříbrné plátno. ()

junxi91

Film s krásným názvem a svižným dějem. Trošku mi to připomínalo Dannyho parťáky, akorát místo trezoru v Casinu zde šlo o vykradení pokladny na dostihových závodech. Vše precizně naplánované a taky provedené. Akorát se zde našel jeden nepředvídatelný element jménem ženská, který má tendence vše pokazit a ani tentokrát to nebylo jinak. A pro příště je také dobré si zjistit, jak velká zavazadla je možno vzít si s sebou na palubu letadla. "Tomu říkáš obsluha, ty irský hovado?" ()

Lokran

hm, mé hodnocení bude tentokrát hodně subjektivní. včera jsem viděl usual suspects... je samozřejmé, že filmy od sebe vzdálené 40 let, natočené v úplně jiném stylu nelze moc srovnávat, ale stejně se tomu neubráním... mě osobně trochu zklamal pomalejší rozjezd, ale o to víc nadchnul geniální závěr. jinak pravda, natočené to bylo perfektně. takže 80% ()

crjules

Klasika, podle ktere se dalo ucit a bude opisovat jeste dlouho... pohlednu-li na rok vyroby 1956! Davam patou hvezdu. ()

nicneznam

Obstojný film, u kterého rok natočení nehraje vůbec žádnou roli. Být to uvedené dnes, je to bráno jako povedená loupežnická gangsterka, která by přitahovala hype ještě dva týdny po premiéře. Oblíbeným způsobem ne úplně lineárního vyprávění táhne Kubrick film dopředu i ve chvílích, kdy se vrací zpět. (Ačkoli z toho nelze dělat žádný elegantní zázrak, je to plus.) Zároveň díky za tu stopáž, která Kubrickovi nedovoluje ztratit příběhovou nit a kontakt s divákem. Zplnohodnotněnou reinkarnací tohoto filmu jsou Gauneři, k ničemu jinému to přirovnat nedokážu. Nažehlení a často zmiňovaní Dannyho pajdáci patří úplně jinam - do odpoledního prima vysílání před kriminálku New vegas. S filmařinou tohoto druhu mají společného jen to, že se tam plánuje a pak se něco provede. Jenže v těchto případech se neplánuje, nehraje a nepřehání debilně pro divákův tupý úsměv z toho, jak se to povedlo a jak se všechny hvězdičky poplácaly po zádech. ()

Rimland

Tedy, přiznám se, že Kubrick mě popravdě nikdy nijak zvlášť neuchvátil (s výjimkou geniálního Dr. Strangelove) a k jeho filmům se obecně stavím spíš s rezervou. Na The Killing jsem se, vzhledem k tomu, že jde o noirovou heist movie, nicméně těšil… A výsledný dojem je, mírně řečeno, rozpačitý. První (a v zásadě největší) problém mám, podobně jako mnozí zde, s hudbou, která nejen že filmu absolutně nesedne, ba co víc, ona je silně otravná, často úplně zbytečná, rve uši a likviduje atmosféru. Čímž se dostávám k druhému problému, a sice že to vlastně žádnou pořádnou atmosféru ani nemá. Což u filmu tohoto ražení považuju za zločin (byť suché použití vypravěče, ač v některých scénách směšně zbytečné, jakous takous utváří). Za třetí, herecká/zlodějská sestava je prkenná, nezajímavá a celkově nesympatická (Hayden má na danou roli charisma asi jako šmirgl papír, Windsorová je na můj vkus zatraceně ošklivá a Cook se svým na půl psychopatickým, na půl vrcholně tupým výrazem a tónem hlasu mě iritoval skoro stejně jako ta hudba), přičemž práce s postavami je vůbec mizerná. Kvalitu snímku sice významně zvedá loupež samotná, která je dobře natočená, svižná a zajímavá – jenže k dokonale promyšlenému plánu to má daleko a jednání postav bylo místy vyloženě směšné (když pominu zde zmiňovaný fakt, že barman byl skutečně k ničemu, tak mě napadá např.: Co kdyby strážní Maurice složili ještě před příchodem posil? Proč se Nikki po zastřelení koně nenechal radši chytit? To nikomu v davu nepřišlo divné, že ten osamocený, „nenápadně“ postávající chlápek před nimi uprostřed bitky najednou vleze do dveří, kam je vstup zakázán? Když se o plánu dozví někdo, kdo o něm vědět nemá a kdo je od pohledu hrabivá svině, tak ho sakra nenechám volně pobíhat, dokud není po akci, ne?! A hlavně, když vidím, že mi nejde zamknout nevalně vyhlížející kufr narvaný penězi, to jsem takovej idiot, že ho nezajistím jinak?!?). Zdánlivě chytrý scénář se tak mění ve značně debilní scénář, čímž se dostávám k problému č. 4, a sice že ten film zhruba v posledních 15ti minutách přeskočí od seriózního krimi dramatu k jakési černé komedii – a bije to do očí (zatímco u hromady mrtvol za doprovodu salsoidní hudby jsem se ještě s gustem zasmál, tak tu nafintěnou blbku se psem na letišti si Kubrick fakt mohl odpustit, stejně jako předvídatelně pitomý konec). Prostě to mělo být jedno nebo druhé. I přes tu tunu nešvarů jsem se nicméně slušně bavil, pěkně to uteklo (vítám fakt, že ten film má něco málo přes 80 minut a nezdržuje se zbytečnými scénami navíc) a jedná se o zajímavý, režijně invenční a dobře natočený počin (mimo jiné i díky nechronologickému vyprávění loupeže). Navíc jsem aspoň viděl, kde se obecně inspiroval Tarantino a jak přišel Verneuil k tomu pofidernímu konci v Melodii podzemí. ()

Stanix

Více než solidní čórkařská gangsterka pro pamětníky od Staníka. Příběh byl z pera Whitea celkem dobře vymyšlen, až na ten konec. Je těžko uvěřitelné, že hlava celého plánu si promyslela každičký detail zlodějiny, ale na to jak s lupem odletět podcenila přímo školácky. ()

xav

No, popravde me to trochu zklamalo. Jasne konec byl skvely, ale to bylo az po hodine v celku prumerneho snimku. No nic, myslim ze Kubrick ma urcite lepsi filmy. ()

maeb

Dovolím si tvrdit, že to zase tak úžasný film není. Nelze v podstatě nic vytýkat, po všech stránkách je to výborný, ale není to nijak vyjímečný film. Takový normální. Takže za čtyři. ()

MaxForValue

Hitchcock. Iňarritu. Kubrick. Traja mágovia v jednom filme o jednej (ne)podarenej lúpeži storočia. A takto začínal maestro kým svetlo sveta nespočinulo na oveľa väčších filmových hitoch. ()

kubilov

Ve srovnání se starším Vrahovým polibkem vychází Zabíjení zcela logicky o jednu až dvě třídy lépe, jelikož má konečně pořádný děj a o napětí ani nemluvě. Je rozhodně vidět, že se tomuto filmu Stanley Kubrick věnoval daleko pečlivěji, a přestože obsahuje hned několik nesrovnalostí a lehkých nelogičností, rozhodně zaujímá jednu z předních příček mezi filmy pozdní noirové éry a z Kubrickových začátků jde jednoznačně o nejlepší film. Sterling Hayden je správnej představitel starých gangsterek, charismatický a nesmlouvavý. ()

DoNotCross

Není to vůbec zlé. Problém je, že ačkoliv sledujeme asi pět postav, pořádné vnitřní drama si prožívá pouze jedna. Její boj je sice pro ostatní zásadní, jinak ale bohužel člověk sleduje partu neznámých ksichtů o kterých vůbec nic neví a tak se o ně nemá proč bát. I tak je to napínavá fajn podívaná, nemohl jsem se ale zbavit dojmu, že kdyby se více pracovalo s postavami, dalo by se z toho vykřesat podstatně víc. ()

mrclTV

Veľmi dobre napísaná krimi s jednou vynikajúcou postavou - manipulátorky Sherry. Tiež sa mi páčilo veľmi podrobné rozplánovanie (ako vždy takmer) dokonalej lúpeže a podrobné a nechronologické zobrazovanie deja. Ale to je všetko, čo je primálo na výborný film. Nebol som z neho na vetvy. PS: Toto je asi jeden z filmov, ktoré zrejme Tarantina ovplyvnili v jeho filmárskom remesle. ()

ilclassico

Docela zklamání. Povrchní popis postav bez sebemenší možnosti je poznat, nebo si je dokonce nějak oblíbit. Film bez jakékoli atmosféry, což u film-noir považuji za největší zločin. Kdyby si ta velká většina diváků, která film náhodně zhlédla, ale tenhle žánr nevyhledává, pořádně prohlédla jiné filmy z tohoto žánru, zjistili by s údivem, že jde o velice průměrné dílko. Jinak si to vysvětlit nevím. Doklad Kubrickova mistrovství? Obyčejný snobizmus. V rámci žánru za 3. ()

Blazkowicz

Tento druh filmů běžně nesleduju, ale tak řekl jsem si, že to zase zkusím. Než se začne schylovat ke konci, je to trošku nuda a hlavně je to na mě už dost staré. Na druhou stranu, žádný propadák se nekonal a docela se to dalo. Dostalo mě uvozování scén chlapíkem se zvučným hlasem. Exteriérů tam moc k vidění nebylo, takže to mě trochu mrzí. Jenže ke konci to začíná být dost naivní, jak různé věci nevychází. A ten závěr. Peníze se vysypou a všechny odletí? Jako fakt? Musel jsem se tomu i zasmát jak trapné to bylo. Kdyby nebylo debilního konce, dal bych i tři. 2+* ()

Noir Film Festival 2019: Zítřek nemá šanci

Noir Film Festival 2019: Zítřek nemá šanci