Sedm samurajů

• Japonsko Shichinin no samurai (více)

Slavná legenda o hrstce odvážných, kteří se postavili na stranu bezbranných. Nejslavnější japonský film všech dob, předchůdce filmu Sedm statečných.
Těžko by se asi hledal někdo, kdo by neznal legendární americký western o hrstce statečných, kteří se v počtu chabých sedmi postaví přesile banditů, aby ochránili bezbrannou vesnici na odlehlém venkově proti rabování. Western Johna Sturgese patří již téměř půl století k nesmrtelným filmovým evergreenům. Ale jen málokdo ví, že by vůbec nevznikl, nebýt jednoho fenomenálního režiséra, jehož originální umění přesáhlo daleko za hranice rodného Japonska. Že dobrodružný příběh sedmi potulných pistolníků byl přímo inspirován samurajským filmem Akiry Kurosawy, jenž se odehrává ve feudálním Japonsku 16. století. A že to zdaleka není jediný případ amerického hitu inspirovaného dílem tohoto japonského klasika. (oficiální text distributora)

Gagner

Dlouho jsem se vyhýbal tomuto snímku kvůli jeho délce, na dnešní hektickou dobu jsou tři hodiny a půl až moc. Čekal jsem táhnoucí se drama, které mě po půl hodině uspí. Nakonec jsem se však nepodíval ani na čas a film utekl jako voda. Nechápu, jak to Kurosawa dokázal, ale mou pozornost dokonale udržel po celou stopáž filmu. Kamera a střih jsou vskutku nadčasové. Vyprávění je jednoduché a přitom působí tak rozsáhle a zajímavě. Hlavní hrdinové jsou zahráni také výborně, postupem času si všichni získali mé sympatie. Tento film právem patří mezi to nejlepší, co se kdy před kamerou odehrálo a zdaleka převyšuje i svůj (bohužel o mnoho populárnější) remake. BRAVO! ()

Bivoy

Western a sedm statečných mám opravdu ráda, takže jsem si nedokázala představit, že by něco mohlo být lepší - zvlášť ne film o samurajích, který trvá tři a půl hodiny. Ale ono to lepší je. V Sedmi statečných je celý příběh jaksi rozmělněný, lehčí, je to opravdu jen slabý odvar té hloubky, které dosahují některé momenty v Sedmi samurajích. Z nich nejlepší je snad závěrečná scéna a záběr zbylých samurajů u hrobů zemřelých v kontrastu se zpívajícími rolníky. Snad nejvíce mě ovšem na Kurosawově filmu potěšil fakt, že samuraje a jejich život nijak neidealizuje - ukazuje jejich dobré i špatné vlastnosti a vykresluje zvláštní povahu každého z nich. A právě díky tomu se člověk vydrží na film dívat tři a půl hodiny bez toho, aby se třeba jen minutu nudil. ()

Furmi

Videná časovo úmorná rozšírenka (207 min.). Možno aj preto mám celkový dojem taký aký je. Film pôsobil veľmi rozťahano (bol skutočne zbytočne dlhý), veľa času (a v tom aj vidím najväčší rozdiel medzi samurajmi a statočnými) sa venuje psychológii hlavných postáv a vzťahmi medzi nimi. Ku koncu mi prekážala absencia nejakej hlbšej motivácie banditov do ďalších útokov na dedinu kedže bolo evidentné že je to samovražda. Škoda že film nevznikol tak o 10 rokov neskôr. Japonská filmografia začala naberať na obrátkach tak od 60. rokov. Konkrétne filmy o samurajoch boli oveľa silnejšie po 60. rokoch. Inak super film. 80% ()

Atheas

Před patnácti lety jsem měl možnost shlédnout tento film na veřejném promítání. Odradila mě délka filmu, na promítání jsem nešel. Délka filmu mě odrazovala dalších 15 let. Při sledování filmu jsem čas ani nevnímal, protože mě příběh naprosto vtáhl do sebe. Neuvěřitelné množství úchvatných a nezapomenutelných scén mě naprosto odrovnalo. Měl jsem pocit, že to není film, ale reálně zachycený příběh na filmovou pásku. Nedá se srovnávat tento film se sedmi statečnými. Sedm statečných mi přijde s tímto veledílem jako pohádka pro děti. Druhý Kurosawův film po Děrsu Urzala a opět mi to vzalo dech. Konečná bitva kde samurajové běhají v blátě a dešti z jedné strany vesnice na druhou mě opravdu pobavila. Žádná velkolepost z toho nekoukala, ale toto mi pomohlo pochopit, že velkolepé činy se mohou vykonávat i v děsně špatném počasí. ()

petikacka

Slavný Akiro s ještě slavnějším filmem...Předobraz SEDMI STATEČNÝCH, který ovšem nedosahuje síly původního filmu... Za mě 100% ()

PanTumnus

první dvě hodiny jsou excelentní, jakmile ale přišel střet s lapky, trošku to pro mě ztratilo to kouzlo. ale film je to i tak skvělý. ()

Muel

| TOHO | Veľmi objektívne štyri. Už mám pocit, že je trocha zbytočné príliš premýšľať, ako by som tieto klasiky ohodnotil, pretože niektoré výnimky na mňa v podstate skoro vôbec nepôsobia, minimálne po emocionálnej stránke. Vizuálne je to božsky natočené, neviem si predstaviť, že by to niekto takto nádherne vedel nasnímať v 54tom, ale potom prišiel Kurosawa a všetkým to ukázal, ako sa to robí. Postavy sú vykreslené iba povrchovo a príbeh určite nie je ani zďaleka hodný 207mim minútam, ale nedá sa povedať, že by som sa nudil. Ale som konečne rád, že som to videl. Toto si jednoducho treba doplniť. Viac TU. | Hodnotenie: 7/10 | ()

GavlaDan

Tenhle film ve mně musel uzrát. Když jsem ho viděl poprvé, tak jsem si říkal. „To je jako těch slavných Sedm Samurajů? Zas taková pecka to nebyla.“ Jenomže uběhly tak 2 měsíce, a aniž bych se na film znova podíval, tak mi hodnocení raketově vyskočilo. Můj hlavní problém je s délkou, což je možná i tím, že jsem se omylem dostal k 3,5hodinové verzi, ale ta normální stopáž by mohla být o dost lepší, alespoň pro první dojem. Nicméně to nemění nic na faktu, že nejsilnějším prvkem filmu jsou postavy. Jejich rozhovory, rozdílnosti a dynamika je excelentní. Navíc jsem strašně rád, že zde vesničané působí skutečně jako vesničané. Ne jako Mel Gibson v Patriotovi. Nakonec musím zmínit skvělou režii a kameru, kde se i přes černobílý formát povedlo zachytit na obyčejnou pásku filmu bez jakýchkoliv efektů, nádherné obrazce. Záběry v dešti jsou top. 8/10 ()

mirliflore

Když jsem si na Samuraje přečetl fšechny ty hyperpozitivní komentáře, nechal jsem se nadchnout a příliš jsem se předmlsal. Když se mi pak film dostal do ruky, byl jsem poněkud zklamán. Ne z délky, ne z poněkud slabší akce, ale proto, že mi zkrátka nepříjde tak neskutečně geniální. Ne že by byl špatný, své kvality určitě má, ale nemyslím si, že by to bylo nějak extra převratné. Pár záběrů kamery je vynikajících, ale celkově jen lehký nadprůměr. Co se týče hereckých výkonů, celkově mě moc nepřesvědčily, i když uznávám, že to může být dáno jen rozdílnou mentalitou evropskou a japonskou. Zkrátka, vesničané mi přišli až příliš slabošští a Kikučio je už tuplem divný...nepřirozený ( z mého pohledu). Banditi se chovali docela hloupě a nejmíň polovina jich umřela zbytečně...třikrát za sebou se nechali chytit do stejné pasti...zkrátka, 80%. Film nakonec přeci jen nenudí a většina samurajů jsou drsní borci. ()

honelnik

Na tých 5* to dnes nebude, pretože som zmlsaný pozlátkom z 21. storočia, bez ktorého by som sa síce obišiel, ale tá hudba občas.....nič to však nemení na tom, že Kurowsawa natočil nadčasový film, ktorý má šancu baviť (ak už si z neho nič nedonesiete) aj 50 a viac rokov po jeho vzniku a za tie tri a pol hodiny nestihne nudiť. Kebych mal klobúk tak smekám. P.S. Toshira Mifuneho som nikdy v živote nevidel a predsa som hneď vedel...4,5* ()

Honny2

Sedm samurajů je výborný film. Překvapilo mě, že Sedm statečných bylo natočeno později, myslel jsem si totiž, že Sedm samurajů má být jejich remake pro Japoncké diváky. Nakonec jsem rád, že to je, tak jak je. I když se tento film občas trochu vleče (viděl jsem SE verzi a byl jsem hrozně utahanej), je neuvěřitelně koukatelný, nemohl jsem se odtrhnout od obrazovky a jít spát před závěrečnými titulky. ()

Caesar1993

Obvzláště hodnotím realistické chování samurajů, kdy bojovali celkem normálně, ne nějaké přehnané bojové triky, jak jsme tomu zvyklí u holywoodských filmů. ()

RadimFišer

Huhuhůůůů. Jestli je něco dílo, tak tento film si bere všechny oskary a ocenění. Dokonalé herecké zpracování. Vidíte strach, vidíte opravdovost a nic není hrané. Uvěřitelnost a legendárnost, která se splnují s tímto filmem mi zastavovala srdce. Tvrdý úděl a slabost je znázorněna do takových kalibrů, že musím každý i když nechce ocenit tento film. Délka je mravotrpká. Nemohl jsem vydržet. Boj závěrem a ty ženy. Tak dobře zpracovanou slabost a looserství jsem viděl jen u filmu Nuda v Brně. Jinak to looserství nebylo. Tady je všechno vytočené do plných otáček a mě se z toho snad začně točit hlava. Konec mluvení. Dávám 6 hvězd. Hodnotím další filmy i výš, ale tento film si mě srdcem nezískal. Snad někdy příště. Na závěr chci podotknout, že ve mě způsobil hluboký zájem o kulturu Japonska a hodlám se tam vydat. Přijde mi, že jsme si strašně podobní. Je to tak názorné a plné. Tento film by měl vidět každý. Ale na několik dílů, aby se mohl plně soustředit. Já sám si musím doplnit jednu z půlhodin, kdy jsem usl. ()

Tumáš

je to naprosto odlišný filmový svět, není horší, než americký. je jiný. Hodně se mi to líbilo, na můj vkus možná trochu moc dlouhé. Kurosawa však podle mě natočil i ještě o něco lepší film - Rudovous. 85% ()

smerďakov

Velký a uznávaný Akira Kurosawa. Určitě ano, ale tímto filmem mě neoslovil a neuspokojil. První a zásadní chyba byla na mé straně, protože jsem očekával zázračný a nepřekonatelný snímek génia. Avšak není ani jedno. Na to vemte jed. Jeho délku nespolkenete lehce a hodně vám uvízne v krku. A s křiklavým vyjadřováním postav přecházejícím v nesnesitelný jekot se dostaví pachuť odporu. Také nečekejte žádný akční nářez. Půjde spíše o zdlouhavé nahánění zbojníků jako v němé grotesce, která nenabízí ukázky dokonalé techniky boje s mečem. Úvodní hodinka je vcelku pobavení schopná a zhlédnutelná. A ztvárnění hlavních postav bylo opravdu dobré a řekl bych, že tvoří kostru celého filmu. Díky tomu a také ze zvědavosti jsem vydržel koukat na celý film. Každopádně se přiravte na film z padesátých let minulého století. Já připraven nebyl, což v konečném důsledku ovlivnilo celý dojem z filmu. ()

jorgus

videno pred lety..ale vim, ze tentokrat americky remake se mi libil vice..toto dilko bylo misty opravdu uz prilis zdlouhave:) ()

Gastovski

Filmy s touto tematikou nejsou pro mě tím pravým šálkem čaje, přesto jsem ten tříapůlhodinový maraton nakonec uběhl. Neřekl bych, že by děj vyloženě nudil, ale občas to bylo takové nemastné, neslané. Bez debat si toto velkolepé dílo nějaké ty vavříny slávy určitě zalouží, ale jak říkám: Není to můj šálek čaje! ()

Proč Lucasfilm zamítl Star Wars od Snydera?

Proč Lucasfilm zamítl Star Wars od Snydera?

05.07.2023

Koncem roku uvede na Netflixu režisér Zack Snyder (Muž z oceli, Watchmen) svoji novou epickou sci-fi Rebel Moon, respektive její první část. Dvoudílná sága ale bude údajně jenom začátkem, už nyní… (více)

Snyderův Rebel Moon rozšiřuje obsazení

Snyderův Rebel Moon rozšiřuje obsazení

09.04.2022

Sci-fi Zacka Snydera nabírá obsazení

Sci-fi Zacka Snydera nabírá obsazení

10.02.2022

Zack Snyder (Muž z oceli, Watchmen) se má na Netflixu zřejmě dobře. Dostává se mu tvůrčí svobody i velkých rozpočtů a může si tak plnit sny výměnou za to, že Netflixu plní knihovnu vším možným od… (více)