Přes kosti mrtvých

• Polsko Pokot (více)
Krimi / Drama / Mysteriózní / Thriller
Polsko / Německo / Česko / Švédsko / Slovensko, 2017, 128 min (Alternativní 124 min)

Skrze energickou a značně excentrickou postavu Janiny Dušejkové, učitelky angličtiny v důchodovém věku, sledujeme  vzrůstající hrůzu malé osady na polsko-českém pohraničí, ve kterém se v rychlém sledu stane několik záhadných vražd bez jasně vysvětlitelné logiky nebo motivu. Hrůza a zděšení z vražd kontrastují s obecným nezájmem, který doprovází masové vybíjení divoké zvěře v právě probíhající lovecké sezóně. Dušejková je nejen milovnicí zvířat, ale také ochránkyní všech divných a 'jiných' obyvatel Kłodzké kotliny, kde se příběh odehrává. Skrze Dušejkovou začínáme v příběhu postupně odhalovat, kdo stojí za prapodivnými vraždami a jak souvisí s vyvražďováním zvěře. (CinemArt)

-henry-

Bez nadsázky, je to přesně takové, jak film charakterizuje samotná režisérka: anarchisticko-feministicko-ekologický thriller s prvky černé komedie a pohádky. Taky mi přišlo, že je to velmi podobné jejímu absolventskému filmu na FAMU. ()

Jack333

Velice zvláštní film...satira s černým humorem, nádherná příroda, výborně zvládnutá kamera a hudba, dobrá herečka Mandat...bohužel vyvrcholení se dalo brzy předjímat, vedlejší postavy nebyly tak dobře propracované, častá změna období. Celkově ale film od A. Holland vyzněl dobře, hlavně totiž vede k celkovému zamyšlení a také je to určitá alegorie na dnešní dobu. ()

hero_bk

Řemeslně naprosto precizní, skvělý film. Po celých 128 minut to má výborný spád a nestihne to vůbec nudit. Na druhou stranu, obsahově s tím ale vůbec nesouhlasím - myšlenkami jsem souznil s farářem, který jako jediný ve filmu mluvil smysluplně. A po filmu jsme šli na burgera, abych kusem masa trochu přebil poselství toho filmu. ()

Caa

Paradni ekoterorismus v tak trochu severskem stylu. Hodne mi to pripominalo Boj snezneho pluhu s mafii. ()

Amonasr

Podivný antimyslivecký film. Ne, že by se mi líbilo zabíjení zvířat nebo myslivecká  krvežíznivost, ale tohle bylo přitažené za vlasy až běda. A k tomu místy dost zbytečně nechutný naturalismus, který dává snímku jakousi průběžně svíravou nepříjemnou pachuť. Znám mnohem kvalitnější současné polské filmy, než je zrovna tento. Agnieszka Holland mě opět nijak neoslnila. ()

SAINTS

Zaverečne titulky boli vykupenim pri sledovani tohto žanroveho miš-mašu.A.Holland toho chcela asi vela povedat ale robi to chaoticky a režiserke sa to cele rozpada pod rukami.Kapitolou samou o sebe je vstup Miroslava Krobota do deja ktory vylezie z lesa a po 15 minutach zase zmizne ale nemusim všetkemu rozumiet.Jednou z mala pozitiv tohto filmu je kamera a zabery na prirodu v rôznych ročnych obdobiach.Postava knaza je vo filme vykreslena velmi negativne za take zobrazenie duchovneho by sa nemusela hanbit ani komunisticka kinematografia zo začiatku 50.rokov.Postavy su tiež čiernobiele všetci polovnici su zli sadisty krory tyraju zvierata a podvadzaju manželky.Celkovo je to divny film s histericky pôsobiacou hlavnou hrdinkou s ktorou je velmi tažke sympatizovat aj ked ma rada zvierata ale čo je vela to je vela. ()

Mamlas odpad!

Cílová skupina: 70+. Jazyk: pšonština (mi to asociuje jen posypovou sůl v párcích a podvodníky). Děj: stará šílená bába morduje lidi, aby v lese nestříleli zvířátka. Zajímavé to celé bylo asi jako uschlý chleba v kredenci. Blejt, sračka, odpad. ()

Pitryx

S hlavní hrdinkou jsem se naprosto ztotožnil. A naprosto s ní souhlasím. Lidská prasata vyrážejí v houfech proti naprosto bezbranné zvěři a nedává jí žádnou šanci k obraně a přežití, Lidská sběř a chamraď dobře ví, že by jako jedinec v poctivém a férovém boji neuspěla. Tak tedy v době naprostého dostatku pro člověka ještě navíc vyráží do lesa, aby hubili vše živé v okolí. Z těchto „lidí“ je mi na zvracení. Když už mají chuť zabíjet, ať se zvěři postaví jako rovný soupeř, třeba jen s nožem v ruce. Jenže to by ti idioti hrdě se nazývající Sapiens chcípli, a to buď strachy, nebo hlady. A dobře by tak bylo. K filmu mohu napsat jen tolik, že je velká škoda, že byl v podstatě děsivě nudný. Naštěstí to byla skvělá paní Mandatová v hlavní roli, která to celé držela nad vodou. Její hysterické výlevy byly ztvárněny naprosto excelentně. Těžko se mi to hodnotí, protože do toho nechci zanášet osobní pocity, a tak dávám čtyřicet. ()

regentor

Velmi bídné zpracování vcelku zajímavého tématu. Agnieszka Holland tady silně překombinovala řadu motivů které se zde nepřekrývají ani nedoplňují ale spíš si navzájem překážejí.Celý snímek se vyznačuje zmatemostí scén , jakož i smyslu v jednání postav.Ke všemu ještě Miroslav Krobot s jeho otřesným přízvukem a huhňavou artikulací dělají z filmu nechutné chaotické představení.Mysteriozní thriller kde se v podstatě nic neděje a je postaven jen na solidní práci kameramana je poprávu odsouzen k rychlému zapomnění. ()

boombang

Pro jednou, aspoň z části, souhlas s verbalem. Dodám jen, že můj bývalý soused, starý lesní inženýr, často říkával, že myslivci jsou největší hovada pod sluncem. A můj verdikt nad filmem: nepovedl se. ()

iz67

Brutalne nevydareny prepis dobreho romanu cerstve nobelistky od nasich sousedu. Predne naprosto sileny dabing. Proc si nemuzeme poslechnout polstinu, sakra. A uz na zacatku me to popudilo, jak scenarista vsechno pokazi. To, co melo postupne narustat v pozadi, se tu objevi naplno v prvnich minutach. Spatni jsou tak polopastisticky spatni, ze je to spatny. Spatny. Spatny. P.S. uprimne receno zpracovani mi pripomina ta nejlepsi leta sovetskeho filnu ()

ostravak30

Další z celé řady filmů, jejichž knižní předlohu jsem nečetl. Tudíž opět nemohu srovnávat. Tipl bych si ale, že celý příběh je veskrze v literární podobě skvělý. V té filmové ovšem zůstaly jen téměř dech beroucí záběry přírody a dalšího vizuálního pokoukáníčka. Možná by snímek byl ještě zajímavější a dramatičtější, kdyby se neskládal ze sáhodlouhých sto dvaceti osmi minut. Chápu snahu za každou cenu vylíčit všechny pohnutky a uvést na pravou míru všechny detaily nutné k závěrečnému vysvědčení hlavní hrdince. Ovšem takhle se z tohoto veledíla stala místy nudná, místy naopak dramatická, místy pak vizuálně krásná, ale poté opět místy nudná podívaná. A nespraví to ani zajímavý a lehce dramatický konec, ke kterému to vše směřuje. ()

Arkagas1989

Dobře, polsko-česko-německo-švédská produkce vytvořila film podle knihy, která je samozřejmě mnohem lepší než film - nic jiného jsem taky nečekala. Ale jako fanynka severských mysteriózních thrillerů a hororů jsem čekala, že dostanu alespoň obrazně nášup "severského" temna, s nevysvětlitelnými vraždami, které se postupně budou rozplétat. To jsem sice dostala, ale ve velmi malé míře. Jasně, velmi ten film drží hlavní postava Janiny a posléze i postavy v podání Jaroslava Krobota, kterým ty role sedly jako "prdel na hrnec", ale celkově je to spíš zdlouhavé, místy dost hluché, nebo přitažené za vlasy. Některé scény jsou vyloženě vykradené ze severských filmů - třeba to jak Janina vidí přízraky s maskami když přijíždí domů atd.. kde jenom jsem to už viděla. Na druhou stranu jsem neskutečně ráda, že tento film vznikl, protože i když to není nic světoborného, je to jiné. A ta příroda a myšlenka jsou prostě skvělé - jenomže to je zase zásluha knihy, scénář už prostě napsal někdo jiný. Určitá stísněnost lesů a nádherné záběry zvířat se tomuto filmu určitě vzít nedají. Ve výsledku jsem ráda, že se ke mě dostal. Nejspíš nebudu mít potřebu se k němu někdy vracet, ale shlédnutí rozhodně nelituju :) ()

jungewolf

Dosti prapodivný film, tak trochu "ujetej" . Jen kvůli nádherným exteriérům v Kladsku dávám 3 * a 45 % , víc ne .... . Trefný komentář - VIZ JohnyD . ()

blondboss

Taký trošku schizofrenický snímok, ktorý v podstate ulietava na vlastnom scenári a na vlastnej predlohe. Pani Holland nám v zásade poskytla unikátny pohľad na život v poľsko-českom pohraničí a aj keď toho bizáru bolo na mňa trošku veľa, práca s kamerou bola úchvatná. Najmä tie ukážky prírody som si vychutnával. Možno ešte trošku viac režijne vypiplať a bolo by to ozaj slušné, takto to ale trošku aj nudilo. 60 % ()

Gortyna

Jsem z toho na rozpacích. A upozornění pro ty, kteří se na film budou dívat v televizi, ať už stažený, nebo přímo. Nastavte si obraz na nejvyšší jas. Skoro polovina filmu se odehrává v naprosté temnotě nebo šeru. ()

mnx

Velmi silný a neotřelý příběh, a zároveň ekoterorismus v té nejtěžší podobě. Hlavní hrdince - ultraradikální praštěné babce jsem od začátku až do konce držel palce, protože dobře vím, co jsou naše myslivecké gangy plné krvežíznivých a sadistických individuí zač. Knihu jsem nečet, a nevím jestli chci - stačilo si ty ezo-astro plky vyslechnout tady a kniha by mě možná dohnala k nižšímu hodnocení, a to si film od skvělé Agnieszky Holland nezaslouží. ()

19. Kino na hranici = kino pro mě

19. Kino na hranici = kino pro mě