Trhlina

Igor, nezaměstnaný vysokoškolák, se v rámci absolventské praxe dostane do pracovní čety, která vyklízí budovu bývalé psychiatrie. Zde náhodou objeví záznamy Waltera Fischera, jednoho z pacientů, který před sedmdesáti lety záhadně zmizel v pohoří Tribeč. Když se po dvou měsících stejně záhadně objevil, byl dezorientovaný, na celém těle měl nevysvětlitelná zranění a nedokázal popsat, co se mu stalo a kde poslední týdny strávil. Ač byl dlouhodobě hospitalizován, již nikdy se nezotavil. Když se Igor pustí do pátrání po podrobnostech Fischerova příběhu, zjistí, že tento případ vůbec nebyl ojedinělý. Záznamy o lidech, kteří se v Tribeči ztratili, sahají až daleko do minulosti. K mnoha z nich ale došlo relativně nedávno. Proto se Igor spolu se svou přítelkyní Miou, milovníkem konspiračních teorií Andrejem a tvrdým skeptikem Davidem vydává do tribečských lesů zjistit, jaká je pravda. Pátrání, které zpočátku působí jako nevinná zábava nesourodé skupinky, však končí tragicky… (Falcon)

DAPDO

Po Únosu a Čáře šli Slováci do dalšího zajímavýho tématu, kterej mi u nás prostě chybí. Přiznávám, úplně jsem nepobral konec, nevím vlastně, co se stalo. I tak se ale na slovenskou Záhadu Blair Witch dívalo dobře, Maštalíř klasicky v drsnejch rolích bez chyby - 60%. ()

Drom

Celkem ucházející pokus na středoevropské poměry, nicméně slabota. Slyšel jsem před časem audioknihu, kterážto mi přišla inspirovaná některými pracemi Howarda P. Lovecrafta, což není zrovna to, co vyhledávám. Ale alespoň to mělo nějakou atmosféru a gradaci. Neříkám, že mě to chytlo. A tenhle film je takovej vykastrovanej pomalejší bráška předlohy. Už od začátku se nedařilo budovat atmosféru ani charaktery a proto rozuzlení na konci, po mnoha kecech vyznívajících do prázdna, byla spíše úleva než opravdové rozuzlení s mrazením v zádech. Kamera se ve druhé části chvílemi snažila o stylizaci něco jako The Blair Witch Project (asi), ale celý mi to připadalo jako temnější nikoliv však lepší verze Jak Ťuk a Bzuk putovali za sluníčkem. A i charaktery těch dvou malovaných hovad... eh teda čmeláků... byly prokreslenější než ty nijak výrazně jen tak tak odehrané zde. ()

gazogazo

Jaaj promrhaná šance!! Jako eklektická sračka. Sem tam funguje atmo, sem tam sem chtěl, aby fungoval příběh , ale ve výsledku to prostě nemůže bejt dobrý . ()

pumpkinqueen

Pokud bych měla přihlížet ke knižní předloze, pak se moje hodnocení pohybu spíš pod průměrem. Kniha byla působivá, poutavá (a to doslova; připoutávala vás ke křeslu a nedovolila vám pustit ji z ruky, zvlášť v druhé polovině) a obsahovala tolik mindfuck okamžiků, že se z toho vážně zastavoval dech. Dlouho jsem u knihy neměla tak tísnivé pocity. A přesně tyhle okamžiky ve filmu ne že chyběly, ale byly tam jen tak jako "mimochodem". Nebyly vůbec vyzdvižené, ani podtržené, a to mě asi mrzelo nejvíc. Těžko říct, jaké bych měla pocity z filmu, kdybych předtím knihu nečetla, ale dost možná by mi právě kvůli tomu uteklo spoustu zajímavých spojitostí. Celé to působí strašně strojeně až amatérsky. Takže za mě nie, radšej knihu. ()

Allcinna

Jsem ráda, že jsem Trhlinu nejprve četla ve své knižní podobě. Děj byl daleko napínavější a záhadnější, než co se pak projevilo ve filmu. Kniha má potenciál, kdo zpracoval scénář, by zasloužil něco jiného než honorář. Škoda, nebýt tohoto důležitého detailu, mohli se Slováci dočkat svého slovenského Blairwitch. ()

feryk

Nebylo to zas tak špatné, ale na muj vkus až příliš rozvleklý začátek, příliš mnoho scén ve tmě, takže černá tma s nějakým flekem, který se občas pohnul a konec naopak moc rychlý. ()

AxelWers

Mysteriózne filmy mám rád, ale k Trhline som sa staval dosť skepticky. Najmä preto, že scenár vznikol na základe bulvarizovaných článkov, ktoré informácie čerpali zo "zaručených zdrojov". Nechcem sa hádať, či spomínané incidenty z minulosti sa zakladajú na pravde, ale ich dôveryhodnosť je zložité overiť (minimálne väčšinu z nich). Musím povedať, že síce od Trhliny som nečakal žiadne zázraky, nakoniec som bol relatívne aj celkom spokojný. Hoci dej je pomerne dlhý (takmer 2 hodiny), ale podľa mňa to na škodu nebolo, po celý čas prevládala ponurá atmosféra, bolo cítiť napätie, miestami až nervozitu. Exteriéry na Tríbeči celkom fajn, prostredie stvorené na záhady a la Blair Witch. Všetko bolo dobré, až po druhú návštevu domu, potom som čakal nástup vybičovanej atmosféry, spôsobenej ďalšími nevysvetliteľnými záhadami (niečo napr. ako scéna s chlapcom, tá bola veľmi dobrá), bohužiaľ filmári stavili už len na rozklad vzájomných vzťahov hlavných protagonistov a tam to vlastne skončilo. Sľubne vyzerala ešte scéna na konci s podpismi a fotkami, to čo im tam niečo na nich nesedelo, ale opäť bohužiaľ, ako to začalo, tak to skončilo. Trhlina nie je zlý film, na slovenskú produkciu nadpriemer, len škoda, že ten záver nebol oveľa mysterióznejší a nervovo vypätejší, inak by to bolo možno aj za 5*. Škoda premárnenej šance. Ale inak fajn. ()

Kingjiri

Filmařsky a místama i atmosférou slušná podivaná. Jenže příběh je jedna velká trhlina tohohle jinak solidního bijáku. Vypravěčský scény, kdy Igor jede autem se známym spisovatelem, mi přišly uplně nadbytečný. Chyběl mi přehlednější způsob vyprávění a hlavně nějaký vysvětlení. To je možná naznačený Davidovym proslovem před tim než definitivně zmizí ze scény, ale stále spoustu věcí nevysvětlilo. Knihu jsem nečet a nejspíš budou mít pravdu ty, který tvrděj, že se knížka ani nedala do jednoho filmu porádně vměstna, Z části to taky může být tim, že se prostě filmová adaptace celkově příliš nepovedla. Pro člověka neznalýho předlohy teda sice pěkně nakroucená, ale poměrně "děravá" a nepříliš objasněná podivaná. Za filmařinu a odvahu pustit se v rámci česko-slovenský kinematografie raritního thrillerovýho žánru, tři hodně slabý hvězdy. ()

helraiser

Zas taková tragédie to nebyla, ale ani žádný zázrak, ale koukat se na to dá. Rejža se snažil to je vidět, z málo prostředků vyždímal jistě co jen mohl, místy je atmosféra docela uspokující, ale chtělo to lepší herce. Slovensky horor odehrávající se na Slovenskusi jistě své fandy najde, za mě takovej slabší průměr, ale vzhledem k tomu, jak je zbytečně podhodnocován,tak ty tři dám. ()

elessar04 odpad!

Tak. Já to už kdysi viděl, když běžel na dvojce týden se slovenským filmem, nyní jsem se k tomu ale po přečtení knihy vrátil, abych se podíval, jak to Bebjak zpracoval. Rozhodl jsem se být pro dnešek víc než stručný (teď ale zjišťuji, že ne): Karikova kniha je jakousi (dalo by se říci) reportážní knihou, která vznikla z nahrávek, které při sezení s mužem Igorem sám autor pořídil. Ve filmu je to ale jinak. Fakt? No, to si pište. Scenárista se rozhodl udělat z toho thriller a co se stalo? Kariku unese psychopat Igor. Tvl, jak má někdo pak věřit takovému příběhu? To jako z jedné projížďky napíše Karika 400 stránkovou knihu? Jdeme dál. Jakmile se dostáváme do Tribeče, trochu se to obrátí a na chvilku to vypadá dobře, ale pak začne scenárista tak nehorázně blbnout a vymýšlí si kdejakou zkurvenou píčovinu, ale také i to, že jeden člen je dítětem zmizelého člověka. Co to je kurva za píčovinu? Kde to sebral kurva?! To už jsem řval smíchy. Pak si pokračoval scenárista a začal dělat ještě větší píčovinu, ale tady skončím s částí scénář. Jdeme na cast. To je kurva hrozný! Co to je sakra? Jediný, kdo doopravdy sedí do role, je představitel Davida. Kurva, co to je ta Mia? Proč ji hraje nějaká barbína? Andrej má vypadat jako Paul Dano v Prisoners a ne jako sympaťák. Tady asi taky stačí. Kamera možná jde, ale možná taky ne. Jsem tak zmatený, že nevím, na co jsem koukal. Hudba normální, ale tvl, když dělníci jedou do práce, co to jako bylo? Dramaturgie - nevím, kam zmizela - nefunguje. Jak po práci jako dělník, můžu být v čisté košili? To je ale záhada. A DOST! Končím. Bebjak neumí točit filmy. Prostě neumí. Co umí? Dělat asi naše nejlepší seriály a minisérie! Tak ať u toho sakra zůstane. Letos nás čeká další Karika, tentokrát Smršť. Podle mě to zničí stejně jako skvělou Trhlinu. Hrůza děs běs. Satana na vás! ()

FeriusParfax

Spoiler. Po perfektním hororu Sestra smrt, kdy jsem měla smrt v očích přišlo bohužel, nebo možná bohudík značné ochlazení. A to hlavně kvůli absolutně strašlivým hereckým výkonům, které mě nejednou rozesmály. Nejenže byl hlavní slizoun extrémně nesympatický a odpudivý. On navíc neuměl hrát. A bohužel nebyl jediný. Opět se tu ukazuje, jak chtějí být Slováci strašně světoví, ale opět to jaksi nevychází. Blikající světla v lese byla spíš pro smích. Stejně tak vražedná zbraň, alias banán, a konečné vyústění, kdy jde hlavní slizoun dobrovolně na smrt. Našla jsem asi 2 trošku strašidelná místa. Jinak byl ale potenciál promrhán. Působilo to celé zkrátka hrozně lacině. Po chvíli mi začala vadit i ta sexy ženská, protože jsem nepochopila, proč je z procházky lesem pořád tak strašně naštvaná. ()

Sala1

V prípade Trhliny sa určite bavíme o výnimočnom slovenskom filmovom počine, ktorý výrazne adaptuje literárnu predlohu a zároveň si dovoľuje menšie odbočky od hlavného deja. Najväčšia devíza snímky je určite samotná záhada. Tá dostala hlavnú úlohu a všetci protagonisti sú jej bábkami a tak to má byť. Charakterizácia postáv a aj samotné rozhodnutie vydať sa do pohoria je jednoduché, ale jasné, vychádza z predlohy. V každom smere by som sa ale dotkol faktu, že z filmu kričí výrazný zostrih pre kiná, keďže myslím, že pôvodná produkcia mala byť televízna miniséria. Cítiť to ako na tempe filmu, tak aj na jednotlivých situáciách a prepojeniach. Je veľmi dôležité, či ste knihu pred videním snímky čítali alebo nie, pretože to váš výsledný dojem výrazne ovplyvní. Uponáhľaný úvod a záver filmu je škodou pre snahu o dôsledné rozprávačstvo. Kontinuitu narúša aj doplnená linka o samotnom spisovateľovi, ktorá síce speje k predpokladanému wow efektu, avšak počas filmu rozpačito prešľapuje na mieste. Peter Bebjak ako režisér drží film nad vodou, zabíja ho ale strih a kamera, ktorá nedovoľuje dôsledne "pomenovať" momenty, ktoré sú jednoducho viac dôležitejšie ako ostatné. Filmu by tiež pomohlo širšie spektrum ponurej atmosféry, ktorá nemá s čím ísť do kontrastu. V linke, na ktorej film začne, na tej aj skončí. Je škoda, že keď sa na scéne objavia dve protikladné postavy sprievodcov, hlavný hrdina ustupuje do úzadia jednoduchému konfliktu racionálneho ega a nerdovského bľabotania. S otázkami, na ktoré film v zásade neponúkne kľúč, tak snímka stojí na verande krásneho bohatého domu. Viac tu: https://youtu.be/6HUYAolyyvk ()

Durgas

Za mňa totálna spokojnosť - očakávania som mal vzhľadom na rôznorodé reakcie na neutrále a postupne som bol viac a viac spokojný Knihy sa to držalo na moje prekvapenie dosť, tie smiešne momenty boli podľa mňa funkčne použité ako vtipné odľahčenie, mne nevadili. Hodnotím to z pohľadu človeka zoznámeného s predlohou a uznávam, že najväčším problémom môže byť to, že človek len z informácii daných filmom ťažko pochopí povahu a pozadie tríbečského fenoménu, tým pádom sa potom udalosti môžu zdať bez zmyslu, prípadne "deus ex" typu, aj keď tam vlastne všetko dáva zmysel (možno na pár Bebjakových prídavkov, ale to sú maličkosti). Možno miniséria bude dlhšia a odhalí viac, každopádne ja nie som veľmi zástanca vysvetľovačiek za každú cenu, to by bolo možno ešte horšie. Má to samozrejme nejaké nedostatky, ale sú oveľa menšie a zanedbateľnejšie, než som očakával, plus kvalitatívne (dialógy, kamera, výkony, zvuk) je ten film natočený tak, že strčí do vrecka asi všetko čo vzniklo v ére našej samostatnosti. Suma sumárum, odchádzal som z kina očarený. Reálne 80%, ale prečo nedať plnú pri tunajších prekvapivo nízkych hodnoteniach.////Po preverení časom znížim na objektívnejšie 3 hviezdičky :) ()

pirulka

Snažím sa podporovať slovenskú kinematografiu a film, preto som aj tejto snímke dala šancu a musím povedať, že ma celkom zaujala. Baví ma to tajomno okolo toho, a že ani sám autor knihy celkom presne nevie kde končí realita a začína mystifikácia či fikcia..Dobré spracovanie, ktoré udržiava divákov záujem, hororové prvky, dialógy, výber hudby...za to všetko palec hore..aj za "komediálneho drsňáka" Maštalíra :) ()

balcazar

Film sa po oťukávacom úvode sympaticky rozbehol. Napätie v mysterióznom thrilleri však dosť výrazne pokazili veci (súvislosti), ktoré mi prišli naozaj nedotiahnuté a kazili tak zážitok z celku. Navyše, z celého filmu som po jeho skončení mal pocit, že by som spomínané nedotiahnuté veci pochopil len vtedy, ak by som si prečítal knihu. A to vo večnom súboji film verzus kniha hodnotím negatívne. ()

Sentax

Trhlina stojí a zároveň bohužiaľ padá na postavách a atmosfére. Kdežto atmosféra je skvelá a výborne ju dotvára hudba, herci sa veľmi nepretrhli. Maštalír a Hartl boli jediní komu som ako tak uveril postavy, ktoré hrali. Ostatní herci, v čele s hlavným protagonistom veľmi slabé výkony. Čo sa týka zmien oproti knižnej predlohe, bohužiaľ pre mňa nepochopiteľné a zbytočné. V skratke, na slovenské pomery, veľmi pekne a atmosfericky natočený film so slabými hereckými výkonmi. Knihu vrelo odporúčam. ()

quixote

Film se mi líbil, ale – jak už tu mnozí napsali – působí dost chaoticky. Věřím, že minisérie bude ještě lepší. Opravdu mě naštvalo, že se film v ČR promítá s českými titulky! To je úlet! ()

rublik05

Příběh sám o sobě perfektní, ovšem jeho zpracování už tak dobré není. Film je spíš takový slovenský pokus o mysteriózní horor, který se vleče jak sopel a má spoustu hluchých míst. Zejména herecké výkony jsou absolutně o ničem, hlavní herci extrémně nesympatičtí, role jim absolutně nesedly. Úvodní hodina totálně o ničem a zbytečná ztráta času, atmosféra a děj se začne rozjíždět až v druhé půlce filmu. Ta má sice atmosféru temnou, ale dojem kazí zejména již zmínění herci a sem tam nějaké ty nesmyslné záběry a roztřesená kamera. Škoda tak zabitého námětu s velkým potenciálem. Nu což, doufejme, že se bratia Slováci z tohoto filmu poučí a příště nám naservírují daleko lepší horor, než je tohle "dílo". Za mě krapet lepší jak náš český Ghoul takže 3* zejména za knižní předlohu, film sám o sobě stojí celkem za prd. 6/10. ()

mvukotic

Nepozerateľná sračka, ktorá má také technické a dramaturgické chyby, že mám pocit, že sa jedná o nejaký trolling alebo prank od tvorcov. Uznávam a chápem, že tvorba filmu je veľmi náročný projekt a vyžaduje veľa úsilia, peňazí a talentu. Ale vypustiť do sveta takúto katastrofu, to chce fakt veľkú dávku drzosti a absolútnej absencie súdnosti a sebareflexie. Toporné dialógy, ochotnícke herecké výkony (jediný, kto niečo hral bol Maštalír, ale zjavne hral inú postavu, akú mal) by sa ešte dali prepáčiť. Veď sme na ne v slovenskom filme zvyknutí a považujeme to za taký náš štandard, že aj talentovaní herci pôsobia ako postavičky v hre na školskej besiedke. Ale totálne logické nezmysly, scenáristické lapsusy a úplná absencia budovania nejakého napätia (tie trápne hluky a dunenie aj tam, kde to nebolo potrebné skôr atmošku zabíjali a pôsobili smiešne), dramatických oblúkov postáv (bez znalosti knižnej predlohy väčšinu času nebudete tušiť prečo robia, čo robia) a konzistentnosti či už v spôsobe rozprávania alebo motivácii postáv, to je vec, cez ktorú sa priemerne náročný divák neprenesie. Aj keby film hodnotil cez tie najružovejšie okuliare. Proste celé zle. Ani neviem, za čo dávam tu jednu hviezdu. Asi iba ako dobrú známku tvorcom za to, že film je farebný, má zvuk, začiatok a koniec (úplne debilný) a postavy občas niečo povedia a urobia. Alebo z ľútosti, ktorú si autori tohto pafilmu, nezaslúžia. A, aby som nezabudol, knihu som čítal - nebolo to síce nejaké literárne veldielo, ale nachádzalo sa v nej pár dobrých nápadov a občas sa človek aj trochu bál. No aj to málo výborného a nadpriemerného, čo sa podarilo Karikovi vyprodukovať, filmári úplne zabili (druhá scéna s bludičkami, scéna s píštalkami atď). ()

21. ročník festivalu Kino na Hranici se blíží

21. ročník festivalu Kino na Hranici se blíží