Trhlina

Igor, nezaměstnaný vysokoškolák, se v rámci absolventské praxe dostane do pracovní čety, která vyklízí budovu bývalé psychiatrie. Zde náhodou objeví záznamy Waltera Fischera, jednoho z pacientů, který před sedmdesáti lety záhadně zmizel v pohoří Tribeč. Když se po dvou měsících stejně záhadně objevil, byl dezorientovaný, na celém těle měl nevysvětlitelná zranění a nedokázal popsat, co se mu stalo a kde poslední týdny strávil. Ač byl dlouhodobě hospitalizován, již nikdy se nezotavil. Když se Igor pustí do pátrání po podrobnostech Fischerova příběhu, zjistí, že tento případ vůbec nebyl ojedinělý. Záznamy o lidech, kteří se v Tribeči ztratili, sahají až daleko do minulosti. K mnoha z nich ale došlo relativně nedávno. Proto se Igor spolu se svou přítelkyní Miou, milovníkem konspiračních teorií Andrejem a tvrdým skeptikem Davidem vydává do tribečských lesů zjistit, jaká je pravda. Pátrání, které zpočátku působí jako nevinná zábava nesourodé skupinky, však končí tragicky… (Falcon)

Luciášek

Moc jsem se na film těšila, ale bohužel se ukázalo, že je to vlastně jen taková narychlo spíchnutá vykrádačka Blair Witch a podobných příběhů. Je to škoda, protože chvílemi to vypadalo opravdu dobře. PS. Jedna hvězda za zmínku o projektu MISSING 411 Davida Paulidese. ()

bari68

Viacej nadržaný na film som tak ako u Trhliny sa priznám, dlho nebol. Kniha ma dostala, jej fluidum sa mi dostalo pod kožu a zamiloval som si ju. O to viacej som vedel, že budem voči ostatným veciam vo filmu kritický. Tak tomu aj bolo, oných 111 minút je voči knihe krátkych, všetko je tu rýchle ( miniséria v TV bude určite lepšia ). Hlavná úloha sa týkala ale atmosféry , s ktorou sa Bebjak popral dobre, on toto vie. Suma sumárum : skvelý mysteriózny film s ešte zaujímavejším príbehom Tribeču. ()

klukluka

Sorry, já netuším, o čem to vlastně mělo být... Měl jsem se u toho cítit nesvůj? Měl jsem být v napětí? OK, máte splněno. Jestli jste mi ale chtěli naservírovat zajímavý příběh, tak bohužel, nemůžu sloužit. ()

Jane18CZ

NEKOUKEJTE NA TO!!! NEJDŘÍV SI PŘEČTĚTE KNIHU!!! Kniha je mnohem lepší, ale filmové zpracování se celkem povedlo. Pár výhrad mám, ale není to nic, co by totálně film zkazilo. Kniha má ale samozřejmě větší atmosféru a působila hodně zdrcujícím dojmem, ve filmu se tohle prostě zvládnout úplně nedá. Každopádně u několika scén mi naskočila husí kůže :-) za mě podařené zfilmování.... ALE NEJDŘÍV SI JJDĚTE PŘEČÍST KNIHU!! :D ()

Loki_Six

"Nemyslím si že existuje niečo ako skutočnosť. Realita je vždy len priesečníkom uhlov pohľadov zúčastnených, vďaka čomu vieme odlíšiť iracionálne od racionálneho, blázna od príčetného. To ale neznamená že tento model je všeobímajúci a nie že by vylučoval omyl." ()

Evonichna

Já fakt nevím, proč tuto dobrou knihu scénárista zkurvil svými debilními nápady a zápletkami? Nevím, asi aby si připadal důležitý. Nechápu, proč přidali to, co přidali a naopak nevysvětlili to, co vysvětlit měli. Knihu jsem četla a líbila se mi. Toto je hovadina, bez souvislostí. ()

borec999

Po Zle tu máme druhý Bebjakov pokus o horor a druhý celkom úspešný. Trhlina sa rozbieha pomalšie a z úvodu by sme mohli veľa scén vyhodiť a nič by sa nestalo. Akonáhle sa však hrdinovia dostanú do lesa, film naberie patričné grády a nepoľaví až do konca. Mne osobne sa páčilo, že Bebjak zvolil formu, kde vsádza viac na celkovú atmosféru a napätie než na jump scares, ale niekomu možno tento aspekt bude vo filme chýbať. Z hercov treba vypichnúť Maštalíra, ktorý je herecky o triedu inde než všetci ostatní, ktorých výkony sú... no, také slovenské-pomerne nevýrazné. Neviem na koľko sa príbeh držal alebo nedržal predlohy, keďže knihu som nečítal, no treba podotknúť že jeho filmová podoba je pomerne jednoduchá, ale na daný typ filmu úplne postačujúca. Keby bol film zo zahraničia, s hodnotením by som zostal na 3*, ale keď zvážim aké sú podmienky na vytváranie filmov u nás a v akom stave je slovenská kinematografia, tak musím jednu hviezdu prihodiť. A skoro by som zabudol. Zlo je lepšie a ostáva pre mňa najlepším slovenským hororom(zatiaľ). 70% s prižmúreným okom. ()

BoredKid

Kamaríde, toto natočiť ako "found footage" tak konečná. Tá hra svetiel v lese mi trochu pripomínala "Hangar 10 (2014)". Skvelá práca pán Bebjak! ()

jakeer

Ja som Bebjakovi nespapal Čiaru a teraz ani Trhlinu. Musí sa uznať, že tento režisér je komerčne úspešný, ale jeho filmy majú všetky detské choroby slovenskej kinematografie. Dialógy šuštiace papierom, neauntetickí herci. Navyše to, čím sa odklonil od Karikovej knižnej predlohy, akási autorská licencia, tuto vyznela trápne (t.j. celá linka okolo postavy spisovateľa). P.S. A narozdiel od Čiary som to tento raz nespapal ani Maštalírovi. Naopak, Mária Bartalos mi z celého skromného ansámblu prišla najautentickejšia. ()

ChrisBa

Oceňujem Bebjakovu odvahu točiť konečne aj iné filmy na Slovensku než filmy o politike, korupcii, mafii a iných depresívnych témach. Veď na Slovensku je toľko krásnej prírody, kde by sa dali točiť horory, mysteriózne, či historické filmy.. Bohužiaľ ale Bebjak nenaplnil potenciál, ktorý téma Tribečských únosov rozhodne má. Atmosféru síce buduje pekne, hudba je fajn, exteriéry a herci na solídnej úrovni. Ale tie nelogickosti v deji a ten chaos, v ktorom podľa mňa má problém sa vyznať aj samotný Bebjak, znižujú úroveň filmu. Ako keby sa Bebjak bál byť ešte viac odvážny a tak zvolil v takejto téme konzervatívnejšiu cestu.. škoda.. ()

AdamesWWE

[7/10] Na naše Slovenské pomery vcelku slušný film. Samozrejme knižný potenciál nebol úplne využitý, to by bolo treba pár minút navyše a ktovie, ako by sa scenáristi popasovali s tou úlohou, nakoľko knižný záver bol výraznejšie obsiahlejší, mierne komplikovanejší a tak trochu miestami asi aj zlhavý. Každopádne nejdem rovnať knihu a film. Film bol dobrý, výborné herecké obsadenie v hlavnej roli s Maštalírom, ktorý patrí medzi TOP SK hercov bezpochyby, uveriteľnosť jeho postavy bol na veľkej úrovni. Ostatní herci zvládajú svoju rolu dobre a určite nesklamali. Príbehovo to bolo tiež zaujímavé, dobre spracované, nechýbalo napätie, dialógy boli na slabšej úrovni(lebo to bolo z rozprávania z knihy), ale veľkú kritiku nemôžem zožať. Určite by sa to dalo natočiť ešte lepšie, ale netreba byť nenásitný ako vačšina slovákov(česť vynimkám) a treba si vážiť, že vzniká nejaká tá domáca tvorba z domáceho prostredia. Osekať pár chýb, rozšíriť záver, zredukovať začiatok a bolo by to lepšie. No napriek tomu som sa bavil a môžem povedať že z mojej strany vládne spokojnosť či už filmová, alebo knihová. ()

Hanys_

Slovenské Blair Witch. Akorát tady to prostě skřípe hned od úvodu (únos spisovatele, vyklízení psychiny, stvoření výpravy..) a vlastně mi pak už bylo většinu času jedno, co se s kým stane. Nádech mysteriózna to v sobě určitě má, jen to v tomhle balení moc sexy nebylo. ()

Gogo333

Kniha se mi moc líbila, měla uplně perfektní atmosféru a bál jsem se, že to do filmu nedostanou. Bohužel se moje obavy naplnily. Film mě vůbec nezaujal, chyběla tomu ta správná atmosféra a celkově to napětí a strach z knihy. Škoda, že to nedopadlo, rád bych nějakou slušnou žánrovku ať místní nebo sousedů. 50% ()

kolemjdouc

celkem dobrý scénář.Ale na hercích bylo znát že na ten žánr nejsou zvyklí.Po desítkách let kdy byli v rolích ve filmech z domácího prostředí kdy se řešily jen rodinné vztahy mezi lidmi.Až infantilní snímky z vesnického života...To samé záplava seriálů na stejné ,otřepané téma.A najednou pokus o holyvúd.Ale ano proč ne.Čistě domácí výroba.Na poměry dosti zdařilá.Zaprášené mysteriózno.A opakuji poměrně zdařilý scénář.Horory nesnáším ale tady jsem se ze zvědavosti dívala. ()

mclenin

Komerčný potenciál trhliny je obrovský, čo sa konieckoncov potvrdzuje aj tržbami v kinách, pochopiteľne vďaka knižnej predlohe. Otázkou ostáva či obsah filmu zodpovedá a dostojí tomuto potenciálu. Podľa môjho názoru je to tak pol na pol. Na jednej strane sa tvorcovia snažia budovať mysteriózno až hororovo, čo sa im vcelku (na slovenské pomery) darí, na druhej strane film kĺže len po povrchu, pracuje s náznakmi, nedopovedá, nevysvetľuje - len buduje, buduje a vtom prichádza koniec. Film sa pokúša pracovať s mnohými klasickými hororovými motívmi, no tieto len načrtne a necháva ich stáť osamotené, pričom akýkoľvek efekt sa tak definitívne vytráca, čo je škoda. Obrazne povedané, trhlina je zabalená do lákavého a príťažlivého kabáta s pozlátkou, no v jadre je prázdna. Za mňa priemer - hoci kvitujem, že po dlhšej dobe ide o kúsok z iného súdka než toho politického. (P.S. Knihu som v čase zhliadnutia filmu nečítal). ()

Asmodin

Nevím, co si o tom mám myslet, protože se tu nezobrazuje konkrétní záporná postava. Trochu mi to připadalo jako Záhada Blairwitch. Ve slovenský mytologii se moc nevyznám, ale v český mytologii, nejsou bludičky příliš strašidelné. A samy světla mi nepřišly nijak děsivá. Na rozdíl od některých hororů tvůrci zde pochopili, že je potřeba i pár lekaček a musím přiznat, že některé scény jsou krásně jednoduché až poněkud zneklidňující. Tento slovenský horor bych připodobnila českému Ghoul. Pokud by to byl film z USA, tak bych nedala tak vysoké hodnocení. ()

Marius_ss

Pači sa mi kam slovensky film v poslednych rokoch smeruje. Malo to hlavu a pätu, bolo to napinave, nenudil som sa. Kamera zaberajuca temne lesy a hlavne soundtrack su tu na svetovej urovni. Čo tento film zraža dole je neprehladnost v druhej polovici filmu a herci. Nemame natolko talentovanych hercov aby takyto psycho film vedeli utiahnut, ale zase nehraju ani zle, to nemožem povedat. ()

21. ročník festivalu Kino na Hranici se blíží

21. ročník festivalu Kino na Hranici se blíží